Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Prima de casare în programul Rabla va crește la 7.500 lei. Se va dubla bugetul pentru achiziția de mașini electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 Adm, on 23 martie 2021 - 15:41, said:

Prima de casare în programul Rabla va crește la 7.500 lei. Se va dubla bugetul pentru achiziția de mașini electrice

Bani sunt, rabdare mai trebuiePosted Image

Categoriile de proiecte și programe prioritare finanțate din veniturile Fondului pentru mediu rezultate din vânzarea certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră sunt detaliate în anexa Nr. 2b ”Lista sumelor alocate categoriilor de proiecte prioritare finanțate din fondul pentru mediu pentru anul 2021” astfel:
3) litera c) - Programul privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de
seră în transporturi, prin promovarea infrastructurii pentru vehiculele de
transport rutier nepoluant din punct de vedere energetic: staţii de
reîncărcare pentru vehicule electrice în municipiile reședințe de județ
-credite de angajament – 21.000 mii lei
-credite bugetare – 25.000 mii le
4) litera d) - Programul privind dezvoltarea infrastructurii de reîncărcare
pentru vehicule electrice și electrice hibrid plug-in la nivelul autostrăzilor,
drumurilor europene și drumurilor naționale
-credite de angajament – 175.000 lei
-credite bugetare – 0 mii lei
7) litera g) - Programul privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în
transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante şi
eficiente din punct de vedere energetic, 2020-2024 – lit. w) de la art. 13, alin.
(1) din OUG nr. 196/2005 privind Fondul pentru pentru mediu
- credite de angajament – 400.000 mii lei
-credite bugetare – 350.000 mii lei
12) litera m) - Programul privind dezvoltarea infrastructurii de reîncărcare
pentru vehicule electrice și electrice hibrid plug-in in localități
-credite de angajament – 500.000 mii lei
-credite bugetare – 150.000 mii lei

Attached Files


Edited by cata, 24 March 2021 - 08:50.


#20
HIPNOTIQ_ARE

HIPNOTIQ_ARE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 07.01.2021
Prima de casare nu are nici o relevanta, pt ca daca iei masina in rate, acea masina pe care o dai la casare, e ca si cum ai da-o degeaba. Practic nu se cunoaste nimic la buzunar la sfarsitul ratelor. In Romania numai sa te pacaleasca din toate pozitiile.

#21
spiga92

spiga92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 18.04.2009

 cata, on 24 martie 2021 - 08:48, said:

Bani sunt, rabdare mai trebuiePosted Image


Deci sa inteleg ca bugetul s-a dat spre aprobare, dar programul rabla incepe in ultima saptamana din aprilie?

#22
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 Adm, on 23 martie 2021 - 15:41, said:

Prima de casare în programul Rabla va crește la 7.500 lei. Se va dubla bugetul pentru achiziția de mașini electrice
pana nu se vor penaliza masinile poluante nu facem nimic.
E plin Bucurestiul si IF de cazaturi de 500E.

Cu mirosul m-am obisnuit, problema e ca acum ma ustura si ochii...... si asta cand sunt cu geamurile inchise si cu filtrele noi.

#23
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 spiga92, on 24 martie 2021 - 09:12, said:

Deci sa inteleg ca bugetul s-a dat spre aprobare, dar programul rabla incepe in ultima saptamana din aprilie?
Deja luna asta este pierdutaPosted Image. Eu cred ca incep inainte de ultima saptamana, care inseamna 26-30.04.2021.
Oricum dureaza, se aproba HG pus mai sus, dupa aia trebuie facute modificari in Programului privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante și eficiente din punct de vedere energetic, 2020-2024, si dupa aia se dau banii prin ordin.
Anul trecut a inceput pe 25.03, poate asa incepea si anul asta dar nu s-au inteles la buget.

Cetăţenii şi instituţiile interesate pot transmite opinii/propuneri/sugestii în termen de 10 zile de la data publicării, la Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, Administraţiei Fondului pentru Mediu.

Edited by cata, 24 March 2021 - 09:25.


#24
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 cata, on 24 martie 2021 - 09:19, said:

Deja luna asta este pierdutaPosted Image. Eu cred ca incep inainte de ultima saptamana, care inseamna 26-30.04.2021.
E chestiune de birocratie.
Important e ca sunt interesati sa ii dea drumul, toate vanzarile sunt blocate in asteptarea demararii programului.
Mai ales ca urmeaza si varful valului 3........

Iar faptul ca au marit suma, era de asteptat, euro a crescut mult de la ultima marire.

#25
spiga92

spiga92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 18.04.2009

 TheWarrior, on 24 martie 2021 - 09:29, said:

E chestiune de birocratie.
Important e ca sunt interesati sa ii dea drumul, toate vanzarile sunt blocate in asteptarea demararii programului.


Nu cred ca vanzarile sunt blocate. Poti sa-ti iei orice masina acum prin programul rabla, dar ca sa o ridici trebuie sa astepti sa inceapa programul si sa ai/sa cumperi de la ei un tichet.

#26
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 spiga92, on 24 martie 2021 - 10:18, said:

Nu cred ca vanzarile sunt blocate. Poti sa-ti iei orice masina acum prin programul rabla, dar ca sa o ridici trebuie sa astepti ......
Pai nu e tot aia?
Si cine nu are rabla de dat, ii gaseste dealerul.

Ce face dealerul? Iti ia un avans ca sa te prinda, ca tu oricum nu iei pana nu te inscri in program si te accepta, bineinteles..........

Eu nu prea sunt adeptul sa dau un avans si sa fiu legat de un dealer. Cand am avut nevoie sa iau masina noua, am asteptat programul si atunci m-am inscris, demarat tot ce trebuie samd.

#27
spiga92

spiga92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 18.04.2009

 TheWarrior, on 24 martie 2021 - 11:44, said:

Pai nu e tot aia?
Si cine nu are rabla de dat, ii gaseste dealerul.

Cine nu are rabla de dat poate sa cumpere un tichet de la cineva sau sa-l cumpere de la dealer.

 TheWarrior, on 24 martie 2021 - 11:44, said:

Ce face dealerul? Iti ia un avans ca sa te prinda, ca tu oricum nu iei pana nu te inscri in program si te accepta, bineinteles..........

Aici depinde de mentalitatea fiecaruia, daca vrei o masina noua pe comanda era de preferat sa dai comanda din ianuarie ca sa nu astepti mult dupa ea. Daca astepti programul rabla dupa mai astepti inca 3-4 luni dupa masina. Daca iei ceva de pe stoc, da poti lua imediat dupa ce incepe rabla. Eu am preferat sa iau de pe stoc chiar daca nu a inceput rabla. Cred ca am facut o alegere buna avand in vedere ca am luat-o la un pret raportat la rabla de 6500+1000. Din cate am inteles au inceput sa se scumpeasca o data cu noua modificare a sumei pentru rabla.

Edited by spiga92, 24 March 2021 - 12:08.


#28
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,669
  • Înscris: 12.02.2007
Nu merge sa platesti valoarea integrala a masinii la dealer, ridici masina de la ei si dupa ce radiezi masina sa le duci ticketul urmand sa-ti dea banii pe el? Posted Image

#29
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
merge... iti dau aprox 700 lei pe el ca sa-l vanda ei cu 2000

#30
morosanuciprian

morosanuciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 21.06.2004
Acest tichet de care spuneti voi este atribuit electronic direct beneficiarului. Ca fiu si mai explicit: eu am o masina veche si cineva doreste o masina noua, insa nu are masina pentru casat. Mergem la reprezentanta cu documentele cerute (cartea masiniii, talon, copie dupa actul de identitate a proprietarului masinii vechi, cat si dupa a beneficiarului primei de casare, certificatele de atestare fiscala prin care dovedim amandoi ca nu avem datorii la bugetul local). Inscrierea in Rabla se face doar dupa ce incepe oficial programul. Nu se poate inainte! Cine spune ca va inscrie va minte in fata! In schimb, se poate comanda masina din timp pentru a fi siguri ca o primesti cat mai repede. Daca o comanzi din ianuarie, februarie stii sigur ca o primesti prin mai sau iunie. Daca o comanzi abia dupa ce incepe oficial Rabla, mai stai inca 3-4 luni de zile. Orice masina noua trebuie sa fie livrata in maximum 120 de zile de la data notei de inscriere (practic de cand esti inscris). De la data notei de inscriere in maxim 60 de zile trebuie facute formalitatile de casare si radiere din circulatie. Depasirea acestor termene atrage impozibilitatea decontarii primelor de casare.
Dupa livrare, clientul trebuie sa inscrie masina in circulatie in maxim 90 de zile si are interdictia de a instraina masina timp de 1 an de zile.

#31
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Zici ca pot sa ma duc direct cu vanzatorul de rable la dealer pt tichet fara sa mai trec prin toate formalitatile cu trecutul pe numele meu la politie, la primarie etc...?

Edited by Meister, 25 March 2021 - 11:32.


#32
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Si daca ala nu isi duce rabla la casare si o mai vinde de x ori pana atunci?

#33
morosanuciprian

morosanuciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 21.06.2004
Nu poate sa o vanda de "n" ori. Din momentul in care este introdusa seria de sasiu in sistemul PSIPAN la un dealer, doar acea marca / dealer poate deconta prima de casare.
Exemplu de situatie: vreau sa-mi cumpar un autoturism Ford si ma inscriu la un dealer Ford. Intre timp imi dau seama ca doresc un Opel si vreau sa-mi cumpar Opel. Daca masina ce urmeaza sa fie casata a fost introdusa in sistem de catre cel de la Ford, iar eu ca beneficiar ma razgandesc (vreau sa cumpat Opel), pierd acea rabla, implicit si acel loc pe care il aveam deja rezervat pentru a cumpara prin Rabla un vehicul Ford. Pot sa ma inscriu la un dealer Opel, insa doar cu aducerea unei alte masini vechi pentru a fi casata si evident daca mai sunt unitati disponibile (fonduri) pentru Rabla.
Este permis acest lucru doar persoanelor juridice si doar o singura data!

Edited by morosanuciprian, 26 March 2021 - 18:25.


#34
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021
@morosanuciprian: Dar daca te intelegi cu un proprietar, care intre timp se razgandeste si vrea sa pastreze rabla.
Poti sa te inscrii cu alta?

#35
morosanuciprian

morosanuciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 21.06.2004
Da.

#36
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 cata, on 24 martie 2021 - 09:19, said:


Deja luna asta este pierdutaPosted Image. Eu cred ca incep inainte de ultima saptamana, care inseamna 26-30.04.2021.
Exact ce spuneam. Să înceapă distracția🥳.

Attached Files


Edited by cata, 25 April 2021 - 07:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate