Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Strat suplimentar peste lockscreen Win10

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Nu stiu sigur daca e necesar sau daca exista ce vreau eu. Caut niste lamuriri.

Mai este posibila schimbarea parolei in Win10 cu ceva utilitare bootable, cum se intampla pentru Windows 7 si 8? Sau altfel pusa problema, cam cat de usor este de trecut peste lockscreen-ul din Windows 10 cu acces fizic la computer?

As vrea sa preintampin accesul pe contul meu de utilizator, cu un strat suplimentar. Bineinteles, sunt constient ca nu ar deveni impenetrabil, ci doar as vrea sa prelugnesc timpul necesar accesarii.

N-am idee exact ce as putea folosi in acest sens? Vreo sugestie?

Edited by Ann0nyym0us, 19 March 2021 - 07:10.


#2
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
opresti permanent tastatura on-screen si pe cea fizica o scoti din pc.

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
As prefera ceva un pic mai serios de-atat. Vorbim de un laptop.

#4
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
de ce ti se pare ca nu era ceva serios?
parola in bios pt boot, sau hdd criptat.

#5
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Activezi Bitlocker ca să nu poată fi accesat HDD la bootare.

#6
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016

View PostAnn0nyym0us, on 19 martie 2021 - 07:10, said:

Mai este posibila schimbarea parolei in Win10 cu ceva utilitare bootable, cum se intampla pentru Windows 7 si 8? Sau altfel pusa problema, cam cat de usor este de trecut peste lockscreen-ul din Windows 10 cu acces fizic la computer?

Ca si inainte, foarte usor, daca ai un stick cu hireboot tools sau orice alt utilitar de genul ala iti ia cateva secunde sa stergi parola de pe cont DACA e cont local si nu de microsoft.

#7
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Orice distributie live Linux :D .
Sunt aplicatii freeware care fac data encription pentru foldere intregi.

Edited by spooky51, 19 March 2021 - 08:32.


#8
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
activezi multi factor authentication MFA. daca e laptop pune biometrics + pin - windows hello

Edited by smoke, 19 March 2021 - 08:35.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
:D
Pai daca cineva vrea sa acceseze un PC cu 10 nu are nevoie de utilitare bootabile ca sa-ti schimbe parola. Mai ales ca vezi asta.
Intrii frumusel pe alt cont si gata.

Ai ceva solutii - s-au zis deja mai sus - criptare si autentificare biometrica.
Acum nu stiu daca astea nu pot fi trecute prin ce am zis mai sus...

Dar si ptr asta exista o solutie - paroleaza si contul ascuns de Admin - de care nu prea stie nimeni.

#10
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
O cheie hardware YubiKey. Te uiti pe site-ul lor si vezi ce model ti se potriveste pentru ce vrei tu.

Avatanj - cu USB A sau C, NFC, o poti folosi si la logare in Windows, si pentru 2FA la conturile online, etc.
E contra cost, dar e nivelul de securitate e cam cel mai mare pentru asta, cat si pentru conturi.

#11
budacu

budacu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 21.12.2012
Criptarea hdd-ului cred ca ar trebui sa fie primul pas; apoi parola bios pt boot, authentificare cu amprenta etc. Degeaba parolezi bios-ul si folosesti mfa, fingerprint daca cineva are acces fizic la laptop. Cat crezi ca ii va lua sa scoata hdd-ul din laptop si sa copieze informatiile...

#12
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Depinde câte șuruburi are de desfăcut!

View Posteiffel, on 19 martie 2021 - 11:49, said:

Posted Image
Pai daca cineva vrea sa acceseze un PC cu 10 nu are nevoie de utilitare bootabile ca sa-ti schimbe parola. Mai ales ca vezi asta.
Intrii frumusel pe alt cont si gata.

Ai ceva solutii - s-au zis deja mai sus - criptare si autentificare biometrica.
Acum nu stiu daca astea nu pot fi trecute prin ce am zis mai sus...

Dar si ptr asta exista o solutie - paroleaza si contul ascuns de Admin - de care nu prea stie nimeni.

Ce cont de Admin? Eu n-am opțiune să bag alt nume de utilizator la login...

#13
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
Contul normal de admin pe care-l faci tu cand instalezi Windows este un cont clasic, "normal", UAC activ, etc.

Dar exista un cont Administrator cu drepturi elevate, fara UAC activ, fara parola initial, si totodata inactiv by default.
Din linia de comanda il poti activa si apoi ai cele mai "mari drepturi" cu acest cont. Dar e recomandat sa fie activat - pus parola, dezactivat apoi.

#14
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Dap, am citit pe Google între timp. Tot Bitlocker e de bază. Dacă ai și un SSD mai deștept care știe să expună criptarea lui hardware către sistemul de operare atunci nici nu mai e nevoie să faci criptare software peste el! (https://www.kingston...lid-state-drive)

Am activat Bitlocker hardware encryption pe SSD-ul ăla Kingston și a arătat 100% encrypted instantaneu! Din păcate ai nevoie de modul TPM sau placă de bază care să suporte ”Intel Platform Trust Technology (PTT)” pentru a beneficia de criptarea hardware a SSD-ului...

În teorie toate SSD-urile folosesc criptare hardware internă (ajută la distribuția uniformă a datelor peste toată memoria flash ca să nu se uzeze mai mult doar o parte) dar majoritatea lor nu o pun la dispoziția utilizatorilor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate