Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casa mica judetul Calarasi

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
673 replies to this topic

#1
accristian

accristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 28.03.2021
Salut

Cumparam acum un teren in judetul Calarasi , la 50km de Bucuresti, aproximativ 1000mp(50 x20 m - deschidere 50m) pentru a face o casa pentru mama soacra. (Vrea casa neaparat)

Problema este ca ea a vandut apartamentul si pana la sfarsit de iunie trebuie sa se mute (nu se poate muta la noi).

Asa ca ma gandesc sa cumpar un container de locuit ceva de genul:

Attached File  schita_container.jpg   57.04K   247 downloadsAttached File  DSCN4206.JPG   160.91K   236 downloadsAttached File  DSCN4209.JPG   186.93K   248 downloads

Pentru container trebuie sa fac fosa , put de apa si curent de la un vecin.

Unde sa pun containerul pe teren (mai tarziu ma gandesc sa fie o magazie sau o bucatarie de vara)

Unde sa fac putul si unde sa fac fosa? Casa va fi doar parter 70mp aproximativ. (Va locui doar o persoana 85% din timp si 15% din timp 4 persoane)

Attached File  schita.jpg   48.64K   242 downloads

Ce parere aveti? Recomandari?

Multumesc.
Cristian

#2
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Eu zic ca de banii astia o muti in chirie intr-o garsoniera, timp in care se construieste casa. Cred ca iesi si mai ieftin si mult mai confortabil..

Edited by mannyx92, 28 March 2021 - 10:02.


#3
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Chirie cateva luni? Nu este o varianta? Poate chiar mai ieftina?

#4
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Fosa mi se pare foarteee departe de casa. Nu mai bine o pui in coltul din dreapta unde pare sa fie si o strada de acces? Parca n-are sens sa sapi minim 30m de la casa pana la fosa + ca nu pare sa aiba acces prea usor o vidanja.

Edited by mannyx92, 28 March 2021 - 10:18.


#5
accristian

accristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 28.03.2021
Salut

Nu e o varianta chiria.


View Postmannyx92, on 28 martie 2021 - 10:18, said:

Fosa mi se pare foarteee departe de casa. Nu mai bine o pui in coltul din dreapta unde pare sa fie si o strada de acces? Parca n-are sens sa sapi minim 30m de la casa pana la fosa + ca nu pare sa aiba acces prea usor o vidanja.

Terenul are deschiderea de 50m. Fosa e langa drum.

Fosa ar fi la 13-14m de casa si 6 m de container.

Cristian

#6
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006
Nu are rost sa cumperi container. Il poti inchiria pe minim 4 luni si ai mai putin bani blocati in el.
Nu ai ce face dupa aia in containerul ala, e plastic si metal, se face un mucegai de nu-ti vine sa crezi prin pereti si nu e ok ca bucatarie de vara pe termen lung.
Si noi aveam in plan sa construim casa pe un teren si ne trebuie solutie provizorie de stat pentru socru, cat lucra acolo si inchirierea containerului parea varianta cea mai ok. Pana la urma am renuntat la terenul respectiv si am gasit o casa la "gri" pe care o putem amenaja mai repede.

#7
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View Postuhu10uhu, on 28 martie 2021 - 11:26, said:

Nu are rost sa cumperi container. Il poti inchiria pe minim 4 luni si ai mai putin bani blocati in el.

Excelenta idee!

View Postuhu10uhu, on 28 martie 2021 - 11:26, said:

Nu ai ce face dupa aia in containerul ala, e plastic si metal, se face un mucegai de nu-ti vine sa crezi prin pereti si nu e ok ca bucatarie de vara pe termen lung.

Astea-s povesti bazate pe supozitii neadevarate . Nu face nici un mucegai .

View Postaccristian, on 28 martie 2021 - 10:26, said:

Fosa ar fi la 13-14m de casa si 6 m de container.

Cristian
Containerul trebuie pus in partea( latura /coltul ) opusa de viitoarea casa cat mai departe de ea pt ca nu vrei ca tot praful de la santier sa-l inhaleze gratuit pe perioada cat se construieste casa. In plus depozitarea materialelor de constructie nu trebuie sa fie incomodat de container si nici accesul .
Poti muta fosa mai la dreapta daca vrei ca , containerul sa vina mai la strada .

Attached Files

  • Attached File  ddd.jpg   74.7K   37 downloads

Edited by DDooGG, 28 March 2021 - 12:57.


#8
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006

View Postuhu10uhu, on 28 martie 2021 - 11:26, said:

Nu are rost sa cumperi container. Il poti inchiria pe minim 4 luni si ai mai putin bani blocati in el.
Nu ai ce face dupa aia in containerul ala, e plastic si metal, se face un mucegai de nu-ti vine sa crezi prin pereti si nu e ok ca bucatarie de vara pe termen lung.
Si noi aveam in plan sa construim casa pe un teren si ne trebuie solutie provizorie de stat pentru socru, cat lucra acolo si inchirierea containerului parea varianta cea mai ok. Pana la urma am renuntat la terenul respectiv si am gasit o casa la "gri" pe care o putem amenaja mai repede.

Nu stiu daca ai stat 9intr-unul, au am stat de mai multe ori, in diverse configuratii. Nu se face mucegai, si nu e doar plastic si metal, e foarte bine izolat si daca e amenajat OK are toate facilitatile.
Uite, am stat o luna in asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5HWAggVO-gM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View Postwiseguy76, on 28 martie 2021 - 14:58, said:



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5HWAggVO-gM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca amenajeaza unul ca asta nici n-o sa mai vrea sa bage alti bani in casa de zidarie .

#10
accristian

accristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 28.03.2021
Salut

Multumesc. Arata tare bine  cum e in video.

As vrea sa folosim containerul ca magazie sau bucătărie de vara dupa si de aceea as vrea sa fie pozitionat cat mai bine.

Daca constructia dureaza 8  10luni nu stiu daca mai renteaza inchiriatul.


C.


#11
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006
Teoretic e cum spuneti voi. Nu se face mucegai cu aerisirea si izolatia corespunzatoare.
Practic, la noi se fac repede si ieftin. Noi ca natie cautam ieftin. De aici si concluzia mea.

Edited by uhu10uhu, 28 March 2021 - 19:00.


#12
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

View Postaccristian, on 28 martie 2021 - 10:26, said:

Nu e o varianta chiria.

Deci vrei sa scapi cat mai rapid si cat mai sigur de "pacoste" :)))))

#13
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001

View Postuhu10uhu, on 28 martie 2021 - 11:26, said:

....
Nu ai ce face dupa aia in containerul ala, e plastic si metal, se face un mucegai de nu-ti vine sa crezi prin pereti si nu e ok ca bucatarie de vara pe termen lung.
...

Folosesc container de cativa ani, este drept ca nu si iarna, nu am avut nici cea mai mica problema cu mucegaiul sau altele de gen.
Depinde daca dpdv costuri este fezabil pentru ce doreste initiatorul ... eu din experienta confirm ca nu este deloc eficient energetiv ... musai ac vara (mai ales in baragan) si incalzire daca afara sunt sub 15 grade.
Peretii izoleaza bine dar inertia termica este scazuta ... trebuie ca sursa de caldura/racoare sa functioneze permanemt

#14
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006
i-am dat acelasi sfat unui baiat care avea o problema semanatoare.
Poti sa cauti o rulota mai mare, sau o 'mobile home', depinde de buget. La aia ai avantajul ca e deja utilata si mobilata,  Partea proasta e ca de cand cu corona preturile sunt de 2-3 ori mai mari decat inainte, iar in Romania sunt si mai mari, pentru ca, deh, Romania.
Dar daca ai cum si cu ce, poti sa-ti aduci una din UK sau germania. Daca e cu geamuri duble, si incalzire centrala, te ajunge la 5-6 mii de euro una decenta, plus cat o fi transportul. Nu-ti trebuie macara ca sa o pozitionezi, pentru ca are roti, e relativ usor de conectat, are deja instalatie electrica, etc. Ca sa fiu sincer, cu destul de putin efort, poti sa o faci resedinta permanenta, si sa nu te mai agiti cu construit casa.
Cauta pe net, sunt zeci de variante, poti sa-i faci decking exterior, poti sa o imbraci in lemn, etc, etc.



[ https://cdn.shopify.com/s/files/1/0622/2749/files/DSC_0028_copy_5920d286-d055-4cbd-a989-8f448b58f53d_2048x2048.jpg?v=1571312139 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Scurt sfat legat de fosa. Cat mai departe de casa si put si cat mai aproape de drum. Mai ales daca alegi varianta care scurge apa in pamant, cat mai departe de put.
Nici imediat langa drum, ca nu vrei sa afli cata presiune poate sa exercite un tractor cu un trailer plin de cereale.

In ce localitate mai exact? In zona Oltenitei sau Lehliu?

#16
accristian

accristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 28.03.2021
Salut

Multumesc de informatii.

View Postwiseguy76, on 28 martie 2021 - 22:11, said:

Poti sa cauti o rulota mai mare, sau o 'mobile home', depinde de buget.

Multumesc. Ma informez.

View PostThuraya_123, on 28 martie 2021 - 22:18, said:

Scurt sfat legat de fosa. Cat mai departe de casa si put si cat mai aproape de drum. Mai ales daca alegi varianta care scurge apa in pamant, cat mai departe de put.
Nici imediat langa drum, ca nu vrei sa afli cata presiune poate sa exercite un tractor cu un trailer plin de cereale.
In ce localitate mai exact? In zona Oltenitei sau Lehliu?

OK. Notat.
E pe langa Fundulea.

C.

#17
accristian

accristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 28.03.2021
Salut
Am regandit schita.
Attached File  schita1.jpg   32.13K   59 downloads

Nu vreau sa ma duc cu containerul foarte departe de casa. Pe viitor daca o sa fie magazie sau bucatarie de vara vreau sa fie accesibil.

Cum sunt aceste "Cabina put-camin vane D 1100 H=1080 capac si sistem inchidere"

Attached File  Cabina-put-156x300.png   67.83K   54 downloads

E suficient H 1080?

C.

#18
accristian

accristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 28.03.2021
Salut

Vreau sa fac comanda de container.

Ce parere aveti de aceasta schita?

Attached File  SCHITA5.jpg   42.78K   104 downloads

C

Edited by Dany_Darke, 31 March 2021 - 12:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate