Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

probleme termopane

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#1
neo007

neo007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 12.11.2003
Salutare,
Rog foarte frumos a ma ajuta un profesionist [daca exista p`aci cineva specializat in asa ceva].
Pe scurt povestea :
Acum cca un an am pus termopane cu o firma [nu conteaza numele...deocamdata]. Toate bune si frumoase numai ca de iarna asta au inceput problemele [si in special de la gerurile acelea de sub 10 grade]. Probleme constand in aburirea excesiva a geamurilor si mai ales a ramelor. Curgeau suroaie de apa pe geamuri si jaluzele..rame...ceva ce vezi numai in filmele de "groaza". Intr`o casa in care n`am vazut igrasie in 25 ani acum am peretii negrii [dupa zugravit asta vara :( ] Acum, ce se intampla: am chemat oamenii de la firma respectiva...cica vina noastra...prea frig in casa..prea cald, ca nici ei nu se hotarasc...ba ca e normal sa apara igrasie dupa ce pui termopane [pereti innegriti pur si simplu???? atunci ce sens mai au termopanele????] ma uit si yo prin magazine pe strada..pe la geamurile altora dar nu le vad nici macar aburite..Am chemat pana si opc-ul..care opc nu le`a gasit decat o singura vina: au pus cateva din geamuri invers. Mi se pare absurd sa fie de la asta + ca geamurile fiind ati-reflex [or...something nu cunosc termenul exact] e cam greu de crezut ca le poti pune invers, retarded sa fii si tot nu poti. In rest...opc-ul mi-a gasit mie vina principala si anume: "reparatia dom`le"...incearca sa ma convinga ca s`a folosit rigips si nu ciment ..si ala  "a supt apa". Precizez ca omul care mi`a facut reparatia este un bun amic si mai ales un profesionist...adica stiu si yo ce am carat ptr reparatie..2 saci de ceresit 11 si am stat langa el cand mi`a facut lucrarea.
Cam asta ar fi in mare problema...apa care curge pur si simplu SHUROAIE pe geamuri si rame la temp joase afara si mai ales igrasia care este ceva de..neimaginat. Eventual am sa vin si cu niste poze sa vedeti cum pot arata tavan si perete zugravite acum 8 luni!!!
As dori daca se poate un sfat, adica cam de la ce ar putea fi in mare....Cineva mi`a zis ca geamurile trebuiesc schimbate [firma vrea doar sa le invarta invers....de cascadorii rasului zic eu]. Trebuie schimbata si spuma?
multzam fain anticipat.

#2
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Vezi ca e un subiect intreg ori la "opinii despre produse/servicii" ori la "unde cand cum", nu mai tin minte exact, depsre termopane.

Ideea e ca termopanele nu mai permit schimbul de aer constant si astfel toata umezeala din camera se pastreaza daca nu aerisesti.

Efectele sunt mai urate daca ai multe plante, daca sunt multi locatari in camera/camerele cu termopane, daca usuci rufe in camera, etc.

Cea mai simpla solutie este sa aerisesti cat mai mult si cat mai des camera.

Succes! :peacefingers:

#3
advoicu

advoicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 10.11.2005
din cate stiu termopanul trebe' instalat la o treime distanta inspre interior ( la tine e asa?)

#4
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002
Ai rame de aluminiu? Probabil ruperea de punte termica e facuta in bataie de joc.

Trebuie sa lasi geamurile deschise 1 saptamana de dimineata pana seara ca sa se usuce peretii, covoarele, mobila, in profunzime. Apoi aerisit zilnic 1 ora.

de la respiratie si plante se acumuleaza umezeala in camera. intrucat termopanul inchide ermetic, e ca si cum ai respira in punga= se abureste. se formeaza condens pe pereti si asa se dezvolta mucegaiul.

#5
neo007

neo007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 12.11.2003

 Alexadi, on Mar 28 2006, 12:20, said:

Ai rame de aluminiu? Probabil ruperea de punte termica e facuta in bataie de joc.

Trebuie sa lasi geamurile deschise 1 saptamana de dimineata pana seara ca sa se usuce peretii, covoarele, mobila, in profunzime. Apoi aerisit zilnic 1 ora.

de la respiratie si plante se acumuleaza umezeala in camera. intrucat termopanul inchide ermetic, e ca si cum ai respira in punga= se abureste. se formeaza condens pe pereti si asa se dezvolta mucegaiul.
stiu ca este un subiect intreg despre asta insa am indraznit sa deschid un thread nou tocmai pentru ca n`am vazut pe nimeni sa se planga de problema mea pana acum si anume cea cu peretii facuti varza. Si acum ca sa raspund pe rand: camerele sunt aerisite mai mult decat 20 minute pe zi si rama este pvc nu aluminiu [din cate stiu 3 camere si geamul low-e]

Edited by neo007, 28 March 2006 - 12:11.


#6
neo007

neo007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 12.11.2003
Rog FOARTE frumos pe cineva care stie cam cat ar costa o experzita pentru a verifica lucrarea mea si eventual [chiar ideal] o recomandare.
Astept raspuns!

#7
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Treaba cu rigipsul in loc de ciment e o aberatie. Si eu am rigips in jurul geamurilor  :death:

#8
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005
Subscriu la parerea lui @crz. Eu am rigips si ghips carton de jur imprejur si nu am probleme.
@alexadi - eu nu am lasat geamurile deschise 1 saptamina si nu am patit asa. Nu stiu pe cineva care a lasat geamurile deschise 1 saptamina dupa ce si-a montat termopane. Asta este "abureala" cu "respiratul in punga" si condensul. Eu am montat de 2 ani termopanele si nu am avut probleme cu mucegai si alte timpenii de acest gen. Ideea este ca unele termopane sunt pur si simplu proaste.
Cred pretul mai mare justifica de data asta si calitatea produselor!!!

#9
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Sursa problemei este cu siguranta umiditatea excesiva de la tine din casa. Pana la urma, cat ar fi de proaste geamurile, daca nu ar fi umezeala mare nu ar avea de unde sa se formeze condens in cantitati atat de mari. Mai ales pe pereti.

Deci incearca sa mai elimini din sursele de apa...

Succes!
:peacefingers:

#10
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,938
  • Înscris: 06.09.2004

 radu72, on Mar 29 2006, 19:57, said:

Subscriu la parerea lui @crz. Eu am rigips si ghips carton de jur imprejur si nu am probleme.
@alexadi - eu nu am lasat geamurile deschise 1 saptamina si nu am patit asa. Nu stiu pe cineva care a lasat geamurile deschise 1 saptamina dupa ce si-a montat termopane. Asta este "abureala" cu "respiratul in punga" si condensul. Eu am montat de 2 ani termopanele si nu am avut probleme cu mucegai si alte timpenii de acest gen. Ideea este ca unele termopane sunt pur si simplu proaste.
Cred pretul mai mare justifica de data asta si calitatea produselor!!!
Crezi gresit. Am Trocal, pus de meseriasi - firma cunoscuta. Apare mucegai. Explicatia cu "respiratul in punga" si condensul nu e abureala.

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
O idee. Exista aparate de dezumidificare. Poate ajuta la scaderea umiditatii din incapere.

#12
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,938
  • Înscris: 06.09.2004
Stiu, dar sper sa imi iau aer conditionat, care are si functie de dezumidificare. Am nevoie pt. ca am 60% umiditate in camera. Aerisesc des si mai scade, dar daca nu aerisesc...

#13
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 Ion_de_la_Raion, on Mar 30 2006, 11:05, said:

O idee. Exista aparate de dezumidificare. Poate ajuta la scaderea umiditatii din incapere.
Sunt si eu foarte interesat de acest gen de aparate ! Am umiditate 72-73 % si e bine acum ,dupa ce am avut peste 83% :cursing: . Nu ma intereseaza AC deoarece apartamentul e suficient de rece cu vedere nordica.
Poate ma poti ajuta cu un link ceva....

Edited by rvic77, 09 May 2006 - 14:45.


#14
alwis

alwis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.05.2006
Dati-mi voie sa dau si eu cu parerea.
Cauza principala este ca ramele, fie de plastic, fie de metal sunt goale in interior. Eu am avut tamplarie metalica la un bloc construit in 1977 si la care am avut tot problema asta. Curgea apa pe rame de ziceai ca este izvor. M-am interesat la institutul unde lucram, proiectare termocentrale, care ar fi cauza si mi s-a raspuns ca nu s-a respecat tehnologia de montaj care prevedea injectarea unei spume speciale in interiorul ramei, spuma care impiedica transferul termic din ambele directii (de afara si dinauntru). Culmea este ca existau orificii in rama pentru a se face aceasta injectie pe santier. Constructorii stiu ce s-a intamplat cu solutia respectiva sau poate "organele" au anulat importul ca tot trebuia sa facem economii, nu ? Ramele mele erau italienesti si asa a fost proiectat blocul cu ele. La vremea respectiva eu am rezolvat necazul montand in afara ramelor metalice inca un rand de geam cu rama de lemn.
Deci la tine, ca la mai toti posesorii de rame de plastic sau aluminiu cu geam termopan, cred ca asta ar fi cauza aparitiei condensului: inexistenta unui adevarat strat izolant care sa impiedice schimbul termic exterior-interior. Poate sa aiba rama si 10 camere nu 5 cate are acum. La cat de subtire sunt ramele astea, cele 5 camere de aer sunt la fel de eficiente ca picaturile de COLIR la un ochi de sticla sau pastilele Burow la un picior de lemn si vei avea in continuare apa pe rama si mucegai in jurul ramelor. Peste 80% din cunostintele mele care au tamplarie termopan au necazuri de acest gen. Era mai bine, la acelasi pret, poate un pic mai scump, sa montezi geam termopan in rama de lemn triplu stratificat dar cu canat dublu nu simplu ca acestea de acum si de care ai si tu si se inchid doua geamuri dintr-un foc. Canat dublu inseamna sa inchizi un geam si pe urma pe al doilea asa cum erau pe vremuri ferestrele la casele de tip vechi. Cred ca de fapt ramele aduse sa fie montate la noi in spatii de folosinta indelungata sunt mai degraba proiectate pentru spatii industriale.
Nu sunt de specialitate si nu pot sa-ti dau un sfat competent pentru rezolvarea necazului. Cred insa ca ar trebui stransi de partile moi aia de la firma si obligati sa remedieze situatia. Pze, martori, OPC, judecata, tot tacamul. Ori rezolva ori banii inapoi si despagubiri pe langa .
S-auzim numai de bine !

#15
vslmarcel

vslmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 13.02.2006
si eu sunt de aceeasi parere.ramele sunt de cea mai proasta CALITATE.eu am instalat acum 2ani termopane am cautat toata constanta care este plina de turcisme,ca peste tot .pina la urma am ales RAMPLAST,fabricat de austrieci la RM-VALCEA-OLTCHIM.SUPER,SUPER.am avut -20grade .nimic.cu toate ca apartamentul era cu umiditate cam mare ,zioc eu .flori cat cuprinde ,si flori mari...trebuie montat1\3de exterior.am izolat de jur imprejur ptr.ca era de incarcat cam8cm cu polistiren nu am probleme nici 1mmde mucegai.deci recomand RAMPLAST,CU TOATE CA ROMANII FUG DE PRODUSELE NOASTRE.nu fac reclama sunt amator in profesie ci spun din experienta.ti-au pus sau ai comandat un produs de proasta calitate.

#16
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Si eu am probleme cu termopanele, eu le am puse de acum 5 ani si cam de 2 ani am probleme cu ele, un geam nu se mai inchide bine; ce e mai prost e ca firma care mi le-a montat nu mai exista pe piata.
Cunoasteti vreo firma care se ocupa si de reparatii? Ca de obicei iti spun ca trebuie schimbat totul si eu nu vreau ca nu ma dau banii afara din casa........ asadar stiti vreo firma serioasa care face si astfel de lucrari de reparatii?

#17
ieftin_2005

ieftin_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.10.2005
Eu am cumparart un deumidificator italian Vortice (8mil) care scoate doar 6 l la 24 de ore si reuseste sa scada umiditatea cu maxim 10%. Am gasit ceva mai bun Citizen  (10mil) care scoate 20l/zi. Aviz amatorilor.

Citizen

#18
mogaldeatza

mogaldeatza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.05.2006
in mod normal geamurile se monteaza la mijlocul zidului pentru ca acolo e punctul 0.sau mai in interior.dar nu de la mijloc spre exterior.cat despre aerisit.. des si perioada scurta, decat rar si perioada lunga.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate