Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

TURCIA - Doar o vorba sa mai spun - Cazare, taxe, preturi, alternative ...etc

- - - - -
  • Please log in to reply
823 replies to this topic

#55
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostRR_SK, on 07 mai 2021 - 15:48, said:

În Turcia nu merge booking-ul,

Asta e o gluma sau ce? Am fost asta vara si pe booking am rezervat.

Edited by axisborn, 08 May 2021 - 16:52.


#56
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postaxisborn, on 08 mai 2021 - 16:50, said:



Asta e o gluma sau ce? Am fost asta vara si pe booking am rezervat.

Daca încerci sa accesezi booking din Turcia, nu merge, este blocat accesul, din 2017.

https://www.google.c...re/21692197?amp

#57
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
[RR_SK]

Multumesc mult pentru sfaturi.
O sa incerc sa te ascult si sa ma opresc la Canakkale; ideea era sa incercam sa tragem tare in prima zi, ca sa ne ramana timp pentru Bergama si Efes in ziua a doua, asa probabil o sa "cada" Bergama. Sper sa reusim sa ajungem si la Dalyan, citeam pe undeva ca se poate ajunge la plaja Iztuzu si cu masina personala! Kayakoy este intr-adevar un sat trist, nu stiu de ce se viziteaza! Daca stam trei zile in Antalya, poate ajungem si la Side.
La Oludeniz mergem pentru ca, in vacanta,  vor fi si copiii nostri, de-acum majori (24 si 18) si ei sunt cu parapanta si laguna; personal, preferam Fethyie, care e mai linistit, si cu un port ce ofera minicroaziere mai diverse, ramane sa ne hotaram, am rezervat pe booking, cu anulare gratuita, deocamdata. Oricum am vazut si plaje mai interesante in afara de Kaputas si Patara, de exemplu Adrasan, de unde pleaca vaporase spre insula Suluada (asa zise Maldive din Turcia, in fine, o exagerare, dar nu de lepadat), sau Olympos, unde este si o cetate liciana, sau Cirali, langa Olympos'



[OvidiuNS]

Ovidiu, multumesc, ca intotdeauna esti generos cu sfaturile turistice si extrem de bine informat. Cand am timp, mai intru pe forumul de turism de pe Softpedia sa vad ce mai scrii, mai ma inspir, turistic vorbind Posted Image.
Notat pesterile, nu stiam nimic despre ele. Le bag la obiective, sa vedem la fata locului cat "putem sa ducem", dvdv al alergaturii turistice. Notat si Duden, Kursunlu era pe lista.
Avem 2 nopti la Kas pentru ca, pe traseul de cca 100 km, din prima zi dupa Oludeniz, sunt canonul Saklikent, plaja Patara, plaja Kaputas, si2 cetati liciene Tlos si Xantos. In ziua a doua din Kas vrem sa mergem sa facem o minicroaziera la Kekova - Ucigaz, unde este o insula, o mica cetate - Simena si un oras scufundat; toate astea dureaza, plus ca in apropiere e oraselul Demre si cetatea antica Myra si biserica Sfantul Nicolae. Nu mai vorbesc ca, la o aruncatura de bat, sunt plajele amintite mai sus. Bașca "Kaș-ul" in sine, nu e de neglijat, e aranjat cochet, are o peninsula, un golf este amplasat cam in amfiteatru si am ochit ceva cazari cu vederi superbe spre aceste zone; chiar e puțin doua zile. Dar in fine, cred ca vreau eu sa vedem prea multe si avem prea putine zile...Sa vedem ce-o iesi!

[marian.bazavan]

Marian, merci de sugestia de drum, il iau in considerare, dar cum fac sa "bag" si Efes-ul pe traseul Canakkale-Pamukkale. Si, oricum, apreciez toate sfaturile tale de pe topicul de Turcia, am rasfoit multe pagini si esti mereu altruist si gata de o indrumare "turceasca" competenta. Afyon, totusi nu este prea aproape de Antalya? Parca as urca mai sus , spre Istanbul@

callatis 06
Notat hotelul, multumesc.

Edited by nickro, 08 May 2021 - 18:26.


#58
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postcorinadaniela, on 08 mai 2021 - 17:37, said:

Daca încerci sa accesezi booking din Turcia, nu merge, este blocat accesul, din 2017.

https://www.google.c...re/21692197?amp

Nu merge cu proxy? Atunci  pui pe cineva de acasa sa rezerve.\
Doar cu booking au o problema astia sau si cu celelalte platforme de rezervare?
totusi mi se pare ciudat, tipul de la receptie cum a vazut rezervarea mea daca nu putea accesa booking-ul?

View Postnickro, on 08 mai 2021 - 18:23, said:

Dar in fine, cred ca vreau eu sa vedem prea multe si avem prea putine zile...

Cam ambitios planul, bine facut oricum dar nu mai bine vezi mai putine si esti mai relaxat?

Edited by axisborn, 08 May 2021 - 18:55.


#59
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postnickro, on 08 mai 2021 - 18:23, said:

... Avem 2 nopti la Kas ...

Scuze, am văzut eu greșit. 2 nopți merită, nasol era dacă era una singură.

Vezi și topicul despre Antalya. Cred că e complet, dacă a pus zuv poze acolo.


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 08 May 2021 - 19:21.


#60
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006

View Postaxisborn, on 08 mai 2021 - 18:52, said:

Nu merge cu proxy? Atunci  pui pe cineva de acasa sa rezerve.\
Doar cu booking au o problema astia sau si cu celelalte platforme de rezervare?
totusi mi se pare ciudat, tipul de la receptie cum a vazut rezervarea mea daca nu putea accesa booking-ul?
Cam ambitios planul, bine facut oricum dar nu mai bine vezi mai putine si esti mai relaxat?

Din cate inteleg eu, constrangerea este ca nu ai acces la booking pe teritoriul turcesc. Poti rezerva din afara tarii, insa nu poti accesa siteul in Turcia. Daca folosesti un VPN care te localizeaza la dracu-n praznic, va functiona.
Guvernul turc crede ca booking.com reprezinta niste (h)otomani olandezi care nu platesc taxele comerciale cuvenite si de-asta ar fi banati... In afafra de booking.com, eu nu mai stiu de alta firma banata
Cel mai probabil nu vom putea face multe din lista, de-aia am si pus obiective principale si secundare. Mai "taiem" din ele, daca ne doboara caldura, oboseala etc., mai ne odihnim pe o plaja. Vedem la fata locului cum vor evolua lucrurile.

Edited by nickro, 08 May 2021 - 22:22.


#61
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Sa ma bag si eu putin in seama, desi colegii ti-au raspuns la majoritatea intrebarilor tale.

Ceea ce ti-ai propus sa vizitezi, eu am facut-o in trei excursii diferite (2011, 2013, 2015).
Cred ca vrei sa vezi prea multe intr-un timp mult prea scurt. Desi Turcia are drumuri extraordinare, totusi nu merita sa petreci atatea zile pe drum.
In rest, numai Efesul are 5 obiective principale (nu numai "Biblioteca", de fapt doar fatada bibliotecii, prea mult popularizata de turisti):
1. Orasul antic Efes
2. Grota celor 7 tineri din Efes
3. Casa Fecioarei Maria
4. Selcuk - Biserica Sfantului Ioan
5. Selcuk -Templul Artemisei

Eu am lasat intotdeauna Pamukkale in penultima zi, deoarece te odihnesti foarte bine, urcand pe deal linistit, nu stresat, vizitand apoi orasul antic. La piscina nu este obligatoiu sa te balacesti. Intrarea este libera si te poti plimba pe oriunde in interiorul ei. Poti lua si pranzul acolo, de exemplu. Prima si ultima zi am dormit mereu la Cannakale (imi place enorm orasul!).

Oludeniz, la fel, este prea popularizat. Laguna este cu apa murdara si suprapopulata. La intrarea in laguna aveti o plaja excelenta (pietris marunt) cu apa clestar, azurie, de unde se pot vedea parapantistii aruncandu-se de pe muntele Babadag. La intrarea in laguna aveti parcare platita. Fethiye, ca si Canakkale, este unul din orasele mele de suflet, plin de britanici.

La Demre, "orasul antic" este format doar dintr-un amfiteatru, restul orasului aflandu-se sub aluviunile unei mari inundatii antice. Deci se poate vizita lejer in 15-20 minute (pretul este prea piperat pentru ceea ce ofera). Biserica Sfantului Nicolae merita vizitata cu varf si indesat.

https://forum.softpe...8#entry17643762
https://forum.softpe...8#entry17648173
https://forum.softpe...8#entry17649748
https://forum.softpe...6#entry17651635
https://forum.softpe...6#entry17659756
https://forum.softpe...6#entry21785013

Edited by florinbad, 09 May 2021 - 12:10.


#62
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
[florinbad]

Florin, am hotarat sa plecam si citind "Turcia altfel", serial pe care oricine ar trebui sa-l citeasca, ca sa aiba habar de istoria milenara a acestor meleaguri, obiective istorice si turism cultural, in general, cum e numele blogului tau. Pacat ca nu ai mai continuat cu scrisul despre Turcia, stiu motivul, poate totusi revii si continui aceasta serie exceptionala prin acribia documentarii.
Apropo de Fethye, ca e plin de englezi, eu urmaresc vlogul lui Mick Scarsbrook, un englez de vreo 60 de ani , care traieste de 25 de ani in acest oras si considera  " The Jewel of Turkey". De altfel, englezii au cumparat la greu vile de vacanta (si de inchiriat), nu numai in Fethyie, ci si in  Kas, si, mai ales, in Kalkan.
Legat de Efes, si in general, de cetatile antice, tu esti mai pasionat de istorie, de religie si nu "ai scapat" nimic din obiectivele de acest gen; noi vom mai selectivi, avand in vedere timpul limitat si ca sunt cu copiiii (tinerii), care mai vor si la un bar, pe o faleza, la o terasa etc. De-asta nu am inclus in lista de obiective, multe din obiectivele atat de bine descrise de tine (de ex. Afrodisia, Priene, Milet, Didyma).
Pentru  Myra, ca mai atentionat, acum vad ca pretul e maricel (55 TL) pentru zona, insa poate cumparam cardul pentru muzee la inceput; pe de alta parte, si fara card, daca ajungi intr-un loc, nu prea mai te gandesti ca e scump si merita sa arunci o privire la mormintele liciene clasice (la inaltime, pe stanci), un amfiteatru onorabil si ceva sculpturi cu meduza.
Multumesc pentru sfaturi si sugestii, sper ca nu deranjez daca te contactez, mesagerie, pentru ceva detalii suplimentare.

#63
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Nicio problema, doar ca mi se pare nerealist planul vostru. Concentrati prea multe obiective in cateva zile. Daca le faceti in 14 zile, de exemplu, atunci jos palaria.

#64
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postflorinbad, on 09 mai 2021 - 16:05, said:

Nicio problema, doar ca mi se pare nerealist planul vostru. Concentrati prea multe obiective in cateva zile.

Exact. Cam asa faceam si eu odata, voiam sa vad cat mai multe, dar asta te determina sa fii mereu pe fuga, nu te mai poti relaxa si bucura complet de ce vezi, este obositor si cand iti vei aminti, va fi acolo un amalgam de chestii "da, am fost si pe acolo".
Mai bine mai putin si mai relaxat.
Pana la urma viata e lunga, nu trebuie neaparat sa bifezi totul intr-o singura excursie.

#65
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2008
Eu as trece pe lista si Phaselis. E si acesta un oras antic, dar fata de Efes sau Demre care sint in plin soare, acesta e intr-o padure de pini.
Si as combina vizita la Phaselis cu un prinz sau o cina la Ulupinar, la unul din numeroasele restaurante pe apa.

#66
maryqsel

maryqsel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 21.04.2008
Anul acesta, având un copilaş de 1 an şi 6 luni ne am gândit să mergem în Turcia pentru prima dată. Sejur în hotel cu AI nu e pe stilul nostru, dar anul acesta fiind copilul mic vom face o excepţie.
Am decis să mergem în Antalya ,cu plecare de acasă , cu avionul din Sibiu, în data de 7 septembrie. Ne au rămas pe lista scurtă 3 hoteluri din Lara: Lara Baia, Adalya şi Delphin Palace.
Care ar fi mai ok dintre cele enumerate?

#67
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2008
Delphin Palace

#68
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2005
Adalya : 8 Etaje ,  525 de camere
Delphin Place : 8 etaje, 487 camere Standard
Lara Baia : 399 camere


Lara Baia, eliminá sute (! ?)  potentiali vecini
(meritá AI ? )

Vacantá plácutá  !
indiferent de alegere

#69
teo68

teo68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 30.05.2010
Stau la saturn palace vecin cu adalya , au plaja mare ponton f mare , parasolare hotel destul de nou,din ce se vede la plaja capacitatea 30%

#70
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.12.2009

View Postoztan, on 03 aprilie 2021 - 10:43, said:

Credeti pe mine turcia nu este  safe deloc. Peste 40k bolnav zilnic. Ai mare sansa sa intelesti cu cineva pozitiv.
Ps:
Sunt foarte ok. Respiratie ok
Temp 37
Durere nu am
Ma simt obosit
Miros slabit
Gust numai simt . Nici nu stiu de mancare baclava sau sarmale ...
Lipsa pofta de mancare (in sfirsit slabesc :) )
Sa va monitorizați în permanenta saturatia de oxigen, este de departe cel mai important parametru în Covid.

#71
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006

View Postmaryqsel, on 26 mai 2021 - 12:02, said:

Ne au rămas pe lista scurtă 3 hoteluri din Lara: Lara Baia, Adalya şi Delphin Palace.
Care ar fi mai ok dintre cele enumerate?

La Baia Lara am fost de 4 ori, la celelalte doua doar o data. :)

#72
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postvalceanuraoul, on 27 mai 2021 - 07:17, said:

Sa va monitorizați în permanenta saturatia de oxigen, este de departe cel mai important parametru în Covid.
Saturatie  dupa  covid  a ramas 95- 96 , verific zilnic  seara

View Postmaryqsel, on 26 mai 2021 - 12:02, said:

Anul acesta, având un copilaş de 1 an şi 6 luni ne am gândit să mergem în Turcia pentru prima dată. Sejur în hotel cu AI nu e pe stilul nostru, dar anul acesta fiind copilul mic vom face o excepţie.
Am decis să mergem în Antalya ,cu plecare de acasă , cu avionul din Sibiu, în data de 7 septembrie. Ne au rămas pe lista scurtă 3 hoteluri din Lara: Lara Baia, Adalya şi Delphin Palace.
Care ar fi mai ok dintre cele enumerate?
Am fost  si adalya  si  Delphin  ,  nu este  mare diferanta ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate