Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Alimentare macbook M1

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
YouTube009

YouTube009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 22.02.2017
Vă salut . Am cumpărat un laptop macbook M1 pentru birou . Întrebarea este : dacă îl las non stop alimentat la priză , afectează bateria ?  Nu doresc să îl folosesc pe baterie

#2
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
durata de viata a bateriei e afectata de:
- ciclurile de incarcare / descarcare, mai ales incarcarea peste 80% din capacitate si ultimele 10-20% in cazul descarcarii
- stocarea la temperaturi ridicate (imagineaza-ti un "count down timer" ce numara mai repede cand e cald)
- incarcarea la temperaturi reduse (majoritatea laptop-urile nu incarca daca au sub 10-15 grade, sau incarca la curenti foarte mici).

in principiu acumulatorul ala se va deteriora orice ii faci.
nu stiu modelul, dar fiind apple, presupun ca e lipit in interior -> nu ai cum sa il scoti pentru depozitare pe termen lung
=> cred ca cea mai buna solutie e sa ai grija sa se ventileze bine, sa nu se supraincalzeasca, si sa eviti ciclurile de descarcare / incarcare daca nu e nevoie ( daca ai o priza accesibila, foloseste-o)


unele laptop-uri iti permit un control mai fin al bateriei - de exemplu poti configura sa opreasca incarcarea pe la 80% din capacitate, etc - acum depinde mult de ce iti ofera producatorul

#3
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 24.11.2020

View PostYouTube009, on 15 martie 2021 - 13:25, said:

Întrebarea este : dacă îl las non stop alimentat la priză , afectează bateria ?  Nu doresc să îl folosesc pe baterie

Da, afectează. "Lucrează" bateria cât de cât, dacă vrei să te bucuri de ea.

#4
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,065
  • Înscris: 06.01.2007
Cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci e sa mai folosesti din cand in cand bateria, macar 1 data / luna.
In rest, se ocupa circuitul de management al bateriei.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
In teorie orice baterie LI-Ion trebuie sa o tii intre 20-80%.
Cand o tii in priza non-stop, va sta in 100%, deci mai scoate acel cablu din cand in cand.

#6
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 16.04.2007
O data pe sapt mai lasa-l si pe baterie, trage mufa de alimentare din el ..

Edited by dem3ntor, 15 March 2021 - 15:02.


#7
Andy_ACS

Andy_ACS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 18.06.2007
Poti sa il lasi linistit conectat pe cablu. Nu afecteaza bateria.
Bifeaza si Battery Preferences - Optimise Battery charging (isi va da seama ca il folosesti mai des pe baterie si nu o incarca la maxim)
In rest, nu mi-as face probleme de baterie. Bateriile din MBP si MBA M1 sunt "garantate" 1000 de cicluri. Putin probabil, realistic vorbind, sa atingi acest nivel (oamenii mai fac si upgrade din cand in cand)

#8
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Eu am mai vazut ca pe modele mai noi, se descarca bateria constant pe la 95 % tocmai ca sa nu l tina la 100 %

#9
Dumitru_Gheorghe

Dumitru_Gheorghe

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.01.2022

View PostYouTube009, on 15 martie 2021 - 13:25, said:

Vă salut . Am cumpărat un laptop macbook M1 pentru birou . Întrebarea este : dacă îl las non stop alimentat la priză , afectează bateria ?  Nu doresc să îl folosesc pe baterie
Salut, tuturor!
In teorie, da. Bateria poate fi afectata de multe lucruri. Totusi, personal nu cred ca trebuie sa tii cont atat de mult de aceste lucruri.
Am "abuzat" laptop-ul (macbook air m1) in ultimele 8 luni la maxim, nu am tinut cont de lucrul asta, si bateria ma tine ore bune.
Cred ca e un stres in plus daca ma gandesc la lucruri de genul: "vai, s-a incarcat deja la 83 la suta" sau "e seara si laptop-ul are 30 la suta baterie. Nu pot sa il las la incarcat peste noapte, cine stie ce se intampla". Baliverne, sunt genul care are grija de "jucariile" lui, dar nici chiar asa.
Succes!

#10
Corbu'

Corbu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 17.09.2004
Cel mai elegant mod sa protejezi bateria când laptopul este mult conectezi la priza este sa folosești aplicația AlDente. Iti permite sa setezi procentajul maxim pana la care se încarcă bateria. Pentru MacBook Air M1, limita trebuie sa fie peste 80% (eu am setat la 81%) pentru ca peste 80% cu limita pusa de încărcare laptopul va folosi direct curentul de la priza fără sa treacă prin baterie și astfel bateria e protejata (nu stresează chimicalele din baterie). Dacă setezi 75% de exemplu ca limita maxima, bateria nu se mai încarcă dacă e limitată din AlDente, dar curentul trece prin baterie și nu ii face bypass. De asemenea, dezactivează opțiunea din macOS setting pentru managementul bateriei, AlDente face treaba asta, dacă nu dezactivezi se bat cap în cap.
AlDente are varianta free care merge foarte bine pentru limita superioara de încărcare, varianta Pro iti da acces la câteva opțiuni extra.

Caută pe net dacă vrei mai multe detalii despre AlDente, sunt destule discuții referitoare la cum sa protejezi bateria.

Edited by Corbu', 24 January 2022 - 01:19.


#11
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 18.07.2018
Un ciclu de incarcare este considerat descarcare 80% -> 20% si incarcare 20% -> 80%. Nu are ce sa se intample daca il ti in priza si macar o data sau de doua ori pe saptamana il folosesti pe baterie.
Cum s-a spus aici in topic, trebuie sa ai grija sa nu incarci mai mult de 80%.

#12
desperadoo

desperadoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 04.05.2016
Cel mai elegant mod sa protejezi bateria când laptopul este mult conectezi la priza este sa folosești aplicația AlDente. Iti permite sa setezi procentajul maxim pana la care se încarcă bateria. Pentru MacBook Air M1, limita trebuie sa fie peste 80% (eu am setat la 81%) pentru ca peste 80% cu limita pusa de încărcare laptopul va folosi direct curentul de la priza fără sa treacă prin baterie și astfel bateria e protejata (nu stresează chimicalele din baterie). Dacă setezi 75% de exemplu ca limita maxima, bateria nu se mai încarcă dacă e limitată din AlDente, dar curentul trece prin baterie și nu ii face bypass. De asemenea, dezactivează opțiunea din macOS setting pentru managementul bateriei, AlDente face treaba asta, dacă nu dezactivezi se bat cap în cap.

---   ---- -   -----

Am cautat si eu pe net mai multe detalii despre aceasta aplicatie, dat mai peste tot am vazut ca procentajul e indicat sa fie setat intre 40-50%..!!! Tu spui ca este bine sa fie peste 80% adica un 81% ar fi ok.!!

Edited by desperadoo, 22 November 2022 - 00:42.


#13
svens

svens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.02.2007
Nu cred ca mai este afectata bateria in vreun fel. Ultimele versiuni de OS au incarcare smart

https://pasteboard.co/Dcu2AYvKUAbX.png

#14
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 20.12.2010
Desigur ca ai varianta "Optimised charging" dar daca il tii tot timpul in priza va sta la 100%, ceea ce nu ii face bine deloc.
Cea mai buna varianta e AlDente, asa cum s-a mai mentionat. Bateria sa stea intre 20 si 80%.

Edited by kvlq, 20 February 2023 - 23:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate