Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

In ce sa investesc 30k euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
vasipop2211

vasipop2211

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 08.04.2019
Am aproximativ 30000 euro, momentan sunt investiti in diferite indexuri s&p si nasdaq. Ce variante mai bune de investitie as avea? Merita cautat un broker care sa se ocupe de administrarea portofoliului? Pentru cei 30k euro estimez o medie de 10%/an , investitia fiind facuta in conturi ISA din UK nu trebuie sa platesc impozit pe profit.

#2
coniac

coniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.12.2019
https://ca.finance.y...om/quote/NNO.V/
https://finance.yahoo.com/quote/mtnb/

#3
vasipop2211

vasipop2211

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 08.04.2019

 coniac, on 27 martie 2021 - 19:06, said:


Nu caut neaparat actiuni. Poti sa aduci niste argumente?

#4
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 vasipop2211, on 27 martie 2021 - 18:20, said:

Am aproximativ 30000 euro, momentan sunt investiti in diferite indexuri s&p si nasdaq. Ce variante mai bune de investitie as avea? Merita cautat un broker care sa se ocupe de administrarea portofoliului? Pentru cei 30k euro estimez o medie de 10%/an , investitia fiind facuta in conturi ISA din UK nu trebuie sa platesc impozit pe profit.
Si pana acum ce randament ai avut in indexuri si nasdaq?

#5
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 maladetz, on 27 martie 2021 - 19:12, said:

Si pana acum ce randament ai avut in indexuri si nasdaq?

Este inca la perioada de estimari, dupa cum el insusi afirma (aia 10%). Mai precis, e faza in care ii iau aia comisioane.

Initiator, stiu ca te-ai saturat de munca (si eu la fel), dar incearca sa mai muncesti un pic, totusi - desigur, daca aria ta de pregatire consideri ca e platita cat de cat bine pe piata muncii romaneasca. De ce? Pai, 30.000 de euro nu sunt mai nimic. Cel putin nu investitional. Sunt buni ca plasa de siguranta pentru neprevazut(uri), dar atat.

Edited by cattavencu, 27 March 2021 - 19:21.


#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca ai teren intr-o zona buna, fa-ti pensiune.

#7
vasipop2211

vasipop2211

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 08.04.2019
Am pus media ultimiilor ani. Am 43% profit din 2017
@TruculMagic nu am teren si nici experienta pentru a administra pensiunea( probabil nici suficiente fonduri)

Edited by vasipop2211, 27 March 2021 - 19:21.


#8
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

 TruculMagic, on 27 martie 2021 - 19:18, said:

Daca ai teren intr-o zona buna, fa-ti pensiune.
Cu 30.000 ?

#9
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 cattavencu, on 27 martie 2021 - 19:15, said:

Este inca la perioada de estimari, dupa cum el insusi afirma (aia 10%). Mai precis, e faza in care ii iau aia comisioane.

Initiator, stiu ca te-ai saturat de munca (si eu la fel), dar incearca sa mai muncesti un pic, totusi - desigur, daca aria ta de pregatire consideri ca e platita cat de cat bine pe piata muncii romaneasca. De ce? Pai, 30.000 de euro nu sunt mai nimic. Cel putin nu investitional. Sunt buni ca plasa de siguranta pentru neprevazut(uri), dar atat.
Probabil si 15k ar ajunge de plasa de siguranta, acum e si in functie de stilul de viata al fiecaruia. Tony Robbins tot ii trage cu investitul cate putin fiecare luna intr-un index si in zeci de ani beneficiezi de dobanda compusa dar tare am senzatia ca lumea asa cum o stim nu va mai fi  si regulile jocului se vor schimba complet....

#10
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 TruculMagic, on 27 martie 2021 - 19:18, said:

Daca ai teren intr-o zona buna, fa-ti pensiune.

Cea mai mare prostie

Mergi pe drumurile patriei sa vezi sute, mii de pensiuni la vanzare

Edited by cattavencu, 27 March 2021 - 19:35.


#11
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 cattavencu, on 27 martie 2021 - 19:34, said:

Cea mai mare prostie

Mergi pe drumurile patriei sa vezi sute, mii de pensiuni la vanzare
Acum e si covidul care a distrus turismul dar o pensiune intr-o zona buna, bine administrata si cu servicii ireprosabile fata de clienti nu are cum sa rateze.

#12
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Controale, concurenta neloiala si or sa scada vacantele in Romania ca a au scos PNL-isti voucherele de vacanta.

#13
vasipop2211

vasipop2211

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 08.04.2019
Nu vreau sa investesc banii acestia in ceva care sa imi ocupe tot timpul(nu ma deranjeaza sa aloc putin timp). Ideal ar fi sa investesc in un bussiness gestionat de altcineva, de aceea am ales sa investesc in indexuri. N

#14
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 vasipop2211, on 27 martie 2021 - 19:50, said:

Nu vreau sa investesc banii acestia in ceva care sa imi ocupe tot timpul(nu ma deranjeaza sa aloc putin timp). Ideal ar fi sa investesc in un bussiness gestionat de altcineva, de aceea am ales sa investesc in indexuri. N
Ai putea incerca imobiliare dar ai nevoie de mai multi bani....
Cu bursa e destul de ciudat, cam toate sunt fara logica, la cum se printeaza bani s-ar putea sa avem parte de o hiper inflatie si cu lume care baga bani la greu in cripto si bursa ....

#15
vasipop2211

vasipop2211

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 08.04.2019

 maladetz, on 27 martie 2021 - 20:05, said:

Ai putea incerca imobiliare dar ai nevoie de mai multi bani....
Cu bursa e destul de ciudat, cam toate sunt fara logica, la cum se printeaza bani s-ar putea sa avem parte de o hiper inflatie si cu lume care baga bani la greu in cripto si bursa ....

Nu am nevoie de mai multi bani pt imobiliare, sunt indexuri specializate pe imobiliare :). Imobiliarele aduc de obicei o siguranta mai mare, dar si un profit mai mic, acesta fiind motivul pentru care nu am investit in imobiliare

#16
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 vasipop2211, on 27 martie 2021 - 18:20, said:

Ce variante mai bune de investitie as avea?

Multe. S-ar putea sa dureze zeci de ore pana le intelegi. Eu invat cam de mii de ore, cativa ani.

 vasipop2211, on 27 martie 2021 - 18:20, said:

Merita cautat un broker care sa se ocupe de administrarea portofoliului?

Daca iti convine faptul ca cer comisioane mari care se aduna in timp(si se platesc inclusiv cand merge rau, incontinuu) + ceea ce produc ei este slab, atunci categoric. Iar majoritatea managerilor de fonduri de fapt nu reusesc sa bata piata, adica iesi chiar mai rau. Sunt foarte multe resurse, statistici, s-au facut studii, pariuri pierdute cu miliardari... si nu sunt o solutie. Daca erau, atunci toata lumea facea asta si toata lumea avea milioane si nu ar mai exista oameni care esueaza.

30k euro cu 10%/an, ajungi milionar in aproape 40 de ani. Daca mai ai si 30-40 de ani acum..... intelegi situatia.


Poti sa o faci mai bine decat un manager, care are alocat un salariu urias din banii oamenilor. Problema e ca nu ai timp sa inveti. Dar daca inveti, o faci doar 1 data si atat.
De putin timp am mai ajutat un vietnamez cu 100,000 dolari cu aceeasi intrebare. Am primit feedback pozitiv.
Te pot invata, dar cum spuneam, nu exista "devino bun in doar 2 ore in domeniul X, cumparati acum!", decat daca vrei sa cazi intr-o plasa. Trebuie sa fii realist.
Si din nou, nimeni nu o sa-si piarda saptamanile langa tine, in loc sa se ocupe de altceva care produce bani. Dar poti cumpara timpul altora.
Daca vrei sa inveti, eu iau, prin donatie, mai putin decat salariu minim pe economie din UK, acela pe oră. Dar in sectiuni de 30 de minute, ca sa nu pui jos mai nimic si te poti opri la ce multiplu vrei (inclusiv dupa prima primele 30min, Cancel adica), fac asa ca sa nu existe risc, e mai bine cu plati foarte mici si dese. Că dureaza 5 ore, 15 ore sau X ore, depinde cate vrei sa stii, cate exemple vrei, cate intrebari pui, cat ne lungim pe un subiect in loc sa trecem mai departe. Sau daca vrei consultanta pe termen lung, atunci asa.

Edited by AdiTwism, 27 March 2021 - 20:24.


#17
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 vasipop2211, on 27 martie 2021 - 20:11, said:


Nu am nevoie de mai multi bani pt imobiliare, sunt indexuri specializate pe imobiliare Posted Image. Imobiliarele aduc de obicei o siguranta mai mare, dar si un profit mai mic, acesta fiind motivul pentru care nu am investit in imobiliare
Eu nu vorbeam de indexuri specializate pe imobiliare :)

#18
vasipop2211

vasipop2211

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 08.04.2019

 maladetz, on 27 martie 2021 - 20:17, said:

Eu nu vorbeam de indexuri specializate pe imobiliare Posted Image
E cam aceeasi chestie. Indexul micsoreaza riscul, dar probabil profitul v-a fi unul mai mic. Consider ca la o suma mica de bani e mult mai avantajos un index. Daca investesti toti banii in un imobil, ai banii blocati pana il vinzi(probabil cativa ani). Imobilul trebuie intretinut/renovat si exista si riscul cumpararii unui apartament cu "surprize"(probleme neprevazute, facturi neplatite, etc).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate