Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Vaccinare anti-covid daca esti racit

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
JustSm

JustSm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 14.04.2016
Salut!
Am o intrebare: este sigura vaccinarea cu Pfizer sau Moderna daca persoana in cauza prezinta semne de raceala? Cum se manifesta aceasta raceala: un fel de nas infundat, doar ca se poate respira, pur si simplu uneori curge nasul, adica trebuie sa sufli nasul. Este mai mult o raceala cronica daca ii pot spune asa, in sensul ca acest nas infundat dureaza de cateva luni - din nou, nu e grav, doar curge nasul uneori

Am citit in prospectul pfizer ca vaccinul se poate face daca este vorba de o raceala usoara (pagina 2 jos), totusi am vrut sa intreb si aici, poate a trecut cineva prin asta (raceala usoara - nas infundat si vaccin administrat).

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003
Ideea e sa nu ai febra si dinastea, daca ai mai bine reprogramezi. E bina sa fii sanatos si in forma fizica buna ca sistemul imunitar sa-si faca treaba dupa vaccinare.
Citisem undeva, chiar se recomanda exercitii fizice pentru cine e mai sedentar inainte de vaccinari, o circulatie mai buna genereaza si un raspuns imun mai bun.

Edited by andreic, 20 March 2021 - 15:20.


#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,738
  • Înscris: 30.08.2006
Nu exista raceala cronica. Eu cred ca este o alergie la praf. Fiind o alergie usoara, nu cred sa existe restrictie la vaccinare. Cel mai bine mergi la medicul de familie sa-ti faca un diagnostic corect.

Edited by Leo2006, 20 March 2021 - 15:32.


#4
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
La vaccinare trebuie sa-i spui medicului de acolo de simptomele astea, ca sa te evalueze pe loc. Nu e deloc clar ce raceala e la tine: sinuzita, reactie la frig, guturai, covid... Eu zic ca pentru tine poate fi o problema daca e o reactie imuna, un fel de alergie. Pe mine m-a vaccinat cu tot cu alergie (la venin de insecte).

#5
romeo2

romeo2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 15.06.2007
E rinita alergica aia, nu e raceala si da poti sa te vaccinezi linistit. O am si eu, am si astm dupa reprizele de rinita si m-am vaccinat.

#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Ca sa fim seriosi, habar n-are nimeni despre astfel de situatii.
Abia dupa ce vei fi facut vaccinul vom sti si noi, daca ne spui :)

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Era o stire cu un virus de gripa destul de frecvent care nu lasa Covidul in organism, e foarte agresiv cu alti virusi.

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Este o banala rinita alergica, se poate face vaccinul anticovid.


#9
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Weekendul asta am fost la alergat și am tras aer rece pe gura , momentan simt ca ma racaie asa putin pe gat și am nasul înfundat. Se poate face vaccinul?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate