Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Parere vaccin AstraZeneca

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
249 replies to this topic

#109
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postjimi91, on 11 martie 2021 - 19:23, said:

https://www.digi24.r...azeneca-1466358

9 tari suspenda administrarea vaccinului Astrazeneca...noi inca il folosim

Danemarca, Italia, Norvegia, Austria, Estonia, Luxemburg, Lituania, Letonia și Islanda.

Intreb pentru ca ai mei sunt programati sa faca acest vaccin si li s-a comunicat ca vor face Astrazeneca. Nu este la discretia pacientului pentru ce vaccin sa opteze ? Am inteles ca Pfizer ar fi cel mai bun....

Cat de sigur este acest vaccin ?

La fel de sigur si de bun ca alealalte.Posted Image

#110
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Update : am anulat vaccinul AstraZeneca...mergem pe Moderna, am sunat, am facut programarea, totul in regula.

Doi la mana, a comentat cineva aici, cum ca nu e de datoria medicului sa programeze pacientii. Argumentul lui a fost ca sunt multi pacienti. Nu sunt de acord. E de datoria medicului de familie sa-si cunoasca pacientii. Nu doar asta, dar, ar trebui sa se intereseze de situatia pacientilor, nu doar de cei varstinici, care nu sunt familiarizati cu tehnologia. Pana la urma, cine cunoaste cel mai bine istoricul pacientului ?

Edit

In alta ordine de idei, am inteles ca multi oameni programati la AstraZeneca, si-au anulat programarea. N-am mai urmarit stirile, au mai spus ceva de vaccin ?

Edited by jimi91, 12 March 2021 - 20:06.


#111
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007

View Postapocalipsul, on 12 martie 2021 - 16:34, said:


producatorii au conditionat livrarea vaccinului de acceptarea unor conditii de imunitate.
ei nu pot fi trasi la raspundere in caz de nasoale. faci vaccinul pe riscul tau.
Iar indrugi prostia asta? Au imunitate numai fata de problemele generate de manipularea deficitara, transport, depozitare improprii. Adică de ce nu depinde de ei. Nu au imunitate fata de o problema majora, intriseca vaccinului.

#112
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
ia si rumega!
https://www.g4media....a-covid-19.html

https://www.agerpres...ovid-19--579051

Edited by apocalipsul, 12 March 2021 - 21:19.


#113
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postspooky51, on 12 martie 2021 - 13:55, said:

Nu e de mirare ca oamenii sunt tampiti cand personalul medical este tampit si incompetent. Tocmai m-am intors de la centrul de vaccinare, unde o asistenta medicala explica unui proaspat vaccinat ca intre prima doza si rapel suntem extrem de sensibili si alearga covidu' dupa noi ca dulaul dupa biciclist.
Aveti chakrele deschise si va ajunge orice blestem...

View Posteiffel, on 12 martie 2021 - 14:02, said:

Sincer sa fieu urmaresc vaccinul asta demult - aveam mai mare incredere in el decat in alea netestate gen Pfizer si Moderna - asta macare s-au mai facut vecinuri de genul sau.
Dar... cam multe probleme cu el, nu-mi explic.
Prima data legat de eficacitate - au obinut o eficacitate buna din greseala - a trebuit sa refaca testele.
Pe urma problemele legate de varsta ca n-au testa suficinte persoane peste 55 de ani.
Acum apare si asta.

Celelalte vaccinuri cum naiba par a fi perfecte ?

SI in alta oridne de idei. Daca cineva moare fiind infectat cu Covid e declarat mort de Covid, indiferent de comorbiditati.
Daca cineva moare dupa vaccin atunci a murit de al comorbiditati, nu de la vaccin - cum vine asta ?

Mai ales ca din cate vad vaccinul cam imita simptomatologia Covid - si la Covid se moare de tromboze.
Sa iei in calcul un aspect.
Orice medic stie ca NU se vaccineaza un organism bolnav.
Nu vii sa ataci sistemul imunitar in alerta inflamatorie, cu antigenitate in plus.

Insa in actuala campanie agricola de vaccinare anticovid, or fost vaccinati multi indivizi infectati.
Multi n-or mai tinut cont daca au simptome, s-or dus si s-or vaccinat "ca sa se faca bine".
Reactii trombotice sunt produse de citokine. Posted Image

View Postlupini, on 12 martie 2021 - 14:49, said:

Şi Astra Zeneca ar fi fost perfect, dacă nu şi-ar fi luat cineva "inima-n dinţi" să spună că...are hibă. Aşa e şi cu celelalte.

Încă multă lume nu s-a dumirit că aceste vaccinuri anti-covid sunt un experiment făcut pe oameni, şi dintre toate, cele care vor da mai multe rateuri, adică vor provoca cele mai multe şi mai urâte reacţii adverse, acelea vor dispărea. Să ne gândim că experimentul vaccinului împotriva poliomelitei a durat între 1948-1955, adică...7 ani.
Si mai e un aspect, care poata numele de ... concurenta.

View Postjezebelle, on 12 martie 2021 - 16:28, said:

Am aflat că ieri, la spitalul unde lucrează un prieten, s-a prezentat un domn de 46 de ani cu o TVP. A făcut astra în urmă cu vreo 14-15 zile.
S-o vaccinat infectat fiind ?

Edited by Hunor_66, 12 March 2021 - 21:16.


#114
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View PostHunor_66, on 12 martie 2021 - 21:21, said:


Aveti chakrele deschise si va ajunge orice blestem...

S-o vaccinat infectat fiind ?

Chiar te miră asta ?
M am vaccinat in aceeasi zi cu unul care făcuse boala, de 2 zile ieșise din izolare.
L am intrebat de ce se mai vaccinează dacă abia a făcut boala iar răspunsul a fost halucinant. "Vrei să pierd rândul ? "
Mno..., ce să mai zici ?

#115
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 14.05.2008
Mie toata treaba asta imi pare o incercare de a "elimina concurenta" Astra e facut de UK, care a avut nesimtirea sa iasa din UE. De asemenea este si de vreo 4-5 ori mai ieftin decat Pfizer/Moderna.

Pt cine e curios - aici https://wonder.cdc.g.../datarequest/D8 este pagina oficiala a CDC unde sunt declarate toate  efectele adverse de la toate medicamentele aprobate in SUA alegeti covid 19 vaccine si death la parametrii apoi vedeti ce va da. Mie mi-a dat peste 1000 doar in US pentru Pfizer si Moderna
Pentru EU aici http://www.adrreports.eu/ro/index.html - asta e ceva mai greoi de navigat, nu iti spune nicaieri direct "death" ci ai grupe de efecte si trebuie sa stii care ar fi potential cauzator de moarte sau le iei la rand - de exemplu daca te duci pe number of "individual cases by a selected reaction" si dai pe diverse reactii din partea stanga o sa ai jos de tot "Fatal" am pus un exemplu pt Moderna

Binenteles ca poate exista un cumul de reactii adverse la aceeasi persoana.

Prin urmare eu nu as neglija Astra Zeneca doar pentru ca e singurul despre care se vorbeste deschis si foarte pe larg despre reactiile adverse, desi astept cu interes Sputnik Posted Image

Sa luam fiecare decizii informate zic Posted Image

Attached Files


Edited by WhimsicalPeanut, 12 March 2021 - 22:09.


#116
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostTsunnnami, on 11 martie 2021 - 20:51, said:

Mai, dar cum puteti voi programa dincolo de Bucuresti ca eu nu gasesc?
Mie mi se arata doar 13 centre pe site si numai in Bucuresti.
Attachment vaccin.jpg

Cum "vad" ce-i afara si cum programez?
se numeste vpn...

#117
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,882
  • Înscris: 31.03.2003
Vaccinul de la Astra Zeneca, la fel ca si Pfize si Moderna, banuiesc ca si JJ, au primit o aprobare CONDITIONATA in UE. Spre deosebire de USA, unde au fost aprobare accelerat.
https://www.dw.com/r...n-ue/a-55997924

Cat despre vaccinurile "experimentale", nu inseamna ca nu au trecut prin cele 3 faze ale studiilor clinice.

#118
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021
Pe voi nu va apăsa pe creier toată  propaganda asta guvernamentală pro-vaccinista tot tirul ăsta mediatic cu arme grele?
În mod normal, o vaccinare bine intenționată, fundamentată științific ar trebui sa apară într-un colț de ziar... atât.

#119
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Cat despre vaccinurile "experimentale", nu inseamna ca nu au trecut prin cele 3 faze ale studiilor clinice.
dar nu inseamna nici invers
am citit cu maxima atentie raportul cu privire la studiile clinice pentru pfizer si am ramas cu intrebari importante statistice neelucidate.
pe gravide abia acum incep studiile clinice.

#120
romeo2

romeo2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 15.06.2007

View PostTankx, on 14 martie 2021 - 06:41, said:

Pe voi nu va apăsa pe creier toată  propaganda asta guvernamentală pro-vaccinista tot tirul ăsta mediatic cu arme grele?
În mod normal, o vaccinare bine intenționată, fundamentată științific ar trebui sa apară într-un colț de ziar... atât.

Pai toti vreti normalitate si sa se deschida restaunrantele si stadioanele, mitinguri galagioase, pai asta inseamna vaccinare gicule! E grele...

#121
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,882
  • Înscris: 31.03.2003

View PostTankx, on 14 martie 2021 - 06:41, said:

Pe voi nu va apăsa pe creier toată  propaganda asta guvernamentală pro-vaccinista tot tirul ăsta mediatic cu arme grele?
În mod normal, o vaccinare bine intenționată, fundamentată științific ar trebui sa apară într-un colț de ziar... atât.
Nu, statul e obligat sa faca asta.

View Postapocalipsul, on 14 martie 2021 - 08:30, said:

dar nu inseamna nici invers
am citit cu maxima atentie raportul cu privire la studiile clinice pentru pfizer si am ramas cu intrebari importante statistice neelucidate.
pe gravide abia acum incep studiile clinice.
Evident. Fiindca gravid esti 9 luni doar.

Hai, veniti si cu faza aia ca are triunghiul negru.

#122
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006

View Postarg, on 12 martie 2021 - 22:17, said:

se numeste vpn...
stiu ca postarea e veche, dar fa si tu un efort si nu mai scrie timpenii care-i pot deruta pe cei care te iau in serios!
vpn ca sa vezi centrele de vaccinare din RO!!!

#123
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
omul a intrebat cum poate convinge un sistem ca are alta locatie... asta e una din solutii.

Edited by arg, 14 March 2021 - 12:51.


#124
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,499
  • Înscris: 20.10.2015

View Postjimi91, on 12 martie 2021 - 20:04, said:

Update : am anulat vaccinul AstraZeneca...mergem pe Moderna, am sunat, am facut programarea, totul in regula.

Care e numarul de tel?
Eu tit incerc sa ma programez, oricare ar fi vaccinul

#125
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,499
  • Înscris: 20.10.2015
A did it, Uh did it!!!!!
31 martie - 26 may

#126
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Famous last words!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate