Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Caramida portanta zid 25

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Patricia40

Patricia40

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.02.2021
Buna ziua si bine v-am gasit, va cer un sfat despre caramida. Imi construiesc o casa cu etaj de cc 200 mp. Sunt deja la stadiul care am turnat placa de beton si am niste dubii privind caramida, am majoritatea zidurilor proiectate cu caramida portanta 25 cm grosime. Am consultat fisa tehnica la diferite cemacom, porotherm, siceram si sincer fiecare cam scrie cum vrea de pilda porotherm isi scrie cifrele la rezistenta termica inclus mortarul, cifre care nici ni stiu cat corespund, constructia este in Timisoara,nu cred ca sunt intr-o zona seismica. Am luat inclusiv in calcul caramizile cu vata bazaltica pe interior, mai ales la zidurile interioare dar nu am gasit informatii care sa ma convinga sau sa justifice costul. Cine are experienta si vrea sa o impartaseasca i-as fi foarte recunoscatoare, mai ales pt ca nefiind deloc pasionata de acest domeniu am un talmes balmes in cap. Multumesc, si fara critici inutile va rog, repet nu ma pasioneaza ma implic doar pt ca este vorba de casa mea.

#2
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
Daca nu zici nimic de structura proiect, adica stalpi, grinzi, placa peste parter, ce sa-ti zica lumea? De exemplu daca este tip cadre beton peretii poti sa-i faci si din paie, totul tine de dimensionarea structurii.

#3
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Pai din moment ce doamna zice ca zidurile sunt din caramida portanta de 25cm inseamna ca a citit memoriul de rezistenta!

#4
Patricia40

Patricia40

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.02.2021
Exact, l-am citit, si vreau sa respect ce scrie.Caramida portanta ziduri de 25.Dupa ceva cautare am gasit Durotherm de la Soceram si Brikston. Daca la Brikston fisa tehnica este destul de clara la Durotherm nu este, in sensul ca nu specifica de ex coeficientul sau rezistenta termica la ce grosime de zid. In schimb caramida cu vata bazaltica la 24 este pt ziduri neportante, deci nici nu pot sa o iau in considerare, avand 95% ziduri de sustinere. Daca aveti sugestii v-as fi recunoscatoare.

#5
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Intreaba-l pe proiectantul de rezistenta.Arata-i fisele tehnice si vezi ce zice....

#6
Patricia40

Patricia40

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.02.2021
Ok multumesc, ma gandeam ca poate intr-un forum asa de mare cineva sa aiba direct experiente cu o caramida de 24 sau 25 pt pereti de rezistenta. Am analizat fisa tehnica la mai multe, si mie mi se par Soceram Durotherm 375x240 si Brikston Bks 25 cele mai potrivite in cazul meu. Actual caut oferte.

#7
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
La modul real nici o caramida cu goluri mari ( tip Porotherm ) NU este portanta .
Ca agrementele tehnice se iau cum se iau e alta treaba .

#8
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Caramida e considerata portanta dupa normativ daca are rezistenta la compresiune de minim 10N/mmp, ceea ce orice model de la Porotherm o are.
La Brikston am vazut si eu caramida mai rezistenta. Cemacon are ceva model cu latimea de 24cm si rezistenta de 12,5. Si parca la Soceram mai exista ceva modele cu rezistenta peste 10.

Nu stiu cum e sistemul dvs. constructiv dar ideea e sa se faca in sistem mixt, adica cu zidarie cu rezistenta de minim 10N/mmp confinata cu stalpisori si centuri de beton armat. Stalpisorii pot fi de 25/25cm cu 4 bare de fi16 si etrieri 20/20cm din sarma de 8 distantati la 10-15cm, beton minim C16-20 recomandat C20-25. Centurile latime normal 25 ca si zidaria, inaltimea... depinde ce se doreste. Daca se pun 10 randuri de caramida cu inaltimea de 25cm se poate renunta la buiandrugi la ferestre si e mai usor de armat si cofrat centurile, adica se va realiza centura cu inaltimea de 40-45cm, care binenteles va fi armata pe toata inaltimea, bare de fi14, etrieri de forma 20/35cm, grosime si distanta dispunere ca la stalpi.

Chiar daca nu veti realiza stalpisori tot va fi nevoie de o centura de beton armat pe care sa se monteze acoperisul, niste stalpisori de beton armat in plus nu va saraci buzunarul si vor face sa nu conteze asa multe calitatea caramizii care poate fi la noroc in functie de lot, iar la instalatii peretii oricum vor fi ciuruiti pentru ca nu ai cum altfel.

#9
Patricia40

Patricia40

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.02.2021
Multumesc frumos Sergiu, am respectat proiectul tehnic si bineinteles este centura, stalpisori si toate cele.Scrie acolo caramida portanta 25 si am vrut sa respectam, chiar daca ni s-a zis de catre constructor ca este suficient fier si material pt un bloc, ni s-a zis ca nu e nevoie de fier de 14, putem si 12 si tot felul de chestii asa dar am ales sa respectam ce scrie acolo.Am ales pana la urma Durotherm 375/240/238 E, am observat are rezistenta termica mai ridicata decat restul,dar din pacate in partea asta a Romaniei toti lucreaza cu Porotherm si Cemacom, ceea ce ingreuneaza lucrurile, am sunat totusi la ei si ofera transport, dar nu au brat sa ti le descarce trebuie sa inchiriezi tu separat ceea ce duce la alte costuri, am luat in calcul si Brikston dar cred va fi la fel de greu de achizitionat.As fi vrut sa pot pune poze dar nu vad optiunea asta.

#10
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Este buton de atasare poze daca folosesti full editor.

Stiu de problema distributiei, porotherm, cemacon si siceram se gasesc usor dar celelalte sunt exotice.

E foarte bine ca ati respectat proiectul si cantitatile de fier si clasa minima a betonului, care se poate majora in caz ca aveti dubii cu statia, manopera etc.

Nu va bazari pe caramida la izolare, daca doriti izolatie buna mergeti pe una de 15cm indiferent ca e polistiren sa vata, izolarea e la fel, la foc si la apa vata e mai ok.

E importanta portanta caramizii dar e mai importanta executia. Daca luati caramita cu nut si feter (locas de mortar) atentie ca doreii "uita" sa mai bage mortar acolo cand va intoarceti cu spatele, ca poate sa fie cea mai portanta caramida ca fara mortar pe verticala e cam degeaba.. Nu zic ca e regula dar se intampla si se observa la gaurirea peretilor pt instalatii. De aceea cred ca puteti lua un porotherm si e mai important sa stati pe santier cu lupa sa bage mortar in locasul special sau sa nu luati caramida din aceea. Stiti cum zic doreii despre caramida cu nut si feder? Ca iasa peretii mai bine si mai drepti, ca se lucreaza frumos si usor. Ei deaia e usor ca le faciliteaza inselatoria lor perfida.

Oricum tencuiti casa si exterior si izolatia sa fie lipita pe pat de adeziv, dibluri nu cred ca mai sunt necesare chiar si la vata, deoarece caramida e casanta si firava, va fi ciuruita degeaba si diblurile nu vor sta, am vazut cu ochii mei. Problema e ca nici nu sta nimeni sa gaureasca fara percutie... oricum placile de orice fel se vor lipi ca faianta si vor veni jos doar bucati.

Edited by danciusergiu84, 09 April 2021 - 09:06.


#11
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postdanciusergiu84, on 09 aprilie 2021 - 09:05, said:

E importanta portanta caramizii dar e mai importanta executia. Daca luati caramita cu nut si feter (locas de mortar) atentie ca doreii "uita" sa mai bage mortar acolo cand va intoarceti cu spatele, ca poate sa fie cea mai portanta caramida ca fara mortar pe verticala e cam degeaba.. Nu zic ca e regula dar se intampla si se observa la gaurirea peretilor pt instalatii. De aceea cred ca puteti lua un porotherm si e mai important sa stati pe santier cu lupa sa bage mortar in locasul special sau sa nu luati caramida din aceea. Stiti cum zic doreii despre caramida cu nut si feder? Ca iasa peretii mai bine si mai drepti, ca se lucreaza frumos si usor. Ei deaia e usor ca le faciliteaza inselatoria lor perfida.

Oricum tencuiti casa si exterior si izolatia sa fie lipita pe pat de adeziv, dibluri nu cred ca mai sunt necesare chiar si la vata, deoarece caramida e casanta si firava, va fi ciuruita degeaba si diblurile nu vor sta, am vazut cu ochii mei. Problema e ca nici nu sta nimeni sa gaureasca fara percutie... oricum placile de orice fel se vor lipi ca faianta si vor veni jos doar bucati.
Caramida portanta este cea plina.

Attached File  Gratar Tovaras-01.jpg   823.06K   6 downloads

Nu asta:

Attached File  caramizi_si_blocuri_ceramice_5888.png   175.33K   4 downloads

#12
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Hunor, aici chiar daca e forum, misiunea e de a da sfaturi utile.
Critica constructiva e buna, dar carcoteala nu ajuta cu nimic, refularile personale nu-si au locul pe o arie tehnica.
De ex. daca tu azi iti faci casa din caramida plina, doar atunci ai dreptul moral sa dai aceste sfaturi, dar si asa iti asumi costurile imense si faptul ca ceilalti te vor considera nebun.

#13
Patricia40

Patricia40

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.02.2021
Buna din nou, eu intru de browserul de la samsung si nu vad sa fie vre-o otiune sa pot atasa ceva, poate ar trebui sa incerc sa intru de pe altceva? Ref la caramida evident ca nu ma bazez doar pe aceasta pt izolatie, este proiectat sa avem izolatie exterioara cu vata bazaltica. Am auzit si citt de bine despre caramida plina, dar as prefera o caramida abordabila la pret,dintre astea abordabile aia de la Soceram mi s-a parut cel mai ok, daca pretul final nu va fi exagerat ptobabil o voi lua pe aceea, sau Porotherm pt ca Brikston are un pret mult prea exagerat cu transportul la Timisoara. Multumesc mult de sfaturi sunt f utile!

#14
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 05.12.2004

Quote

Pereții structurali ale casei sunt alcătuite din zidărie din cărămidă cu goluri verticale de 25 cm, care conferă casei o masivitate termică ridicată. Termoizolația fațadei este asigurată de către un strat de polistiren expandat (EPS) de 30 cm. Termoizolația pe sol a fost proiectată din 25 cm XPS, iar la ultimul nivel din EPS/ vată minerală bazaltică de 40 cm.

http://vvp.ro/ro/ref...amiliala-pasiva

Casă Pasivă cu tehnologii locale și buget restrâns
https://www.youtube.com/watch?v=F3C4kEoQ4sU

Alege cea mai ieftina caramida de 25/24cm care are rezistenta la compresiune de cel putin 10N/mm2 . Nu te orienta dupa altceva . Doar atat . Cemacon , Porotherm etc . sau orice alta marca , care o gasesti local , si e cea mai ieftina .

Zidaria din blocuri ceramice GVP ii element de sustinere ( depinde cum a proiectat structuristul : zidarie portanta sau cadre din beton ) , si nu element de izolare termica .

https://www.ubakus.de/u-wert-rechner/

|| CURS || #5 - Grosimea și tipul termoizolației. Cum se calculează
https://www.youtube.com/watch?v=Ok5sxaSqtGk

Pentru izolare termica : poti folosi : EPS 80 grafitat , EPS 80 simplu ( alb ) , vata bazaltica etc.

Alege grosimea de cel putin 15cm , sau daca ai buget , recomand 20cm .

EPS 80 grafitat are cel mai scazut coeficient de transfer termic , adica Lambda cel mai mic : 0.029 - 0.032 W/mK ( de ex Swisspor EPS 100 Lambdaroof sau EPS 80 Lambdapor )

Doar ca momentan , polistirenul si alte materiale de constructii sint enorm de scumpe in comparatie cu preturile lor din toamna anului 2020 .

Citeste thread-ul de mai jos :

Care sint motivele scumpirii excesive a materialelor de constructii ?
https://forum.softpe...de-constructii/

PS : blocurile ceramice umplute cu vata bazaltica au preturi astronomice , si nu se justifica din punct de vedere financiar .

Si chiar daca sa zicem valoarea conductantei termice a acestor blocuri umplute cu vata e acceptabila , intre blocurile ceramice vei avea mortar de 1-2cm grosime ceea ce va crea punti termice .

Prin urmare : zidaria cea mai ieftina de 25cm + izolatie de cel putin 20cm ( daca ai buget , daca nu atunci macar 15cm grosime )

Edited by luk2011, 11 April 2021 - 08:43.


#15
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postdanciusergiu84, on 10 aprilie 2021 - 10:02, said:

De ex. daca tu azi iti faci casa din caramida plina, doar atunci ai dreptul moral sa dai aceste sfaturi, dar si asa iti asumi costurile imense si faptul ca ceilalti te vor considera nebun.

Costurile sunt mai mari, adevarat.
Nu foarte mult.
Dar de unde chestia cu nebunia ?
Trebuie toti sa fie de parere cu matale ?

#16
g_aly

g_aly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 31.05.2008
Buna seara, sunt un aceași dilema că și inițiatoarea topicului, zidărie portantă,cărămidă de 25 o varianta accesibilă și pe stoc știe cineva in Jud Timiș?

Mulțumesc frumos!

#17
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Acele gauri mari din structura celulara a caramizii din poza, au vreun rol? Trebuie avut in vedere la zidire umplerea lor?

Attached Files



#18
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Nu se umplu.
Au rolul de a pastra captiv aerul in ele, ca termoizolant.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate