Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Un site la inceput de drum

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
AdaMarina

AdaMarina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.11.2005
Suntem la inceput de drum in a realiza un site pentru firma. Am tot citit, am incercat sa ma documentez pe web dar am ajuns la atatea informatii contradictorii incat chiar nu mai stiu ce sa cred cu privire la: platforma pe care trebuie sa o aleg, banii care trebuie investiti in site, hosting, mentenata si reclama.
In afara de asta, cum poti alege un web designer bun ? Cum poti diferentia, printre atatea reclame, un om ok fata de semi-sarlatanii de pe net !?

Am mai citit si pe forumuri pareri, dar pentru cineva care se afla la inceput de drum, se vehiculeaza sume pe care nimeni nu le are cand incepe un business. Poate cineva sa ne dea un sfat cu privire la aceste aspecte?

Business: Scaune
Produse: in jur de 100 modele dar cu 3-4 poze la fiecare produs, fise tehnice, schite montaj.
Vanzare pe net: da

Ce platforma sa folosim (wordpress, wix, gomag, opencart etc.) ?
Cat conteaza "cota de folosire" a unei platforme pe net ? Adica, daca Wordpress are cota de 65% ca si siteuri realizate, chiar inseamna ca e cel mai bun ?
Daca vrei si vanzare "online" ce presupune asta, in plus ?
E mai bine sa alegem pe cineva care ne asigura mentenanta anuala sau pe cineva care l-a facut si gata ?
Nu stiu daca in primul an o sa avem fonduri suficiente sa bagam in Google Ads sau Facebook, dar e de mare ajutor sa stim cam la ce sa ne asteptam, daca nu investim in reclama 1 an! Am citit undeva ca google te "depuncteaza" daca stai asa, pur si simplu, pe net de nu mai poti face nimic dupa un an ca sa ajungi in prima pagina. Mai bine faci alt site... E adevarat ?

Imi cer iertare pentru intrebarile, poate stupide pt multi din voi, insa chiar nu stim de unde sa incepem...

Multumesc, oricui are nevi sa-mi raspunda

#2
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019
Nu. Inseamna ca e cel mai popular.
Codul WP este printre cele mai slabe ca si calitate,daca nu cel mai slab pentru ca dezvoltatorii au mizat pe compatibilitate ca sa nu piarda utilizatori.
Deci este o platforma ineficienta si inconsistenta.
Daca nu ai bani si vrei ceva rapid si relativ sigur atunci e OK cat timp il ti actualizat la zi

#3
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021
Zici acolo ca nu stii daca o sa ai bani de reclame in primul an. Dar 100 de produse, cu 4 poze, cu schite, cu..

Fara reclama, degeaba mai faci site-ul.


Sau vrei sa vina direct din cautari? Atunci iti trebuie SEO.
Tot bani.



Ideal e sa ai un om la care sa apelezi usor. Pentru ca mereu vei avea idei noi.
Un newsletter. O promotie. O reducere. Un voucher mai deosebit. Un formular. Etc. Tot timpul e ceva de facut.


Cauta sa iti faca o pagina frumoasa in care sa ai 9 produse. (3x3)

Sau doar 3, prezentate bine. Promoveaza pagina respectiva si daca iti vin vanzari. O sa ai bani de alte promovari.
Si extinderi de site.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Wordpress in special este ptr blog-uri - normal ca e foarte folosit.
Ptr vanzari nu prea - dar merge la firmele mici macar ptr o prezentare.

Da tu vrei sa faci vanzare pe net - sa primesti comenzi, eventual si plata online atunci ai nevoie de ceva creat special ptr vanzare de produse, eventual si posibilitate de plugin ptr plati online cu un furnizor de servicii de pe la noi.

Un exemplu de platforma open-source ptr comert online e asta - https://www.prestashop.com/en

Evident va trebui cineva care sa o configureze si sa o adapteze nevoilor tale.

Edited by eiffel, 11 March 2021 - 12:12.


#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Intrebare de baza, macar sa imi dau seama cam pe unde bateti: cam ce buget ati aloca pentru realizarea siteului? dar pentru intretinere?

#6
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

View Postdexterash, on 11 martie 2021 - 12:10, said:

Intrebare de baza, macar sa imi dau seama cam pe unde bateti: cam ce buget ati aloca pentru realizarea siteului? dar pentru intretinere?

Asta e cea mai buna intrebare pe care sa ti-o pui cand vrei sa-ti faci un site.

#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Cu buget redus merge si Wordpress  + WooCommerce. Nu mai fiti elitisti.

#8
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Merge si o pagina statica HTML - de ce nu? Intrebarea e: ce obtii cu asa ceva? Ca banuiesc ca incerci sa obtii ceva din pagina aia, nu? Adica este o investitie din care vrei sa "recuperezi" ceva, cumva, intr-o perioada X. Doar nu arunci bani de aiurea'n ea, nu?

Ce ar fi sa ganditi business in loc de "imi fac eu un blog pe blogspot sa pun o reclama"? Mama lor de elitisti...

Edited by dexterash, 11 March 2021 - 12:33.


#9
AdaMarina

AdaMarina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.11.2005

View Postdexterash, on 11 martie 2021 - 12:33, said:

Merge si o pagina statica HTML - de ce nu? Intrebarea e: ce obtii cu asa ceva? Ca banuiesc ca incerci sa obtii ceva din pagina aia, nu? Adica este o investitie din care vrei sa "recuperezi" ceva, cumva, intr-o perioada X. Doar nu arunci bani de aiurea'n ea, nu?

Ce ar fi sa ganditi business in loc de "imi fac eu un blog pe blogspot sa pun o reclama"? Mama lor de elitisti...

Ideea este, chiar daca pare naiva, dar o am intuitiv: sa facem siteul pentru "a fi" pe net ca si firma, nu neica-nimeni din bl, ap. (sa te gasesca cineva, daca te cauta, cu RO, CUI etc.) si cu o gandire de viitor, spre a putea fi dezvoltat la ceea ce vrem sa ajungem. Adica un portofoliu de 300-500 produse si o firma respectabila, fara fite si figuri. Stiu ca 80% din start-up uri dau faliment in primul an, dar as dori sa facem parte din cei 20% care cladesc ceva pt viitor. Idealista sau proasta, asta e!

Bugetul, fiindca habar nu am de costuri, cred ca in jur de 1000 euro (avem credit aprobat de 10.000 euro)

View PostbvygKLM, on 11 martie 2021 - 12:04, said:

Zici acolo ca nu stii daca o sa ai bani de reclame in primul an. Dar 100 de produse, cu 4 poze, cu schite, cu..


Toate datele tehnice + poze vin de la fabricant. Nu fac nimic, poate doar cateva retusuri, unde e nevoie. Putin PS si AI am habar.

#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
1. Pai ziceti de portofoliu de 100 de produse. Alea nu sunt depozitate / fabricate undeva? Deci, nu e doar BL, AP, nu?
2. La 1000 de euro... Avand in vedere ca salariile din IT (in mare, ca e complicat de spus exact, in functie de domeniu, de blabla) bat cam la 500-2000 pe nivel juniori-mediu, zic ca da cu virgula. Hai, poate gasesti un junior, proaspat absolvent, care sa-ti faca ceva in banii astia (+/-), da' sa nu te astepti sa fie (1) performant, (2) aspecutos, (3) ceva care sa vanda, (4) business-oriented. O sa iasa fix "ceva". Iar incarcatul a 100 de produse in site X ( 4 poze / produs + fise + descrieri) => munca. Si nu putina, mai ales daca nu aveti experienta.

#11
AdaMarina

AdaMarina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.11.2005

View Postdexterash, on 11 martie 2021 - 13:04, said:

1. Pai ziceti de portofoliu de 100 de produse. Alea nu sunt depozitate / fabricate undeva? Deci, nu e doar BL, AP, nu?
2. La 1000 de euro... Avand in vedere ca salariile din IT (in mare, ca e complicat de spus exact, in functie de domeniu, de blabla) bat cam la 500-2000 pe nivel juniori-mediu, zic ca da cu virgula. Hai, poate gasesti un junior, proaspat absolvent, care sa-ti faca ceva in banii astia (+/-), da' sa nu te astepti sa fie (1) performant, (2) aspecutos, (3) ceva care sa vanda, (4) business-oriented. O sa iasa fix "ceva". Iar incarcatul a 100 de produse in site X ( 4 poze / produs + fise + descrieri) => munca. Si nu putina, mai ales daca nu aveti experienta.

1. Sunt depozitate intr-un spatiu special amenajat, la parter, sub birouri, iar plata la furnizor o facem pe masura vanzarii;
2. Da, cred ca ai dreptate... Si arunci la ce sume sa ma astept ca sa fie (1) si (2) si (3) si (4) ... ?

#12
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Poti incerca si Shopify. Poti sa-ti faci cont si, in prima luna, e moca. Nu parea foarte greu sa adaugi niste produse acolo, m-am jucat si eu putin cu el.
Apoi ,daca iti place, continui cu el sau angajezi pe cineva sa o faca.

#13
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
1. Pai si e cu showroom sau fara? Care va fi vehicolul principal de vanzare?
2a. Ai niste costuri initiale - domeniu / email / hosting / blabla. Depinde, sa zicem 100-250 euro
b. Costuri de design - pentru site, carti de vizita, pliante, altele asemenea - habar n-am, in functie de designer, de la 100 de euro la cat naiba o fi.
c. Costuri de site / implementare design in site - de la 250 de euro in sus, sa zicem. Depinde.
d. Costuri de customizat / adaugat functionalitati siteului (luand in calcul ca mergi pe o solutie opensource, de genul Wordpress) - 250+
e. Costuri de continut (cu sau fara costul de implementat produse) - o fi de la 10-15 euro / pagina in sus.
f. Altele, care apar dupa. Si, de obicei, apar.

P.S. Nu am laut in calcul SEO si optimizari - atata timp cat nu vanzarea online e cea principala.

#14
AdaMarina

AdaMarina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.11.2005

View Postdexterash, on 11 martie 2021 - 13:27, said:

1. Pai si e cu showroom sau fara? Care va fi vehicolul principal de vanzare?

P.S. Nu am laut in calcul SEO si optimizari - atata timp cat nu vanzarea online e cea principala.

1. Este fara showroom, doar depozitare. Principalele canale sunt: emag, cel si comenzi directe de la firme producatoare de mobila. Pentru a trece noi, direct, online, ne trebuie site, diversificare produse;
2. SEO, optimizari.... greu cu online-ul asta!
Multumesc oricum pentru rabdare, parca m-am mai desteptat putin...

#15
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Daca vorbim de comenzi de la firme, pentru asta nu e nevoie de ecommerce. Ca nu sta firma Y cu ¨Adauga in cos¨. Eu unul as continua vanzarea prin emag&co pentru particulari, si dezvoltarea site-ului pentru comenzi B2B, pentru inceput. Ulterior, cand sunt bani mai multi, se poate implementa si ecommerce, si nu musai custom, cu design custom si fiecare linie de cod custom, cum se impinge ideea ca nu se poate altfel.

De ce dracu te-ar costa 250 de euro hosting + domeniu pe un an, habar n-am.

#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostAnn0nyym0us, on 11 martie 2021 - 14:09, said:

De ce dracu te-ar costa 250 de euro hosting + domeniu pe un an, habar n-am.
Cat e GMail for Business per an, pentru 2-4 conturi? Cat e un hosting cat-de-cat capabil?

#17
AdaMarina

AdaMarina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.11.2005

View PostAnn0nyym0us, on 11 martie 2021 - 14:09, said:

Daca vorbim de comenzi de la firme, pentru asta nu e nevoie de ecommerce. Ca nu sta firma Y cu ¨Adauga in cos¨. Eu unul as continua vanzarea prin emag&co pentru particulari, si dezvoltarea site-ului pentru comenzi B2B, pentru inceput. Ulterior, cand sunt bani mai multi, se poate implementa si ecommerce, si nu musai custom, cu design custom si fiecare linie de cod custom, cum se impinge ideea ca nu se poate altfel.

De ce dracu te-ar costa 250 de euro hosting + domeniu pe un an, habar n-am.

Da, dar firmele trebuie sa te gasesca undeva, pe un site, sa stie ca existi, si ce produse ai, nu sa comande bineinteles.
Vanzarea de la emag&co este incarcata de 20-30% comisionul lor. In plus, au atatea produse ca te pierzi prin ele si tu, ca firma, ai sanse mici sa vinzi prin ei cat de cat. Cel putin, pana acum, cam asta a fost situatia.
De aici si ideea de site propriu de prezentare si comert. Poate ideea e gresita, fiindca nu am calculele facute, d-asta si incerc sa adun informatii. Merita !? Si daca da, de la ce sume in sus devine profitabil !?

#18
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Fix GMail business ii trebuie pentru afacerea asta. Faci upselling de zici ca ai de castigat din treaba asta, doar sa imi dovedesti mie contrariul. Cumperi hosting cu IP dedicat, backup zilnic si casute de e'mail nelimitate pe un an din Ro cu 70EUR si mai cheltui 15EUR pe domeniu.

Dar tu o sa vii sa-mi spui ca hosting cat de cat capabil e vreun VPS cu 16GB RAM si 2 procesoare dedicate, sau chiar vreun server dedicat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate