Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Migrare automata in Android a aplicatiilor de pe card SD catre memoria dispozitiv

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Salut !

Stie cineva de ce in Android 7.1.1 versiune Samsung Experience 8.5 aflata pe un Samsung J5 2016 dupa ce mut storage-ul tuturor aplicatiilor de pe memoria dispozitiv pe card SD (si totul e bine, am spatiu disponibil suficient, no warning), la o zi, doua gasesc iar toate aplicatiile mutate pe memorie dispozitiv (si nu e bine, am spatiu disponibil insuficient, warning) ?

Exista vreun program care sa impiedice migrarea aplicatiilor iarasi catre memoria dispozitivului, sa le "fixeze" ?

Multumesc

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Știam ca nu poți muta orice aplicație pe card.
Tu le muți pe toate ?

Și de ce ai face asta?
Deja telefonul ăla e obosit, îl mai omori cu aplicațiile pe card ?

#3
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 waterman, on 29 martie 2021 - 20:07, said:

Știam ca nu poți muta orice aplicație pe card.
Tu le muți pe toate ?

Și de ce ai face asta?
Deja telefonul ăla e obosit, îl mai omori cu aplicațiile pe card ?

Nu discutam de telefon, discutam cum se muta singure aplicatiile astea de pe card pe mem disp ?...

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pai repet, nu poți muta orice aplicație pe card... greșesc ?

Iar la cele pe care le muți și apar a doua zi la fel...
Poate are cardul bube, ai probat cu altul ?
Un Factory reset ai încercat ?

#5
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 waterman, on 29 martie 2021 - 20:36, said:

Pai repet, nu poți muta orice aplicație pe card... greșesc ?

Iar la cele pe care le muți și apar a doua zi la fel...
Poate are cardul bube, ai probat cu altul ?
Un Factory reset ai încercat ?

Cardul e ok, testat, n-am dat factory reset ca am de instalat prea multe dupa aceea, sper sa gasesc raspunsul inainte de factory reset... Este ceva la Samsung, deoarece la Sony, Alview si Huawei nu mi s-a intamplat asta ...

Si da, ai dreptate, nu le pot muta pe toate, le mut doar pe toate cele mutabile ... Si totul este super ok, veselie mare si fericire pana trec 1-2-3 zile , apoi iarasi warning low space, lag si o mie de confirmari sa trimit o poza pe whats app, ma uit in settings / apps ... toate apps in mem dispozitiv ...

 Malineanu, on 29 martie 2021 - 20:45, said:


Cardul e ok, testat, n-am dat factory reset ca am de instalat prea multe dupa aceea, sper sa gasesc raspunsul inainte de factory reset... Este ceva la Samsung, deoarece la Sony, Alview si Huawei nu mi s-a intamplat asta ...

Si da, ai dreptate, nu le pot muta pe toate, le mut doar pe toate cele mutabile ... Si totul este super ok, veselie mare si fericire pana trec 1-2-3 zile , apoi iarasi warning low space, lag si o mie de confirmari sa trimit o poza pe whats app, ma uit in settings / apps ... toate apps in mem dispozitiv ...

Probabil la Samsung exista ceva ce muta aplicatiile pe mem disp ca se misca mai rapid asa ... Nu-mi pot explica... Pe nici un alt telefon o aplicatie de pe card nu s-a dus singura in mem disp si nici invers ...

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Am mutat și eu aplicații pe la colegi cu telefoane mai vechi decât al tău și tot samsung și nu au fost probleme.
E ceva din telefon și din păcate nu cred ca scapi fără reset.
Aplicațiile le găsești ușor după aia in google play

#7
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021
Cele care nu le poți muta iti ocupa tot spațiul. Vezi whatsapp ul ce repede se umfla, exact cum zici tu în 2-3 zile

#8
darxide

darxide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 06.10.2007
se muta la loc in momentul in care isi fac update

#9
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 Rudy22, on 29 martie 2021 - 21:59, said:

Cele care nu le poți muta iti ocupa tot spațiul. Vezi whatsapp ul ce repede se umfla, exact cum zici tu în 2-3 zile

whatsapp ul se umfla de la poze si video, in general am grija sa le mut...

 darxide, on 30 martie 2021 - 15:39, said:

se muta la loc in momentul in care isi fac update

Nu cred ca-si fac toate aplicatiile update in 2-3 zile desi asta ar fi o explicatie ...

Exista vreo aplicatie sa fixeze storage-ul pentru aplicatiile astea de user pe SD card ?...

https://android.stac...r-being-updated

Let me tell you a bit about the Android system. When an app is updated, the developer may not merely add files to its directories, but may also delete/modify existing ones. Android system is such that, Google Play Services framework cannot update apps while they are on SD card. So, the apps are always updated by first moving them to device memory, and then modifying/adding/deleting apk files.
Unfortunately, there is no system to automatically move the apps to sd card after update. There may be apps claiming to do that, but I haven't tried any, so I cannot tell.
On all Android devices, be it 4.0-Kitkat, 5.0-Lollipop, 6.0-Marshmallow, 7.0-Nougat or 8.0-Oreo, this system is unavailable. After update, you have to manually move the app back to sd card. Nothing can be done about that.

Simple solution.... Turn off auto update.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate