Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Concentratie soluție NaOH

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Vă salut si va cer ajutorul pt ceva practic.
Întrucât soluțiile comerciale conțin cam 5 % NaOH (hidroxid de sodiu, sodă caustică) iar mie mi se pare cam puțin, sunt prea diluate ( inteleg logica, protectia cumparatorului) as dori sa mi prepar propria soluție, la o concentratie mai mare.
Stiu, se pune soda in apa, nu invers, se poartă echipament de protecție.

Formula este md = c*ms/100, din cate mai stiu eu, chimia nu a fost materia care m a atras cel mai mult :(
Am calculat pt 2 litri de solutie, concentratie 10 %, aproximand 1 gram = 1 mililitru si a rezultat 200 grame solzi de sodă.
In condițiile in care solzii din comerț au o concentrație de 80 %, sunt, de fapt 250 de grame.

Intrebarea este, am calculat bine sau e vreo chichiță pe undeva pe care n am stiut o si n am luat o in calcul ?

#2
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010
Pui 250 grame de fulgi si 1.75 litri de apa. Vei avea 10% concentratie NaOH. Dar mai rezulta 2.5% un compus - vezi ce mai contin fulgii in adaos (20%). Nu e chimie, e matematica. Zic si eu.

#3
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Multam.
Partea de matematica nu i cu probleme, intrebam daca mai e ceva de care sa tin cont. :)

#4
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Da' ce vrei sa faci cu ea ?

#5
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,617
  • Înscris: 21.06.2016
Are dusmani.

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,813
  • Înscris: 01.11.2005
Folosesc si eu des solutie de soda caustica + apa.
In general cand simt mirosuri de la scurgere/sifon de ghiuveta, prefar astfel de solutie si torn in instalatie. Las jumatate de ora si apoi dau drumul la apa.
E mai ieftin si eficient decat sa cumpar Mr. Musculo sau ce mai sunt prin comert pentru desfundatul/curatatul tevilor
Chiar citeam odata pe eticheta unui produs de desfundat care e sub forma de bobite mici. Continea: soda caustica, pilitura de aluminiu si cred ca mai era ceva.
Problema mare este ca daca torni astfel de praf si apoi dai drumul la apa, te poti trezi cu instalatia infundata...

Oricum, trebuie luate masuri de precautie ca soda degaja un gaz (sincer nu stiu exact ce gaz) dar e al naibi de toxic. Plus ca se degaja multa caldura.
Asa ca e indicat, manusi si ochelari de protectie.

Edited by tehnics, 25 March 2021 - 10:49.


#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
Cel mai indicat e sa fii in spatiu deschis. Si da, trebuie echipament de protectie si varsati incet fulgii de soda caustica in apa.

#8
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 03.11.2006

View Postlucianburjuiul, on 25 martie 2021 - 06:42, said:

Pui 250 grame de fulgi si 1.75 litri de apa. Vei avea 10% concentratie NaOH.
Calculul e gresit. 250g NaOH + 1750 g apa = 2000 g solutie
concentratia procentuala (masica) va fi 250/2000*100 = 12.5%

Dizolvarea e putermic exoterma. Trebuie adaugat fulgii treptat  si agitat pana se dizolva fiecare adaos.

Edited by ain, 25 March 2021 - 11:01.


#9
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 03.11.2006

View Postain, on 25 martie 2021 - 10:58, said:

Calculul e gresit. 250g NaOH + 1750 g apa = 2000 g solutie
concentratia procentuala (masica) va fi 250/2000*100 = 12.5%
Scuze, doar acum cand am recitit primul post am observat ca initiatorul vorbeste de puritatea de 80%. Prin urmare, valoarea corecta pentru 2000g solutie e 200*100/80=250g cum a fost precizat mai sus.

Edited by ain, 25 March 2021 - 11:18.


#10
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,494
  • Înscris: 25.10.2007

View PostHunor_66, on 25 martie 2021 - 08:54, said:

Da' ce vrei sa faci cu ea ?

Sapun

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
ain, substanta initiala nu are puritate de 100%. Deci in 250g de fulgi NaOH tu ai de fapt 200g de NaOH, restul fiind impuritati.

#12
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,374
  • Înscris: 08.02.2011
Restul sunt apa si carbonat de sodiu in ceilalti 20%.

#13
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View PostHunor_66, on 25 martie 2021 - 08:54, said:

Da' ce vrei sa faci cu ea ?

O degresare mai agresiva, in principiu, cu o solutie de asta de 5 % de soda caustica din comert, am observat ca dai o data, ia un strat de grasime, mai dai o data, mai ia un strat si tot asa, e cam sacaitor.

Chiar voiam sa intreb si chestia asta, cam care ar fi concentratia maxima relativ safe, adica daca iti atinge pielea, dar daca dai cu apa imediat sa nu fie probleme ?

View Postvrajitoruldinoz, on 25 martie 2021 - 10:08, said:

Are dusmani.

Exact, si m am gandit sa i rezolv cu dilutie de 10 % de soda.  E la misto ? :)

View Postain, on 25 martie 2021 - 11:15, said:

Scuze, doar acum cand am recitit primul post am observat ca initiatorul vorbeste de puritatea de 80%. Prin urmare, valoarea corecta pentru 2000g solutie e 200*100/80=250g cum a fost precizat mai sus.

La concentratia aia am gasit la vanzare...

View PostArgv, on 25 martie 2021 - 11:23, said:

Sapun

Nu stiu metoda decat ca principiu, facea bunica intr un tuci imens,

#14
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,617
  • Înscris: 21.06.2016

View Posttehnics, on 25 martie 2021 - 10:47, said:

Folosesc si eu des solutie de soda caustica + apa.
In general cand simt mirosuri de la scurgere/sifon de ghiuveta, prefar astfel de solutie si torn in instalatie. Las jumatate de ora si apoi dau drumul la apa.
E mai ieftin si eficient decat sa cumpar Mr. Musculo sau ce mai sunt prin comert pentru desfundatul/curatatul tevilor
Chiar citeam odata pe eticheta unui produs de desfundat care e sub forma de bobite mici. Continea: soda caustica, pilitura de aluminiu si cred ca mai era ceva.
Problema mare este ca daca torni astfel de praf si apoi dai drumul la apa, te poti trezi cu instalatia infundata...

Oricum, trebuie luate masuri de precautie ca soda degaja un gaz (sincer nu stiu exact ce gaz) dar e al naibi de toxic. Plus ca se degaja multa caldura.
Asa ca e indicat, manusi si ochelari de protectie.

Amindoua fac tevile praf in cele mai neasteptate si scump de reparat locuri (de fapt ori tzeava care incepe sa aiba o scurgere e de obicei foarte scumpa). Tevile se desfunda cu mijloce meganice, dar si atunci cu grija ca unele sint protejate de anumite straturi pe care nu vrei sa le zgirii.

Mr Musculo foloseaste o reactie extorema de la NaOH+Al + H2O dar dac pui soda caustica normala nici nu are cu ce reactiona decit cu tevile i garniturile din calea ei..

View PostDarthBane, on 26 martie 2021 - 00:22, said:

Exact, si m am gandit sa i rezolv cu dilutie de 10 % de soda.  E la misto ? Posted Image

Merge si asa dar diureaza mai mult :)
Dupa aia ai sapun pe viata!

#15
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostDarthBane, on 26 martie 2021 - 00:22, said:

O degresare mai agresiva, in principiu, cu o solutie de asta de 5 % de soda caustica din comert, am observat ca dai o data, ia un strat de grasime, mai dai o data, mai ia un strat si tot asa, e cam sacaitor.
Vezi ca e coroziva, in sensul ca si gaureste ceea ce vrei sa degresezi.
Solutia de 4% e standard pentru dezinfectii, s-o observat ca solutiile mai concentrate saponifica pe substratele organice si fac o crusta care blocheaza accesul dezinfectantului in profunzime.

Quote

Chiar voiam sa intreb si chestia asta, cam care ar fi concentratia maxima relativ safe, adica daca iti atinge pielea, dar daca dai cu apa imediat sa nu fie probleme ?
Depinde de cat de sensibila e pielea, in sensul de cat de dezvoltat e stratul cornos.
In orice caz, nu e ca in filme sau ca la acizii foarte puternici.
Daca intervii imediat cu clatire insistenta cu apa curata, e ok cam la orice concentratie.
Bine, asta inseamna cativa stropi, nu ca faci baie in soda caustica si-apoi te duci sa te clatesti...

La fel, spunea cineva mai sus, cu cat concentratia e mai mare, cu atat reactia e mai exoterma, adica se incalzeste puternic solutia.
Si unii stropi ar putea sa sara in ochi, sau pe conjunctiva. :)
Iti dai seama ca epiteliul corneean si cel conjunctival nu is la fel ca ala din podu' palmei. ;)
Sau, daca nu-ti dai seama, vei afla.

View Postvrajitoruldinoz, on 26 martie 2021 - 01:40, said:


Amindoua fac tevile praf in cele mai neasteptate si scump de reparat locuri (de fapt ori tzeava care incepe sa aiba o scurgere e de obicei foarte scumpa). Tevile se desfunda cu mijloce meganice, dar si atunci cu grija ca unele sint protejate de anumite straturi pe care nu vrei sa le zgirii.

Mr Musculo foloseaste o reactie extorema de la NaOH+Al + H2O dar dac pui soda caustica normala nici nu are cu ce reactiona decit cu tevile i garniturile din calea ei..
Tevile de canalizare din pvc sunt inerte la atacul sodei caustice.
Ideea e ca se formeaza dopuri din materiale organice: par, grasimi, descuamari de piele etc. sau resturi de bucatarie, grasimi etc.
Toate aceste dopuri sunt dizolvate de catre soda caustica.

View Posttehnics, on 25 martie 2021 - 10:47, said:

Folosesc si eu des solutie de soda caustica + apa.
In general cand simt mirosuri de la scurgere/sifon de ghiuveta, prefar astfel de solutie si torn in instalatie. Las jumatate de ora si apoi dau drumul la apa.
Merge si la cada, sau la sifonul de pardoseala din baie.
Elimina dopurile in formare.

#16
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,617
  • Înscris: 21.06.2016
Tevile noi poate, dar o multime din tevile vechi nu sint din PVC. Adica ce ai de la casa la legatura cu conducta din strada de exemplu.
Am un cusncut care administreaza niuste cladiri de apartamente si injura produsele astea cit de mult poate.

Edited by vrajitoruldinoz, 26 March 2021 - 09:03.


#17
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
E vb de niste fieratanii, nu ma ingrijorez prea tare ca le ar putea gauri.
Ok. ms de info.

#18
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,813
  • Înscris: 01.11.2005

View Postvrajitoruldinoz, on 26 martie 2021 - 01:40, said:

Amindoua fac tevile praf in cele mai neasteptate si scump de reparat locuri (de fapt ori tzeava care incepe sa aiba o scurgere e de obicei foarte scumpa). Tevile se desfunda cu mijloce meganice, dar si atunci cu grija ca unele sint protejate de anumite straturi pe care nu vrei sa le zgirii.

Soda caustica nu ataca plasticul (eu am tevi de plastic)...de altfel este ambalata in recipient de plastic.
Garniturile tevilor de plastic folosite la instalatiile sanitare trebuie sa corespunda anumitor standarde de temperatura si agenti corozivi. Pentru sanitara se foloseste tevi negre pe interiorul casei, tevi portocalii pentru exteriorul (care trec sub pamant).
Si la final, garnitura de etansare la o imbinare de teava din plastic pentru sanitara este mult mai sus pozitionata, astfel incat ea sa etanseze (doar) atunci cand teava este plina cu apa.

View PostHunor_66, on 26 martie 2021 - 08:56, said:

Merge si la cada, sau la sifonul de pardoseala din baie.
Elimina dopurile in formare.
Folosesc si acolo cu succes Posted Image

View Postvrajitoruldinoz, on 26 martie 2021 - 08:57, said:

Tevile noi poate, dar o multime din tevile vechi nu sint din PVC. Adica ce ai de la casa la legatura cu conducta din strada de exemplu.
Am un cusncut care administreaza niuste cladiri de apartamente si injura produsele astea cit de mult poate.
Alea la blocurile vechi sunt din otel. Acolo e alta discutie.

Edited by tehnics, 26 March 2021 - 12:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate