Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Sfat achizite scanner sau imprimanta multifunctionala

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
Am nevoie de un scanner pentru a digitiza diverse documente. Format A4.
Spun ca am nevoie de scanner si nu de imprimanta multifuncțională pentru ca nu am nevoie sa printez mai mult de 2 pagini pe an .
In urma căutărilor pe google constat ca nu prea exista doar scanner cu "automatic document feeder " asa ca accept sa cumpăr o imprimanta multifuncțională daca asa este mai economic / doar așa găsesc.

Functia de ADF (automatic document feeder) este foarte importanta . In lipsa ADF prefer sa scannez cu telefonul .

Exista ADF care sa nu fie RADF (reversing automatic document feeder) sau DADF (duplexing automatic document feeder ) ?
Adica isi trage documentele automat dar le scaneaza doar pe o parte si nu le intoarce.
As vrea sa evit asa ceva.


Astea 3 au RADF/DADF ?

Canon PIXMA TR4550
Epson Expression Home XP-2105
HP DeskJet Plus 4110

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 25.01.2007
ia ma laser, la 2 documente pe an, la cerneala il printezi pe primul, nu mai apuci pe al doilea.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,719
  • Înscris: 30.08.2006
Daca te intereseaza doar functia de scanare , cauta un multifunctional SH laser.
Un multifunctional color laser Konica Minolta Bizhub C35  SH e ieftin si probabil ca vei profita de consumabilele foarte ieftine ca sa printezi mult mai mult decat pana acum.

Edited by Leo2006, 20 March 2021 - 17:42.


#4
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
ma bate gandul sa aleg asa ceva :

https://www.canon-eu...ormula_p-208ii/

zice : "Productive 16ipm double-sided scanning with 10-sheet ADF"

Asta e exact ce am nevoie si cat am nevoie.
Doar ca e 130 euro

#5
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Pana de curand am cautat multifunctionala care sa aiba scaner cu DADF.
Din pacate diferenta de pret de la ADF la DADF era de la simplu la dublu asa ca am ales doar ADF.
In cautarile mele am gasit si separat doar scaner cu ADF (nu stiu daca avea si RADF sau DADF) insa era mai scump decat o multifunctionala cu asa ceva... asa ca am renuntat la varianta de scaner separat.
Oricum din postul ta nu am inteles exact ce vrei... ADF, RADF sau DADF ?
Eu unul folosesc ADF simplu mai intai pe o parte, pe urma intorc tot teancul de coli A4 pe partea cealalta si le scanez din nou tot prin ADF simplu.... la sfarsit le combin automat si software (o singura apasare de buton) ca sa fie fata/spate.

#6
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postdagobar, on 20 martie 2021 - 18:23, said:

Oricum din postul ta nu am inteles exact ce vrei... ADF, RADF sau DADF ?
Eu unul folosesc ADF simplu mai intai pe o parte, pe urma intorc tot teancul de coli A4 pe partea cealalta si le scanez din nou tot prin ADF simplu.... la sfarsit le combin automat si software (o singura apasare de buton) ca sa fie fata/spate.
Vreau RADF sau DADF. Daca tot e sa cumpar ceva si daca tot ocupa spatiu in casa, macar sa isi justifice existenta acest aparat.

Edited by quantico2708, 20 March 2021 - 18:40.


#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,114
  • Înscris: 22.05.2003
1. Exista scanere separate foarte rapide, care scaneaza fata-verso.
E plin OLX de ele, dar vezi sa mearga pe USB si sa ai drivere pt Win10.

ex https://www.olx.ro/d...ii-IDeauwe.html

2. Imprimantele cu scanare fata-verso DADF sau RADF sunt chiar putine, majoritatea scaneaza doar pe o parte, ceea ce f frustrant.

#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Cele mai bune scannere fata verso la o singura trecere, cu soft foarte bun de tip OCR si de management a scanarilor sunt de tipul PageScanner, modele de la HP, Canon, Fujitsu, Epson..si care arata ca cel la care a dat link ADM.
Dar sunt scule profesionale si costa o palarie de bani.
Uite AICI unul ieftin. E nou, cu garantie, la magazin.

#9
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Uite un exemplu de multifunctionala la care apare DADF (vezi la scaner):
https://www.brother....#specifications

Nu stiu daca te intereseaza partea de imprimare... exista consumabile compatibile ieftine la modelul respectiv...

Edited by dagobar, 20 March 2021 - 19:56.


#10
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
asta are DADF cu 10 pagini :
https://www.canon.de...ormula_p-208ii/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KR_b4rur71M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iiL7I4kSuts?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

130 euro de aici https://www.buerosho...-scanner-140261

Aparatele uzate sunt o opțiune buna dar nu de la samsarii din vechituri de pe oleics . Poate gasesc ceva pe ebay la 20-30 euro .

#11
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
UPDATE :  am achiziționat un HP OfficeJet 8620  pe gratis. Mai mult nici nu dădeam pe el .

Partea de imprimare nu funcționează , nu are cartușe  si cred ca are ceva problema la capul de printare.

Dar partea de scanare merge excelent si are RADF . In rest wifi , NFC , ethernet , USB . Partea proasta este ca e foarte voluminos/a.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate