Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Calatorie in Franta, Martier 2021

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.11.2005
Buna ziua
Stie cineva daca pot sa ma duc pana in Franta cu masina in aceasta perioada?
Trebuie facut testul PCR?
Stau mai putin de o saptamana. La intoarcere sunt alte conditii, alte teste?
Habar nu am unde pot sa ma interesez.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Informatii gasesti aici:
https://www.diplomat...nals-in-france/

#3
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,650
  • Înscris: 29.08.2013
Gasesti pe site-ul MAE conditiile de intrare pe teritoriul fiecarei tari prin care vei trece.

Cu masina e destul de complicat, dat fiind faptul ca sunt multe tari de tranzitat (Ungaria / Austria / Germania / etc), si fiecare are conditiile ei.
Din cate stiu, cu test PCR negativ, mai ales daca esti in tranzit, n-ar trebui sa fie probleme (cel mai bine verifici pentru fiecare tara in parte), dar problema e ca probabil o sa-ti expire valabilitatea testului pana ajungi in Franta (nu cred ca o sa faci o zi cu masina pana acolo).

https://www.mae.ro/t...conditions/3698

Quote

Începând cu data de 31 ianuarie 2021, ora 00:00, toate persoanele cu vârsta de peste 11 ani care sosesc în Franța din țările spațiului european au obligația de a prezenta companiei de transport și autorităților care efectuează controlul de frontieră un test molecular tip PCR cu rezultat negativ pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2, prelevat cu maximum 72 de ore înaintea deplasării.
Măsura se aplică pentru toate tipurile de deplasare: aeriană, maritimă, rutieră și feroviară.


#4
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.11.2005
asta am vazut dar pe site la MAE este mentionat si

"Măsurile menționate se aplică și pentru persoanele aflate în tranzit.

Autoritățile franceze recomandă insistent persoanelor care sosesc în Franța dintr-un stat al spațiului european să se autoizoleze pentru 7 zile de la sosire și să efectueze, la finalul acestei perioade, un al doilea test tip PCR pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2."
Asta mi se pare ambigua rau de tot...
Chiar nu stiu nici cum sa o interpretez

Am gasit la Tarom

1. Începând cu data de 24.01.2021, autorităţile franceze au impus noi
restricţii referitoare la intrarea pe teritoriul Republicii Franceze.
Astfel, toţi pasagerii cu vârsta peste 11 ani care călătoresc în Franţa
trebuie să prezinte la îmbarcarea in avion : un test PCR NEGATIV
COVID-19 efectuat cu maxim 72 de ore înainte de ora de decolare,
declaraţiile* (ataşate in josul acestui document începând de la
pagina 2 - se completează pentru pasageri adulţi, dar şi pentru
pasageri minori, cu vârsta sub 11 ani şi peste 11 ani), o declaraţie pe
proprie răspundere prin care pasagerii se angajează să se autoizoleze
pentru o perioadă de 7 zile după sosirea în Franța
, declară că vor
efectua un al doilea test PCR la finalul acestei perioade de
autoizolare și declară că nu prezintă simptome specifice COVID-19 și
nu au intrat în contact cu o persoană pozitivă în ultimele 14 zile
înaintea sosirii pe teritoriul francez.

#5
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Si noi stam ca pe ace! Am pleca si maine spre Franta, dar tragem de timp pana spre aprilie-mai.

Nu drumul ne sperie, nu testul obligatoriu, ci restrictiile din Franta. Couvre-feu de la ora 18 pana la ora 6. Restaurantele, muzeele, teatrele sunt inchise. Carantina 7 zile. Deplasarea se face pe baza de declaratie, ca anul trecut la noi.

Drumul cu masina inseamna tranzitarea Ungariei, Austriei, Germaniei si in nici una din aceste tari nu se admite innoptarea. Desi am avut rezervari in Germania, le-am anulat cand s-a trecut la tratarea Romaniei ca intreg, nu pe regiuni. Ungaria a precizat care sunt traseele pentru tranzit, statiile de unde se poate alimenta. Adica: am oprit pentru alimentare in Ungaria si in Germania, am baut o cafea in Ungaria la dus. Atat.

Am povestit cate ceva la Turism auto despre cele doua calatorii de anul trecut in Franta. Ultima (octombrie – noiembrie) e de interes pentru dumneavoastra si s-a desfasurat in conditiile de tranzit de acum, dar cu alte conditii in Franta (couvre-feu de la ora 21, muzee, restaurante deschise, fara test si carantina). Am prins circulatia pe baza de declaratie numai in ultimele 2 zile.


< sftpdt >, nu a fost complicat, ci obositor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate