Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Solutie backup si anti-ransomware

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
https://www.ixsystem...tacks-with-zfs/

Cand ai un snapshot, atacatorul da sa modifice un fisier, dar sistemul defapt separat stocheaza modificarea asa ca poti reveni la varianta dinainte de modificare.

Edited by dani.user, 05 April 2021 - 14:34.


#20
darxide

darxide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 06.10.2007
Ce as face eu ca sa nu mai pierd vremea (in functie de cat de accesibil e serverul cu baze de date)...as lega cu sarma.
Cumpar doua harduri externe, full backup pe ambele, las doar unu conectat (hdd1)si setez backup diferential zilnic sau la cat consideri
Peste doua saptamani sau doua luni, scot hdd1 si il conectez pe hdd2 (full backup) si fac diferential pe el.
Dupa care repetam la infinit.
Automat si ieftin nu se poate. Dar pana gasesti solutia optima, da-i bataie cu ce ai.
LE: nu trebuie sa te concentrezi acum cum sa nu te virusezi, ci cum sa iti faci backup. Nu-i nevoie de virus sa pierzi datele, poate un anagajat sa stearga din greseala, sau de ce nu chair intentionat, o problema hardware, etc. Ransomware e ultima ta grija azi.

Edited by darxide, 05 April 2021 - 14:50.


#21
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View PostBylly00, on 05 aprilie 2021 - 12:19, said:

Gandidu-ma la faptul ca si backup poate fi suprascris cu fisiere criptate mi-am dat seama ca cel mai sanatos ar fi un soft care face versionare (nu stiu daca e termenul corect). Stiu ca acest freefyle sync face treaba asta, oare si Rsync stie?

Treaba asta o faci cel mai bine la nivel de filesystem, fiindca acela gestioneaza tot ce se scrie si unde. rsync e jucarie pe langa varianta din linkul de mai sus.

#22
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 31.12.2006

View Postdani.user, on 05 aprilie 2021 - 14:28, said:

https://www.ixsystem...tacks-with-zfs/

Cand ai un snapshot, atacatorul da sa modifice un fisier, dar sistemul defapt separat stocheaza modificarea asa ca poti reveni la varianta dinainte de modificare.
Asta se poate face si  folosind Hyper-V server si replica. E gratuit. Doar ca e semnificativ mai complicat.

#23
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Mai scrisesem un ditai postul dar nu stiu ce s-a intamplat cu el.

OPENZFS - utilizarea lui ar insemna sa sterg OMV si sa o iau de la capat? Daca da, e no-no, OMV, pe langa chestiile ce tin de functionarea NAS ului, mai are si alte aplicatii (instalate prin containere) cum ar fi client de torrent, server de plex, etc. de care am nevoie.

@EmeraldCountryHouse - am incercat sa merg pe ruta diy/amator pentru ca
1. nu sunt total paralel cu domeniul si vreau sa vad daca ma descurc singur;
2. oricum am aceasta masina care merge non-stop si m-am gandit ca ar putea indeplini si functia de backup off-site.

Daca ar fi sa apelez la o solutie profesionala, cred ca ar implica niste costuri superioare unei alte solutii platite si anume backup pe serverele furnizorului softului de gestiune pe care il folosesc. Nu m-am interesat inca daca au disponibil un astfel de serviciu sau cat ar costa.

@darxide - nu ma deranjeaza ca nu am backup de acum o luna, pe mine ma intereseaza sa am de ieri si de alaltaieri. Daca se intampla beleaua acum, imi dau seama instanteneu pentru ca nu imi mai merge jucaria si atunci ma duc si fac rollback la variantele de ieri sau alaltaieri, nu voi avea nevoie sa ma duc la luna trecuta (nici nu ar fi productiv, pentru ca de luna trecuta pana acum s-a facut o gramada de treaba pe care ar insemna sa o fac din nou). De asemenea, ma intereseaza ceva care sa functioneze automat, fara interventii din partea utilizatorului, pentru ca sigur cei care lucreaza pe acolo vor uita ba sa conecteze hardul extern, ba sa il deconecteze, ba sa il schimbe de la o zi la alta.

#24
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
ZFS, ReFS (care permite crearea unei copii extrem de rapid si fara cine stie ce consum suplimentar de spatu disc) si alte asemenea sunt foarte ok in local. Intr-adevar obtii snapshot-uri pe care le poti utiliza ulterior unei infectari cu un cryptolocker. Acestea sunt o parte a solutiei pentru initiator.

De rsync eu am pomenit pentru partea cealalta: backup la distanta cu un minim de trafic, a se vedea cei 5GB de fisiere modificate mentionati de initiator. Acesta serveste si in caz de cryptolocker DAR si in cazuri cand ZFS de exemplu nu te ajuta cu nimic: incendiu sau picat sursa cu ars hdd-urile. O copie tinuta offsite scapa, una care e nu numai in aceeasi cladire dar chiar pe acelasi hdd nu. Iar rsync nu e chiar un nimic devreme ce in curand implineste 25 de ani in lumea *NIX, fiind un utilitar de baza pentru sincronizare de servere in toata lumea.

View PostBylly00, on 05 aprilie 2021 - 16:49, said:

… OPENZFS - utilizarea lui ar insemna sa sterg OMV si sa o iau de la capat?…
Dupa intelegerea mea, utilizarea OpenZFS insemana sa il folosesti pe statiile de lucru, pentru a salva permanent snapshoturi la care poti reveni in caz de ceva. Din ce ai scris OMV-ul este offsite si nu pe el se lucreaza efectiv. NU acolo ai treaba cu OpenZFS & similare.

Edited by sags, 05 April 2021 - 16:54.


#25
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
OpenZFS se pune pe NAS. Mai nou merge si sub Linux. E atat de flexibil ca, pentru teste, poti folosi si un fisier mare de pe o partitie existenta drept spatiu de stocare pentru a exersa cum sta treaba cu snapshots. Statiile de lucru ar urma sa acceseze prin retea spatiul de stocare "ferit".

Pentru backup in alta parte exista avantajul replicarii incrementale a snapshoturilor, stie ZFS pe baza lor ce s-a schimbat.

Edited by dani.user, 05 April 2021 - 20:31.


#26
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Initiator:
Ce procent din cifra de afaceri a alocat compania victima pentru securitatea informatica ? (numai securitate IT fara restul de IT)
Dar, compania ta ?
Am vazut de mai multi ani ca trendul este ca sa se externalizeze cat mai mult de tot ce tine de IT&C... serverele in cloud... restul local catre o firma care ofera suport IT&C... doar pentru ca ambele variante sunt mai ieftine... insa nu degeaba sunt mai ieftine :)

#27
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005

View PostBylly00, on 05 aprilie 2021 - 10:27, said:

un antivirus (free) + update uri la zi si nimeni nu descarca/instaleaza programe fara sa aprobarea mea. De asemenea, navigatul pe net se rezuma strict la cautari pe google legate de produsele ce tin de aria noastra de lucru, deci sansele sunt destul de slabe ca cineva sa descarce programe mailitoase.

Nu inteleg exact cum se propaga ransomware-ul dar sunt destul de sigur ca are de-a face cu siteuri dubioase, emailuri la fel de dubioase sau mesaje prin diverse canale de comunicare - ati ghicit - DUBIOASE. Sa zicem ca in mare parte sunt acoperit din acest punct de vedere,
Se pot conecta stick-uri USB la computere? Dacă da, ai o problemă.
Se pot executa atașamente de e-mail? Dacă da, ai o problemă.
Site-urile strict legate de munca voastră pot fi alterate să descarce soft fără măcar să știi. Nu e necesar să fie vizibil dubios.

View Postdarxide, on 05 aprilie 2021 - 14:39, said:

Ce as face eu ca sa nu mai pierd vremea (in functie de cat de accesibil e serverul cu baze de date)...as lega cu sarma.
Cumpar doua harduri externe, full backup pe ambele, las doar unu conectat (hdd1)si setez backup diferential zilnic sau la cat consideri
Peste doua saptamani sau doua luni, scot hdd1 si il conectez pe hdd2 (full backup) si fac diferential pe el.
Un HDD conectat permanent va fi criptat la fel ca restul HDD. Dacă celălalt HDD are cel mai recent back-up de acum o lună, ai încurcat-o.
Două HDD externe - da.
Back-up incremental - da.
Conectare permanentă - nu. HDD se conectează imediat înainte de back-up și se deconectează imediat după, cîte unul pe rînd.
De preferat să existe tot timpul cel puțin un back-up din altă dată decît cea curentă - în caz că ai fost deja atacat să rămîi cu măcar un set recent de fișiere utilizabile.

#28
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View Postdagobar, on 06 aprilie 2021 - 09:36, said:

Initiator:
Ce procent din cifra de afaceri a alocat compania victima pentru securitatea informatica ? (numai securitate IT fara restul de IT)
Dar, compania ta ?
Am vazut de mai multi ani ca trendul este ca sa se externalizeze cat mai mult de tot ce tine de IT&C... serverele in cloud... restul local catre o firma care ofera suport IT&C... doar pentru ca ambele variante sunt mai ieftine... insa nu degeaba sunt mai ieftine Posted Image

Nu stiu, nene, cat aloca tovarasul meu. Avea el un NAS pe acolo, avea ceva echipamente, deci nu era pe saracie. Nu e neaparat o problema de buget cat de constientizare a problemelor ce pot sa apara. Stii cum e (sau poate ca nu) - vine cineva si iti spune trebuie sa faci o analiza de risc neaparat, altfel amenda e 20.000. Te conformezi si rezolvi. Vezi ca e obligatoriu sa ai sistem de supraveghere video - la fel. Dar pe partea asta nu vine nimeni sa iti spuna - fa un sistem de backup ca poti sa pierzi chestii care te costa cat nu iti poti inchipui.

Nici la mine nu pot sa spune neaparat ca e o problema de buget, doar ca m-am intrebat daca nu cumva e ceva ce pot sa rezolv singur. Daca e vorba de externalizare - fac abonament la winsoft, cei care furnizeaza programul de gestiune si cred ca scap cu cateva sute de lei (maxim) pe luna.

Cu hardul extern e o treaba simpla, deja folosesc asa ceva cu laptopul pe care lucrez eu, dar dupa cum am spus, nu le pot cere asta tuturor celor cu care lucrez pentru ca nu au o inclinatie deosebita spre partea asta si sunt sigur ca mai devreme sau mai tarziu vor aparea greseli.

Ai dreptate cu ce spui despre mail-uri, atasamente, stickuri usb, etc. dar dupa cum am mentionat nu e un mediu de lucru unde sa te astepti la orice. Nu vine nimeni aici cu usb ul de acasa pentru a instala chestii sau mai stiu eu ce. Oricand nu functioneaza ceva, eu aflu primul, nu se baga nimeni sa miste ceva fara stirea mea, pentru ca oamenii sunt constienti ca nu e treaba lor asta si pot face mai mult rau decat bine. In afara de asta, avem contract de mentenanta cu furnizorul de soft, asa ca orice ei se ocupa de orice tine de functionarea softului si nu numai (ne mai ajuta si cu probleme ce tin de driverii diverselor echipamente sau alte probleme de incompatibilitate).

Daca analizez situatia la modul realist, eventualii intrusi pot intra pe calea mailurilor sau a siteurilor malitioase; insa considerand cele de mai sus practic probabilitatea e aproximativ 0. Dar, dupa cum spuneam, vreau sa dorm mai linistit si sa am o plasa de siguranta si daca se intampla ceva nasol.

#29
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca administrezi statiile din retea si ai acces la HDD-urile lor, pune un fisier chior jpg pe ele, intr-o locatie cunoscuta, ca un fel de "honey-pot al saracului"  si monitorizeaza-l cu un programel simplu. In clipa in care fisierul dispare sau isi schimba CRC-ul, ai aflat ca ai o problema. Nu-i o garantie ca te-a lovit cryptolockerul, dar sigur ai o problema.

#30
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018
Contacteaza 3 (trei) firme locale de IT si/sau un IT consultant independent de acele firme.
Fa un meeting,explica-le cum functioneaza business-ul tau,spune-le ce asteptari si pretentii ai de la ei si de la IT. Apoi, intreaba-i sa iti dea un SLA ( Service Level Agreement) si valideaza-l cu acel consultant si alege cea mai buna solutie.
Tu treba sa stai in afara maintenanta si service si sa te ocupi de afacerea ta,de staff-ul tau si cel mai important ,de clientii tai.
Solutiile tale si ale tovarasului tau sunt o cale sigura de pierdere a informatiei si/sau de a afecta business-ul.

Pentru mine,o astfel de cerere inseamna ca tu treba sa imi dai mana libera la architectura/design/implementare si nu in ultimul rand,  un cec in alb!

Mie imi place toata discutia de mai sus,inclusiv intrebarile despre cum iti merge business-ul din punctul de vedere al IT.
Este un exemplu clar de asa nu se face.
Am aruncat toti hard drives si altele pe linux si/sau pe sarme si lanturi dar daca ai nevoie de suport sau sa recuperezi , treba sa vii inapoi aici si sa intrebi cum functioneste acel programel !?

Cat despre backup,cred ca ai inteles mai multe si esti mai confuz decat inainte de a posta aici.
Cauta o solutie profesionala pe care sa o inteleaga orice persoana,nu numai tu.

Bafta si la mai multi clienti.

Edited by EmeraldCountryHouse, 06 April 2021 - 11:50.


#31
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Dropbox. Faci back-up periodic, daca te infectezi dai rewind. Un back-up cu protectie ransomware e singura solutie 100% sigura, toate restul pot da gherla (antivirusi, rahat suite total absolute security pro deluxe etc blabla).

#32
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018

View PostMosotti, on 06 aprilie 2021 - 13:35, said:


Imi place cum folosesti 100% !
Este la fel cum multi IT firme dau 5 de 9,adica 99.999% !
Eu nu as angaja o firma sau un consultant care imi arunca cifre din astea.
Sau,se ascunde sub "small print" si alte tertipuri.

Tot acel rahat insirate  de Dumneata acolo este un fel de protectie la periferie.La fel cum sunt o graaaamaada de sisteme la masina care nu te ajuta sa mori mai usor in cazul in care un ID10T este pe telefon si intra in tine coliziune frontala..dar limiteaza si evita aceste dezastre

Tu nu ai sanse se te infectezi daca joci corect acest joc.
Daca incepi sa deschizi email-uri suspecte si sa citest atasamante,daca vizitezi site-uri dubioase fara sa ai un internet security,daca nu ai la zi Windows Update,eu zic ca sa apelezi la acel backup este cam tarziu ca timp pierdut in recuperarea datelor si timp pierdut pana cand esti "back online" cu toate datele si aplciatiile / OS instalat !

Ia spune dumneata te rog,acel suta la suta dropbox,face backup automat si managed si la aplicatii si alte minunatii din astea cu database (dupa cum a descris initiatorul) !?

Eu inca astept o solutie listata sa ajute initiatorul dar citesc aici doar amatorimse blabla despe un produs sau un program ce l-am folosit acasa si cred ca merge la oricine oriunde la toti si la toate 100 % si nu rahaturi de lux... Posted Image

Bafta,stati safe si secure... online si offline !

Edited by EmeraldCountryHouse, 06 April 2021 - 14:19.


#33
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@Bylly00
Din explicatiile tale inteleg ca functionati pe principiul daca nu ne obliga o entitate externa cu pierderi de bani (amenzi) nu luam masuri Posted Image
Apreciez ca esti sincer... stiu si eu ca majoritatea nu respecta regulile (indiferent care sunt) din ratiune ci doar de frica de repercursiuni... asta nu face decat sa arate nivelul evolutiv tinand cont de teoria evolutionista a lui Darwin...

Asa ca o sa incerc sa te conving altfel...
Daca nu o sa iei in serios partea de securitate IT&C intr-o zi (sau noapte) o sa vina baubau (sau remote), o sa-ti cripteze datele care sunt vitale activitatii tale si o sa le poti primi inapoi doar cu o recompensa (hai sa-i zicem amenda) care o sa te arda la bugetul firmei... in plus fata de o amenda aici o sa trebuieasca sa platesti cu bani negrii ca nu poti sa treci in contabilitate "recompensa hackeri" (sau cel putin nu am gasit eu contul respectiv) si bomboana de pe coliva este ca s-ar putea ca si daca platesti sa nu-ti rezolve problema Posted Image

De asemenea daca tu crezi ca o sa platesti cateva sute de RON in plus pe luna la firma X (nu facem reclama) ca sa-ti asigure partea de securitate informatica & telecomunicatii... nu pot decat sa observ ca nu vrei sa te pacalesti singur... esti dispus sa platesti pe cineva sa te pacaleasca... Posted Image

Edited by dagobar, 06 April 2021 - 14:44.


#34
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.06.2008

View PostBylly00, on 05 aprilie 2021 - 10:27, said:


Eu nu lucreaz intr-o firma de talia acesteia, am 3 puncte de lucru mici dar nici nu vreau sa-mi inchipui ce ar insemna sa pierdem baze de date din cauza asta. Ceva tangente cu domeniul IT am, adica tot ce inseamna calculator e asamblat si intretinut de mine, am grija ca aceste calculatoare sa aiba strictul necesar in materie de soft, un antivirus (free) + update uri la zi si nimeni nu descarca/instaleaza programe fara sa aprobarea mea. De asemenea, navigatul pe net se rezuma strict la cautari pe google legate de produsele ce tin de aria noastra de lucru, deci sansele sunt destul de slabe ca cineva sa descarce programe mailitoase.


De aceea m-am gandit la stadiul 2 - backup off-site. Eu am un calculator acasa ce functioneaza 24/7, are OMV instalat pe el (o distributie de linux care il transforma intr-un soi de NAS) si am si un server FTP acolo. Am incercat sa folosesc Freesync pentru a face backup pe acel NAS, dar m-am lovit de urmatoarea problema:

- latimea de banda la upload este foarte mica in aceste puncte de lucru si nu pot umbla momentan la acest capitol;
- zilnic sunt modificate fisiere care insumeaza 5-6 gb. Programul ar vrea sa transfere tot fisierul si atunci ma aleg cu acest volum de trafic; dar nu exista un program mai eficient care sa transfere doar modificarile la nivel de fisier ? Adica sa zicem ca azi am scris 50mb intr-un fisier de 2gb - el sa compare fisierele si sa actualizeze fisierul backup facand transfer de 50mb ?


Da-ne mai multe detalii , si anume  :

- cum conectezi punctele de lucru la sediu central ?
- baza de date o ai consolidata la sediu sau fiecare filiala functioneza cu baza de date proprie
- fisierele de care vorbesti sunt baze de date ?

#35
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018

View Postmarchand, on 06 aprilie 2021 - 15:43, said:

Da-ne mai multe detalii , si anume  :

- cum conectezi punctele de lucru la sediu central ?
- baza de date o ai consolidata la sediu sau fiecare filiala functioneza cu baza de date proprie
- fisierele de care vorbesti sunt baze de date ?

Buna intrebarile.

Eu as mai adauga,cu acordul Domniei voastre si fara a fi risca de a fi arogant:
-care este bugetul pentru o implementare initiala
-bugetul pentru fiecare luna alocat pentru serviciile de securitate si/sau de backup.
-care este cerintele firmei / business-ului de a restaura datele / sistemele in termen de "de cat timp ai putea suferi in mod offline  /recovery" pana cand clientii descopera si incep sa te evite
-cate versiuni de date treba salvate pe sistemul intern si cate versiuni pe sistemul extern
-cate zile "recovery point back in time" ai nevoie ca sa fii sigur ca datele sunt integre,recuperabile si pot ajuta firma sa vina back online.

Apoi,scenariile pot fi "jucate" in functie de raspunsurile de mai sus.

#36
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
@dagobar - ai rastalmacit putin ce am zis. Firmele se aliniaza cerintelor legale in primul rand ca sa nu ia amenda, dar se aliniaza si pentru ca intr-un fel sau altul ajung sa cunoasca acele cerinte si ce se intampla in cazul in care nu o fac. Cand vorbim despre problema de fata se poate sa nu stii efectiv care-s pericolele si atunci nu te poti pazi de ceva ce nu stii ca exista, nu-i asa? Asta spun eu.

N-am avut timp sa ma apuc de descurcat tainele rsyncului, dar am intrebat la firma care furnizeaza softul de gestiune si nu au o solutie pentru ceea ce vreau eu. Au doar pentru un alt soft pe care tot ei il dezvolta si pe care il folosesc pe alta firma, dar acela e bazat pe sql. Ca idee, ca vad ca vreti sa vorbim de $, pe cealalata firma platesc in jur de 3500 lei pentr 6 luni, asta include mentenanta si backupul de care tot vorbim aici. Sunt aproximativ 600 de lei pe luna.

Acum, de dragul discutiei, ce buget credeti voi ca ar trebui alocat pentru treaba asta?

Baza de date este descentralizata, practic trebuie facut backup pentru cate un server/punct de lucru (adica softul de gestiune in sine). Timpul de dowtime acceptabil este cat de mic se poate, sa spunem ca 1-2 zile ar fi rezonabil. Nu imi trebuie backup la versiuni mai vechi, dar pentru cazul in care as face eu lucrul acesta ar fi mai bine sa am 2-3 versiuni pentru ca nu cumva sa se suprascrie si backupul cu versiuni criptate.

Tot despre buget, trebuie sa intelegeti ca nu sunt vreo multinationala care sa arunce bani cu nemiluita. In ultima instanta, daca nu reusesc sa configurez cum trebuie rsync, upgradez abonamentele de internet ca sa pot face trafic fara probleme pentru backup respectiv si asta ma va costa in plus in jur de 10-15E per punct de lucru, lunar.

Inca o data, va multumesc pentru interesul acordat si pentru sfaturi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate