Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

TURCIA - Doar o vorba sa mai spun - Cazare, taxe, preturi, alternative ...etc

- - - - -
  • Please log in to reply
817 replies to this topic

#37
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005

View Postmediasick, on 02 aprilie 2021 - 09:59, said:

meri la noi in Bucegi mai bine
putin popor vara, aer curat

putin popor? imi aduc aminte de hoardele de turisti de asta vara ...

#38
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

View Postavenirv, on 10 aprilie 2021 - 10:45, said:

din afara turciei poti sa accesezi hoteluri, etc din turcia. faci rezervari, etc.
din interiorul turciei nu poti accesa booking.
am zis si eu asta sa pricepem si noi mai bine.
asa a cerut asociatia hotelierilor cica.

Ideea era ca vrand nevrand o aplicatie precum bookingul iti ofera varietate si le ai pe toate la un click distanta, eu inteleg ce zice si nea Erdogan, dar de data asta e un impediment. Si de aceea ma gandeam poate exista vreo varianta locala a bookingului sau poate airbnb sa functioneze? totodata, aveam oarecum si o oarecare siguranta a siteului....

Asa sa ajungi oarecum in the middle of nowhere si sa cauti cazare, nu stiu daca poate fi o varianta, deci va trebui oarecum facut un traseu mai din timp....

#39
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
Cu traseu sau fara cu sigurant vei gasi in drumul tau cazare si fara rezervare,eu de felul meu sunt mai comod si imi fac rezervare din Romania pentru Turcia dar prieteni mei cu care fac vacantele in Turcia niciodata,dar niciodata nu au facut rezervare nici la dus nici pe intoarcere,pur si simplu cand se termina cheful de condus isi cauta cazare si din ce am intale de la ei nu a fost nici o problema in nici un an.

#40
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 28.01.2008
Cazare gasesti fara probleme la fata locului, dar de cele mai multe ori costa mai mult decat daca faceai o rezervare din timp. Iar daca incepi sa cauti cazare seara pretul devine si mai mare.

#41
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View Postmischaela, on 14 aprilie 2021 - 15:49, said:

putin popor? imi aduc aminte de hoardele de turisti de asta vara ...

bucegi nu-nseamnă numa' sinaia-predeal!

#42
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

View PostRR_SK, on 15 aprilie 2021 - 07:27, said:

Cazare gasesti fara probleme la fata locului, dar de cele mai multe ori costa mai mult decat daca faceai o rezervare din timp. Iar daca incepi sa cauti cazare seara pretul devine si mai mare.

Mda, de asta si intrebam mai din timp nu sa platim dublu sa nu avem unde dormi, de asta incerc sa ma informez mai din timp despre aceste "probleme" :)

#43
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007
Grecia a dat drumul oficial la vacanta. Asteptam si Turcia. Sa inceapa planurile, rezarvarile .... listele, traseele si setea de bere :) :)

#44
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostAl3xandrus, on 14 aprilie 2021 - 22:42, said:


Ideea era ca vrand nevrand o aplicatie precum bookingul iti ofera varietate si le ai pe toate la un click distanta, eu inteleg ce zice si nea Erdogan, dar de data asta e un impediment. Si de aceea ma gandeam poate exista vreo varianta locala a bookingului sau poate airbnb sa functioneze? totodata, aveam oarecum si o oarecare siguranta a siteului....

Asa sa ajungi oarecum in the middle of nowhere si sa cauti cazare, nu stiu daca poate fi o varianta, deci va trebui oarecum facut un traseu mai din timp....
https://www.trivago....fkaAg8jEALw_wcB

https://tr.hotels.co...78aAonQEALw_wcB


presupun ca pe Chrome poti sa le traduci automat.

#45
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Da, inca nu m-am uitat si multumesc, sunt un punct de plecare.

In alta ordine de idei, din ce citisem turcia ar intra intr-un lockdown total pentru aproximativ 2 saptamani, dupa care se spera intr-o relaxare ceva mai accentuata a conditiilor :)

#46
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 28.01.2008
Turcia ESTE într-un lockdown, dar nu chiar total.
De vineri până luni dimineaţă restricţiile sunt ceva mai stricte.

#47
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostRR_SK, on 25 aprilie 2021 - 08:39, said:

Turcia ESTE într-un lockdown, dar nu chiar total.
De vineri până luni dimineaţă restricţiile sunt ceva mai stricte.
in timpul saptamanii este cam ca in RO.
uikend totul este blocat.
DAR masurile acestea NU se aplica turistilor strainezi (dar daca esti cetatean strain si rezident in turcia se aplica). deci a calatori sambata sau duminica prin turcia este o placere.
sau sambata si duminica te poti fatzai cu masina prin istanbul la modul ultralejer caci traficul este ca si inexistent. chiar si pe bosfor.

Edited by avenirv, 26 April 2021 - 10:46.


#48
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Oricum se pare ca a intrat pentru o luna in total lockdown, sper ca pana la vara sa se mai stabilizeze lucrurile....

#49
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007
Sigur la vara ... bere Efes si motorina sau benzina sa avem. Si asta poate fi un imbold.... LINK

#50
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Salutare!

Nu stiu daca e topicul potrivit, daca nu este, imi cer scuze, postarea poate fi mutata corespunzator!
Mi-am creionat un plan de vacanta (poate e util si altora) pentru Turcia si am nevoie de sfaturile si sugestiile voastre

Precizari :
– suntem doi soferi, in total 5 persoane, cu o masina
- suntem axati pe umblat, vizitat, indeosebi natura si istorie,  mai putin plaja
- nu am mai fost în Turcia cu masina, insa avem ceva experienta in circuite auto mai lungi.
- cazarile nu sunt batute in cuie, deci e loc de schimbari (poate acord prea mult timp zonei Oludeniz!)

1. Ce alte localitati din zona ar mai merita o zi-doua de stat?
2. Alte sugestii de obiective?
3. E corect sa vizitez Pamukkale la inceputul excursiei (deoarece asta presupune un ocol pe la Denizli si nu merg direct pe coasta, de la Bergama la Oludeniz)? Sau sa vizitez Pamukkale la final (insa aici e inconvenientul ca e pe final de vacanta, cand vrei sa ajungi acasa, si nu mai exista entuziasmul de debut?
4. E mai bine sa fac circuitul astfel: Canakkale – Bergama – Pamukkale – Antalya – Kas – Oludeniz (sau Fethyie) – Canakkale?
5. Daca plec din Antalya spre casa, cel mai rapid drum e pe la Canakkale sau pe la Istanbul?
6. O sugestie de cazare intermediara pentru prima zi, in afara de Bergama (sa ma opresc mai devreme, la Cannakale?)? Sugestie de evitare a Istanbulului si de cazare in zona Istanbul?!
7. Sa schimb cazarea Oludeniz cu Fethyie?

Orice sugestie e binevenita!

Ziua 1.  București – Bergama (cca 840 km)
- Deplasare din Bucuresti  spre  Turcia. Trecere cu feribotul pe la Canakkale.
- Cazare Bergama sau Ayvalik.

Ziua 2.  Bergama- Efes- Pamukkale (circa 400 km)
- Obiectiv principal - Biblioteca lui Celsius din Efes
- Obiectiv secundar - Amfiteatrul de la Bergama
- Cazare Pamukkale ( langa care intrare?)

Ziua 3.   Pamukkale – Oludeniz (circa 200 km)
- Obiectiv principal - Pamukkale, cu  terasele de travertin, piscina Cleopatrei si orasul antic Hierapolis. Vizita matinala (6,30?) ? Pe la ora 11-12 plecat spre Oludeniz
- Cazare Oludeniz, la Hotel Oludeniz (are parcare) sau Perdikia (mic dejun si cina la un pret bun), plaja, dupa amiaza

Ziua 4.  Oludeniz – Dalyan – Oludeniz  (150 km)
- Obiectiv principal -  Oludeniz parapanta
- Obiectiv secundar - delta Dalyan pentru plaja Iztuzu si orasul antic lician Kaunos cu morminte, in munte la inaltime.
- Obiectiv secundar  - Lycian way (drumetie deasupra Oludeniz) plecand de la Resortul Garcia
- Obiectiv secundar – cu masina in satul Faralya pt. vedere Valea Fluturilor de deasupra
- Cazare Oludeniz

Ziua 5. Oludeniz – Fethye – Oludeniz (20 km)
- Obiectiv principal  Plaja Oludeniz  (eventual in laguna) .
- Obiectiv secundar satul fantoma Kayakoy , Fethiye pentru plimbare in port,eventual inchiriere barca,  si vizita mormantul lician al regelui Amyntas
- Cazare Oludeniz

Ziua 6.  Oludeniz – Tlos – Saklikent – Kas  (135 km)
- Obiective principale Canionul Saklikent si plaja Patara (cu oras antic lician)
- Obiective secundare: orasul antic Tlos și plaja Kaputas .
-  Apus la amfiteatrul din Kas.
- Cazare Kas

Ziua 7. Kas- Kekova – Demre – Kas (100 km)
- Obiectiv principal - Plimbare cu vaporas in zona Kekova - Ucagiz
- Obiective Secundare – orasul  Demre pentru orasul antic Myra si Biserica Sfantului Nicolae sau insula greceasca Kastelorizo (daca va functiona feribotul)?!
- Cazare Kas

Ziua 8 . Kas – Goynuk -  Antalya (200 km)
- Obiectiv principal  - Body rafting canionul Goynuk
- Obiective secundare - Plaja Cirali – Olympos sau  Adrasan si Insula Suluada
- Seara - Centru istoric Antalya – Poarta lui Hadrian – plaja Konyaalti
- Cazare Antalya

Ziua 9. Antalya - canionul Koprulu – Antalya ( 200 km)
- Obiectiv principal - Teatrul antic Aspendos
- Obiective secundare: Canionul Koprulu si Cascadele Kursunlu
- Cazare Antalya

Ziua 10. Antalya – zona Istanbul ( 740 km)
- Obiectiv principal - oras antic Sagalassos
- Cazare zona Istanbul ? Sau sa evitam si sa ne intoarcem tot pe la Canakkale

Ziua 11. Istanbul – Bucuresti (640 km)

Edited by nickro, 07 May 2021 - 13:11.


#51
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 28.01.2008
Pentru ziua 1 cred ca e cam mult de mers. Personal, m-as caza in Canakkale. Orasul are un farmec aparte.
In Pamukkale, cazarile sint numai in zona intrarii de jos. Merita vizitat seara. Dimineata, la 6.30 nu e deschis, dar poti da o tura cu balonul pe la ora aia.
Parapanta as muta-o in ziua a treia, dupa amiaza.
Delta Dalyan merita sa fie obiectiv principal. Din Oludeniz se fac excursii cu autocarul pina la Dalaman, iar de acolo se merge prin delta pina la plaja Iztuzu cu barcutele. La dus, o sa vi se ofere posibilitatea sa cumparati crabi, iar la intoarcere ii primiti. Merita. In Delta Dalyan se ajunge si din Marmaris (cu vaporul). E mai frumos, dar nu e pe traseul vostru.
Plaja Oludeniz e frumoasa de sus, dar nu e o zona de plaja. Nici satul fantoma Kayakoy nu m-a dat pe spate.
In schimb, Canionul Saklikent si plaja Patara fac toti banii. Din Saklikent se poate face un fel de rafting, pe niste colace. Pentru incepatori e perfect.
As schimba Centru istoric Antalya cu Old Side.
Din Antalya e mai scurt drumul prin Istanbul. Cazare nu as lua insa in Istanbul. Nu merita sa parasesti autostrada in Istanbul.
Cazarile sa le faceti din tara. În Turcia nu merge booking-ul, iar cazarile „la fata locului” costa mai mult.

#52
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postnickro, on 07 mai 2021 - 12:58, said:

... Alte sugestii de obiective? ...

Ai mai jos câteva informaţii sub formă de poze (pentru zona Antalya). Evident am urcat doar ce nu ai pus în program.
Sunt "notiţele" mele din 2010. Kurşunlu şi cascada Düden de sus (din oraş) sunt de neratat.
Ar merita şi o croazieră ca să vezi de pe apă formaţiunile stâncoase ale falezei Antalyei până la cascada Düden de jos. dar e posibil să fie prea mult.

Şi iarăşi de neratat este Peştera Damlataş  care nu e nici ea prea departe. În 2010 nici nu am mai compus poză, o aveam în creier ca "must-see".

Cealaltă peşteră (de lângă Burdur) o puteţi vizita pe drum (la ducere sau la întoarcere, în funcţie de cum vă hotărâţi cu Pamukkale).

Aaaa, încă ceva, nu înţeleg de ce mai luaţi o noapte în Kaş. Sunteţi 5 persoane cu o singură maşină, numai să faceţi şi să desfaceţi bagaje vă lipseşte. Cred că sunt suficiente cele 2 cazări (Oludeniz şi Antalya), distanţele nu sunt de speriat. Noaptea din Kaş o poţi adăuga de exemplu la Antalya.


Sănătate şi felicitări !

Attached Files


Edited by OvidiuNS, 07 May 2021 - 21:07.


#53
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007
:) Acest traseu l-am facut acum 2 ani - Oludeniz. Anul acesta il fac chiar pana in Kas. Adica: Bucuresti - Canakkale - Pamukkale - Kas - Afyon - Istanbul - Bucuresti. 14 nopti. Plecare pe 30 iulie. Din experienta pot spune ca e minunat. Prima cazare  e de preferat sa fie in Canakkale cu trecere din Kilitbahir. Da, e de preferat sa faci Pamukkale la inceput.  Drumul ales  de mine a ACESTA., in loc de clasicul pe coasta. Mai pitoresc, mai liber, dar mai lent.   Sigur 2 nopti sa poti vedea pe indelete ce ti-ai propus. Cazare Oludeniz, alegere buna. Pt insula greceasca .... atentie la trece cu masina sau fara...  Formalitati in plus. Deoarece sunteti 2 soferi ... poti face dintr-o bucata din Antalya pana in Istanbul sau Canakkale. Dar nu merita. Sfat ... ceva la juma de drum. Eu am ales Afyon. Merita.

#54
callatis06

callatis06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.01.2007
Pentru cazare în Pamukkale îți recomand Sahin Hotel (https://www.booking....fs=1). Cam așa se văd travertinele din balcon, iar pe timp de noapte priveliștea este ca scoasă din povești.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate