Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Tehnici de filmare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
966 replies to this topic

#55
deimos

deimos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 07.07.2006
la FX1 e undeva -107 dB
un DSR570 are -130 dB
faza cu HAD chiar este pe bune, nu doar de marketing

totul tine de senzor, cat este de mare, cati pixeli are inghesuiti pe el, ce tehnologii se folosesc in el si tipul(cele cmos n`au asa ceva)

#56
Planetvideo

Planetvideo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.09.2005

View PostAnkh, on Jul 25 2006, 22:35, said:

k....nu va ma certati...uitati un botez si de la mine: AICI

Imi place ... cam acelasi stil de filmare abordez si eu la unele momente mai dinamice pentru ca mai da un pic de dinamism momentului...daca stai sa te uiti la niste imagini filmate cu o camera de pe trepied sau pur si simplu tintuita locului doar cu un simplu zoom in si out te ia somnul.

View PostAnkh, on Jul 26 2006, 01:03, said:

da ...tocmai mi-am facut si eu temele...culmea ca la unele 1 ccd nu se observa. Pe mine nu ma prea deranjeaza...mai ales ca aproape nici un producator nu mentioneaza asta, mai putin la FX1 unde o scot in fata ca pe un avantaj de necontestat...in fine....

Hai ca usor, usor veniti cu picioarele pe pamant...

#57
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

View PostPlanetvideo, on Jul 26 2006, 08:25, said:

Hai ca usor, usor veniti cu picioarele pe pamant...


...???? care picioare?...ce pamant?

#58
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005

View PostAnkh, on Jul 25 2006, 22:35, said:

k....nu va ma certati...uitati un botez si de la mine: AICI
A venit si randul meu sa ma pronunt referitor la munca altora  :naughty:
Asa cum zicea cineva mai sus, ametitor, desi recunosc ca imi place si mie unghiul asta si il folosesc, dar nu chiar asa de mult. La tine bucata aia de botez este aproape toata la 45 de grade. De asta vreau eu sa-mi iau un wide convertor sa nu mai fiu nevoit sa stau mai mult decat trebuie rotit la 45 grade, atunci cand spatiul este inghesuit.  :)
Apropo, alea de la F64 (Cokin si Giottos) nu merg la XM2. Care vreti sa va luati cred ca tot la WD-58H ne intoarcem   <_<
Imi pare rau ca nu am auzit sunetul, probabil asa l-ai facut ptr economie de spatiu.

#59
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
...gresesti....nu e vorba de spatiu (am avut destul), asa am vrut sa iasa si apropo: la 2 camere wide-ul te ucide...;)

Edited by Ankh, 28 July 2006 - 17:00.


#60
deimos

deimos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 07.07.2006
adica? de ce ucide?

#61
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
pt. ca e aproape imposibil sa eviti celelalt operator.

#62
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
dar de ce sa nu folosesti 2 camere ca la carte (una in wide, alta detalii).

altfel 2 camere in wide o sa dea la cut niste sarituri in cadru de toata frumusetea. sau o sa sara axul. imaginile o sa aibe deseori alt luft, cameramanii o sa se filmeze intre ei si mai mult ca sigur deseori o sa traga fara racord samd.

2 camere in wide ca la scoala, se fac cand ai cel putin 3 camere si ai un cadru strans prin care sa traversezi taietura, mai ales cand schimbi unghiulatia.

#63
kpki

kpki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.09.2005
@Antena1
Un singur lucru mi-a placut ce n-am folosit pana acum si nu stiu cum sa-l fac mai potrivit: tranzitia cu glow. Am incercat cu un Glow si contrast pe alb mai pronuntat la capetele taieturilor, dar parca ceva ii lipseste; vreau ceva mai sclipitor, mai taiaos. Sugestii ?

@Ankh
Ziceai ca in august vi pe la Tg-Jiu ?!  :D

Edited by kpki, 03 August 2006 - 14:19.


#64
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

View Postkpki, on Aug 3 2006, 15:01, said:

@Antena1
Un singur lucru mi-a placut ce n-am folosit pana acum si nu stiu cum sa-l fac mai potrivit: tranzitia cu glow. Am incercat cu un Glow si contrast pe alb mai pronuntat la capetele taieturilor, dar parca ceva ii lipseste; vreau ceva mai sclipitor, mai taiaos. Sugestii ?

Cred ca e vorba de Flash Frame... Sorry dar e tranzitie de Final Cut Pro.  Nu cred ca o gasesti pe PC. Cel putin eu unul n-am gasit-o. :console:  :lol:

Edited by Night Elf, 04 August 2006 - 07:50.


#65
nomoretapes

nomoretapes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.04.2005
bagati un ochi si aici sa vedeti cam cum se face o nunta in UK la peste 700 lire sterline....
http://www.svsweddin.../film_clips.htm

#66
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006

View Postnomoretapes, on Sep 10 2006, 17:46, said:

bagati un ochi si aici sa vedeti cam cum se face o nunta in UK la peste 700 lire sterline....
http://www.svsweddin.../film_clips.htm
E un pret corect

#67
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005

View Postnomoretapes, on Sep 10 2006, 17:46, said:

bagati un ochi si aici sa vedeti cam cum se face o nunta in UK la peste 700 lire sterline....
http://www.svsweddin.../film_clips.htm
Ai vrut sa fii ironic, nu? Ca altfel nu imi explic ce cauta poza asta pe site-ul lor. Nici pe site-urile de profil de la noi, mai slabutze, nu vezi asa ceva.
S-o mai arat si pe asta? :lol:
Sa vedeti aici ce scule au ptr foto. Pocnitoare point and shoot.  :lol:  VX 9000 este grozava cred ca am vazut niste imagini intr-un clip de pe site trase cu ea. Se observa rapiditatea cu care revine sharpul cand operatorul schimba subiectul foarte rapid. Clipul pe care l-am vazut arata bine dar la noi nu cred ca prinde prea bine ca stil. Stilul MTV cu schimbari rapide de zoom, subiecti, muzica rock etc. La noi este agreat mai mult stilul romantic. Parerea mea.
Apropo de firme de profil laudate si arhicunoscute: am vazut chiar azi produsul finit de la nunta unui amic. Zicea ca i-a filmat cineva de la firma care a filmat si ptr nunta lui Columbeanu. L-am vazut si eu pe cameraman, isi iubea trepiedul tare mult ca nu l-a lasat toata noaptea, chiar si la hore se proptea in mijloc si presta. Oricum dupa ce l-a amanat metodic pe amicul meu cu finalizarea discurilor, dupa o luna a reusit sa scoata "capodopera". Esec total - miscari haotice, montaj zero, (montajul chiar lipsea, erau pur si simplu opririle camerei succesive), generic ca la stiri( mirii, nasii, bla-bla) un fel de video power point. Discurile erau trase cu DVD recorder, meniu disc, evident, cel default, de la DVD Rec.
Si toate pe 300 euro. Eu cred ca ii ceream casetele si apoi il luam la suturi :death:  sa fiu in locul lui.  
Cineva zicea undeva, in alt thread cum sa lupte firmele de profil cu cei care filmeaza la negru. Prin calitate!!!!! Stiu ca sunt si firme care isi fac treaba, tot respectul :worthy:  dar nu ma pot abtine cand unii isi bat joc de client in halul asta. :cursing: Si este valabil si ptr cei care o fac la negru :nonobad:

#68
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Nu cred ca e nevoie sa cureti camera dupa rularea unui numar prestabilit de casete, cand va fi nevoie te va "atentiona" camera.
@ florinelu
Arunca o privire aici, cred ca baietii astia canadieni au atins un alt nivel in ceea ce priveste filmarea nuntilor(multumiri lui Ankh pentru link). Nu uita sa vizionezi clip-urile prezente in sectiunea Gallery cat si pe cele situate in Appreciations, n-ai sa regreti...  ;)

#69
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
"Mute", asa am ramas, "mute". Laser frate!
Asa da! aia de pe svsweddings.uk.com erau mici copii, cel putin la poze... ca nu erau poze ci stop cadre luate din film.
Imaginea, muzica, ideea montajului , totul este foarte armonios si profesional facut. Se vede si steady-ul ca isi face treaba din plin si rezultatele sunt pe masura. Ce n-as da sa trag si eu sa trag niste cadre k lumea din miscare, sa ma invart in jurul mirilor  fara sa-mi balangane camera in mana :rolleyes:
Am vazut stilul ala de filmare care il intalnesti in cate un serial politist mai modern, gen alea difuzate pe AXN, unde camera se misca aparent haotic, cu zoom in / out, parca manuita de un incepator grabit. Treaba aia este filmata in totalitate in mod intentionat cu miscarile alea sau mai sunt adaugate ceva chestii pe la post? Mie mi se parca toata miscarea aia aparent dezordonata este foarte bine gandita si deloc intamplatoare pe alocuri.
Muzica banuiesc ca este facuta special ptr treburile astea, ca pare din filme si nu cred ca o folosesc ei asa, fara copyright, ca pe la noi.
Ce sa mai.... nota maxima pentru baieti, sunt la un alt nivel, mult mai sus. :coolspeak:

#70
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
tineti cont de : un steadycam usor pt filmari lungi, dar performant - intre 2000 si 4000$. filmare camera profi sau semiprofi, de la 1000$ in sus. multicamera, totul x2, x3 sau x4.
regie (cameramanii aia nu trag cum ii vine fiecaruia pe moment) facuta de om cu studii, nu un urechist pasionat, intre 2500 si 10.000$. muzica de film cu copyright..intre 1000 si 5000$.
postprocesare cu corectie levels per cadru, senzatie de film, vignetare cer...mai puneti intre 3000 si 7000$, ca nu sunt preturi Ro.

acum adunati si stati jos :)

Edited by GunX, 12 September 2006 - 12:13.


#71
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Asa o fi dar e bine sa ai un etalon spre care sa tinzi.  :) In ceea ce ma priveste am si achizitionat un Glidecam 2000 Pro, din Germania, care-si face treaba chiar bine dar, cu VX-ul pe el, iti rupe bratul dupa 10 minute de filmare continua. La anul am sa achizitionez si vesta aferenta, cu brat metalic.

#72
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Eu stiam ca e cam glumitza. Ce inseamna isi face treaba bine, trage o fuga cu el filmand lateral (cateva secunde) si pune materialul filmat sa vedem si noi

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate