Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Credeti ca vaccinul o sa devina un criteriu de angajare in mediul privat?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#37
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006

View Post_Smiley_, on 17 martie 2021 - 11:06, said:

astea sunt doar interpretari personale, fara suport legal.

o persoana infectata cu HIV, de exemplu, bifeaza toata lista ta. nu crezi ca-i discriminare sa refuzi sa angajezi o astfel de persoana?
Exemplul este prost ales, HIV-ul nu este contagios si nici nu exista pandemie de HIV. Si da, refuzul angajarii unei persoane cu HIV este discriminare.

#38
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostTankx, on 17 martie 2021 - 10:21, said:


Mai.. chiar daca nu te programeaza obligatoriu, presiunea sociala din partea colegilor va actiona ca un glont in frunte. Gandeste-te ca vei ramane ultimul nevaccinat dintr-un open space de birouri si colegii se vor uita la tine ca la un ciumat, nu numai pentru faptul ca nu te-ai vaccinat si ai putea transmite boala ci pentru faptul ca ai fost Gica Contra si nu ai mers cu echipa.

Think about it!
Ar fi bine daca ar fi unul singur din tot biroul. Practic ar avea imunitate de turma acolo

#39
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021
Problema cu acest virus este ca este foarte transmisibil context in care colectivitatea, de oricare tip ar fi ea, va actiona ca Partidul Comunist Chinez fata de cei care ies din rand, acestia fiind aratati cu degetul, barfiti in soapta, pusi la gazeta de perete, etc.
Stiti ce se intampla pe timpul lu Stalin cu cei care se opuneau colectivizarii... ?  Li se facea o poza care era afisata pe toate gardurile iar vecinii din sat, treceau pe trotuarul celalalt, cand se intalneau cu omul respectiv, stiind ca au de-a face cu un om cu atitudine de chiabur.
Din pacate ne aflam in acest moment al istoriei fix in acelasi context totalitar...  cei care refuza vaccinarea sunt catalogati drept eretici si arsi pe rug.

Edited by Tankx, 17 March 2021 - 11:52.


#40
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

View PostY0samiteSam, on 17 martie 2021 - 04:18, said:

Sunt angajat la privat si saptamana viitoare am programare pentru vaccinare (Pfizer).


Cred ca ai inteles tu gresit. Programarea se face voluntar . Nu te programeaza nimeni fara voia ta. Si la noi la birou a venit un astfel de Email si a raspuns doar cine a dorit.

#41
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016

View PostTankx, on 17 martie 2021 - 11:51, said:

Din pacate ne aflam in acest moment al istoriei fix in acelasi context totalitar...  cei care refuza vaccinarea sunt catalogati drept eretici si arsi pe rug.

Exact. Vad ca la 75% de pe acest topic, de frica ce le e de virus ar renunta la libertate. Numai sa mai traiasca 1 zi/1an/10 ani.
De acest virus care nu are o mortalitate asa mare (spre exemplu cum avea ciuma bubonica).

Mie rusine de voi , si imi e rusine ca au murit degeaba unii in 1989 ca sa fim liberi, cand voi vreti iar dictatura (sanitara de data asta).

Daca 90% dintr-un birou openSpace sunt vaccinati si imuni, de ce le-ar pasa daca restul de 10% au refuzat vaccinarea (indiferent de motive)?
Daca se imbolnavesc e treaba lor.
Suntem adulti pana la urma, si putem alege ce e mai bine pentru noi.

Nu uitati ca Romania a ratificat Conventia de la Oviedo prin Legea nr.17/2001. Actele medicale nu se pot impune cu forta.

Edited by ovtd, 17 March 2021 - 12:10.


#42
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

View PostBogotta, on 17 martie 2021 - 12:08, said:




Cred ca ai inteles tu gresit. Programarea se face voluntar . Nu te programeaza nimeni fara voia ta. Si la noi la birou a venit un astfel de Email si a raspuns doar cine a dorit.

Doar ca el lucreazã în alta țarã, poate acolo sunt alte reguli/metode privind programarea salariaților, fãcutã de angajator. Nu a precizat dacã angajatorul i-a cerut sau nu acordul pentru a fi programat la vaccin, a spus doar ca nu vrea sa îl facã. Poate inițial a fost de acord, dar s-a rãzgândit între timp.
Acum ceva timp, lucra pe o platforma petroliera marina, dacã îmi amintesc eu corect.

Edited by corinadaniela, 17 March 2021 - 12:15.


#43
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Cat timp nu exista o lege specifica iti faci griji de pomana . De ce sa iti dai demisia ? Lasa sa te dea ei afara daca au curaj si tu ii jumulesti in tribunal pe urma . Apoi poti veni acasa linistit cu tolba plina .

#44
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 31.05.2016

View Postovtd, on 17 martie 2021 - 12:09, said:

Exact. Vad ca la 75% de pe acest topic, de frica ce le e de virus ar renunta la libertate. Numai sa mai traiasca 1 zi/1an/10 ani.
De acest virus care nu are o mortalitate asa mare (spre exemplu cum avea ciuma bubonica).

Mie rusine de voi , si imi e rusine ca au murit degeaba unii in 1989 ca sa fim liberi, cand voi vreti iar dictatura (sanitara de data asta).

Daca 90% dintr-un birou openSpace sunt vaccinati si imuni, de ce le-ar pasa daca restul de 10% au refuzat vaccinarea (indiferent de motive)?
Daca se imbolnavesc e treaba lor.
Suntem adulti pana la urma, si putem alege ce e mai bine pentru noi.

Nu uitati ca Romania a ratificat Conventia de la Oviedo prin Legea nr.17/2001. Actele medicale nu se pot impune cu forta.
Exagerarile absurd- conspirationiste cu pretinse actiuni totalitare nu-si au rostul printre oamenii rationali. Iar asa-zisa ta rusine e discutabila, normal e sa-ti fie rusine de propriile actiuni, convingeri sau decizii gresite. De exemplu eu m-as rusina daca din tampenia mea conspirationista as refuza sa ma vaccinez, m-as imbolnavi si as imbolnavi si pe altii.
Evident, nicio legatura intre subiectul topicului, realitatea din teren si vreo imaginara dictatura "sanitara"! :)

#45
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

View Postcorinadaniela, on 17 martie 2021 - 12:13, said:

Doar ca el lucrează în alta țară, poate acolo sunt alte reguli/metode privind programarea salariaților,


Asta nu am stiut. A scris undeva ca lucreaza in alta tara ? Daca da, imi pare rau ca nu am fost atent.

#46
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

View PostBogotta, on 17 martie 2021 - 13:32, said:




Asta nu am stiut. A scris undeva ca lucreaza in alta tara ? Daca da, imi pare rau ca nu am fost atent.

Da.
"Iau in calcul sa imi dau demisia, sa ma intorc in RO si sa stau acasa timp de 1 an de zile".

#47
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016

View Post_Smiley_, on 17 martie 2021 - 11:06, said:

astea sunt doar interpretari personale, fara suport legal.

o persoana infectata cu HIV, de exemplu, bifeaza toata lista ta. nu crezi ca-i discriminare sa refuzi sa angajezi o astfel de persoana?

Nu ca angajator nu o sa afli niciodata ca omul pe care il ai in fata si l-ai angajat are HIV... Chiar daca l-ai trimis la controlul medical, diagnosticele sunt confidentiale, tu o sa primesti doar o fisa de aptitudini cu ceva recomandari medicale dar nici un caz nu o sa primesti diagnosticul persoane...
Deci daca angajatul nu vine sa strige in gura mare ca are HIV nimeni nu o sa afle nimic... sunt date confidentiale!

#48
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

View Postcorinadaniela, on 17 martie 2021 - 13:34, said:

"Iau in calcul sa imi dau demisia, sa ma intorc in RO si sa stau acasa timp de 1 an de zile".


My bad

Oricum, ca sfat personal, in conditiile pandemiei globale, o demisie mi se pare cel putin insolita in momentul de fata ....

Edited by Bogotta, 17 March 2021 - 13:53.


#49
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostMembruAnonim, on 17 martie 2021 - 04:34, said:

Astfel ca vaccinul este o metoda buna sa nu te imbolnavesti.

De ce oare exista frica asta de vaccin?
Cine te-a mintit ca nu te imbolnavesti ?


Am rude mai instarite si se vaccineaza in fiecare an impotriva gripei, si culmea, se imbolnavesc in fiecare an de gripa. Eu nu fac asemenea vaccinuri si nu ma imbolnavesc.
Nu am de gand sa fac nici un vaccin antiCovid.  Prefer ca sistemul meu imunitar sa ma protejeze. Sunt adeptul selectiei naturale, cei neadaptati fizic/biologic sa dispara.

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpacopaco1967, on 17 martie 2021 - 14:04, said:

Am rude mai instarite si se vaccineaza in fiecare an impotriva gripei, si culmea, se imbolnavesc in fiecare an de gripa. Eu nu fac asemenea vaccinuri si nu ma imbolnavesc.
Nu am de gand sa fac nici un vaccin antiCovid.  Prefer ca sistemul meu imunitar sa ma protejeze. Sunt adeptul selectiei naturale, cei neadaptati fizic/biologic sa dispara.

Ai report.
Deci sa lasam toti bolnavii cu diferite probleme de sanatate sa moara. Sa lasam copiii care se nasc prematur sa moara. Poate ne scutesti de asemenea mizerii. Te crezi in lagarele de concentrare unde doar cei sanatosi erau lasati sa traiasca iar cei bolnavi dusi la gazare?

Poate ma insel dar am impresia ca ai mai fost sansctionat/atentionat de cateva ori ca raspandesti mizerii, instigi, visezi conspiratii etc

Edited by MembruAnonim, 17 March 2021 - 14:25.


#51
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,218
  • Înscris: 05.06.2002

View PostTankx, on 17 martie 2021 - 11:51, said:

Problema cu acest virus este ca este foarte transmisibil context in care colectivitatea, de oricare tip ar fi ea, va actiona ca Partidul Comunist Chinez fata de cei care ies din rand, acestia fiind aratati cu degetul, barfiti in soapta, pusi la gazeta de perete, etc.
Stiti ce se intampla pe timpul lu Stalin cu cei care se opuneau colectivizarii... ?  Li se facea o poza care era afisata pe toate gardurile iar vecinii din sat, treceau pe trotuarul celalalt, cand se intalneau cu omul respectiv, stiind ca au de-a face cu un om cu atitudine de chiabur.
Din pacate ne aflam in acest moment al istoriei fix in acelasi context totalitar...  cei care refuza vaccinarea sunt catalogati drept eretici si arsi pe rug.
Asa facea comunitatea si cu cei bolnavi de lepra, in marginaliza si ii izola. Ii duceau in leprozerii. Noroc ca lepra e acu tratabila, ca dealtfel tot in leprozerii ajungeau si acu, cu toate conventiile si drepturile din lume.

Edited by Fane, 17 March 2021 - 14:14.


#52
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postpacopaco1967, on 17 martie 2021 - 14:04, said:

Am rude mai instarite si se vaccineaza in fiecare an impotriva gripei, si culmea, se imbolnavesc in fiecare an de gripa. Eu nu fac asemenea vaccinuri si nu ma imbolnavesc.
Nu am de gand sa fac nici un vaccin antiCovid.  Prefer ca sistemul meu imunitar sa ma protejeze. Sunt adeptul selectiei naturale, cei neadaptati fizic/biologic sa dispara.
Se imbolnavesc fiindca nimeni nu explica cum merg vaccinurile clasice. Majoritatea au impresia ca din secunda 1 de cand ai fost intepat poti manca de pe jos, linge tomberoane, dormi dezbracat la -20 de grade si nu patesti nimic, dar e total fals.
Corpul are nevoie de niste zile pana cand isi construieste imunitatea, timp in care trebuie sa fii mai grijuliu. Probabil exact asta nu au facut ei, ci au stat in preajma altor bolnavi crezandu-se deja imuni la boala.

Edited by Hider141, 17 March 2021 - 14:44.


#53
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,218
  • Înscris: 05.06.2002

View Postpacopaco1967, on 17 martie 2021 - 14:04, said:


Cine te-a mintit ca nu te imbolnavesti ?


Am rude mai instarite si se vaccineaza in fiecare an impotriva gripei, si culmea, se imbolnavesc in fiecare an de gripa. Eu nu fac asemenea vaccinuri si nu ma imbolnavesc.

Sigur. Nu ti se pare ca tura asta ai gogonat-o prea tare? Nu-ti asigura vaccinul antigripal imunitate 100%, si protejeaza doar pt tulpinile cele mai virulente din anul precedent, dar nici pe asta cu “se imbolnavesc in fiecare an, cu toate ca se vaccineaza” n-o cred.

Edited by Fane, 17 March 2021 - 14:58.


#54
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostMembruAnonim, on 17 martie 2021 - 05:20, said:

ARN mesager (ARNm)

Eu mai degraba as avea incredere in aceasta tehnologie de producere a vaccinurilor decat in cele vechi.

Dupa care logica e o tehnologie mai noua mai sigura decat alta veche care s-a folosit si la alte vaccinuri?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate