Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Credeti ca vaccinul o sa devina un criteriu de angajare in mediul privat?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Sunt angajat la privat si saptamana viitoare am programare pentru vaccinare (Pfizer). Suntem 23 de angajati si eu sunt singurul care nu vreau sa fac vaccinul.
Imi place ceea ce fac si am un salariu foarte foarte bun. Motivul pentru care am retineri este ca am un inceput de boala autoimuna plus probleme cu glanda tiroida. Urmez un tratament, zilnic iau pastile. Ma tem ca acest vaccin sa nu declanseze ceva mai rau.
Iau in calcul sa imi dau demisia, sa ma intorc in RO si sa stau acasa timp de 1 an de zile; ma gandesc ca poate trece pandemia asta dar o sa regret ca am plecat de la locul actual de munca in cazul in care vaccinul devine obligatoriu si toate firmele il vor cere.
Sunt in situatia in care trebuie sa iau o decizie si nu stiu ce sa fac: imi asum riscul si fac vaccinul sau imi dau demisia si astept sa vad ce urmeaza.
Credeti ca in perioada urmatoare, vaccinul o sa fie un criteriu de angajare?

Edited by Y0samiteSam, 17 March 2021 - 04:20.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu m-as vaccina fara sa stau pe ganduri, mai ales ca este vorba de Pfizer. Daca pleci in concediu prin Africa/tari asiatice etc esti obligat sa iti faci vaccinul contra febrei galbene, malarie etc. De ce nu se mai face scandal pe treaba asta?
Posibil ca virusul asta sa mai stea pe la noi pe glob ceva timp. Deci riscul sa te infectezi va exista. Astfel ca vaccinul este o metoda buna sa nu te imbolnavesti.

De ce oare exista frica asta de vaccin? Este vorba de vaccinul asta contra covid sau de vaccin in general? Pt ca noi ne-am vaccinat in general ca si populatie pe glob de multa vreme.
Deci de unde frica asta de vaccin tocmai acum?

Criteriu de angajare acest vaccin? Posibil. Treptat se va trece la munca la birou. Ce faci cand sunttei 20 intr-un departament si trebuie sa colaborati strans (fata in fata) si 6 sunt vaccinati iar restul nu? Poate vine unul bolnav si imbolnaveste toata echipa. Deci posibil sa se ceara vaccin obligatoriu. Iar in cazul expus de mine, eu consider ca vaccinul este o conditie sa poti lucra in colectivitatea respectiva. Si sunt de acord ca in acel caz sa se ceara.

Daca lucrezi de acasa, vaccinul nu o sa fie criteriu, evident.

Edited by MembruAnonim, 17 March 2021 - 04:36.


#3
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Am fost vaccinat in școală, in armată și ulterior din pricina job-ului am făcut vaccinul pentru febră galbena, poliomielitei, titanos, hepatita A, febră tifoida, etc...nici nu le mai țin minte, călătoresc foarte mult și am un carnet de vaccinări destul de stufos. Nu îmi este frica de vaccin in sine, îmi este frica că este ceva nou și nu cred ca au fost făcute suficiente studii. Cei cu boli autoimune au destule întrebări pentru cercetători.
Sunt pro-vaccin doar că vreau să mai aștept, să fie decizia mea.
Apar tot felul de tulpini noi și parcă văd peste 6 luni, că au scos ăștia de la Pfizer un update, care acoperă și tulpinile noi. In cazul ăsta mă vaccinez degeaba.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostY0samiteSam, on 17 martie 2021 - 04:59, said:

Nu îmi este frica de vaccin in sine, îmi este frica că este ceva nou

ARN mesager (ARNm)

Eu mai degraba as avea incredere in aceasta tehnologie de producere a vaccinurilor decat in cele vechi.

Edited by MembruAnonim, 17 March 2021 - 05:23.


#5
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Poti sa faci un vaccin clasic cum e Astra Zeneca daca ti-e groaza de astea ARNm ca au tehnologie noua (desi in Europa lumea vrea Pfizer si nu vrea Astra Zeneca).

Eu nu cred ca angajatorii vor obliga un angajat sa se vaccineze, dar cu siguranta vor prefera sa aiba persoane vaccinate, mai ales daca ele vin fizic la serviciu. Oficial nu vor putea cere asta, dar neoficial vor putea face suficient de multe lucruri ca sa ii dezavantajeze pe cei care nu sunt vaccinati. Eu zic sa le explici angajatorilor ca ai anumite probleme medicale care te fac sa doresti sa mai astepti si vezi ce zic ei. Poti lucra de acasa?

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Vaccinul nu oferă protecție totala împotriva covid, ci reduce posibilitatea sa faci o forma grava a bolii.
Inițiator, și soțul meu are o boala autoimuna, dar s-a vaccinat (tot cu Pfizer) fără sa stea pe gânduri. A avut o forma de covid medie spre grava, la un pas de spitalizare, nu vrea sa mai treacă prin asa ceva, pentru el a fost oribil.
Poate aceste explicații te vor ajuta sa iei decizia de a te vaccina.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3CiewFponuQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
stefandinescu70

stefandinescu70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 29.08.2009

View PostY0samiteSam, on 17 martie 2021 - 04:18, said:

Sunt angajat la privat si saptamana viitoare am programare pentru vaccinare (Pfizer). Suntem 23 de angajati si eu sunt singurul care nu vreau sa fac vaccinul.
----------------
Iau in calcul sa imi dau demisia, sa ma intorc in RO si sa stau acasa timp de 1 an de zile; ma gandesc ca poate trece pandemia asta dar o sa regret ca am plecat de la locul actual de munca in cazul in care vaccinul devine obligatoriu si toate firmele il vor cere.
Sunt in situatia in care trebuie sa iau o decizie si nu stiu ce sa fac: imi asum riscul si fac vaccinul sau imi dau demisia si astept sa vad ce urmeaza.
Credeti ca in perioada urmatoare, vaccinul o sa fie un criteriu de angajare?

FA VACCINUL si nu mai comenta ...( Da ,eu l-am facut -Pfizer- , ca stiu ca o sa ma intrebi dupa asta .. puteau sa imi faca si cu apa de ploaie vaccinul , nu ma interesa , ideea sa imi dea libertatea inapoi de dinainte de nebunie si sa am o hartie la mana prin care sa ma deblocheze si sa fac aproape ce vreau si unde vreau )  
Altfel nu mai scapa planeta de acest LOCK DOWN general .
Si da , sunt de acord ca celor care refuza sa il faca , sa ii puna/lase sa stea acasa , JOBLESS , sa vada cum este sa fie blocaj si sa nu aiba bani si /sau sa vada cum altii au pierdut joburile si nu au de munca din cauza acestei nebunii , numita pandemie .

NU ma intelege gresit ( poti sa ma consideri nebun ) dar te intreb ce ai alege  .. vrei razboi mondial nr 3 sau vrei o pandemie care curata planeta ???
Asta este scopul produceri si lansarii Covid la treaba   ..    este clar si simplu

Edited by stefandinescu70, 17 March 2021 - 06:47.


#8
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021
@stefandinescu70

Pai și ți-ai "redobandit libertatea înapoi"...? Tu nu vezi ce-i pe planetă? Crezi că te ajuta o hârtie sau ești mai cu moț daca te-ai vaccinat?

@inițiator
După cum merg lucrurile e foarte probabil sa se introducă vaccinul ca și condiție de mers la job. Corporațiile au tot interesul să aibă salariați cat mai uniformizați la noua politică globala și nu vor face rabat.

Edited by Tankx, 17 March 2021 - 07:12.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
O sa primești sfaturi pt DA și NU.
Tu hotărăști.
Posibil in viitor sa fie necesar vaccinul sa te primească la muncă. (sau nu).

#10
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostY0samiteSam, on 17 martie 2021 - 04:59, said:

Cei cu boli autoimune au destule întrebări pentru cercetători.

Am boala autoimuna, am facut forma severa de Covid si m-am vaccinat cu Pfizer: poti sa-l faci linistit.

#11
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,543
  • Înscris: 10.01.2019
Eu m-am vaccinat ieri cu Pfizer impreuna cu inca doi din familie (mama si sotia). Pana acum nu am avut nici unul reactii mai mult decat ca simt locul vacinului. Adevarul e ca, cam toate vaccinurile dau reactii dar pana acum lumea nu le baga in seama ca vacinurile respective nu aveau vizibilitatea celui pt covit. Eu cred ca sigur patronii vor lua in calcul vacinarea incurajati si de pozitia Comisiei Europene privind pasaportul covit

#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Dacă îți e frică de boli autoimune, evită antibioticele. Și oricum, din acest punct de vedere infectarea e mai nasoală decât vaccinul pentru că dacă aungi la spital, ajungi pe antibiotice și de acolo nu mai ieși zdravăn.

Edited by benis, 17 March 2021 - 08:02.


#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostY0samiteSam, on 17 martie 2021 - 04:18, said:

Credeti ca in perioada urmatoare, vaccinul o sa fie un criteriu de angajare?
cred ca asta ar fi considerata discriminare pe motive medicale (si implicit e interzisa).
dar exista conceptul de "necorespundere profesională din cauze medicale", deci angajatorul ti-ar putea impune sa te vaccinezi inainte de a incepe lucrul, daca este vorba de un loc de munca unde riscul de a lua covid este mare.

#14
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
nu inteleg de ce a inceput hate-ul daca nu faci vaccinul. adica ok, omu nu e cu bill gates/chip/masoni, probabil se uita ca guvernele de obicei sunt incompetente iar farma vrea profit.plus ca deja sunt discutii despre astrazeneca si etc... constiinta lui zice ca mai bine nu-l face. teoretic se numeste discriminare daca te da ala afara ca nu ai vaccin, practic poate sa gaseasca multe motive daca vrea sa te dea afara.

eu m-as duce si i-as zice, boss eu nu vreau sa fac vaccinul, dar uite daca ma gasesti fara masca ma dai afara.

Edited by bobitad, 17 March 2021 - 08:26.


#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Nu cred, este discriminatoriu iar legislația actuală nu permite. Poate pe la firmulitele astea unde patronul este șef pe plantație iar drepturile angajaților sunt un vis frumos.

#16
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostY0samiteSam, on 17 martie 2021 - 04:18, said:

Iau in calcul sa imi dau demisia, sa ma intorc in RO si sa stau acasa timp de 1 an de zile; ma gandesc ca poate trece pandemia asta dar o sa regret ca am plecat de la locul actual de munca in cazul in care vaccinul devine obligatoriu si toate firmele il vor cere.
Ia mai bine in calcul ideea care circula deja de mult timp, ca pandemia mai tine cel putin pana in 2023. Asta in cel mai fericit caz.

Iti faci vaccinul si aia e, ramai unde esti acum, la salariu decent si trai bun. Aici in tara un salariu normal de-abia iti ajunge de chirie si mancare. Deja de mofturi cum ar fi haine noi din LC Waikiki sau alte magazine ieftine, nici nu se pune problema. Poate iti permiti o data pe an o bluza si o pereche de blugi, cand le baga la reduceri.

P.S.: vorbesc aici de un job normal de la 8 la 16/17, nu de oameni care sunt dispusi sa munceasca 16 ore pe zi la patron, si apoi inca 4 ore de-acasa.

Edited by Hider141, 17 March 2021 - 08:29.


#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Momentan nu va fi imperios, dar probabil va deveni treptat o recomandare prin toamna sau iarna. Abia a intrat grupa a III-a pe listele de asteptare (adica exact clasa muncitoare).

Obligatie ar deveni doar daca Ministerele Muncii si Sanatatii dau un ordin comun prin care sa se ceara dovada vaccinarii.

#18
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca ai o boala autoimuna cu atat mai mult trebuie sa te vaccinezi, nu vrei sa contractezi virusul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate