Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Vladuta Lupau - Bate vantul bate (hora etno)

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,657
  • Înscris: 29.12.2016
Vlăduța Mărioara Rus Lupău (n. Vlăduța Mărioara Lupău, 8 martie 1991, Șimleu Silvaniei, Județul Sălaj), cunoscută sub numele de scenă Vlăduța Lupău este o cântăreață de muzică populară românească din zona Ardeal și realizatoare de emisiuni de muzică populară. Primul său cântec l-a interpretat la emisiunea Tezaur Folcloric în anul 1995, la vârsta de 4 ani.

* Silver Creator Award - YouTube, primul artist de muzică populară din România care atinge cifra de 100.000 de abonați pe platforma YouTube
* Marele Premiu „Maria Tănase”
* Premiul I – Festivalul Național „Maria Lătărețu”
* Premiul I – Festivalul Național „Rapsodia Românească”
* Premiul III – „Strugurele de Aur”
* Marele Premiu „Festivalul Național de Cătănie”
* Premiul de Popularitate „Mamaia Folclor”.


Lăsând la o parte realizările acestei cântărețe, vă invit cu drag la o horă etno virtuală așa cum făceam în perioada de glorie când eram DJ. Melodia este lansată pe data de 4 martie 2021.
"Vă invităm la dans!!!"

[ https://yt3.ggpht.com/ytc/AAUvwngTkQhXyFQjMV9iIyEbPYn23gmRRkkVKtFSRA1hgQ=s900-c-k-c0x00ffffff-no-rj - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8P_fHAJ7FKk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Off...nu mai scapam de etno si manele. N-am nimic cu muzica populara sa aud un tambal, o vioara un acordeon dar cand ii aud pe-astia la orga cu acelasi ritm obsesiv si miorlaitele astea sulemenite cu aceleasi indemnuri la voie buna din trei rime si trei note imi vine sa vomit.
Partea proasta este ca de cand a devenit atat de facil accesul la internet si boxele portabile urla acceasi cocalareala din toate scarile de bloc, garaje sau masini.

#3
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 31.07.2017
femeia arata frumos, toate dragostea! dar stiti vreo taranca autentica cu imbunatatiri de videochatista eficienta... nu e prea traditionala!

#4
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
O manea mai spalata. La fel si cantareata - o manelista mai spalata.

#5
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,657
  • Înscris: 29.12.2016
Nu putem să lăsăm la o parte răutățile și să ne bucurăm pur și simplu de piesă, fără prejudecăți?
La toate evenimentele la care am sonorizat, și au fost peste 500, la un asemenea gen de piesă se ridicau peste 70% din invitați la dans.
Sunt convins că dacă aș fi băgat melodia asta într-un mix etno cu Ro-Mania, Radu Ille, Nemuritorii sau Hora, etc..., ați fi țopăit aproape toți până dimineață, asta dacă nu am fi fost în carantină / stare de alertă...

Edited by 2Unlimited, 11 March 2021 - 09:33.


#6
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
Din pacate nota 6/10. si asta luand in considerare si aspectul.
Are si melodii mai ok.

#7
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,657
  • Înscris: 29.12.2016
Nu am nimic cu faptul ca poate unora le place si altora nu le place piesa. Este normal, gusturile nu se discuta. De asemenea nu am nimic nici cu manelele. Sunt si manele bune printre ele. Ca si DJ la nunti am capatat o toleranta la manele pentru ca, obligat de diferitele situatii, trebuia sa-mi satisfac publicul. In cluburi / pub-uri era altceva, acolo puneam exact ce muzica imi solicita proprietarul, aici nu aveam probleme.
Am tinut sa fac aceasta introducere pentru a explica ceea ce urmeaza sa mentionez. In momentul in care tu te bati cu pumnul in piept ca urasti manelele si muzica etno, si am avut o sumedenie de miri care la incheierea contractului au avut exact atitudinea unor colegi de pe forum care au postat mai sus, eu accept situatia si ma modelez ca atare. Nu voi baga acest gen de muzica la nunta ta, si cu asta basta.
Insa pe timpul desfasurarii evenimentului, vin la mine invitati care cer manele, si eu nu pot sa le onorez cererile. Pe masura ce alcoolul creste ca nivel in corpul invitatilor, situatia escaladeaza si eu ma vad nevoit sa-i indrum catre mire, pentru ca fara acordul lui, nu am cum sa ajut invitatul. Invitatul se duce la mire si il ameninta cu o suma mult mai mica in plic, daca nu va ceda insistentelor lui. Si atunci, pana la urma, tot sunt nevoit sa bag manele. Acest lucru s-a intamplat in 99% din cazuri. Si atunci eu va intreb, sunteti asumati? Va asumati faptul ca nu agreeati manelele in asa fel incat nu va afecteaza daca de la nunta voastra datorita acestui aspect veti ramane datori, poate ca vor pleca si invitati fara sa va dea bani?
Eu stiu raspunsul pentru ca am trecut prin asta toata viata mea, incepand cu majoratele si balurile sonorizate din 1995, si culminand cu anul 2019 cand mi-am inchis firma. Si aici nu ma refer numai la manele. In anii 90 se cereau la chefuri melodii heavy metal (gen Slipknot), apoi in anii 2000 am inceput sa am probleme la solicitarea melodiilor cantate de BUG mafia, intotdeauna a fost un gen controversat si intotdeauna se gasea cel putin un invitat care sa ceara exact melodiile care nu erau agreeate de cel cu care incheiasem contractul...

Trecand peste asta, chiar nu se baga nimeni in hora? As prefera o fata, sa nu fie ciudat, numai cu baieti Posted Image

Edited by 2Unlimited, 11 March 2021 - 09:59.


#8
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,097
  • Înscris: 29.01.2016

 2Unlimited, on 11 martie 2021 - 09:29, said:

Sunt convins că dacă aș fi băgat melodia asta într-un mix etno cu Ro-Mania, Radu Ille, Nemuritorii sau Hora, etc..., ați fi țopăit aproape toți până dimineață, asta dacă nu am fi fost în carantină / stare de alertă...

Sunt convins ca s-ar fi ridicat lumea si ar fi topait, nu zic nu.
DAR, cred ca mai mult pentru Ro-Mania, Radu Ile, Nemuritorii, Autentic, Haiducii, Benone Sinulescu si chiar Nicu Paleru, daca tot o dam mai pe "oldies". Nu prea putem s-o aducem pe Vladuta Lupau pe aceeasi treapta cu cei de mai sus, sa fim un pic realisti.

#9
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,657
  • Înscris: 29.12.2016
Nici nu am cerut asta. Am cerut doar sa fim putin realisti si sa nu mai imprastiem cu hate in tot ceea ce apare brusc pe piata. Atat.
Ceea ce ai subliniat tu mi se pare foarte pertinent si la obiect.

#10
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,097
  • Înscris: 29.01.2016

 2Unlimited, on 11 martie 2021 - 10:14, said:

Nici nu am cerut asta. Am cerut doar sa fim putin realisti si sa nu mai imprastiem cu hate in tot ceea ce apare brusc pe piata. Atat.
Ceea ce ai subliniat tu mi se pare foarte pertinent si la obiect.

De hate nu se pune problema la mine, sunt destul de tolerant, cel putin pana la un punct.
Potential are, talentata este si cred ca ar face treaba mai buna pe zona etno-populara decat pe zona cu tente de manea. Pot sa afirm ca sigur ca ar suna si mai bine.
Dar, sunt constient ca are succes mai mult cu hibridul etno-manea, dupa cerere si oferta.

Edited by Magicwisewolf, 11 March 2021 - 10:22.


#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,021
  • Înscris: 07.11.2006

 kopac, on 11 martie 2021 - 09:12, said:

femeia arata frumos, toate dragostea! dar stiti vreo taranca autentica cu imbunatatiri de videochatista eficienta... nu e prea traditionala!

Nici cu lupa n-am gasit un rid pe fata ei.
Cred ca-i extraterestra.Ori nou-nascuta,varianta feminina a lui Benjamin Button.

#12
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
O manea infectă !

#13
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011
Muzică pentru oameni simpli. Așa ceva ascultă țăranii de oraș, inculții și minoritățile. Adică majoritatea din păcate.

#14
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,657
  • Înscris: 29.12.2016

 genius, on 11 martie 2021 - 10:24, said:

O manea infectă !

Vlăduța Lupău este o cântăreață de muzică populară românească din zona Ardeal. Asta zice wikipedia. Tu, fiind mai deștept cu o secundă, contrazici site-ul ăla și casa de producție. Eu îți recomand să trimiți un mail la ei să corecteze acolo, să nu mai existe neconcordanțe.

Spoiler

Edited by 2Unlimited, 11 March 2021 - 10:48.


#15
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Dacă ai fi un picuț mai răsărit , ai vedea că orice bou poate scrie/modifica pe wiki .
Dar , na ...

#16
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 22.03.2007
În România toate trebuie să fie cu bătaie: bate vântul, bate obrazul, bate planetara, bate covorul, nevasta, copilul... nație de bătăuși:)

#17
jeus

jeus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.01.2013

 sandel1, on 11 martie 2021 - 10:34, said:

Muzică pentru oameni simpli. Așa ceva ascultă țăranii de oraș, inculții și minoritățile. Adică majoritatea din păcate.
"Bai sa mor io" ca sa zic asa, nu sunt nici eu pro manele, dar poate ne lamuresti ce asculta oamenii culti , ca tine. Ai idee cati destepti ca tine am vazut la viata mea ridicandu-se de la masa si dansand in costume fandosite si cu fete de tocilari? La fel ca si initiatorul am lucrat oarecum in acelasi domeniu si nu de putine ori au fost mese rezervate de catre banci, companii de it samd...oameni care cereau orice alta muzica in afara de manele dar care dupa cateva ore veneau sa ceara ceva, mai de petrecere asa. Consider ca tu, domnule inteligent si altii care au de comentat negativ la aceasta postare nu ar trebui sa o faca deloc atata timp cat nu sunt interesati de subiectul respectiv. Incep sa ma intreb unde iti este inteligenta, pare a lipsi cu desavarsire.

#18
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,657
  • Înscris: 29.12.2016
Am vrut sa ma bag si eu aici dar sunt prea multi, dom'le, ca sa le raspunzi la toti. Ca DJ ajungi sa-ti fie lehamite de toate hiturile si muzica care se asculta peste tot si se cere incontinuu.
Eu, omul simplu cu 2 facultati, care lucrez intr-o companie de telecomunicatii de 22 de ani - ca si coordonator regional, si in paralel am fost si administrator de firma de sonorizari timp de 15 ani, si am poze cu cel putin 100 de celebritati din tara si de peste hotare (incluzand Faydee, Inna, Ion Besoiu, Gabriel Cotabita, Dinu Iancu Salajanu, Inna, Veta Biris, Radu Ille, Smiley, Elena Gheorghe, 3 Sud Est, Antonia, Delia, Irina Rimes, etc, etc, etc...), ascult de obicei chill-out, gothic rock si din cand in cand cate un Andre Rieu, Leonard Cohen, sau alte melodii asemanatoare. Muzica veche de obicei. Anii 90 la greu.
Apropo, am un autograf dedicat mie personal de catre Laura Stoica (RIP), pe care il pastrez cu sfintenie si cu care ma mandresc.
Si da, imi place si aceasta piesa, si imi place si felul de a fi al Vladutei Lupau. Nu-mi place de exemplu de Theo Rose, o cantareata de muzica dance / popcorn, care intr-adevar a inceput sa cante manele cu Salam si restul.
Dar na, nu trebuie sa-mi placa mie totul.

 genius, on 11 martie 2021 - 10:54, said:

Dacă ai fi un picuț mai răsărit , ai vedea că orice bou poate scrie/modifica pe wiki .
Dar , na ...

Esti un geniu, ce mai, fa-ti damblaua! Modifica si la Michael Jackson ca, canta manele. Sa vedem cat rezista modificarea ta, daca trece de admin.

Trecand peste toate, ma amuz teribil cand vad cat hate poate sa genereze o simpla piesa Posted Image
Hate dinala greu, ca dam si in cel care a postat, si in cel care comenteaza pertinent, si eventual si in adminul forumului care permite asemenea postari. Am uitat sa ne bucuram de micile placeri ale vietii, iar covidul asta ne-a facut extrem de rai.
Nu vad o viata revenita la normal in aceste conditii nici in 2030, in Romania...
Pacat pentru generatiile care vin din urma.

Edited by 2Unlimited, 11 March 2021 - 11:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate