Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

TURCIA - Doar o vorba sa mai spun - Cazare, taxe, preturi, alternative ...etc

- - - - -
  • Please log in to reply
823 replies to this topic

#73
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

 nickro, on 08 mai 2021 - 22:17, said:

Din cate inteleg eu, constrangerea este ca nu ai acces la booking pe teritoriul turcesc. Poti rezerva din afara tarii, insa nu poti accesa siteul in Turcia. Daca folosesti un VPN care te localizeaza la dracu-n praznic, va functiona.
Guvernul turc crede ca booking.com reprezinta niste (h)otomani olandezi care nu platesc taxele comerciale cuvenite si de-asta ar fi banati... In afafra de booking.com, eu nu mai stiu de alta firma banata
Cel mai probabil nu vom putea face multe din lista, de-aia am si pus obiective principale si secundare. Mai "taiem" din ele, daca ne doboara caldura, oboseala etc., mai ne odihnim pe o plaja. Vedem la fata locului cum vor evolua lucrurile.

Momentan, revin si eu cu precizarea caci este ceva in neregula cu ce ziceti voi si cu ce am simtit noi (eu si a mea de exemplu). Adica siteul confirm inca de anul trecut caci se poate accesa 100% fara niciun fel de proxy (prin wifiul de la hotel, deci chiar nu am facut nimic special).

Si am mai fost si in Istanbul in 2019, rezervare facuta prin Booking iar la hotel fara probleme s-a uitat, ceva nu este in regula si am vrea totusi sa ne informam. Poate este ceva "oficial", insa neoficial sa functioneze fara probleme? Adica si acum merge sa faci rezervare prin booking (tocmai ce am facut una cu free cancellation)....Poate ne putem lumina cumva, caci cu siguranta ceva ne scapa...

@nickro tu ai fost recent in turcia? ai avut probleme la accesarea siteului Booking sau doar vorbesti din teorie "oficial"?  

In privinta traseului urmat, trebuie sa aprofundam si noi, vom merge tot asa cu masina 14-17 zile more or less in functie si de ce gasim. Momentan abia ne-am urnit cu perioada Posted Image

LE: dintr-un comentariu la linkul de pe hotnews din 2017:

Quote

Esti turc? (Vineri, 31 martie 2017, 15:46)
Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Miky60
Care parte n-ai inteles-o?
"Site-ul a inceput sa opreasca, joi, vanzarea de pachete turistice in Turcia pentru utilizatorii din aceasta tara"
ADICA PENTRU TURCI!
raspunde trimite

Poate de fapt asta sa fie problema, pentru ai lor sa nu se mai poata folosi Booking? altfel chiar nu inteleg limitarea asta daca le ofera ocupare tot LOR (da, contra unui comision dat bookingului dar iti pot ajusta din pret). Again, ceva ne scapa si mi se pare usor (neintentionata) dezinformare treaba cu Bookingul...

Edited by Al3xandrus, 04 June 2021 - 10:46.


#74
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2008
E simplu. Se pot face rezervari pentru Turcia pe booking, dar nu de pe teritoriul Turciei.
Din Romania merge fara probleme.

#75
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Pai si se poate si accesa bookingul IN TURCIA, este putin diferita abordarea fata de ce s-a scris mai sus. Dar ca nu se pot face rezervari pe booking de pe teritoriul Turciei, este altceva...

Btw, mai devreme am incercat si am reusit sa fac o rezervare de la noi cu free cancellation.

#76
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Probabil cu proxy merge, altfel daca nu ar putea accesa deloc din turcia, nu le-ar vedea cei de la hotel cand te prezinti acolo.


#77
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Eu am gasit explicatia asa:
You can only not be able to book Turkish Hotels from within Turkey, by using "booking.com". Turkish citizens and residents can book foreign hotels from Turkey, and outside Turkey, it operates as usual. This is because "booking.com" still refuses to pay income taxes to the Turkish government from revenues generated in Turkey.
Deci, eu inteleg ca limitarea este ca nu poti rezerva din Turcia, hoteluri turcesti. In rest, hotelurile iti vad rezervarea facuta din Romania, iar turcii si strainii, de pe teritoriul turcesc, pot rezerva peste hotare.
@Alexandros
Nu am fost de curand in Turcia, vreau sa merg vara asta, am rezervari pe booking, confirmate de hoteluri, si de-asta ma intereseaza subiectul. Daca faci vreun itinerariu posteaza-l aici, te rog,  poate mai ma inspir si eu!

Edited by nickro, 04 June 2021 - 22:56.


#78
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,717
  • Înscris: 02.02.2009
Se poate accesa booking din Turcia. Însă dacă vei cauta un oraș turcesc vei avea parte de 0 rezultate. Eu am ocolit această problemă duminica trecuta prin instalarea unui vpn pe telefon pentru 5 minute.
Instalat, ales IP de România, făcut rezervare și apoi dezinstalat.

Edited by eumorocanosul, 05 June 2021 - 10:47.


#79
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Al3xandrus, on 04 iunie 2021 - 15:17, said:

Pai si se poate si accesa bookingul IN TURCIA, este putin diferita abordarea fata de ce s-a scris mai sus. Dar ca nu se pot face rezervari pe booking de pe teritoriul Turciei, este altceva...

Btw, mai devreme am incercat si am reusit sa fac o rezervare de la noi cu free cancellation.
De pe teritoriul turciei folosind booking.com se pot face rezervări in afara turciei ?
Asta numai ca sa fie clar ca se pot face rezervări.

#80
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,717
  • Înscris: 02.02.2009

 avenirv, on 05 iunie 2021 - 13:48, said:


De pe teritoriul turciei folosind booking.com se pot face rezervări in afara turciei ?
Asta numai ca sa fie clar ca se pot face rezervări.

Poți face rezervări de pe teritoriul Turciei pentru hoteluri aflate în afara Turciei.

#81
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 13.06.2005
Care ați folosit - ce VPN ...concret...că sunt grămezi in magazin... (pe android, eventual pe Win-laptop)???

Bănuiesc că nu sunt și alte siteuri "blocate"...că de multe ori se găsesc oferte mai bune că pe Booking...

Edited by dansysro, 06 June 2021 - 12:57.


#82
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Poti da exemple si de alte siteuri de genul populare in turcia, sigure si pe care sa poti gasi aceste oferte mai bune?

#83
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,717
  • Înscris: 02.02.2009

 dansysro, on 06 iunie 2021 - 12:55, said:

Care ați folosit - ce VPN ...concret...că sunt grămezi in magazin... (pe android, eventual pe Win-laptop)???

Bănuiesc că nu sunt și alte siteuri "blocate"...că de multe ori se găsesc oferte mai bune că pe Booking...

Eu am folosit panda vpn

#84
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 13.06.2005

View PostAl3xandrus, on 06 iunie 2021 - 13:02, said:

Poti da exemple si de alte siteuri de genul populare in turcia, sigure si pe care sa poti gasi aceste oferte mai bune?

Hotels
Agoda
Otelz
Expedia
Airbnb
etc...

sunt doar alternative, nu neaparat mai ieftine, in niciun caz mai populate
unele locatii nu apar si pe booking,
unele apar cu pret mai mare, altele cu pret mai mic ...

Edited by dansysro, 08 June 2021 - 14:02.


#85
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
rixos sungate, 7 nopți iunie 2021, 3 persoane, UAI, 2900 euro

considerente:
-ȘI turcii au crescut prețurile față de anii precedenți (de la 100...120 euro/zi/persoană la 140..., pt 5*UAI)
-ne trebuie certificat de vaccinare anti-COVID vechi de cel puțin 14 zile
-trebuie să completăm un formular online pe un site guvernamental turcesc cu cel mult 72 de ore înainte de sejur
-datorită pandemiei am făcut și asigurare storno (pt prima dată-n 10 ani de excursii externe :( )

#86
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postgushpi, on 09 iunie 2021 - 12:40, said:

rixos sungate, 7 nopți iunie 2021, 3 persoane, UAI, 2900 euro ...

Acum 11 ani a fost excelent, stăteam cu banii în buzunar, nu aveam ce face cu ei.
Bine, asta dacă doar stai în resort, mânânci, bei, faci plajă/baie și dormi. Dacă vrei suvenire sau vrei să mai vizitezi una-alta atunci ai ce face cu banii.
Noi eram grup, am ieșit o zi și de lângă resort am închiriat un van cu care am fost la Kursunlu, Perge, Aspendos, la un pod bizantin și la cascada Duden de sus (din oras).

Sper să fie la fel de bine și în prezent.


Sănătate și sejur plăcut !

#87
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
noi vara dormim :P
adică petrecem concediul în huzur, cu burta la soare, încărcăm acumulatorii...

iarna ne chinuim: ski și snowboard până la epuizarea fizică!
(adică mereu luăm skipass pe 5...7 zile și coborâm de la prima oră până ne aleargă cu ratrack-ul seara :P )
bine, apoi ne tragem sufletul în spa-ul hotelului... :)

PS: vezi avatarul meu!!!

#88
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 13.06.2005
Attached File  CappadociaBaloon.png   228.99K   41 downloads

Cappadocia - 50 euro zborul...deocamdata... incredibil Posted Image

#89
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007
:) sa mai radem ... pe o oferta de la o agentie de turism romaneasca, un zbor cu balonul ..... 199 euro/pers. Asa ca ...... zbor cu cazare si mic dejun 400 euro, plus daca mai doreai si cina cu intrari la obiective 110 euro, iar daca dejunul te tenta inca 190 euro. Deci 900 euro/pers :)

#90
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
A fost cineva recent? Care este situatia? ocuparea este de 100% ca in alti ani sau e mai liniste? ... la masa sunt pe serii sa se evite aglomeratia? Sunt facilitati din hotel inchise sau depinde de hotel? Trebuie sa plec cu 2 copii intr-o saptamana.

Edited by rogue80, 12 June 2021 - 12:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate