Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Management Plati

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
nclw

nclw

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2020
Buna ziua!

De ceva timp au aparut in firma pentru care lucrez (12 angajati) probleme legate de platile pentru serviciile efectuate. Este o firma de contabilitate care presteaza servicii. Facturile sunt emise in tip de abonament iar platile sunt facute lunar. Majoritatea clientilor nostri platesc dupa ce primesc factura. Facturile sunt emise la finalul fiecarei luni folosind SmartBill. In SmartBill exista optiunea de a importa extrasele bancare pentru a monitoriza mai usor facturile restante si pe cele platite. Aceasta solutie nu este suficienta deoarece este necesara procesarea cel putin zilnica a extraselor de cont iar inregistrarea platilor cash nu se poate face deoarece chitantele se fac din WinMentor (Posted Image ).

Dorinta mea ar fi sa gasesc un program separat care sa poata rula  pe Windows (in browser sau instalat, nu conteaza) care sa combine cel putin doua conturi bancare.


Ideal ar fi o recomandare pentru un program care sa  afiseze conturile bancare, sa se poata inregistra plati cash pentru un anumit client. Mai exact un program de management si monitorizare al incasarilor.

Sunt deschis la orice sugestie sau propunere.


Va multumesc!

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Poate ca spun prostii dar parca era in plan un proiect al bancilor de a pune la dispozitie APIuri pentru clienti sau banci astfel incat sa iti vezi / interogezi / ce dreaq mai vrei  contul de oriunde. Nu stiu sa se fi implementat atfel incat sa ai o aplicatie terta cu acces la conturi nu cred ca exista.

Edited by sorin147, 30 March 2021 - 10:22.


#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,142
  • Înscris: 30.08.2017
PSD2 ii zice, e directiva europeana. Are caracter obligatoriu.

Băncile au implementat directiva, dar nu e simplu, sunt niște condiții de respectat. Apoi, trebuie să dezvolți un soft /modifici softul existent pentru a folosi acele API-uri.

Edited by george_alexandru, 30 March 2021 - 10:31.


#4
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,315
  • Înscris: 15.11.2003

 sorin147, on 30 martie 2021 - 10:21, said:

Poate ca spun prostii dar parca era in plan un proiect al bancilor de a pune la dispozitie APIuri pentru clienti sau banci astfel incat sa iti vezi / interogezi / ce dreaq mai vrei  contul de oriunde. Nu stiu sa se fi implementat atfel incat sa ai o aplicatie terta cu acces la conturi nu cred ca exista.
Lanseaza CEC Bank aplicatia de mobile care va include si conturi de la alte banci (inca 6)

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Din ce am citit CEC-ul da acces la solduri si atat.

#6
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Salut, ai incercat sa vorbesti cu cei de la Smart Bill? Au niste feature-uri utile pentru variantele Gold si Platinum, sau poate au ceva in roadmap.

#7
nclw

nclw

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2020
Va multumesc pentru raspunsuri.

Am gasit cateva aplicatii care poate aduce mai multe conturi bancare la un loc (de exemplu CONTALL de la BRD) dar problema e ca sunt dedicate telefoanelor mobile. Intr-adevar am observat in ultimul timp o tendinta usoara catre astfel de aplicatii, doar ca implementarea lor dureaza si e gandita mai mult pentru persoane fizice. Stiu sigur ca s-au dat directive de la UE pentru astfel de aplicatii (vizualizarea intrarilor si iesirilor din conturile bancare sub forma unui singur extras)

Dupa ce am facut acest topic, m-am gandit sa ma folosesc de smartbill si sa creez o procedura prin care sa avem situatiile platilor cat mai aproape de  adevar. Voi sincroniza soldurile din SmartBill cu cele din programul de contabilitate (WinMentor) si voi introduce la inceputul fiecarei luni extrasele bancare de pe luna anterioara. SmartBill are o functie de import pentru extrasele bancare  si are nevoie de extrase tip CSV.


Dupa ce pregatesc "sistemul", l-am gandit in felul urmator pentru functionare:
- persoana care incaseaza banii v-a folosi smartbill pentru a genera chitante in momentul in care vin clienti sa plateasca cash (procedura este simpla si foarte rapida).
- chitanta generata automat v-a scadea din soldul clientului fiindca facturile sunt generate tot pe smartbill
- la inceput de luna (sau mai des) voi introduce extrasele bancare pentru a-i scadea pe cei care platesc prin transfer.


Dorinta mea de a gasi un soft care sa proceseze facturile, chitantele si conturile bancare ramane in continuare pe primul loc.

#8
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Probabil îți trebuie un ERP puțin mai complex decât WinMentor. Sau poate face și acesta, dar nu ai acces la funcționalitatea necesară. Discută cu cine cunoaște programul.

Un program free este Gnu Cash. Nu știu dacă e ce ai nevoie, dar dacă ai timp de configurare, ar face ce spui că îți trebuie.

#9
nclw

nclw

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2020
WinMentor e folosit pentru contabilitatea firmelor partenere. Nu ma ating de el.
Multumesc pentru recomandarea cu GnuCash. Am sa ma uit sa vad despre ce e vorba.

Ai cateva recomandari de software ERP? Asta e prima data cand ma lovesc de solutiile ERP. Am folosit foarte foarte putin NEXUS, acum 1 an jumatate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate