Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

TURCIA - Doar o vorba sa mai spun - Cazare, taxe, preturi, alternative ...etc

- - - - -
  • Please log in to reply
823 replies to this topic

#559
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 30.05.2006
@all. Stiu ca booking e mai ok pentru iesiri scurte sau city break, DAR mai sunt si cazuri (rare) cand poti prinde un pret bun pe all incls (daca rezervi din timp).

Despre site-urile prezentate mai sus parca nu as face rezervari pe site-uri din alte țări.

 danutzu_1069, on 09 martie 2023 - 14:19, said:

@Maskatu, evita sa ieși (pe rutier) din Turcia în jurul datei de 1 septembrie!! (câteva zile înaintezi câteva după)
E turkish hollyday ceva?

 foxbat, on 09 martie 2023 - 12:05, said:

voi glumiti, asa i ? 260 EUR / 1 noapte?!!
E scump peste tot ce sa faci, s-au scumpit toate.

Ma uitam la egipt si acolo am gasit cu 800 euro all incls pentru 3 ad + 1 copil :)) doar ca ce sa vezi... biletele de avion mai costa inca 1500 :)))

#560
teo68

teo68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 30.05.2010
Unele hoteluri de pe .travelrepublic.co  cer pasaport de Uk   *RATES ARE JUST VALID FOR UNITED KINGDOM CITIZENS OR PASSPORT HOLDERS*

#561
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,409
  • Înscris: 30.04.2008

 Maskatu, on 10 martie 2023 - 12:12, said:

....

E turkish hollyday ceva?

...

Mult mai rău Posted Image , in jurul datei de 31 august nu este indicat sa iesi rutier din Turcia, se incheie (august) luna concediilor, majoritatea se intorc in U.E. la treaba. De asemenea, "in oglinda", nu este indicat sa intri in Turcia in jurul datei de 1 August, cand incep concediile in U.E.

Eu de obicei in jurul datei de 31 august intru in Turcia, si ies in jurul datei de 15 septembrie, astfel scap de aglomeratia lunii august, iar preturile si clima ceva mai moderate Posted Image

Edited by w140, 10 March 2023 - 15:46.


#562
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2008
Am avut rezervari si in hoteluri cu RATES ARE JUST VALID FOR UNITED KINGDOM CITIZENS OR PASSPORT HOLDERS
Nu am avut nici un fel de probleme.

#563
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 02.02.2009

 Maskatu, on 10 martie 2023 - 12:12, said:



Despre site-urile prezentate mai sus parca nu as face rezervari pe site-uri din alte țări.



Eu nu am mai cumpărat din România de prin 2009.Am folosit doar site-uri din Anglia.De cele mai multe ori am cumpărat de pe travelrepublic.

#564
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 30.05.2006
Inteleg dar la bani este mai scump. Am facut cateva comparatii cu ce mai aveam eu notat si am +200....300 euro in plus pe travelrepublic asta vs direct booooching de exemplu.

#565
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 02.02.2009

View PostMaskatu, on 13 martie 2023 - 09:33, said:

Inteleg dar la bani este mai scump. Am facut cateva comparatii cu ce mai aveam eu notat si am +200....300 euro in plus pe travelrepublic asta vs direct booooching de exemplu.

An omis sa spun ca întotdeauna am cumpărat vacantele cel târziu în luna ianuarie.

#566
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Banuiesc ca s-a mai discutat, insa datorita faptului ca aveam o cazare gasita de acum 2-3 luni pe booking la un pret imbatabil, insa ne-a facut acum o jmecherie si anulata pe motiv ca nu recunoaste cardul (nu s-a mai intamplat niciodata, deci e treaba "turceasca") si cum stiu ca booking nu este oficial in Turcia, ati putea recomandari cazari mai BUNE la preturi Turcesti, eventual si cu parcare (caci acolo chiar este o problema).
Ar fi de folos si o platforma pe care ati bookuit, locala ma gandesc.
Am fi vrut sa mergem 22-26 aprilie si cu socri si chiar ne-a stricat putin ziua situatia de mai devreme.
Multumesc pentru orice sfat/recomandare.

P.S. scz caci am mai scris acelasi mesaj si pe topicul cu Istanbul, insa dupa cum spuneam mai sus, ne-a creat un disconfort neasteptat :(

#567
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 30.05.2006
Sa las totusi si deznodamantul cautarilor. Desi initial voiam sa mergem in august am ajuns la concluzia ca pretul este nejustificat de mare, atat pentru all incls cat si pentru cazarile intermediare, asa ca dupa mai multe negocieri intre familii (suntem 2) am ales luna Mai cand tarifele sunt si la 40% vs august. Asadar....

Cazare intermediara 1 noapte la Canakkale la Dort Mevsim = 2 camere = 520 de lei, cu mic dejun inclus.

Kusadasi, all inclusive, Batihan Beach Resort & Spa = 8 nopti =
prima camera 627 de euro (2 adulti) +
a doua camera 947 de euro (3 adulti + 1 copil)

Cazare Edirne la retur 3 nopti (pentru shopping and stuff) = Alan Suites, 210 euro camera junior pentru 3+1 si 120 de euro camera dubla, cu mic dejun inclus.

Cazarile intermediare le-am luat dupa booking iar all incls de pe direct booking unde am platit 20% avans dupa confirmare, inca 30% dupa 1-2 saptamani si restul de 50% aproape la o luna.

#568
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007
@Al3xandrus .... am patit si eu asa ceva, dar am luat legatura direct cu hotelul si am cerut lamuri de ce e asa. Dupa parlamentari si negocieri au acceptat pretul initial. In alt caz cardul era aproape de expirare si nu era acceptat. Deci incearca ori prin intermediul Booking (te ajuta cei de la boooking) sau direct cu hotelul. Tin pumnii!

#569
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 30.05.2006
Trebuia sa faci plata si nu prea mai aveau ce comenta. Am mai auzit de cazuri dastea tot pe Turcia sau Bulgaria. Inventeaza chestii ca sa iti anulezi rezervarea facuta de mult la un pret foarte bun. Ai pute alua legatura cu booking sa le explici situatia. Banuiesc ca pot vedea daca cardul a fost accesat si s-a incercat plata. Daca aveai anulare gratuita pana mai incolo... nu aveau de ce sa anuleze.

#570
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

View PostMaskatu, on 05 aprilie 2023 - 14:37, said:

Trebuia sa faci plata si nu prea mai aveau ce comenta. Am mai auzit de cazuri dastea tot pe Turcia sau Bulgaria. Inventeaza chestii ca sa iti anulezi rezervarea facuta de mult la un pret foarte bun. Ai pute alua legatura cu booking sa le explici situatia. Banuiesc ca pot vedea daca cardul a fost accesat si s-a incercat plata. Daca aveai anulare gratuita pana mai incolo... nu aveau de ce sa anuleze.

Asa este, dar nu vreti sa stiti cum au fost ultimele 2 luni -> https://forum.softpe...a-78-ani/Ă‚ Ă‚, acum am terminat cu operatia si suntem mai bine, asa ca nu prea puteam sa achitam din timp Posted Image

A tot vorbit a mea azi la booking, asteptam, dar nu ma astept sa se rezolve prea multe, de asta si caut alternative...

Edited by Al3xandrus, 05 April 2023 - 22:14.


#571
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 03.04.2017
Am situatii cand mi-a fost refuzata si mie rezervarea facuta.Dar dupa multe mesaje scrise si cazarii si celor de la booking,s-a rezolvat.Daca nu se poate rezolva cu cazarea respectiva,cere compensatii de la booking sau o cazare la acelasi pret si aceleasi conditii in alta parte.Poate booking nu este in turcia,dar este in uniunea europeana si se poate reclama la protectia consumatorului daca ai rezervare confirmata,care este ca si contract de servicii.Sfatul meu e sa insisti cu mesajele,ca se rezolva intr-un fel sau altul.

#572
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 30.05.2006
Eu am patit in RO. Aveam cazare pe booking si m-am dus acolo si oha... apartamentul era inchis si la nr de telefon nu raspundea nimeni. Am sunat la booking au verificat si ei (era cazare noua), au vazut ca ala nu raspunde si e cazare noua deci fara multa credibilitate si mi-au propus alta cazare similara iar diferenta (fiind fix in ziua aia check in si era mai scump) au platit-o ei.

Ma bucur ca mai am putin si ajung la nivel 3 genius pe booking unde am prioritate in caz de ceva, sper sa nu fie cazul. Dar s-a rezolvat si asa rapid la telefon doar ca trebuie sa stii engleza. Altfel... pe chat mai greu.

#573
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Birourile de la booking sunt la noi, nu mai stiu exact pe ce proiect, deci se vorbeste si in Romana :P Am o cunostinta care este TL la Tineretului ca idee :)

Dar lasand offtopicul, o sa mai insistam, si noi avem (ca folosim contul doamnei) geniul LVL 3, deci poate om avea totusi ceva prioritate si vorba voastra sa ne ajute sa ne gaseasca ceva similar la aceeasi bani. Dar pana la a se si intampla, mai este cale lunga.

#574
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Multa sanatate mamei tale!

Eu zic ca mai bine sa cautati voi alta varianta, pe hotels.com sau tot pe booking. Daca astia nu vor sa va primeasca dintr-un motiv sau altul, chiar daca reusiti totusi sa ajungeti la ei, probabil nu va vor primi cu bratele deschise asa ca mai bine skip. As lua legatura cu hotelul, as incerca sa le propun alt card, daca nu merge/nu vor, la revedere.

Edited by mdt, 06 April 2023 - 20:08.


#575
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Hai ca au trimis mesaj chiar mai devreme pe whatsapp cum ca este totul ok, am cerut sa mai reconfirme sa avem scris, salvata conversatia, ma gandeam sa le trimitem si la booking screenshotul, mai mult decat atat...acum sincer daca este totul ok si au zis ca a fost din partea lor o eroare cu cardul (deci au admis-o) chiar in caz ca nu isi mai respecta sunam si facem mare scandal direct la booking (ar fi naspa sa ajungem pe la 19-20 si sa nu avem cazare dar eu sunt optimist). Anyway, sper sa fie ok si multumesc!

#576
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007
@Al3xandrus ... ai de facut doar atat.... vacanta placuta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate