Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Tehnici de filmare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
966 replies to this topic

#937
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Eh, nu stiu de ce ma bagi pe mine la categoria nunti, ca eu nu am nicio treaba cu nuntile. Nu ma ocup cu filmari si creare de DVD-uri pentru nunti.
Mi-am exprimat parerea sincera pentru ca nu am nimic de castigat/pierdut, nu am si nu fac concurenta cuiva. Indiferent ce explicatii mi-ai da, videoclipul nu imi place si nici nu imi va placea decat poate cand i-as vedea forma finala. Am vazut ca ai idei si este foarte bine, dar in conceptia mea nu ti-a iesit in clip ceea ce ai avut in cap. Dupa ce vei mai face inca 100 de videoclipuri probabil ca acesta ti se va parea slab.
Si ca sa nu crezi ca am ceva personal cu tine, sa imi arati si mie in cate posturi am laudat eu pe cineva din cele aproape 7.000. Ca sa nu iti pierzi timpul aiurea, iti spun eu: laud foooarte rar.
Pacat ca nu avem aici pe forum o parere autorizata in domeniul asta al clipurilor, dar poate cine stie, apare. ;)

enjoy,
Mtz

#938
SlowMotion

SlowMotion

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 217
  • Înscris: 25.10.2006

 Mtz, on Oct 25 2007, 14:47, said:

Eh, nu stiu de ce ma bagi pe mine la categoria nunti, ca eu nu am nicio treaba cu nuntile. Nu ma ocup cu filmari si creare de DVD-uri pentru nunti.
Mi-am exprimat parerea sincera pentru ca nu am nimic de castigat/pierdut, nu am si nu fac concurenta cuiva. Indiferent ce explicatii mi-ai da, videoclipul nu imi place si nici nu imi va placea decat poate cand i-as vedea forma finala. Am vazut ca ai idei si este foarte bine, dar in conceptia mea nu ti-a iesit in clip ceea ce ai avut in cap. Dupa ce vei mai face inca 100 de videoclipuri probabil ca acesta ti se va parea slab.
Si ca sa nu crezi ca am ceva personal cu tine, sa imi arati si mie in cate posturi am laudat eu pe cineva din cele aproape 7.000. Ca sa nu iti pierzi timpul aiurea, iti spun eu: laud foooarte rar.
Pacat ca nu avem aici pe forum o parere autorizata in domeniul asta al clipurilor, dar poate cine stie, apare. ;)

enjoy,
Mtz
Dar nu ti-am numai TIE explicatii Mtz, ci tuturor, pt ca altfel ti-as fi scris pe privat.
Daca te-am "citat" inainte de a scrie, este pt ca ceilalti sa stie baza discutiei...sa nu fie nimeni confuz... Dar eu m-am adresat tuturor, ba chiar termenii de adresare au fost generali, in proportie de 90%.
Nu, nici pe departe nu cred ca ai ceva personal cu mine, asa cum si viceversa este valabila, nu te urasc pt acele comentarii, nu sunt suparat, am explicat doar cum stau lucrurile cu videoclipurile.
Nu stiu cate ai inteles, nu mai insist, cine era capabil sa inteleaga, a inteles. Cine nu, nu.
Totul e foarte simplu, iar noi toti ne pastram calmul. Eu stiu mai departe ce am de facut, merg pe drumul meu, tu la fel, ceilalti la fel.
Stim amandoi ca imi dai dreptate, poate nu totalmente, evident, dar nu discutam pe tema asta, nu ai recunoaste niciodata.
Dar Mtz, nici eu nu am spus ca este clipul perfect.
Si imi spui mie ca peste 100 de videoclipuri il voi considera pe acesta foarte slab??? DAR ESTE EVIDENT !!!
CATEGORIC il voi considera foarte slab, deja am inceput sa ii gasesc defecte, sau sa ii vad alte cadre si racorduri, independent de cele spuse de tine, pt ca te-am lecturat din politete, dar asta nu inseamna ca iti dau dreptate.
Ca dovada, ti-am adus foarte multe argumente contra celor spuse de tine.
Dar asta se intampla de cand m-am apucat de domeniul asta... Este o evolutie continua, gradual... Privind in urma, le vad slabe, intotdeauna se intampla asta, mie nu imi spui o noutate.
Dar daca as modifica ori de cate ori i-as gasi defecte (sunt foarte pretentios cu propriile creatii), ar insemna sa nu le mai termin niciodata.
Asa ca le finalizez la o forma acceptata de simtul meu critic in acel moment, si trec la urmatorul.
Sincer Mtz, repet, nu trebuie sa placa tuturor, ar fi cea mai ridicola dorinta a mea... Nu trebuie sa te conving ca este un videoclip bun, te-am adus doar pe un fagas normal (cel putin am incercat), in ceea ce priveste constientizarea elementelor necesare realizarii de videoclipuri in genul aceluia...
Atat si nimic mai mult...
Am capacitatea sa fiu constient ca nu poate placea la toata lumea, si in fond, fara critica nici nu am putea crea. Critica este un factor esential !!! Fara critica nici nu am exista, cei care creeaza, indiferent in ce domeniu...

#939
TheNimda

TheNimda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.01.2007
Asa-i ca-ti vine sa te pupi de cate ori te uiti in oglinda?

#940
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006

 SlowMotion, on Oct 25 2007, 11:12, said:

Ideile nu mai sunt de mult originale, in toata lumea, pe orice tema, dar STILUL FACE DIFERENTA !!!
Si cum anume se poate defini stilul pe care dvs il folositi ? Eu n-am vazut decat o aglomerare de efecte. Deci despre care stil este vorba, cel de filmare sau cel de montaj, sau si mai bine zis cel de a pune efecte peste un fisier video? Eu sunt mai tractorist de fel si ma prind mai greu.
P.S. Sa ne dai si noua linkul de la matrix 4 in varianta slowmotion dupa ce il termini. Si nu mi-o lua in nume de rau, uite are si parti bune, spre exemplu WB-ul si expunerea sunt ok.

Edited by Tractoristu', 26 October 2007 - 01:24.


#941
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007
Intradevar este in stil mai aparte, ideea din spatele acelor filmari si a montajului este chiar buna. Intradevar ai muncit la el, nu conteaza ca ai filmat vreo 2 ore(de banda) pt a scoate 3-4 minute.... si chiar daca te-ai inspirat din Matrix, nu e o problema.. Felicitari!
Mai am ceva de adaugat, un mic comentariu, care nu are legatura cu filmarea sau editarea ci cu locatiile in care a fost filmat ( poate ca daca as vedea tot videoclip-ul mi-as scimba parerea).. locatia unde a fost filmata prima parte este ok, dar zidurile si verdeata din partea a doua nu prea merg, ar fi dat mai mai bine intr-o fabrica dezafectata sau intr-un depou... stii tu ce zic... fiare ruginite... o hala mare cu geamuri murdare, sparte si vechi .... REPET, nu stiu despre ce e vorba in videoclip, nu am auzit coloana sonora, dar sunt foarte curios sa-l vad cand va fi posibil....
Inca o data, Bravo!

#942
SlowMotion

SlowMotion

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 217
  • Înscris: 25.10.2006

 Tractoristu, on Oct 26 2007, 02:13, said:

Si cum anume se poate defini stilul pe care dvs il folositi ? Eu n-am vazut decat o aglomerare de efecte. Deci despre care stil este vorba, cel de filmare sau cel de montaj, sau si mai bine zis cel de a pune efecte peste un fisier video? Eu sunt mai tractorist de fel si ma prind mai greu.
P.S. Sa ne dai si noua linkul de la matrix 4 in varianta slowmotion dupa ce il termini. Si nu mi-o lua in nume de rau, uite are si parti bune, spre exemplu WB-ul si expunerea sunt ok.
Tractoristule, nu o lua pe aratura, pt ca si de la tine aveam pretentii...
De ce nu vreti sa vedeti mai departe de nunti??? E atat de greu?
Urmariti-ma cu atentie, ca nu imi place sa repet.
Sunt chestii logice, dar pe unii ii depaseste. Cand filmezi, chiar si banala nunta, deci cu atat mai mult un videoclip, totul incepe din momentul filmarii, exista un scenariu, filmezi cu un scop bine definit.
Lasand la o parte efectele pe care le bagi din editare, inevitabil, pt a-ti atinge un scop din punct de vedere vizual, cromatic, etc... este vital sa ai in minte inca de la inceput ceea ce vrei sa realizezi, pt ca altfel nu faci nimic !!!
Nu e vina mea ca voi filmati dupa ureche si ce-o fi la montaj, Dumnezeu cu mila !!!
De aceea va este greu sa intelegeti ca este implicata si multa tehnica de filmare, nu numai de editare. Sunt si niste trav-uri pe acolo, dar cine sa le vada, amatorii?
In plus, incadraturile care imi trebuie, unghiurile, racordurile, alternarea de planuri... Toate astea sunt neimportante, nu???
Ce dracu' filmati ma voi pe la nunti, ca pana si acolo trebuie un minim de scenariu in cap, cu unghiuri si planuri variate si coerent alternate.
In concluzie, cand mai filmati, incercati sa va faceti un scenariu, sa aveti deja in minte cum va arata finalul, cu tot cu efecte.
Efectele merg pe anumite cadre, nu pe toate, totul este sub control. De aceea, este extrem de important cum filmezi, cum incadrezi, cum misti camera... Sunteti departe de a intelege ce implica sa filmezi asa ceva...
Daca filmati dupa ureche, haotic, la intamplare, de aceea o dati unii in kitch, cand va apucati sa bagati efecte la greu.
Da tractoristule, sunt foarte multe efecte acolo, nici nu iti imaginezi cate, dar asta a fost si ideea. Dar nu sunt puse decat cele care se preteaza, nu tot programul de editare.
Ia fa tu un minim de efort, pe viitor, inainte de a comenta ceva, si asigura-te ca esti bine informat, citind si mai din spate... Asta ca sa nu devii penibil... aberand pe niste chestiuni ce s-au mai explicat...
Profesionistii, daca ar citi, ar sti ce vorbesc, sau daca ar comenta, ar face-o macar la alta maniera, nu emanatii fara sens si logica, doar de dragul de a comenta, cum fac unii.
V-am spus, nu ma aflu aici pt laude, dar macar incercati sa fiti la obiect, ironiile sunt jalnice si doar apanajul unor oameni frustrati.
Ce sa mai zic de saracul TheNimda, care oricum e din alt film, se simte atat de singur si singura lui emanatie a fost una care sa-i induca si lui o stare de extaz la nivel sinoptic, e singura modalitate prin care poate sa-si vada defularile pe forum. Macar daca nimerea topicul recomandat oamenilor singuri si cu sechele...
Deci cam asa stau lucrurile tractoristule, dar observi ca nu m-am departat de subiect, ti-am raspuns la concret si am pastrat un maxim de seriozitate.
Incearca sa lasi ironiile pe viitor, nu ma provoca, abtine-te, este singurul sfat pe care ti-l dau.
Discutiile se vor a fi purtate la concret si mult obiectiv.
Dovediti-va varsta, si asa-zisa experienta, pe care tot sustineti ca o aveti.
Sincer, mi-ar placea sa am ce invata de la voi, nu sunt deloc ingamfat.
Tot ii dati toti cu Matrix, care nici macar nu m-a dat pe spate la vremea aceea.
Doar simplul fapt ca omul e imbracat la costum si i-am dat ochelarii de soare, inseamna ca analogia cu Matrix e singura, unica, indubitabila??? Hai sa fim seriosi...
Sunt zeci si sute de filme cu tipi la costum si ochelari de soare...

@DIGITall Media
Am si spus, este un demo, este o portiune foarte mica rupta din materialul mare. Am rupt doar aceste doua planuri, pe pod si in parc, am facut tranzitia prin ochelari si astfel le-am legat.
In videoclipul final nu se vor lega una de alta.
Si tocmai, avem foarte multe cadre filmate la un depozit si apoi la o fabrica veche, pt ca intriga si actiunea ulterioara o cer, dar ele sunt inca in postproductie.
Iar ma vad nevoit sa repet. Nu veti vedea videoclipul mare, aici lucrurile stau altfel decat la o nunta, aici sunt contracte, drepturi de autor si difuzare, e altceva decat o nunta.
Eu daca va dau portiuni din ceea ce muncesc, nu inseamna ca in acele portiuni sta tot clipul, sau ca ele sunt in forma finala, atat ca succesiune a cadrelor si planurilor, cat si ca efecte.
Credeam ca aceste chestiuni sunt, daca nu implicite, macar clare, dupa ce le-am mai explicat mai sus.
Revenind, DIGITall Media, sunt foarte multe cadre in videoclip, foarte multe locatii...
Faptul ca aici, in 51 de secunde, nu apar, asta nu inseamna ca ele nu exista...
Dar iti multumesc si eu ca ai comentat cu seriozitate, strict si la obiect. Puteai sa ma si critici, nu ma deranja.
Asta nu inteleg oamenii, ca ma bucura critica, ea este dovada ca munca mea nu este banala si poate fi supusa analizei.
Insa obiectivitatea le lipseste unora, ei sunt guvernati de alte sentimente, hai sa nu mai discutam...
O zi minunata va doresc, tuturor...

Edited by SlowMotion, 26 October 2007 - 12:17.


#943
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Uite ce am primit pe messenger de la cineva cu experienta care a vazut clipul:
"Misto pe alocuri, sunt cateva miscari interesante de camera dar surprinse din unghiuri infecte, imaginea nu are deloc forta pe care o astepti ascultand muzica, imaginea e cam slaba, e ok la capitolul efecte in sensul ca sunt decente, dar refolosite prea des la fel ca si multe zone unde editarea e degeaba, nu aduce nimic ci doar umple secunde. Cateva taieturi bune, iar combinatia aia cromatica suge grav, pe langa cam multe burti de montaj si varza la racorduri... Per total ar fi ok, dar face impresia unui proiect care nu avut o idee clara, ci doar s-au filmat niste cadre si s-au trantit de-a valma, cand incepe te astepti sa vezi un continut ceva, sub forma aia care si asa nu este prea precisa."
Eu nu mai adaug nimic, pentru ca nu ma pricep la chestii tehnice. Doar apreciez faptul ca esti deschis criticii si cred ca te va ajuta sa progresezi, chiar daca acum te enervezi citind unele comentarii pe aici.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 26 October 2007 - 12:25.


#944
TheNimda

TheNimda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.01.2007
Dupa parerea mea ai trecut foarte repede (un an) de la "Am cautat de am innebunit efectele de slow motion  si fast motion in Sony Vegas 6.0, dar nu am reusit sa dau de ele. Am gasit o sumedenie de efecte interesante, dar nu si cele de miscare. Nu se gasesc in Vegas ???" la "aici sunt contracte, drepturi de autor si difuzare"
Si de fapt ma deranjeaza la tine faptul ca i-ai bagat pe toti la capitolul NBC.
Cat despre caracterizarea mea facuta de tine, cred ca numarul meu de posturi o contrazice.

#945
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
io tot ce va rog este sa postati calmi, dupa ce trageti aer in piept si beti un pahar cu apa, ca daca se incinge miuta de faulturi pe aici, va incepe sa ploua cu cartonase, inchidem meciul si e pacat de thread (daca ma obligati sa-l inchid/sterg)

#946
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Nu vreau sa ma cert cu tine dar pur si simplu nu ma pot abtine sa nu-ti raspund la unele afirmatii. In primul rand cand raspunzi cuiva de aici NU generaliza. Am senzatia ca te crezi pe un piedestal acolo sus si tipi la noi. Daca eu am fost mai tractorist si nu am priceput imi spuneai mie ca la prosti nu la toata lumea. Poate ceilalti inteleg "stilul" tau.

In alta ordine de idei ai spus mai sus asa: Cand filmezi, chiar si banala nunta, deci cu atat mai mult un videoclip, totul incepe din momentul filmarii, exista un scenariu, filmezi cu un scop bine definit.
O aberatie mai mare ca asta nici nu puteai sa debitezi.
1. O nunta nu este banala, este mult mai grea decat un videoclip deoarece la videoclip faci tu regia dupa bunul plac si mai tragi inca 257 de duble daca nu ti-a placut.
2. Totul incepe din momentul filmarii si cand faci filmari de vacanta. Orice material care stii ca urmeaza a fi editat/montat il vei filma sa dea bine in forma finala in care vrei sa-l aduci.
Asadar este muuuult mai banal sa filmezi pe cineva CONTROLAT decat sa surprinzi LIVE o poveste.
O zi minunata iti doresc si eu.

#947
SlowMotion

SlowMotion

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 217
  • Înscris: 25.10.2006

 TheNimda, on Oct 26 2007, 13:24, said:

Dupa parerea mea ai trecut foarte repede (un an) de la "Am cautat de am innebunit efectele de slow motion  si fast motion in Sony Vegas 6.0, dar nu am reusit sa dau de ele. Am gasit o sumedenie de efecte interesante, dar nu si cele de miscare. Nu se gasesc in Vegas ???" la "aici sunt contracte, drepturi de autor si difuzare"
Si de fapt ma deranjeaza la tine faptul ca i-ai bagat pe toti la capitolul NBC.
Cat despre caracterizarea mea facuta de tine, cred ca numarul meu de posturi o contrazice.
Ce legatura are faptul ca la vremea aceea abia ma apucasem de Vegas, nu aveam un manual si nici tutoriale, si efectiv m-am grabit sa cer ajutorul pt ca imi trebuia chiar in secunda aceea?
Iti spune ceva faptul ca ulterior am ajuns sa ii ajut chiar eu pe respectivii, in anumite chestiuni legate de Vegas?
Evolutia mea a fost una foarte rapida, pt ca mi-am dorit asta, am stiut ce vreau.
Si nici acum nu am tutoriale de Vegas, am experimentat totul pas cu pas, le-am invatat absolut perfect, pot realiza in Vegas ceea ce voi nici nu ganditi ca s-ar putea intr-un program de editare.
Cam jalnic sa aduci intr-o discutie prezenta, cu multe dovezi referitoare de ceea ce pot face acum, un post din trecut, in care eram incepator intr-un program. Unde este relevanta dragul meu coleg de forum???
Si altceva, imi aduci in discutie vechimea pe forum.
Uneori ne poate induce in eroare "vechimea" cuiva, in numar de ani, in orice domeniu, sau in cazul de fata amintesti de numarul de posturi... Si iar intreb: UNDE ESTE RELEVANTA???
Eu in 200 de posturi am ajuns de la ZERO, acolo unde sunt acum, ca abilitati si experienta...
Cunosc cazuri de oameni care ii lasi 1 an cu camera in mana, si vor filma la fel ca in prima zi, adica o deschid, apasa pe REC si se plimba cu ea prin casa, sau in orice locatie ar filma, apoi o inchide, iar cand te uiti ce a filmat, iti vine sa vomiti.
La fel si daca i-ai pune sa invete de la A la Z, un program de editare. In cel mai bun caz il invata mecanic, il memoreaza pur si simplu, dar este ca si cand cineva ar invata DOAR sa mute piesele de sah, dar strategia este PRAF !
Incearca sa nu mai faci astfel de comparatii, ca nu ai niciun fundament, mai mult te faci de ras.
Si in cazul tau, numai in cazul tau, mai ai obraznicia sa comentezi, lezat fiind de replicile mele la ceea ce ai scris in prima faza???
Tu ai intrecut masura, iar eu te-am pus la punct. Altadata invata sa te comporti, si sa fii pe subiect, altfel din prieten sau coleg, iti devin cosmar, crede-ma.

Nu ti-am cerut inca sa-mi arati ceva filmat de tine. O sa trec cu vederea, roaga-te sa nu insist prea mult...
Nu iti port ura, dar invata sa te comporti. Atat. In rest, ramanem mai departe in relatii ok, cel putin din partea mea.
Succes !

Edited by GunX, 26 October 2007 - 12:59.


#948
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Daca imi permiteti o mica contrazicere, totul incepe din momentul filmarii la pasionati. Cel mai mare proiect la care am lucrat pana acum, a inceput cu un an jumatate inainte de momentul filmarii...

Edited by GunX, 26 October 2007 - 12:42.


#949
TheNimda

TheNimda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.01.2007
Esti amuzant. Continua. E funny rau si partea in care ma ameninti cu cosmaru!

PS. Nu am spus nimic despre vechimea pe forum, era vorba despre distanta dintre doua posturi.
Nu am spus nimic despre numarul tau de posturi, era vorba despre al meu. Care e mic, insemnand ca nu am avut prea multe "emanatii" pe aici, get it?
Nici eu nu te urasc(ha, ha very funny) si drept dovada nici nu ti-am vorbit urat pe aici! Asa cum faci tu!

#950
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

 SlowMotion, on Oct 26 2007, 13:41, said:

Si in cazul tau, numai in cazul tau, mai ai obraznicia sa comentezi, lezat fiind de replicile mele la ceea ce ai scris in prima faza???
Tu ai intrecut masura, iar eu te-am pus la punct. Altadata invata sa te comporti, si sa fii pe subiect, altfel din prieten sau coleg, iti devin cosmar, crede-ma.
:lol: Burvi reloaded. Cunoscatorii "stie"... B)

#951
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Vad ca nu va potoliti.

Bun, eu ma spal pe maini de voi. Si ca sa nu fiu acuzat de impartialitate, prima linie de text care contine o ofensa, voi ruga un adminstrator sa isi arunce un ochi pe ea, deci adica aveti mare grija ca banurile in cazul acela le veti primi de la el nelimitate, pe tot forumul si probabil si pe IP.

Continuati, treaba voastra...

#952
SlowMotion

SlowMotion

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 217
  • Înscris: 25.10.2006

 Mtz, on Oct 26 2007, 13:23, said:

Uite ce am primit pe messenger de la cineva cu experienta care a vazut clipul:
"Misto pe alocuri, sunt cateva miscari interesante de camera dar surprinse din unghiuri infecte, imaginea nu are deloc forta pe care o astepti ascultand muzica, imaginea e cam slaba, e ok la capitolul efecte in sensul ca sunt decente, dar refolosite prea des la fel ca si multe zone unde editarea e degeaba, nu aduce nimic ci doar umple secunde. Cateva taieturi bune, iar combinatia aia cromatica suge grav, pe langa cam multe burti de montaj si varza la racorduri... Per total ar fi ok, dar face impresia unui proiect care nu avut o idee clara, ci doar s-au filmat niste cadre si s-au trantit de-a valma, cand incepe te astepti sa vezi un continut ceva, sub forma aia care si asa nu este prea precisa."
Eu nu mai adaug nimic, pentru ca nu ma pricep la chestii tehnice. Doar apreciez faptul ca esti deschis criticii si cred ca te va ajuta sa progresezi, chiar daca acum te enervezi citind unele comentarii pe aici.

enjoy,
Mtz
Mtz, spre surprinderea ta, chiar nu ma enervez.
Imi pastrez calmul mai mult decat ti-ai putea inchipui, daca sunt radical in comentarii nu inseamna ca sunt la un pas de apoplexie in viata reala. Nu am ajuns chiar in halul ala, crede-ma, am un mare control asupra starilor, sunt un tip echilibrat.
Nu stiu cui i-ai supus videoclipul spre analiza, dar atata timp cat o dai doar ca informatie, ca stire, ca titlu (cineva cu experienta a vazut clipul...), sincer nu ma intereseaza.
Imi spui ceva prea impersonal, cine ne garanteaza experienta omului in domeniu?
Dar putem gandi si altfel... oare el exista?
Sa scriem ceva in numele altcuiva, e atat de simplu, chiar daca persoana aceea exista sau nu.
Hai totusi sa nu te acuz de falsitate dusa la extrem, hai sa zicem ca cineva si-a dat cu parerea.
M-as bucura sa aiba experienta, pt ca eu niciodata nu am afirmat ca sunt undeva mult prea sus, superior celorlalti...
Sunt si eu, chiar daca ma ocup deja de astfel de filmari, inca in plin proces al cunoasterii.
Toata viata vom avea de invatat, de la cei mai experimentati, mai talentati, sau pur si simplu din propriile noastre greseli.
Mtz, tu si altii de asemenea, incercati sa va departati de falsa impresie ce o aveti despre mine, pt ca nu sunt Dumnezeul filmarilor fratilor, nu am afirmat asta niciodata, ce dracu' se intampla cu voi?
Daca am un stil mai aparte, care nu este perfect, dar nici praf, petarda... asta nu inseamna ca invidia trebuie sa colcaie in unii, sau placerea de a critica fara fundament, pt altii, doar pt a-si vedea posturile pe forum.
Eu am citit cu atentie critica acelui "cineva", daca simt ca are dreptate voi proceda in consecinta...
Dar oare tu citesti cu atentie ceea ce scriu si eu???
Rogu-te, arunca un ochi aici:

Am si spus, este un demo, este o portiune foarte mica rupta din materialul mare.
Am rupt doar aceste doua planuri, pe pod si in parc, am facut tranzitia prin ochelari si astfel le-am legat.
In videoclipul final nu se vor lega una de alta.
Iar ma vad nevoit sa repet. Nu veti vedea videoclipul mare, aici lucrurile stau altfel decat la o nunta, aici sunt contracte, drepturi de autor si difuzare, e altceva decat o nunta.
Eu daca va dau portiuni din ceea ce muncesc, nu inseamna ca in acele portiuni sta tot clipul, sau ca ele sunt in forma finala, atat ca succesiune a cadrelor si planurilor, cat si ca efecte.
Credeam ca aceste chestiuni sunt, daca nu implicite, macar clare, dupa ce le-am mai explicat mai sus.


Cam atat am avut de spus Mtz.

@GunX
Ok, eu am inteles, dar sa speram ca vor intelege si ei.
Lucrurile degenerasera, din pacate. Nu din vina mea, dar nu mai conteaza.
Eu ma opresc aici cu comentariile.

#953
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>face impresia unui proiect care nu avut o idee clara, ci doar s-au filmat niste cadre si s-au trantit de-a valma

cred ca ar trebui sa ne dam seama ca acest lucru este adevarat, pentru ca SlowMotion zice ca editarea aceasta nu este cea finala.
insa el poate a uitat ca orice editare, daca nu este in ordinea intentionata, este gresit si complet lipsita de sens. asta este rolul ei, prin ordinea ei sa sugereze esentialul. lasand la o parte ca pe alta coloana sonora in mod sigur ESTE COMPLET ALTCEVA (editarea nu inseamna efecte, ci exact asta inseamna, in primul rand cum pupi video cu audio), chiar nici nu ar trebui sa existe alta ordine si alt track de sunet implicat, pentru ca daca prezinti o amestecatura aleatoare de cadre cuiva pe melodia incorecta, el nu numai ca nu le va aprecia, dar se va simti si deranjat de lipsa legaturii dintre ele, evident (cum sunt cut-urile de la alergat la pasit agale pe pod)
asta pentru ca intotdeauna la acest stil, constructia si time-line-ul unui asemenea videoclip ii confera insasi continutul, deci e normal ca momentan el in forma asta sa para ceva facut fara o baza gandita anterior.

ganditi-va putin: daca la montajul final se vor folosi in alt fel si alta ordine aceste cadre, este ca si cand v-a dat ca cititi pagina 56, 1, 198 si cuprinsul de la o carte, doar ca sa vedeti cum scrie, nu sa va exprimati parerea asupra povestii. evident ca momentan nu are cum insa se lege nici o idee. eu zic sa asteptam finalul si o sa vedem atunci daca s-a filmat dupa ureche sau exista si altceva sub efectele si "trav"-urile alea.

momentan efectele sunt ok, montajul are dinamismul scontat dar in multe locuri lasa de dorit pentru ca se refolosesc aceleasi "cartuse" sa zic asa (nu stiu cine a comentat la Mtz dar jargonul "burti de montaj" este folosit in studiouri care lucreaza la secunda, de ex in televiziune acesta nu se imput niciodata, ba uneori chiar se refolosesc EXACT aceleasi cadre in aceasi forma si ordine pe interviuri/stiri) , partea de camera are si parti bune si parti rele. dar din cate am citit la credite, nu SlowMoiton a filmat, el e doar la editare trecut daca nu ma insel, la productie este altcineva.

in rest, obiectiv vorbind, cromatica folosita este intr-adevar foarte neinspirata cand intra roz-ul acela pe alocuri, dar si asta poate avea un sens daca de ex nu cumva mesajul ascuns in spatele efectului este ca tipul alearga printr-o transformare sexuala a vietii sale si desi la inceput fuge agresiv, este foarte masculin si periculos, intr-un peisaj industrial, la sfarsitul clipului paseste agale prin cadrele cu natura in background si in final saruta alt barbat (aici chiar nu stiu ce sa zic, ghicesc la intamplare semnificatia...)

Edited by GunX, 26 October 2007 - 13:48.


#954
SlowMotion

SlowMotion

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 217
  • Înscris: 25.10.2006

 GunX, on Oct 26 2007, 14:21, said:

... daca nu cumva mesajul ascuns in spatele efectului este ca tipul alearga printr-o transformare sexuala a vietii sale si in sfarsitul clipului saruta alt barbat (aici chiar nu stiu ce sa zic, ghicesc la intamplare semnificatia...)
Hai ca aici chiar m-ai facut sa rad... cu simbolul tipului care alearga printr-o transformare sexuala... Acesta nu este un clip care va fi prezentat studentilor la psihologie, dar chiar m-ai amuzat... Mi-a placut...

Acum, despre cadre APARENT aleatorii si fara logica, despre filmare fara o idee clara (de unde ai scos-o pe asta GunX?), despre diferenta intre REALISM si ABSTRACT, atat de blamata de unii de pe aici, dar des intalnita la un videoclip, din considerente fie exclusiv artistice, fie sau uneori mai ales datorita unei actiuni foarte concentrate (in 3-4 minute)... AM VORBIT !!!
Mergeti si recititi, chiar aveti nevoie...
Am detaliat foarte mult chestiunea asta... mai sus, cred ca pe pagina anterioara, explicandu-i lui Mtz...
Nu mai repet, nu mai dau nici Copy/Paste, vad ca lucrurile sunt inca neclare pe aici, se discuta si se explica, dar nu se pricepe.
Oricum va mai suferi modificari clipul, acesta de 51 de secunde nu este atat de important, el practic nu trebuie sa exprime o anumite actiune, pt ca incepe si se termina brusc, ar trebui sa imi iau o portavoce si sa va spun ca A FOST TAIAT DIN CEL MARE, CARE ARE O ACTIUNE CLARA SI BINE ARANJATA PE CADRE?
In acest demo am mai taiat din cadre, sau le-am aranjat altfel, momentul de pe pod nici macar nu se leaga, in videoclipul mare, de momentul din parc.
Mersul agale urmat de fuga, poate e lipsit de sens si ridica semne de intrebare la o nunta - sau hai sa nu mai zic "nunta", ca mai nou aflu ca nu filmati numai nunti... hmmm... hai sa zicem ca voi... ok... - orice filmare clasica... decenta... dar nu la un videoclip, si mai nou nici la unele filme cu conotatii si tendinte moderne...
GunX, intotdeauna ti-am respectat simtul critic, si iau foarte multe de la tine, stii asta.
Dar pana la un punct, pt ca suntem atat de diferiti, sunt niste limite peste care nu trec nici eu, si nici tu. Asta stim doar noi, si o stim foarte bine.
Incercati sa nu mai comentati pe CEEA CE NU VEDETI, ci pe ceea ce efectiv apare in fata ochilor vostri.
Nu mai cautati sa intuiti scenariul, din moment ce sunt singurul care il cunoaste si il exprima in imagini...
Gata, m-am lamurit si cu topicul asta. Pe viitor voi sti.
Atata timp cat nu vii cu clipuri de nunta, esti perceput altfel, nu mai faci corp comun cu restul. Mda, interesant...
Ok, ati scapat de mine, vad ca stilul meu va depaseste...
Ati scapat si de intrebarea mea: "Imi aratati va rog videoclipuri facute de voi, bazate pe un stil celui folosit de mine, si nu videoclipuri gen Etno si Taraf???"
V-as fi pus in dificultate, nu se ocupa nimeni de aici de asa ceva, daca v-ati apuca nu ati realiza mare lucru, stiu si eu asta, dar o stiti si voi. Ca nu ati recunoaste fatis, e altceva.
Sa ne auzim cu bine...
Succes !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate