Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casa Ghiroda - Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
dropdead1985

dropdead1985

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.09.2012
Buna ziua,

Revin si cu o varianta de compartimentare aproape de ceea ce ne dorim.
Mai avem de lucru, deoarece nu sunt confortabil cu:
- forma dormitorului mare.. practic nu ai posibilitatea de a pune un TV, iar patul ajung in dreptul peretelui
- peretii despartitori neportanti.. 12 cm... ma tem ca vom avea probleme la izolatia fonica, dar ma mai gandesc si la varianta de gips-carton cu vata in interior
- holul putin cam ingust.. cred eu.. dar nu prioritar
- camera tehnica putin cam mica avand in vedere ca aici intentionez sa  pun masina de spalat, centrala pe peleti si probabil echipamentele de la instalatia de fotovoltaice, daca nu rezolv cu curentul

Ma bucur ca ne-am incadrat in suprafata totala planificata.
Nu as vrea sa mai fac modificari majore ci doar optimizari.

Attached Files



#20
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Mie imi place proiectul.
Cu dormitorul ala: cred ca ai putea sa muti usa de acces vis a vis de holisor, fara sa incomodezi usa de la baie.
1.20 cred ca e suficient pentru hol, daca nu pui niciun element de mobilier.
Poti castiga 20 cm la spatiul tehnic daca micsorezi baia la 1.60. Exista cada de 1.60

Mie mi se pare un pic "nefericita" iesirea baii de serviciu catre sufragerie....dar e un compromis acceptabil.
Succes.

PS: mai este un jurnaj pe-aici care are cam aceleasi functionalitati dar rezolvare complet deficitara. S-ar putea inspira din proiectu asta, vazut in oglinda.

#21
dropdead1985

dropdead1985

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.09.2012

View Postcrocko.dilul, on 24 aprilie 2021 - 10:59, said:

Mie imi place proiectul.
Cu dormitorul ala: cred ca ai putea sa muti usa de acces vis a vis de holisor, fara sa incomodezi usa de la baie.
1.20 cred ca e suficient pentru hol, daca nu pui niciun element de mobilier.
Poti castiga 20 cm la spatiul tehnic daca micsorezi baia la 1.60. Exista cada de 1.60

Mie mi se pare un pic "nefericita" iesirea baii de serviciu catre sufragerie....dar e un compromis acceptabil.
Succes.

PS: mai este un jurnaj pe-aici care are cam aceleasi functionalitati dar rezolvare complet deficitara. S-ar putea inspira din proiectu asta, vazut in oglinda.

Baile eu le-am cerut la 1,8 m... sa ramana pe la 1,7 ca nu vom reusi sa lucram la mm. Am comparat cu baia din apartament.. aici am 1,8 m dupa placarea cu fainta.
Sunt total de acord cu baia de serviciu... inca ma framant cum sa o rezolv. In cel mai rau caz, pun o planta mare in aufragerie in dreptul usii de la baie. Mai e ceva de lucru la plan.
Oricum suntem pe aproape. Am ajuns aici in 3 saptamani de la semnarea contractului pentru proiectare... eu zic ca s-a miscat bine dl arhitect. Cred ca am trectut in total prin 10 variante diferite

Trimite-mi te rog si mie denumirea jurnalului... poate vreo solutie de acolo se potriveste la mine.

Edited by dropdead1985, 24 April 2021 - 19:25.


#22
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Attached File  IMG_20210425_103700.jpg   129.15K   65 downloads

GS lipit cu Baia pentru a avea o singura ghena.
In coltul din CT de langa cămară se poate pune centrala termica și cu automatizarea/distribuitoarele dispuse la partea de jos.


#23
dropdead1985

dropdead1985

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.09.2012

View Postroman_roman, on 25 aprilie 2021 - 09:43, said:

Attachment IMG_20210425_103700.jpg

GS lipit cu Baia pentru a avea o singura ghena.
In coltul din CT de langa cămară se poate pune centrala termica și cu automatizarea/distribuitoarele dispuse la partea de jos.

Multumesc ptr propunere. E o varianta buna, am si transmis-o catre arhitect cu mentiunea ca am renuntat la camara. Sotia a confirmat :).


#24
AAleXXX

AAleXXX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 08.02.2006

View Postdropdead1985, on 25 aprilie 2021 - 23:46, said:

Multumesc ptr propunere. E o varianta buna, am si transmis-o catre arhitect cu mentiunea ca am renuntat la camara. Sotia a confirmat Posted Image.

Salutare,
Care mai e stadiul? Tocmai am descoperit jurnalul tau si din cate am citit e foarte asemanator cu ce am in plan si eu.
Terenul e in zona Padurii Verde, asa-i? S-ar putea sa fim vecini. :)

#25
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Sigur, in zona Padurii Verde.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate