Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Admitere la Facultate ca cetatean roman din diaspora

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
gianidinfierbinti

gianidinfierbinti

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.03.2021
Salutare!
Sunt interesat de a aplică la Informatică în Engleză (în principal la UBB deoarece am cunoștințe care au fost și aș vrea în Cluj, dar nu contează neapărat unde, de preferat în Engleză totuși, nu cred că aș face față cu termenii în Română). Momentan locuiesc în Anglia de vreo 7 ani, și de când am ajuns aici am sperat să ajung înapoi în România. Momentan studiez 4 subiecte la A-Level (Law, Business, Maths și Further Maths). Din câte am văzut, sistemul de aplicare este umpic diferit față de sistemul din UK (UCAS), și ar trebui să dau și examen la Matematică sau Informatică. La A-Level nu am avut șansa să studiez Computer Science deoarece nicio școală din apropriere nu o preda pentru că nu sunt profesori. La GCSE am făcut 2 ani Computer Science, dar era doar teorie, cu puțînă programare în Python (Tkinter a fost cel mai complex lucru, maxim vreo 2 ore am petrecut în el în acei 2 ani) iar primul an nu am avut profesor, și al doilea an am avut un profesor de TIC care ne arată doar powerpoint-uri. Așa că, prima întrebare, aș fi dezavantajat mult dacă nu am destulă experiență în Informatică? În iunie sunt dispus să încep intensiv să mă pregătesc pentru facultate oriunde aș merge, sper că în 2 luni să învăț cât de cât în vacanță să mă ajute. În UK nu se cere informatică pentru facultate, e chiar de preferat să nu informatică la școală și să înveți Further Maths sau Fizică, că să te învețe ei tot cum vor de la 0.
În al doilea rând, cum este sistemul de aplicare? Undeva zice că trebuie să trimit email, în altă parte zice că au sistem de aplicare online, ș.a.m.d.. Că aplicant român din diaspora, cum ar trebui să procedez? Este un altfel de sistem? Am găsit articole despre "Români de pretutindeni", dar nimic concret.
Va mulțumesc.

#2
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Iti place sa pierzi vremea? Daca ai atatea specializari in drept, bussiness, computer science, matematica, ce mai vrei inca una de la o universitate de 2 bani cum e UBB, in orice domeniu ar fi?
Ai auzit de expresia overqualified ???
In locul tau as lua cat mai repede un job - pana mai sunt. Ca dupa aia daca te duci sa te angajezi si angajatorul vede ca ai atatea specializari zice ca esti overqualified in primul rand apoi pune sub semnul intrebarii competentele (zice ori ca asta e unu ce ii place sa piarda vremea de aceea a studiat atat sau ca esti o persoana nepractica. Daca esti de bani gata, ignora ce am scris.

#3
gianidinfierbinti

gianidinfierbinti

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.03.2021
Nu cred ca ati inteles ce am zis. A Levels este echivalent la bacalaureat. In computer science am cam 0 experiențe. Am 17 ani, imediat in Septembrie ar trebui să încep facultatea, însă m-ar fi interesat sa aplic in Romania la facultate.

#4
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Nu stiu cum o sa tii se para Romania dupa 7 ani de UK. Mai ales de la o varsta frageda (10 ani). Pfff...

#5
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
si intentionezi sa locuiesti in Romania (cel putin) pe perioada facultatii? Sau sa faci facultatea la distanta (nu stiu daca exista asa ceva)?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate