Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Casa parter judetul Vrancea

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
renock

renock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.11.2013
Va salut!

Am inceput demersurile pentru constructia unei case doar parter.
Acum sunt la stadiul de proiect,autorizatii si sper ca anul acesta sa o termin la "rosu",poate si putin peste!

Terenul este situat intr-un cartier nou de case,pe o strada secundara si este un dreptunghi cu laturile de 22 m si deschidere de 44 m.

Utilitati in zona ar fi apa,curent electric,canalizare si conducta de gaze trasa pe strada principala dar care inca nu este data in folosinta.  

2 persoane vor locui in aceasta casa si ne dorim foarte mult de cativa ani si un "puisor"!

Inca nu-s hotarat,sa fie cu 2 sau 3 dormitoare,1-2 bai de altfel.
Un al treilea dormitor l-as face doar daca am avea 2 copii (șanse f. mici) si nicidecum pt musafiri.

Am sa atasez 2 schițe cu ce mi-a desenat priectantul zilele acestea.
Am cerut o schita cu 2 dormitoare si garaj lipit de casa,apoi o alta schita cu 3 dormitoare.
Nu imi place nimic din ceea ce a pus pe planșă iar la ideea de garaj lipit de casa deja am renuntat.

Attached Files


Edited by renock, 20 March 2021 - 00:09.


#2
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 12.09.2017
detaliaza, ce anume nu iti place? de ce ai renuntat la garaj?

#3
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Prima schița arată bine ,evident fara garaj dar neapărat cu CT care poate fi și pe post de magazie-depozitare.
Bănuiesc ce nu ii place - faptul că nu are acces de la bucătărie și living către terasa . Zic asta pentru că mulți își doresc acest lucru. Și e normal să poți ieși direct din bucătărie nu sa mergi cu cafeaua în mana prin alta camera. Dar ,poate ne spune @renock mai concret ce nu ii place .

#4
renock

renock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.11.2013
La garaj as renunta din cauza costurilor fiind lipit de casa.Ar mai fi si faptul ca eu doresc un garaj de dimensiuni ceva mai mare decat in proiect,gen 5m latime si 7 lungime.

La primul proiect : Camera centralei este foarte indepartata ca pozitie,incalzirea la casa o voi face pe Gpl,rezervor de 2000-3000 litri,pana cand vor sosi gazele.
As vrea bucataria in rocada cu livingul iar din bucatarie sa am acces la terasa iar terasa sa fie pe lateralul bucatariei.

Stiu ca nu prea ai cum sa imparti intr-o casa cu 2 camere zona de zi cu cea de noapte,dar totusi as vrea ca la intrare sa am vestibul si  imediat dupa baia de servici.

De aceea inca cochetez spre un al-3-lea dormitor doar pentru o dispunere mai buna a zonelor zi/noapte.

Luni ma vad cu arhitectul,pana atunci o sa imi astern pe o foaie ceea ce imi doresc, sa vedem ce iese.

Edited by renock, 20 March 2021 - 13:28.


#5
dragosmd93

dragosmd93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.03.2021
Salutare! La fel ca si tine, dar in Brasov, vreau sa fac o casuta doar parter. Uite planul meu atasat poate te poti inspira. Este doar o schita, nu am facut inca planul. Zona de zi este cumva separata de zona de noapte.
Legat de incalzire, imi poti da mai mutl detalii? Sunt in aceeasi situatie ca si tine, inca nu am gaz pe strada, trebuie sa se faca o prelungire de retea de aproxiativ 300 metri. Cat costa aceasta investitie? ulterior se poate vinde acest rezervor? LA ce distanta de case trebuie sa il pun? Se poate o monta o centrala normala pe gaz? Ulterior se face usor bransarea la gaz?

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 21 March 2021 - 19:06.


#6
renock

renock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.11.2013
Salut.
Multumesc pt gest,inca ma uit pe internet dupa planuri si proiecte,care mai de care,fiecare dupa gusturile si necesitatile lui.
Pana si suprafata terenului dicteaza proiectul casei,eu cam stiu ce vreau acum doar ca asezarea camerelor imi este ca un puzzle in minte.

La tine in proiect,dressingul din hol este cam rau pozitionat. Este doar o parere,sa nu-ti fie cu suparare!

Sincer despre incalzire,mare lucru nu stiu,prefer pe gpl doar pt comoditate chiar daca voi plati mai scump fata de cea pe lemne.
Investitia minima este undeva la 3000 de euro din ce am inteles,acum depinde si de ce tip de rezervor vrei,ingropat sau de suprafață,deasemenea si capacitatea lui.

Centrala cred ca se poate refolosi,nu stiu sigur,inca nu m-am interesat,dar cred ca este vorba doar de inlocuirea duzelor,cand vei trecere la gaz metan. Daca am spus o prostie sa ma corecteze careva!

Rezervorul cu siguranta se poate vinde doar ca atunci cand cumperi este scump si cand vinzi vor vrea la pret de fier vechi.
Eu unul o sa-l trec la pierderi...

#7
renock

renock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.11.2013
Salut. Nu am mai postat nimic de ceva timp,sunt in stadiul de proiect si intampin si ceva probleme la partea cu avizele.
Luna acesta nu s-a avansat cu nimic din cauza concediilor.
Atasez o schita a casei pe care am facut-o eu si i-am dat-o proiectantului.

Attached Files



#8
renock

renock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.11.2013
Intre timp s-a finalizat proiectul.

Am obținut toate avizele,autorizatia de construcție si depus dosar pentru bransament Electrica.

Ma cam  sperie faptul ca am living si holuri destul de mari si impreuna formeaza o suprafață destul de mare pt incalzit dar arhitectul mi-a zia ca mai mic de atat nu se prea poate face living-ul.

La dormitorul cu baia inclusa,m-am gandit  sa-l fac puțin mai lung,gen 3.4-3.5 metri lungime,3 metri este  cam scurt.

Attached Files



#9
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
La dormitorul de 12.95 muta ușa în direcție cu baia.
La dormitorul celălalt unde e ușa la baie muta acolo dressingul deschis și de acolo intrare în baie, dar cu baia mai maricica (mai lunga).

Holul de intrare mergea mai lat la 2.00 m și îngustată terasa mare la 3.5-3.6 m.


#10
renock

renock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.11.2013
Da,o sa mut usa la dormitorul de 12.95 cm,buna ideea,multumesc.
Daca fac holul la intrare mai lat nu micsorez baia de servici? Baia are 2,15 cm latime,ar iesi la 1.95 daca fac holul mai lat. Este deajuns 1.95?

Terasa cred ca este ok si la 3.5 m,nu am idee dar o voi micsora si pe aceea daca este deajuns 3.5 m.

La dormitorul cu baie nu prea am inteles cum sa fac? Gen sa fac intrare din dresing in baie?

Maine o sa merg sa atasez si alte schite de la planul casei,nu le am inca scanate in mail.

Constructorul cu care am vorbit sa inceapa lucrarea zice ca am prea multi stalpi de beton si sa mai renunt la ei...

Edited by renock, 14 November 2021 - 11:22.


#11
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Mai bine renunti la acel "constructor". E la fel de bun cum sunt eu genetician. (nu sunt genetician :))

#12
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Cu holul de intrare mai lat practic se decalează livingul-baia-ct-bucataria înspre terasa ,aceasta ingustandu-se. Știe proiectantul ce are de făcut.
La celălalt dormitor ,da se intra din dressingul deschis în baie pentru nu avea o imagine "încărcată " din pat spre peretele cu tv. Doar deschizătură de la dressing.

Edited by roman_roman, 14 November 2021 - 14:40.


#13
renock

renock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.11.2013
Cu proiectantul am terminat-o deja. Modificarile le mai pot face doar in santier,in schimb pe hartie asa ramane.

Fa-mi te rog o schița cu ceea ce spui.

#14
renock

renock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.11.2013
Salut!
Am început lucrările undeva prin luna Februarie.
Din cauza constructorului care lucra la 2 case în paralel am terminat construcția la "roșu" pe la început lunii Iunie.


Câteva poze din timpul lucrărilor.

Nu știu de ce pozele apar răsucite...


Am făcut de curând instalația electrica și am tencuit mecanizat.

.

Attached Files



#15
renock

renock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.11.2013
Am optat sa nu pun polistiren sub placa de la parter și voi pune 10 cm extrudat deasupra.
Pânza freatica este pe la 80-100 metri adâncime.

Am folosit beton,b300,b350 și b400.
Diferențele mi-au părut mici,exemplu la b300-b350 15 lei în plus la metru. Nu acolo s-au "pierdut" banii,ci la faptul ca în Octombrie-Noiembrie anul trecut metrul cub de B300 era 250 și în Februarie era 350 lei.
Fierul l-am luat cu 4.5 lei pe kg.

Dintre toate materialele pe lemn am cheltuit cel mai mult,peste 40.000 lei

Instalația electrica 60 de lei de punct,se putea mai ieftin și mai bine dar nu poți mereu sa ai noroc sa-i găsești atunci când îi cauți.

Tencuială mecanizată,clasică nisip și Z100,doar interior 380 mp,manopera 8500 lei,materiale 4500 lei,fără tencuit glafuri.

Este buna,rapida dar se face risipa de material mult și ramane multa mizerie pe scândură,grinzi înspre pod.
Mi-a luat vreo 3 zile sa curăț materialul de pe grinzi și scândură.

Urmează sa îndrept și sa curăț zona golurilor de geam pentru masuri/oferte de termopane.





Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate