Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Alegerea Facultatii - Pareri

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
1schmeichel1

1schmeichel1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.03.2021
Salutare! Sunt clasa a 12-a pe profilul Mate-Info si sunt foarte indecis in legatura cu alegerea facultatii ( Bucuresti ). Majoritatea persoanelor ce termina profil real aleg Poli sau Unibuc. Prima este exclusa deoarece am multe cunostinte ce o fac in prezent sau au terminat-o si sunt foarte dezamagite ( s-au chinuit enorm sau au abandonat-o, altii s-au imbolnavit psihic ).
   Vreau sa intelegeti ca eu nu sunt acel elev care invata foarte mult, chiar spre deloc. Am reusit sa termin acest profil doar datorita faptului ca ma duce putin capul si prind repede. De aceea, vreau sa mi recomandati o facultate acreditata, dupa care sa am un salariu decent pentru Bucuresti dar care sa nu necesite foarte mult efort, ci o anumita lejeritate.
   As fi ales Unibuc, specializarea Informatica, dar am inteles ca si acolo e foarte greu. Nu stiu fizica deloc, cu matematica ma descurc, la fel si cu informatica. Asadar, ce facultate si specializare sa aleg?


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 1schmeichel1, on 08 martie 2021 - 13:24, said:

o facultate acreditata, dupa care sa am un salariu decent pentru Bucuresti dar care sa nu necesite foarte mult efort, ci o anumita lejeritate
Nu exista.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 1schmeichel1, on 08 martie 2021 - 13:24, said:

Majoritatea persoanelor ce termina profil real aleg Poli sau Unibuc. Prima este exclusa deoarece am multe cunostinte ce o fac in prezent sau au terminat-o si sunt foarte dezamagite ( s-au chinuit enorm sau au abandonat-o, altii s-au imbolnavit psihic ).

conform radio sant? sau a carui studiu de specialitate au ajuns respectivii cu boli psihice in urma absolvirii acelei universitati? sau li s-a cerut ca la finalul facultatii sa stie ceva din profilul absolvit si astfel li s-a parut prea greu si au clacat?

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu s-a inventat ce cauti tu
Ori pui osul la treaba, ori iti depui CV-ul la McDonalds

#5
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Raspunsul lui neagu_laurentiu este complet si a raspuns la intrebarea initiatorului. Topicul se poate inchide, altfel va devenii off topic.

Pentru gandirea initiatorului facultatea este inutila si ar fi o pierdere de vreme pentru el.

 Naijax, on 08 martie 2021 - 14:13, said:

Ori pui osul la treaba, ori iti depui CV-ul la McDonalds

Daca nu faci treaba nici la McDonalds nu te tine nimeni. Ca BigMac-ul si Hamburgerul trebuie livrat repede.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Ce vrei sa lucrezi? Nu toate meseriile din IT necesita facultate.

Poate nu te atrag deloc algoritmi dar iti place sa umbli cu retele sau sa-ti configurezi acasa un sistem de stocare de N TB. Ai vreo astfel de pasiune? Ai scris ceva cod pana acum din proprie initiativa/de placere?

Toate necesita studiu, dar altfel studiezi ceva ce-ti si place.

#7
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
cam aceeasi dilema am avut si eu acum multi ani de zile. Solutia ASE, Facultatea de Cibernetica, Statistica si Informatica Economica sau Facultatea de Contabilitate si Informatica de Gestiune. Uita-te pe programe si vezi daca ti-ar place una din ele.

#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 1schmeichel1, on 08 martie 2021 - 13:24, said:

( s-au chinuit enorm sau au abandonat-o, altii s-au imbolnavit psihic ).
Asta spune despre tine ca esti troll ratat.

#9
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Daca un recrutor are la interviu 5 personaje precum initiatorul, din 10 candidati, incep sa aiba sens anumite povesti cu salarii minime pe economie la oameni cu diploma.

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ai macar 1.70 si 70kg ?  Da la jandarmerie Posted Image

 Friskey, on 08 martie 2021 - 14:35, said:

Asta spune despre tine ca esti troll ratat.

Exagerezi. Am prieten cu politehnica, care dupa 4 ani in care a invatat zi si noapte a luat 2800lei in mana cu tot cu munca pe tura de noapte sau in week-end (era ceva "inginer" la o firma mare de la noi), in timp ce un jandarm face jumatate de an de scoala si ceva practica si zile libere cu gramada si incepe undeva la 4000lei. E corect ?!

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 1schmeichel1, on 08 martie 2021 - 13:24, said:

Sunt clasa a 12-a pe profilul Mate-Info

Vreau sa intelegeti ca eu nu sunt acel elev care invata foarte mult, chiar spre deloc.

Pai noi intelegem exact ceea ce scrii si de aici deducem nivelul tai intelectual.
Este posibil sa fie totuna pentru tine daca te duci la informatica,ziaristica sau horticultura.

 1schmeichel1, on 08 martie 2021 - 13:24, said:

De aceea, vreau sa mi recomandati o facultate acreditata, dupa care sa am un salariu decent pentru Bucuresti dar care sa nu necesite foarte mult efort, ci o anumita lejeritate.

Eventual doresti.
Doar bugetar,dar nu in prima linie,aia care-i in directa legatura cu populatia.Acolo-i de munca si salariile-s mici.

#12
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Lejeritatea poate veni, dar nu e garantata, doar dupa ce ajungi la un anumit nivel de senioritate care sa iti permita sa lasi pe juniori sa duca munca simpla si multa. Parearea mea ca ai plecat cu abordarea gresita, cauta un post caldut la stat si faci si tu o particulara de 3 ani ca orice intelectual care s-a ferit de scoala in viata asta. :)

#13
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 TruculMagic, on 08 martie 2021 - 15:17, said:

Exagerezi. Am prieten cu politehnica, care dupa 4 ani in care a invatat zi si noapte a luat 2800lei in mana cu tot cu munca pe tura de noapte sau in week-end (era ceva "inginer" la o firma mare de la noi), in timp ce un jandarm face jumatate de an de scoala si ceva practica si zile libere cu gramada si incepe undeva la 4000lei. E corect ?!

Inseamna ca s-a orientat gresit in viata si in cariera. Ghinion. Acu conteaza si pe ce domeniu la politehnica, ca daca a facut Electronica, sau Calculatoare si ia doar atat e prost. Stiu colegi cu 9,5 media la poli si master, ce lucra la banda, ca altceva nu ii duce capu. Dar cunosc si pe cineva ce a terminat anu trecut Poli si ia 9500. Media... putin peste 8. In schimb stie si ii merge mintea.

#14
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Politie sau jandarmerie.
Nici aia nu au invatat si au impresia ca-s destepti. Si castiga bine, fara stres si fara sa-si consume prea mult psihicul, sa nu cumva sa se termine.

Acuma, daca ai inclinatii mai mult spre partea practica, indreapta-te spre jandarmerie sa dai pulane si gaze.
Daca iti place mai mult partea teoretica, atunci du-te la politie sa scrii formulare si sa dai amenzi.
Daca pici la sectia 16, poti imbina teoreticul cu practicul, dar trebuie sa achizitionezi si niste elemente de ezoterism urinoterapeutic, ai vazut cam cu ce se ocupa baietii/

Daca te razgandesti totusi si vrei sa inveti ceva fara sa-ti fie frica de imbolnavire psihica, du-te la poli. Merge si universitatea.

#15
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

 Dany_Darke, on 08 martie 2021 - 14:11, said:

conform radio sant? sau a carui studiu de specialitate au ajuns respectivii cu boli psihice in urma absolvirii acelei universitati? sau li s-a cerut ca la finalul facultatii sa stie ceva din profilul absolvit si astfel li s-a parut prea greu si au clacat?
Nu, nu conform Radio Sant, dar e suficient sa auzi cateva pareri. Nu e vorba de nu stiu ce boli psihice, evident. Ci faptul ca studentii sunt stresati inutil cu materii care deseori nu conteaza.

Da, domnule, direct in afara. Sunt stresuri pe oriunde, dar macar cu un rost. Ai contacte cu institute, poti face cercetare, ai curricula flexibila etc.

Edited by aaaa4567, 08 March 2021 - 17:33.


#16
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Stii sa scrii si sa citesti in limba materna, nu esti gras ca o batoza si poti sa inoti 25 de metri? Pe tine te asteapta!
https://life.ro/ghid...giunea-straina/

#17
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Nicio sansa.

#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 qew, on 08 martie 2021 - 16:01, said:


Inseamna ca s-a orientat gresit in viata si in cariera. Ghinion. Acu conteaza si pe ce domeniu la politehnica, ca daca a facut Electronica, sau Calculatoare si ia doar atat e prost. Stiu colegi cu 9,5 media la poli si master, ce lucra la banda, ca altceva nu ii duce capu. Dar cunosc si pe cineva ce a terminat anu trecut Poli si ia 9500. Media... putin peste 8. In schimb stie si ii merge mintea.

Telecomunicatii

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate