Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Parere vaccin AstraZeneca

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
249 replies to this topic

#37
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postapocalipsul, on 11 martie 2021 - 20:06, said:

ce stim despre astra zeneca e urmatoarele
parere personala deci daca nu convine softpedia, poate sterge
la un moment dat, anul trecut, astra zeneca renuntasera la vaccin, la dezvoltarea lui din cauza rezultatelor slabe si confuze la testele clinice... si acum e creditat cu o rata de eficacitate de ~60%... deci foarte, foarte ineficient, asta ne mai tinand cont de tulpini...
acest vaccin este nerecomandat persoanelor peste 65 ani
pfizer nu prea sunt doze... si alea putine care sunt, se prioritizeaza pentru >65
disponibil pentru <65 boli cronice comorbiditati si alte categorii este astrazeneca.
acum, e la altitudinea fiecaruia assessmentul riscului si daca se vaccineaza sau nu...
parerea mea, posibil n-ajuta dar nici sa nu strice.
de atata timp pe piata si conform ratei de raspandire, traind intr-un oras mare (cel mai mare) cu nerespectarea normelor de prevenire, mi se pare aproape imposibil sa nu fi avut la un moment dat. asa ca o stampila in plus sau in minus nu cred sa faca diferenta.

Ai mei cred ca s-ar califica pentru Pfizer. O sa dau maine un telefon la medicul de familie. Sa incerc sa ma consult cu ea :|..vedem ce spune si ea. Nici nu prea am acordat prea multa atentie vaccinurilor...am crezut ca sunt toate destul de apropiate, ca ar avea cam acelasi procent de eficacitate. 60% nu ma prea incanta

#38
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postrickysyv, on 11 martie 2021 - 20:37, said:

Dacă n-ai crăpat de la embolism până acum ai scăpat, cel puțin până la rapel! Posted Image

Zice gheorghita ca daca se suspenda AZ si in Ro persoanele ar putea ramane vaccinate cu o singura doza, asa mi s-ar parea normal. Oricum asta cu rapelul cred ca a fost mai mult ptr castigurile farma, ala Johnson cum se poate face in doza unica?

Edited by axisborn, 11 March 2021 - 20:48.


#39
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015
Mai, dar cum puteti voi programa dincolo de Bucuresti ca eu nu gasesc?
Mie mi se arata doar 13 centre pe site si numai in Bucuresti.
Attached File  vaccin.jpg   117.33K   87 downloads

Cum "vad" ce-i afara si cum programez?

#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Posteiffel, on 11 martie 2021 - 20:14, said:

Si ptr Astra Zeneca luati si voi juma de aspirina pe zi o perioada...
Si Covidul face tromboze.
Orice injectie intra musculara poate provoca probleme persoanelor cu probleme de coagulare.

Citat din prospectul commirnaty (Pfizer):
Trombocitopenie și tulburări de coagulare
În mod similar altor injecții intramusculare, vaccinul trebuie administrat cu prudență persoanelor cărora li se administrează tratament anticoagulant sau celor cu trombocitopenie sau orice tulburare de coagulare (de exemplu hemofilie), întrucât în urma administrării intramusculare la aceste persoane pot să apară hemoragii sau echimoze.

Edited by andreic, 11 March 2021 - 20:54.


#41
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004

View Postaxisborn, on 11 martie 2021 - 20:47, said:

Zice gheorghita ca daca se suspenda AZ si in Ro persoanele ar putea ramane vaccinate cu o singura doza, asa mi s-ar parea normal. Oricum asta cu rapelul cred ca a fost mai mult ptr castigurile farma, ala Johnson cum se poate face in doza unica?
Unde a zis asta?

#42
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
Diano am prins moderna la primarie la calugareni :))))

View PostTsunnnami, on 11 martie 2021 - 20:51, said:

Mai, dar cum puteti voi programa dincolo de Bucuresti ca eu nu gasesc?
Mie mi se arata doar 13 centre pe site si numai in Bucuresti.
Attachment vaccin.jpg

Cum "vad" ce-i afara si cum programez?
sterge filtrele de localitate

#43
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postxymzar, on 11 martie 2021 - 20:52, said:

Unde a zis asta?
In interviu si articolul citat de mine.

"Ce se va întâmpla cu rapelul în cazul în care va decide și România suspendarea administrării acestui vaccin? Medicul spine că, probabil, se va lua decizia vaccinării cu un alt tip de vaccin sau persoanele respective rămân vaccinate cu o singură doză. El a subliniat însă că nu este o decizie luată."

#44
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postxymzar, on 11 martie 2021 - 20:52, said:

Unde a zis asta?

http://www.hotnews.r...s-24659148-vale

#45
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
In fine, eu cred ca o sa anulez vaccinarea cu AstraZeneca...nu mi se pare safe. Adica, Austria a suspendat vaccinarea pentru un mort si noi ii dam inainte, desi avem un mort. Cred ca e mai indicat sa nu-l faca, avand in vedere ca ai mei au diverse probleme de sanatate.
Acum, banuiesc ca vaccinul e ok pentru persoane tinere...

#46
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
@autor,
Uite cum mint "autoritatile": https://www.capital.ro/breaking-news-multi-romani-au-fost-vaccinati-cu-vaccinul-care-a-fost-interzis-in-europa.html

#47
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Nu vreau sa o programez pe mamaie...
pai si atunci pentru ce topicul?!?

#48
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View PostIsaak, on 11 martie 2021 - 21:21, said:

@autor,
Uite cum mint "autoritatile"
Asta e exemplu de cum sa fakeuiesti o stire vrei sa zici Posted Image

Edited by andreic, 11 March 2021 - 21:31.


#49
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Folosești ce ai, nu avem luxul de a alege.
M am vaccinat cu AZ, desi poate as fi preferat altul.
Pe de altã parte avem doar 1.5 milioane vaccinați. Prea puțin.


#50
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,746
  • Înscris: 12.09.2015

View Postjimi91, on 11 martie 2021 - 19:38, said:

Pai si doamna cum a optat pentru Pfizer Posted Image

"Săptămâna trecută, Austria a suspendat vaccinarea cu un lot de vaccinuri AstraZeneca după decesul unei persoane şi îmbolnăvirea alteia."

A murit si la noi o femeie parca....diabetica...

Deci, sa inteleg putin...Austria a suspendat administrarea vaccinului din cauza decesului unei persoane...noi ii dam inainte ?

Stai linistit ca nu a fost doar o persoana cu probleme la austrieci.Diferenta de noi si ei este ca la noi daca ai ceva probleme dupa vaccin se merge pe inainte cu "fara probleme semnalate" sau "avea probleme grave de sanatate" etc. ca e mai simplu si usor,dar la austrieci  se tine cont de orice .Nu putem compara sistemul lor sanitar cu al nostru.Referitor la Pfizer eu nu m-as vaccina cu el chiar daca e cel mai scump vaccin,stiu personal cunostinte de ale mele care au avut tot felul de probleme dupa ce s-au vaccinat cu el.Eu astept plin de speranta cel de la  Johnson&Johnson(daca nu apar probleme la el cu acesta voi opta,pentru ca in zona la mine pot opta cu ce vaccin vreau eu) dar urmaresc cu interes si Sputnik.

Edited by PiticVerde, 11 March 2021 - 21:45.


#51
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postapocalipsul, on 11 martie 2021 - 21:30, said:

pai si atunci pentru ce topicul?!?

Pentru parinti...cred ca o sa anulez vaccinarea si o sa o reprogramez...dau o fuga maine pana la doctorul de familie, sa ma consult si cu ea, sa vad ce zice...si pe urma ii programez eu.

#52
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostIsaak, on 11 martie 2021 - 21:21, said:

@autor,
Uite cum mint "autoritatile": https://www.capital....-in-europa.html

sa inteleg ca in zilele urmatoare vor suspenda vaccinul AstraZeneca :)

#53
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Postjimi91, on 11 martie 2021 - 19:53, said:


Daca tu iti imaginezi ca nu ne pasa, te inseli. Am estimat ca riscul e destul de mare si nu e foarte necesar in cazul nostru. Mai ales ca va trebui sa refaca vaccinul... Bunica e diabetica si e intr-un stadiu destul de avansat ...nu e pe moarte, dar mai rau o chinui cu transportul, vaccinarea...e un risc.



Poate avem acelasi medic de familie Posted Image)...a mea a facut la fel...a trebuit sa sun eu la DSP pentru programare Posted Image)...tot spunea ca nu merge platforma Posted Image)

Dar, ce pretentii sa ai cand medicul vine la 4 si pleaca la 5 Posted Image...
  incerc sa ma gindesc, cum ar putea un medic sa faca programari pentru cel putin 500 de pacienti din lista, care nu se pricep din cauza virstei sau din alte motive sa umble cu internetul! sa le faca conturi si apoi sa pindeasca zi si noapte cind apar locuri disponibile, sa sune pacientul sa-l intrebe daca ii plac data, ora si locul, dupa care sa constate ca slotul respectiv a fost ocupat, samd!
pentru cei care cred altceva: medicii nu au acces la alte informatii decit restul lumii, trebuie sa urmeze aceeasi procedura!

#54
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Cine se vaccineaza este de acord sa fie cobai. Punct.
corect... dar cine nu se vaccineaza si are ghinion sa se imbolnaveasca, are sanse reala s-o mierleasca

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate