Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tehnici de filmare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
966 replies to this topic

#1
valymotei

valymotei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 06.10.2003
Cine stie ceva tutoriale, metode, tehnici de filmare, profesionale, linkuri catre pagini ce te ajuta sa si filmezi bine ca sa ai ce sa editezi bine :D .
P.S. Erau mai demult pe forum astfel de informatii dar nu am reusit sa dau de ele. :(

#2
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postvalymotei, on Mar 27 2006, 22:40, said:

Cine stie ceva tutoriale, metode, tehnici de filmare, profesionale, linkuri catre pagini ce te ajuta sa si filmezi bine ca sa ai ce sa editezi bine :D .
P.S. Erau mai demult pe forum astfel de informatii dar nu am reusit sa dau de ele. :(

Quote

P.S. Erau mai demult pe forum astfel de informatii dar nu am reusit sa dau de ele.
si inca mai sunt ,dar ti-e lene mataluta sa cauti.

#3
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
uitate la "ghiduri video"....tocmai a deschis Andjar un topic

#4
valymotei

valymotei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 06.10.2003

View PostAnkh, on Mar 27 2006, 20:58, said:

uitate la "ghiduri video"....tocmai a deschis Andjar un topic


Aveti dreptate voi, topicul deschis Andjar este foarte bun, dar eu am nevoie de informatii legate de intreg procesul de filmare, cum ar fi incadrarea, luminile, compozitia, etc.

...Am cautat pe forum dar poate nu stiu eu ce cuvinte cheie sa folosesc. :huh:

#5
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Pai pentru asta nu ai nevoie de scoala speciala sau de topicuri. Asta inveti cu timpul din experienta.
primele sfaturi:
-fara miscari bruste ale camerei (mutarea camerel de pe un "obiect" pe altul sa nu fie facuta brusc daca distanta dintre "obiecte" este atat de mare incat unghiul de deplasare al camerei sa fie >45 grade).
-fara zoom-uri bruste (decat daca vrei niste efecte speciale de apropiere si departare si numai cu camera setata adecvat-de exemplu, pe automat nu vei putea face asta pt ca timpul de focalizare nu iti permite astfel de treceri rapide)
-atentie la incadrare; valabil si atunci cand faci fotografii. daca in cadru vrei sa apara un personaj si vrei sa apara cat mai bine atunci nu-i incadra capul in centrul imaginii. Nu intereseaza pe nimeni plafonul, gardul sau alte chestii care vor aparea in cadru si vor ocupa spatiu inutil. Doar daca vrei sa cuprinzi si din peisajul de fundal poti indra si asa. dar asta fiecare dupa dorinta.
-lumina: ai grija sa nu fie prea puternica incat sa arzi imaginea ("obiectul" filmat). Am vazut multe filmari la care s-a apropiat atat de mult cu camera (cu lampa) incat fata personajului era "arsa".
-tot cu lumina: ai grija la lumina din spate si seteaza camera adecvat (ori din meniul ei-unde ai program pentru asta) ori din backlight daca lucrezi pe manual. Ai grija sa nu uiti backligtul cand esti afara la lumina naturala ca arzi imaginea si apoi muncesti de behai la editare sa o repari. Am patit-o eu.

Cam astea ar fi primele sfaturi elementare cand te apuci de filmat. Spor!

#6
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

Quote

dar eu am nevoie de informatii legate de intreg procesul de filmare, cum ar fi incadrarea, luminile, compozitia, etc.

Suna tentant pt multi de pe forum dar,din,pacate,nu prea  o sa gasesti asa ceva.Singurul tau profesor in domeniul asta esti tu insuti si asta depinde doar de tine si de experienta ta cat de bun vrei sa fii.In rest...meseria se fura(asta in cazul in care nu vrei sa platesti pe cineva sa te initieze).Mare atentie:daca stii ce vrei,f.multe lucruru super interesante le gasesti aici,pe forum,numai ca ...trebuie sapat. :confuzzled:

#7
marius

marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 15.09.2003
cauta pe google....gasesti ceva chestii...referitor la compozitie...o chestie buna de invatat sunt pozele...sau zic unii tablourile...cu tablourile inca nu m-am lamurit...cu pozele...intr-adevar inveti multe....si am mai gasit pe siteurile deocheate (alea de care nu avem voie sa vorbim :) ) tutoriale de lumini...pentru diferite situatii de filmare...sunt cam vechi dar principiile de iluminare sunt aceleasi...doar tehnica s-a imbunatatit.

Edited by marius, 28 March 2006 - 18:14.


#8
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Am mai pus un clip aici, vedeti Videoclip 11 ...

#9
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View PostGunX, on Jul 16 2006, 13:48, said:

Am mai pus un clip aici, vedeti Videoclip 11 ...
mda, imi place si mie. Poate vor invata si altii de-aici sa o lase mai usor cu "aromatizantele si colorantii" editarii.
In rest ...no coment :coolspeak:

#10
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
da, daca se considera ca imaginile trebuie surprinse si alese in asa fel ca sa aiba deja destula esenta in ele astfel incat sa nu trebuiasca sa le mai concentrezi, exprimarea este cat se poate de corecta.

bine, nu e ceva exceptional, ci doar un eveniment cu persoane expresive, care au stiut sa se distreze si au dorit (mai ales prin melodia aleasa) sa se reflecte in special cat de cool&fun a fost toata nunta lor si cat de bine s-au simtit la ea....

Edited by GunX, 16 July 2006 - 15:40.


#11
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

View PostGunX, on Jul 16 2006, 13:48, said:

Am mai pus un clip aici, vedeti Videoclip 11 ...
Simplu si elegant.

#12
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
De fapt, chestiile complicate nu se vad :)

Ce a fost de la dificil la chiar naspa : intratul de la starea civila cu backlight (expunerea si albul corect pe un intrat de afara in interior), altarul de la biserica gol in low-angle, cadrele mai generale de la restaurant intr-o inghesuiala de nedescris si fara luxul unui wide 0.7-0.6x (pt care ar trebui sa renunt la detalii/zoom mai mare si pt mine asta e totusi mai important), lumina inegala pe ring, spoturi concentrate, doua palme alaturi intuneric. Cut-uri nu unde vrei tu si stii ca trebuie, ci unde ai fost imbrancit .... cand sa alegi sa dai un "raf" sa iei si reactia salii sau a invitatilor din spate, fara de care tot momentul oricat de misto a fost in realitate, filmat pare sec samd

Unele chestii nu sunt multumit de ele, adica stiu ca sunt chestii cam urate dar nu am ce face, asa e la nunta ... sariturile in cadru, m-am chinuit cat pot sa le maschez cu adddizolve-uri ca niste blitzuri mai lungi, dar tot degeaba. Stiu ca ideal e sa ai ceva intermediar, de la o a doua camera, un contra-plan..dar deh.

Orice altceva mai complicat pe montaj, ori ar fi original si muncit manual, ori ar lipsi. Dar bugetul superior prefer sa fie investit in lumina, multi-camera, solutie de stabilizare camera, solutie de captare audio mai ok si abia apoi in artificii custom la postprocesare.

Altfel e ca la masini, daca daca vrei mai mult, in loc sa le directionezi fondurile suplimentare la aspectele care conteaza prioritar : motor, comportament/stabilitate/tinuta de drum, confort etc....tu pui zorzoane colorate pe caroserie.

Edited by GunX, 16 July 2006 - 16:06.


#13
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
Hai sa pun si eu un clip facut de mine, aici  (WMV, 16 MB)Calitata e slaba, am pus bitrate mic sa descarce repede si cei care nu au net prea rapid.
Imi cer scuze fata de GunX ca i-am copiat o idee de-a lui cu textul de pe finalul clipului dar mi-a placut foarte mult ca era simplu si la obiect. O sa-i platesc drepturile de autor la o bere, poate ne intalnim, as fi foarte bucuros :P .
Pana acum nu prea utilizam text dar mi-am dat seama ca asta inseamna un pas in plus spre personalizarea clipului.
Cum a zis si GunX greseli se gasesc la un video dupa ce il vezi de mai multe ori; unele greseli le-am constientizat inca din momentul din momentul filmarii dar ce poti sa faci , sa tragi duble cu mirii? :confuzzled:  Oricum din greseli se invata lucrurile bine. Nu vreau sa fac o comparatie intre clipul meu si cel al lui Gun, desi se vor gasi carcotasi care sa zica ca l-am plagiat pe alocuri, ca stil, am vrut sa pun si eu ceva sa fie vazut si de altii, ca asa mai invatam. Stiti de fapt ce am copiat de la Gun? Stilul simplu si care merge la inima, fie ea si numai a clientului :peacefingers: . De fiecare data incerc sa fac ceva mai bun ca precedentul. Uneori iese.
P.S. Mesaj pentru baietii care mai carcotesc despre unul sau despre altul: si totusi......am vrea sa vedem si noi ceva facut de voi :D , nu doar vorbe mestesugite.

#14
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

Quote

Hai sa pun si eu un clip facut de mine, aici (WMV, 16 MB)
mmmmm ....merge...,suprapunerea aia 3d (cununie/biserica) e  aiurea, nu stiu de ce iti place tie asa mult(am vazut-o si in clipul cu botezul).Artificiile alea nu le-as fi bagat sau macar  le dadeai o opacitate mai scazuta ca bruiaza vizual chipurile mirilor.
In rest toate ok.
Singurul lucru care-mi place mai mult decat in clipul lui GunX sunt mirii :P (no offense pentru clientii lui cu pricina,sper sa nu citeasca).
p.s. faza cu urechea imi aminteste de meciul tyson-holliefield :D

Edited by andjar, 16 July 2006 - 20:02.


#15
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
La artificii as renunta si eu, suprapunerea ar fi OK daca ar dura mai putin, melodia imi place - Yanni, nu?

#16
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
mie nu-mi place melodia, 3d-ul de la biserica si faptul ca nu e exploatat 16:9 (incadrare etc)

Edited by Ankh, 17 July 2006 - 13:01.


#17
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
Asa cum au mai zis si altii conteaza foarte mult atitudinea mirilor ca sa te simti bine cand urmaresti un clip. Si cei din clip au fost de nota 10, au organizat totul pana la cel mai mic amanunt fara a fi insa stresati ca se abat de la plan. Ei au fost foarte impresionati cand au venit la vizionarea discului, nu mai vazusera ceva asemanator, stiti si voi bine ce se gaseste piata filmarilor de evenimente. (ma refer la "profesionistii" care pun tranzitii 3D la kg pe niste cadre "trase de copii, in vacanta" - dupa Gun X citire  :coolspeak:
Mirii nu au observat ca sunt artificiile prea pe fatza lor, nici nu am dorit sa arate ca fiind reale ( le puneam o masca si cadeau undeva in spatele mirilor, fara probleme  :naughty: ), dar ei au sesizat altceva, ca ei chiar se uitau dupa artificii  :P . Trebuie sa acceptati ca aceste clipuri nu  se fac pentru niste inraiti in ale editarii ci pentru niste tineri care abia asteapta sa-si vada si ei nunta privita din alt unghi.
Ziceam mai sus ca mi-am dat seama de niste greseli inca din momentul filmarii. Da, ca nu am folosit guidelines ptr 16:9. Eu de fapt am filmat 4:3 dar la post procesare am facut 16:9 prin crop, desigur. Deci am ceva habar de incadrare, trebuia doar sa-mi las o rezerva mai mare de spatiu. Stiti si voi ca sunt unele momente care te iau pe nepregatite si nu-ti ies asa cum ai vrea. Fereastra 3D nu este o obsesie de-a mea, desi recunosc ca imi place, dar asta a fost solutia mea tehnica de a prezenta si mirii si biserica in acelasi timp. :P
Ce sa va mai zic? Va promit ca o sa pun o super poza cu un "om-orchestra" de la ultima nunta la care am filmat. O sa muriti de ras dar in acelasi timp o sa va minunati cat de inventiv este romanul ca sa castige un ban in plus.

#18
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

Quote

Va promit ca o sa pun o super poza cu un "om-orchestra" de la ultima nunta la care am filmat. O sa muriti de ras dar in acelasi timp o sa va minunati cat de inventiv este romanul ca sa castige un ban in plus.
:w00t:  :w00t:  :w00t:
abia astept.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate