Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

cu ce adeziv lipim polistirenul pe temelie (soclu)

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Bună seara,
Ce soluție ați folosit pentru prinderea polistirenul extrudat pe temelie?
Am dat cu soluție bituminoasă care teoretic este lipicioasă și polistirenul trebuia să stea prins de ea doar că în practică nu este chiar așa cum specifica pe cutia celor de la Mapei (plastimul).
Pământul o să îl țină în poziție dar parcă nu am încredere.
Știu că trebuie un adeziv special care să facă priza pe hidroizolație dar și pe polistirenul extrudat. Voi ce soluție ați ales?
Mulțumesc.
Attached File  IMG-20210309-WA0051.jpg   167.39K   326 downloads

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Bitumul ala ar trebui sa fie suficient.
Conteaza si manopera.
Pentru siguranta, poti da o pensula de bitum si pe placa de polistiren,

Edited by pasilla, 09 March 2021 - 20:40.


#3
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
spuma de lipit ar trebui sa fie ok

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
problema la tine e ca temelia nui foarte dreapta, in sensul ca sint denivelari de la turnare.Deci fie spuma, sau mai mult bitum.

#5
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011

View PostY0samiteSam, on 09 martie 2021 - 20:31, said:

Ce soluție ați folosit pentru prinderea polistirenul extrudat pe temelie?

In urma cu 7 ani am izolat elevatia casei cu polistiren extrudat.
Mai intai am tencuit elevatia, apoi am realizat hidroizolatia cu un mortar hidroizolant.
Ulterior, am lipit polistirenul cu adeziv, aplicand adezivul in pat continuu (tip pieptene).
Peste polistiren am montat plasa cu adeziv.
Nu am dibluit polistirenul. Adezivul si presiunea exercitata de sol au mentinut izolatia lipita de elevatie.

#6
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
am văzut la Dedeman Adeziv poliuretanic pentru polistiren Den Braven, interior / exterior.
Oare merge? suprafața pe care trebuie sa o acopăr este de 42 mp. Cred că o să intre ceva tuburi.
https://www.dedeman....-87-l/p/5007287
La specificatii obs că scrie:
Aderenta excelenta la suprafete de beton, BCA, caramida, mortar, bitum, lemn, placi aglomerate tip OSB, gips-carton si metal.

Edited by Y0samiteSam, 10 March 2021 - 02:44.


#7
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Pune adeziv de polistiren la sac, oricum il va tine pamantul fixat. Nu mai stiu ce am pus acum cativa ani dar tine si acum nu se misca desi a fost lipit pe smoala.

#8
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Eu am cumparat de la LeroaMer.. un produs de-al lor, Impact. Prinde de (de ) rupe (daca vrei sa daezlipesti polistirenul).

https://www.google.r...=6ImtuYX5LHjtsM

#9
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

asa ceva: ADEZIV POLISTIREN HYDROBIT XP, sau cesal hydrobit xps sau de la dedeman: Den Braven DenBit Styro Fix


Edited by msn2, 10 March 2021 - 09:13.


#10
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021

View PostY0samiteSam, on 10 martie 2021 - 02:42, said:

am văzut la Dedeman Adeziv poliuretanic pentru polistiren Den Braven, interior / exterior.
Oare merge? suprafața pe care trebuie sa o acopăr este de 42 mp. Cred că o să intre ceva tuburi.

Nu folosi tuburi, fratie, ca ajungi la pepeni cu banii.. Adeziv normal de polistiren.. plasa si dibluri..

Tuburile si spray-urile sunt mai mult pentru suprafete mici sau pentru rosturi.. nu are rost sa bagi sub placi asa ceva.

#11
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View PostY0samiteSam, on 10 martie 2021 - 02:42, said:

am văzut la Dedeman Adeziv poliuretanic pentru polistiren Den Braven, interior / exterior.
Oare merge? suprafața pe care trebuie sa o acopăr este de 42 mp. Cred că o să intre ceva tuburi.
https://www.dedeman....-87-l/p/5007287
La specificatii obs că scrie:
Aderenta excelenta la suprafete de beton, BCA, caramida, mortar, bitum, lemn, placi aglomerate tip OSB, gips-carton si metal.
Da, e foarte bun. Grija ca se lipeste pe orice (inclusiv haine) nu foarte greu il mai dai jos.
Iti trebuie si pistol pentru genul ala.
Poti sa cumperi si un spray de curatare o data cu adezivul.

Pentru partea de soclu pune plasa sudata si tencuiala peste polistiren, iar apoi un finisaj.

View PostTankx, on 10 martie 2021 - 10:58, said:


Nu folosi tuburi, fratie, ca ajungi la pepeni cu banii.. Adeziv normal de polistiren.. plasa si dibluri..

Tuburile si spray-urile sunt mai mult pentru suprafete mici sau pentru rosturi.. nu are rost sa bagi sub placi asa ceva.
Faci minim 10mp cu un tub, deci e chiar ieftin.
Plasa si dibluri? Adica dibluri in hidroizolatie? Adica gauri prin care sa intre apa? Adica plasa si adeziv pe o suprafata ce vine acoperita cu folie cu crampoane si ulterior pamant?

#12
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
e cam mult plasa sudata la soclu...daca nu e trotuar spre o strada f circulata merge si plasa de 160grame

#13
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021

View Postluci_flash, on 10 martie 2021 - 11:08, said:

Faci minim 10mp cu un tub, deci e chiar ieftin.
Plasa si dibluri? Adica dibluri in hidroizolatie? Adica gauri prin care sa intre apa? Adica plasa si adeziv pe o suprafata ce vine acoperita cu folie cu crampoane si ulterior pamant?

Daca extrudatul ala e doar la baza cladirii, si vine acoperit cu membrana, da, ai dreptate, nu are rost..

#14
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Mulțumesc pentru sfaturi; până la urmă am folosit tuburi cu adeziv poliuretanic Ceresit CT 84. Au intrat 14 tuburi. S-au lipit brici.
Plasa și tencuială chiar trebuie dacă vine membrană peste polistiren și apoi pământ?

#15
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View PostY0samiteSam, on 09 martie 2021 - 20:31, said:

[...]Pământul o să îl țină în poziție dar parcă nu am încredere.[...]

De ce nu? Este solutia ideala, din punctul meu de vedere. Si este exact solutia pe care am aplicat-o. Nici o problema, dupa trei ani.

#16
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View PostY0samiteSam, on 10 martie 2021 - 20:56, said:

Mulțumesc pentru sfaturi; până la urmă am folosit tuburi cu adeziv poliuretanic Ceresit CT 84. Au intrat 14 tuburi. S-au lipit brici.
Plasa și tencuială chiar trebuie dacă vine membrană peste polistiren și apoi pământ?
Nu e nevoie decat pe soclu, adica partea expusa, care nu vine in pamant. Ma indoiesc ca ai cota 0 aceiasi cu cota de teren amenajat.
Daca ai ca finisaj piatra  ai nevoie plasa sudata si tencuiala.
Daca ai finisaj decorativa de soclu e ok si plasa din fibra ceva mai groasa si masa de spaclu.

#17
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 05.11.2009

View Postcristobob, on 10 martie 2021 - 09:11, said:

Eu am cumparat de la LeroaMer.. un produs de-al lor, Impact. Prinde de (de ) rupe (daca vrei sa daezlipesti polistirenul).

https://www.google.r...=6ImtuYX5LHjtsM
Caut și eu un adeziv pentru polistiren. Problema este următoarea: am de lipit o fâșie de polistiren pe un profil pentru rigips, deasupra unei uși. Fâșia va fi acoperită de pervaz. Mă interesează cum se aplică și dacă trebuie să bag niște pene care să susțină polistirenul până se lipește de profilul metalic. Trebuie susținut polistirenul cu ceva? Îmi trebuie un adeziv care să facă priză imediat.

#18
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

View PostY0samiteSam, on 10 martie 2021 - 20:56, said:

Mulțumesc pentru sfaturi; până la urmă am folosit tuburi cu adeziv poliuretanic Ceresit CT 84. Au intrat 14 tuburi. S-au lipit brici.
Plasa și tencuială chiar trebuie dacă vine membrană peste polistiren și apoi pământ?
nu e nevoie daca pui membrana cu crampoane peste

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate