Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Casa Parter Brasov (Podu Olt)

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
dragosmd93

dragosmd93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.03.2021
Salutare! Am decis sa deschid acest jurnal deoarece am citit cateva si am realizat ca pot invata multe lucruri de la voi. Pe calea asta va multumesc anticipat pentru pareri/opiniii/sugestii! Anul acesta vreau sa am gata proiectul  pentru o casa doar parter, langa Brasov (Podu Olt). 3 dormitoare, 2 bai (1 din ele in dormitorul matrimonial), camera tehnica, uscator, dressing (nu neaparat separat dar deoarece am vrut sa iasa casa mai patrata ca sa evit acel hol lung claustrofob, am scos in mijloc si un dressing mic), iesire pe terasa din bucatarie si living + desigur vestibul. Aproximativ 115-120 m2 utili → 150m2 amprenta. Zidarie caramida, planseu din lemn intre parter si pod.  teren 1000 m2, deschidere 23 m. Utilitati: curent. Apa si gazul sunt aproape, vom demara proiectul pentru extindere de retea de aproximativ 300 de metri.
1. Am creat deja o schita, atasez si o poza pentru a vedea orientarea terenului. nu am vorbit cu nici un arhitect momentan, doar cu o persoana inginer care mai face in timpul liber planuri de case (a lucrat intr o firma de constructii). AM evitat sa merg mai departe cu un arhitect din cauza costurilor mari ( aproximativ 3000 de euro chair si mai mult, adica 20 euro pe metru patrat, chiar mai mult). Asa ca ma limitez la o cunostinta si sper ca rezolv cu 1000 de euro (7 euro metru). E chiar posibil ca un arhitect sa scoata ceva mai mult de la acest plan? Trebuie luat in considerare si costurile, evident sunt idei faine care implica costuri mari (de ex arhitectura casei lu buhnici) dar eu vreu sa ma limitez la un buget... hai sa dau si o cifra, ma gandesc la un 60.000 euro fara proiect/teren/utilitati, cu banii astia sa ma mut in ea (izolata clar)
2. trebuie sa fac studiul geo, inca nu e facut - zona e cam apoasa ... la 3 metri vecinii au fantana (nu e potabila)
3. trebuie sa fac fosa, canalizare nu e si nici nu cred ca va fi pentru mult timp, mie frica sa nu faca fata drenul din cauza apei din pamant. Cred ca o voi face din tuburi de fantana, 2 seturi in cascada (fiecare a cate 3 tuburi), apoi din al 2-lea set plec cu drenul. Nu stiu inca cati metri sa aibe drenul avand in vedere solul apos..
4. Incalzirea. Voi mege pe IPAT clar. Aici am nevoie de pareri deoarece inca nu stiu cum sa procedez. Pe primul plan ar fi sa imi pun centrala pe gaz si folosesc butelii, pana cand se rezolva cu gazul (cred ca nu dureaza mai mult de 2 ani). Asta ca sa nu mai schimb centrala si sa am comfort. A doua optiunea e centrala pe peleti. dar asta trebuie sa o vand cand baga gazele, deci e o pierdere aici. + stocarea peletilor...disconfort, alimentare, curatare cenusa... PDC aer-apa ar fi fost a 3-a solutie, dar cred ca renunt aici din cauza costurile ridicate pentru achizitionare dar si intretinere in plus mi e frica sa nu se strice de la temperaturi scazute,  ceata, umezeala...
5. Izolatie - exterioara EPS grafitat de 10 cm. As pune chiar 15 cm sa vad care e diferenta de pret, Izolatie planseu de lemn, ma gandesc la vata de 15-20cm. Apoi la sarpanta iar vata tot la fel 15-20cm. Podul nu va fi incalzit. Ma gandesc pe viitor voi face un fel de birou pentru lucru totusi.
6. Fundatia: ma gandesc sa ridic temelia (soclu) 80 cm de la sol. In casete voi pune fooarte putin pamant, poate doar 10 cm, apoi vreo 40-50 cm de piatra (pentru ruperea capilaritatii - in toamna mergeam pe teren si se auzea apa cand calcam ... bine au fost si ploi zdravene dar totusi, pamantul nu prea inghite apa repede) - apoi 10 cm de XPS. Daca nu pun XPS si pe soclu in interior, va fi diferenta semnificiativa la incalzire?

Va multumesc pentru timp si rabdare! :)

Attached Files



#2
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Foarte misto proiect

Edited by mannyx92, 24 March 2021 - 08:51.


#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Bun venit pe forum.
Dupa parerea mea ai plecat pe niste coordonate gresite. In mod sigur iti va trebui un proiect avizat de catre un arhitect. In cel mai rau caz cauta proiecte "la gata" pe internet, sigur se va potrivi unul pe cerintele tale. Iti trebuie de asemenea proiect de structura, mai ales ca terenul e cu probleme.
Esti optimist cu privire la buget. Eu cred ca nu ai cum sa scoti 400 euro/mp construit la gata cu preturile de azi.
Nu te baza pe racordarea la gaze cand reteaua e la 300m. La mine au fost la poarta si a durat un an.
Izolatia termica e putina, ai in vedere ca sunt intrate in vigoare niste norme de curand (ceva cu eficienta energetica)
Succes

#4
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 24.01.2016
Salut!
Daca o sa ai nevoie de servicii topo (obtinere certificat urbanism, ridicare topografica, trasare imobil/constructie, intabularea casei), studiu geo, etc. poti sa imi dai un semn si te ajut cu drag!



#5
dragosmd93

dragosmd93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.03.2021
Mersi crocko! Desigur ca proiectul va trebui avizat de un arhitect, asta dupa ce inginerul cu care vorbesc va face rezistenta (va apela la altcineva pentru instalatii) si va face si arhitectura dar minimul necesar, pe baza schitei de la mine in mare, mai vine si el cu cateva imbunatatiri poate, mai ales pe partea de acoperis. Pe internet am cautat zeci de proiecte, nimic care sa satisfaca in totalitate ce am eu, sau foarte asemanator.
Proiectul de structura nu intra in cel de rezistenta?

DEci momentan suntem la etapa cum arata planul casei si arhitectura. Ca si design al acoperisului nu as vrea banal 2 ape, inginerul mi a propus ceva de genu ca in poza, ca sa i dea un gust ...

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 26 March 2021 - 08:33.


#6
dragosmd93

dragosmd93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.03.2021
Salut colegi! Revin cu prima schita facut de inginer. Cu verde neon sunt grinzi aparente. Am nevoie de o parere. In dormitorul matrimonial acea grinda aparenta e cam aiurea. Oare pot veni cu rigipsul sub ea? Deci voi avea inaltimea redusa. Livingul eu zic ca e ok ca si suprafata. Desi in prima faza vroiam 4 metri latime.

Nu atasasem bine pdf ul

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 21 April 2021 - 10:28.


#7
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Salut!
Nu sunt de specialitate, dar îmi amintesc ca s-a schimbat normativul pentru rezistența, iar stâlpii sunt de minim 30x30, sau 25x40 cm.
Grinzile aparente, sigur se pot face și întoarse. Ai in plan doar parter, așa ca respectivele grinzi se pot face întoarse spre pod.
Nu te bucura la bani putini pentru proiectare, pentru ca la cum arată proiectul acum, sigur se poate îmbunătății compartimentarea. La fel cum spunea și crocko.dilul, cauta măcar proiecte gata făcute pe net, măcar pentru inspirație la compartimentare.

Nu in ultimul rând, începe cu studiul geo. Eu am o experiența recenta foarte neplăcuta (pe care o voi dezvolta pe jurnalul meu), așa ca te sfătuiesc sa te opresti din planuri de rezistența pana n-ai studiu geo.

#8
dragosmd93

dragosmd93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.03.2021

View Postanothertwo, on 21 aprilie 2021 - 17:54, said:

Salut!
Nu sunt de specialitate, dar îmi amintesc ca s-a schimbat normativul pentru rezistența, iar stâlpii sunt de minim 30x30, sau 25x40 cm.
Grinzile aparente, sigur se pot face și întoarse. Ai in plan doar parter, așa ca respectivele grinzi se pot face întoarse spre pod.
Nu te bucura la bani putini pentru proiectare, pentru ca la cum arată proiectul acum, sigur se poate îmbunătății compartimentarea. La fel cum spunea și crocko.dilul, cauta măcar proiecte gata făcute pe net, măcar pentru inspirație la compartimentare.

Nu in ultimul rând, începe cu studiul geo. Eu am o experiența recenta foarte neplăcuta (pe care o voi dezvolta pe jurnalul meu), așa ca te sfătuiesc sa te opresti din planuri de rezistența pana n-ai studiu geo.
Mersi pentru raspuns! Studiul geotehnic l-am facut. Am deja vecini langa mine cu case construite. Recomandarea din studiul geo este sapatura de 1,2 m, fundatie continua. Am atasat cate snap uri din studiul geotehnic.
Cat despre compartimentare, m am uitat la zeci de proiecte pe net, toate o apa si un pamant sincer, doar parter unde sa am si uscator + camara + CT si cu iesire din living si bucatarie pe terasa -> multe bazaconii am gasit.... Cele mai ok erau cu hol lung (claustrofob).
Avand in vedere orientarea terenului (N-S) + necesitatile noastre, nu vad ce ar putea un arhitect scoate mai bun decat atat....

Attached Files



#9
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Într-un jurnal paralel, crocko.dilul a postat mai multe linkuri, pe care bănuiesc ca le-ai văzut deja. Dacă nu, verifica aici https://forum.softpe...4#entry27776783

Foarte bine ca ai făcut studioul geo, pe acest studiu se construiește structura casei tale.

Orientarea Nord/Sud cred ca îți va aduce doar avantaje, din punctul meu de vedere. Ai un teren frumos și generos, te invidiez pentru asta! Cred ca poți orienta bucătăria, sufrageria spre sud/vest, iar dormitoarele sa le pui spre nord/vest.

La fel ca și tine, după multe schite făcute de mine, concluzionam greșit ca un arhitect nu are ce scoate mai mult la compartimentare, dar e drept ca eu am limitări de spațiu. Abia când m-am oprit de desenat, și am revenit cu tema de proiectare către arhitect, acesta mi-a oferit doua variante de compartimentare preliminare. După ce le-am întors pe toate părțile, am ales o varianta, am trecut mai apoi la detaliere și structura.

#10
dragosmd93

dragosmd93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.03.2021

View Postanothertwo, on 21 aprilie 2021 - 21:48, said:

Într-un jurnal paralel, crocko.dilul a postat mai multe linkuri, pe care bănuiesc ca le-ai văzut deja. Dacă nu, verifica aici https://forum.softpe...4#entry27776783

Foarte bine ca ai făcut studioul geo, pe acest studiu se construiește structura casei tale.

Orientarea Nord/Sud cred ca îți va aduce doar avantaje, din punctul meu de vedere. Ai un teren frumos și generos, te invidiez pentru asta! Cred ca poți orienta bucătăria, sufrageria spre sud/vest, iar dormitoarele sa le pui spre nord/vest.

La fel ca și tine, după multe schite făcute de mine, concluzionam greșit ca un arhitect nu are ce scoate mai mult la compartimentare, dar e drept ca eu am limitări de spațiu. Abia când m-am oprit de desenat, și am revenit cu tema de proiectare către arhitect, acesta mi-a oferit doua variante de compartimentare preliminare. După ce le-am întors pe toate părțile, am ales o varianta, am trecut mai apoi la detaliere și structura.
Salut si mersi inca odata pentru timp!!

Toate linkurile de mai sus le am gasit acum cateva saptamani + altele si altele. Din pacate acolo lipeste un dormitor matrimonial + baie. Bai pozitionate nefuncitonal. Deci pana acum tot ce am gasit pe net, ne au ajutat sa cream schita noastra dar nu sa o facem mult diferit. Apropo, am primit un update de schita de la proiectant. A scos grinda aparenta din dormitor. A lasat cele pe hol. Cica vor avea 45 de cm inaltime. WTF? nu inteleg de ce trebuie asa rezistenta cand vorbim de planseu din lemn + acoperita cu tabla... O sa intre mult beton si fier la grinzile alea (verde neon).
Cat legat despre arhitect. Foooarte foarte corect colegi, el e taticul la proiecte Posted Image DAR.... Uitati in atasament poza 1, o prima schita de la un arhitect (in faza de cerere oferta). A pus garaj, nu i am cerut. In living nu am lumina decat spre seara. Intrarea dinspre EST pe langa fosa ... Distana mare intre bai, distanta maaaaare intre CT si Dormitoare. Oricum astea urma sa le discutam daca mergeam mai departe cu ei, dar la ce preturi au, mai bine nu. In poza 2 o schita de la alt arhitect. Dormitaorele spre nord... am zis aoleu cand am vazut. Comparand si preturile .....deci noi am ajuns la un pret de 1150 euro (7.35 euro) cu proiectantul cu care am vb in ultimele 2 saptamani (cumva cunostinta). Arhitectii care mi au trimis schitele atasate + alti arhitect (vreo 3-4 alte oferte) au dat oferte de 2 mii, 3 mii, aproape 4 mii de euro. ..... comparat cu 1 mie de euro? Ce poate sa faca omul ala din proiectul asta?

Attached Files



#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

View Postdragosmd93, on 22 aprilie 2021 - 09:27, said:

Ce poate sa faca omul ala din proiectul asta?

https://forum.softpe...tach_id=2517253

Vazut in oglinda. E de 10 ori mai bun decat schita aia.
https://forum.softpe...8#entry27788385

Edited by crocko.dilul, 24 April 2021 - 11:05.


#12
dragosmd93

dragosmd93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.03.2021
Crocko, inca o data mersi mult pentru timpul acordat si reply!

Am vazut aceasta compartimentare pe net, o stim deja. Am atasat poza 1 - in oglinda pentru a se potrivi pe terenul meu si orientarea N-S. Dormitorul matrimonial (dinspre N-E) va fi umbrit de acel perete de la celalat dormit, asa ca trebui sa aliniem pereti, ceea ce am si facut in poza 2 (cu rosu dormitorul matrimonial si cu vede holul) si hoppaa, apare holul luuung de aproape 7 metri, claustrofob si urat de parca e palierul din camin..in plus tre sa bagam pe partea dinspre nord si uscatorul. Alte remarci: 3 bai - prea multe sincer pentru casa cu parter. 2 sunt deajuns (matrimoniala plus inca 1 mai mare. deci renuntam la baia dintre dormitoare si facem 2 dressinguri. Dar ce facem cu cealata baie fara geam .. hmm fara geam la baie clar nu (momentan stam in garsoniera cu baie fara geam si e groaznic). Deci nu sunt deacord cu tine ca e de 10 ori mai bun Posted Image La schita mea ce nu ti place? peretii aia la 45 grade de la dormitoare? asta e solutia pe care am gasit o pentru a evita holul luuuung si ingust. Sunt inginer de meserie si am cat de cat vedere in spatiu si spirit tehnic. Ce bunica poate scoate un arhitect mai bun? Crocko, ai vazut cele 2 propuneri de la arhitecti atasate in reply ul meu anterior? Repet, merita sa renunta la proiectantul asta care imi care 1.1k euro si sa ma duc catre unul care cere 2-3k euro ? Chiar va acel arhitect vreo minune? Posted Image
Ah, inca ceva, un coleg structurist care se pricepe, ati vazut ce grinzi aparante mi a pus? O sa intreb proiectantul la urmatoarea intalnire. E vorba de un normativ ceva? Sau le apus in burta? Chiar nu vad sensul la grinzile acelea din beton armat de 45 cm inaltime la un acoperis cu tabla (si daca ar fi din tigla tot nu vad rostul) Dar poate asta e legea nu stiu ...

Attached Files

  • Attached File  1.png   408.91K   60 downloads
  • Attached File  2.png   367.06K   50 downloads

Edited by Dany_Darke, 24 April 2021 - 22:24.


#13
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Attached File  IMG_20210425_100234.jpg   121.22K   49 downloadsAttached File  IMG_20210425_100614.jpg   150.57K   40 downloads
Nu merge varianta pe lung la cum ai tu lățimea terenului. Trebuie sa duci vederile la încăperile principale mai mult către fata și către spate , deci casa va fi cat mai pe lățimea terenului. Intrarea principală prin lateral dar cu alee și către fata .

#14
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
O alta varianta mai simplistă ,doar ca o comparație de repozitionare a dormitoarelor.
Attached File  IMG_20210427_140548.jpg   133.58K   52 downloads

#15
dragosmd93

dragosmd93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.03.2021

View Postroman_roman, on 27 aprilie 2021 - 13:11, said:

O alta varianta mai simplistă ,doar ca o comparație de repozitionare a dormitoarelor.
Attachment IMG_20210427_140548.jpg
mersi pentru sugestii!

In planul tau din pacate nu mai avem zona de zi si zona de noapte. Ca musafirii sa mearga la toaleta trebuie sa mearga in capatul celalalt ajungand in zona de noapte. Cand intru in casa cu alimente, ca sa merg la bucatarie am ceva mai mult de mers decat decat in planul meu. Uscator nu este in planul tau. Ma gandesc la urmatorul scenariu. Copilul vrea sa faca un dus si sa mearga in dormitorul D3. Daca am avut musafiri si sunt pe cale sa i conduc afara, copilul ar trebui sa iasa din baie (copilul/sotia) si sa fie vazut de musafiri/isntalator etc in prosop sau ce o fi, pijamale.. Aa si inca un aspect, Dupa ora 2-3, pe geamurile de la dormitoare nu mai bate soarele din cauza peretelui de la living iesit in afara (atentie la mine Nordul e orientat spre coltul din dreapta jos cum ne uitam la planul casei.

Intre timp am mai facut un update la plan si eu, ce parere aveti? Ce imi place e ca nu am holul luung despre care tot am repetat in postarile mele.

Am uitat sa postez ca in iarna am cumparat un cub care provine de pe o masina de transport (2 usi mari + una mai mica in lateral care se vede in poza) cu 2500 lei + 300 transport Posted Image Am scapat de construit si o pot vinde dupa 2-3 ani fara probleme. Dimensiuni 2x4x2.2 (2.2 m inaltime).

Pentru terasa cred ca m am hotara, fara turnat betoate, fara acoperis din tabla cu capriori. Fac casa asa cum e fara terasa, ulterior fac o terasa din lemn (Placata cu WPC) si o pergola faina Posted Image Avantajul mare este ca am parte de lumina in living si bucatarie + caldura iarna. Or fi si dezavantaje ca ninge pe terasa din lemn si nu stiu ce, dar mi le asum. Prefer asa decat sa am umbrit geamul si usa din bucatarie + living.

Attached Files



#16
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Corect , tu îți știi mai bine prioritățile. La planul tau as trage mai jos camera matrimoniala cu baia și dressingul pentru a elimina serpuirile la celelalte doua dormitoare.

Singurul aspect cu care nu m-aș împăca daca ar fi casa mea , ar fi accesul principal care e prea la dos . Zici că-i anexa nu o casa. In lateral in lateral dar prea in spate și prea dosit. Daca ție îți place dai înainte.
Daca ai fi avut un teren ingustut atunci poate era o altă discuție . Dar la tine e latuț terenul și cam merge cu acces principal din fata sau un pic in lateral , nu dosit.

Din postul tau din 22 aprilie îmi place prima varianta cu câteva modificări.

#17
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Cu o hota de calitate (volum mare de aer absorbit per ora, trebuie sa fie cel putin de 10 ori volumul camerei), renuntand la zidul dintre living si bucatarie, vei obtine un spatiu generos, placut si mult mai familial! Vei spune ca la voi in casa se gateste! Si la mine se gateste si nu e problema!

#18
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Pozitia terenului cam te obliga spre locuința cu etaj sau mansarda. Nu merita compromisul cu intrarea principală doar de dragul că vrei parter.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate