Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

RoTLD ICI este stapan absolut pe lumea digitala din Romania..

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Am si eu magazin online, ca si alti cunoscuti, pe care l-am platit, am cumparat domeniu, in care sincer nici nu stiu cate mii de euro am investit .
Patru echipe de soft, 8 ani de munca a mea si a angajatilor.
Acum   mi l-au si scos de pe hosting , fara posibilitate de repunere fara reiinoire..alte sute de euro, pt ca azi era o notificare sa achit taxa Rotld pe domeniul MEU.


"În calitate de registrant al domeniului ,
vă notificăm prin acest mesaj că domeniul @@@@@@@@@.ro a fost programat pentru ștergere în data de 2021-06-05.
Până la data ștergerii, domeniul va fi indisponibil (va fi scos din zona DNS), operațiile permise fiind cele de reînnoire, modificare adresa de e-mail, transfer drept de folosință și transfer de la un registrar la altul."


ROTLD, se aroga in puterea abosluta (dar obscura) a tot ce exista digital in aceasta tara.
Cine se poate considera stapan pe ceva ce nici  ei nu pot contoriza, masura?  Ceva atat de mare, incat nu este clarificat , in ce masura exista in fapt?
Orice domeniu e al lor ,cumva. La Despre noi...nici un nume, totul obscur
Cine i-a abilitat?  
Ati auzit vreodata de IANA?   https://www.iana.org/) .Nu cred, pt ca la fel, sunt niste siteuri obscure , uitati-va cum arata, dar care controleaza tot la nivel global dpdv al web domain. ,
IANA abilitează, la nivelul fiecărei țări, o singură entitate pentru administrarea domeniilor de nivel superior cod de țară, în cazul României singura entitate acreditată fiind ICI-București.

Dar acele domenii sunt infinite , ok?
Ei nici nu stiu ce domenii vor vinde maine sau peste 100 de ani, pentru ca (numele) se vor activa si vor lua fiinta la cererea utilizatorului ..
Voi va dati seama ce inseamna asta?
Cele existente, o alta vaca de mult Ne-au luat bani, ne-au dat proprietate, si acum ne expropriaza, pt a ni le inchiria la preturi colosale, anuale. IAr daca uiti , le iau ei si le pot vinde la preturi mari, sau foarte mari, toata munca ta, intra in proprietatea lor.


CADRUL LEGAL
https://www.rotld.ro...
Nu exista nici o lege, nici un cadru legal aici.
Hmm, cam toate aceste pagini implica o lipsa totala de asumare si o ascundere de identitate, o lipsa de transparenta completa.


Dar totusi,  in afara de preturi :aici e totul la vedere.

2. PRETURILE lor pe ceva ce nu produc,   sunt de o nesimtire atat de mare, ce ma face sa ma gandesc doar la unele persoane din conducerea acestei biete tari.  E incredibil ce fac indivizii astia. Vreau sa prezint mai pe larg unele Servicii , de care am "beneficiat" pe Youtube

RoTLD oferă contra cost serviciul de notificare a deținătorului dreptului de utilizare al unui nume de domeniu .ro la solicitarea scrisă și motivată a unei terțe persoane în vederea organizării unei întâlniri. ( UN SIMPLU MESAJ AUTOMAT)
Tariful este:
   200 Euro (+ TVA) în valoare totală de 238 Euro.

Pentru a obține istoricul unui domeniu .ro se percepe un tarif unitar de 100 Euro (+ TVA) în valoare totală de 119 Euro pentru un domeniu .ro. Istoricul se transmite doar deținătorului dreptului de utilizare a domeniului .ro.
RoTLD oferă contra cost pentru partenerii săi serviciul de transfer domenii .ro din portofoliul unui registrar la alt registrar.
Tarifele sunt următoarele:
   500 Euro + TVA în valoare totală de 595 Euro pentru maxim 1000 de domenii transferate
   500 Euro + TVA plus 0.5 Euro + TVA pentru fiecare domeniu peste numărul de 1000 de domenii .ro specificate.



Tratametnul ROtld nu este chiar egal, ceea ce si in ton cu ceea ce au aratat pana acum:
https://zoso.ro/rotl...e-deja-mizerii/

https://arhiblog.ro/...mecherii-stiti/

Oare mai suntem oameni care gandim in tara? Sigur sa suntem, eu asa sper.

Edited by vandemm, 07 March 2021 - 20:19.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
La 8.8.8.8. cine plateste curentul?

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Eu nu am inteles ce se doreste de fapt, nu ai platit taxa si ti l-au blocat.  De ce nu ai platit-o ?

#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Ai platit "Patru echipe de soft, 8 ani de munca a mea si a angajatilor" dar nu ai avut 7-8 EUR sa platesti taxa de mentenanta anuala? :)

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Bla, bla, bla. Am renuntat sa mai citesc cand ai dat in bara cu IANA.

Pentru romanul de rand:
- IANA este organizatia care la nivel global administreaza spatiile de adresare IPv4 si IPv6, deci fara legatura cu DNS-ul care e alta mancare de peste;
- IANA delega catre 5 mari entitati regionale pool-uri de adrese IPv4 si IPv6, le da dreptul de a folosi acele plaje de adrese de a fi alocate la clienti, ISP, etc.
- Nici una din acele entitati nu au legatura cu DNS-ul, entitatile fiind ARIN, RIPE NCC, AfriNIC, APNIC si LACNIC.

Legat de RoTLD / ICI, daca tot mentionezi 8 ani ca perioada in care ai bagat bani in ceva ar fi bine sa nu mai fii asa virulent la adresa RoTLD si sa recunosti ca nu cunosti regulamentele in vigoare, legile dupa care se guverneaza RoTLD si care exista de 10 ani pe putin deci cand ai cumparat domeniul ala inseamna ca ai semnat ca primarull. De ani de zile se stie ca un domeniu se plateste anual, exista o taxa de administrare ceva asemanator. Pana si cei care au cumparat (platit dreptul de a folosi) un domeniu inainte de a se modifica legea au fost nevoiti sa plateasca acea taxa de X euro pe an.
Acum daca citim si ce ai primit pe mail mai observam si faptul ca:

Quote

Până la data ștergerii, domeniul va fi indisponibil (va fi scos din zona DNS), operațiile permise fiind cele de reînnoire, modificare adresa de e-mail, transfer drept de folosință și transfer de la un registrar la altul."
Adica platesti frumos taxa si gata folosesti numele ala inca un an. Apoi cum zic vorbitorii de engleza Rinse and repeat. Platesti taxa il mai folosesti un an.

So chill ca RoTLD e nevinovat in treaba asta.

LE: Sau cei care au inregistrat un domeniu inainte de modificarealegii au putut folosi domeniul pentru 10 ani fara sa plateasca taxa de administrare. Parca era ceva asemanator. Dar nu retin exact intervalul de timp pentru care se putea folosi numele inregistrat la RoTLD.

Edited by MembruAnonim, 07 March 2021 - 20:41.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Pe scurt, domeniul nu il detii tu, ci il inchiriezi.

Din ce vad, ai dreptul sa il reinnoiesti, deci fa acestlucru, de rpeferinta pe durata maxima, ca sa nu mai faci atac de apoplexie pe forum.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Stai asa, adică ce-i pe net nu e gratis?! A venit notificarea, a ingnora-o si acum se vaită peste tot.


PS: pacat c-ai sters numele domeniului. As fi bagat si eu o fisa să-l inregistrez atunci cand o sa devină disponibil :).

#8
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Omul are dreptate.
Dar atat de multi traiesc ca si sclavi si platesc orice li se cere incat nici nu mai sunt capabili sa conceapa libertatea.
La unii e de inteles ca s-au nascut fara sa cunoasca si altceva dar cei de peste 30 de ani nu au scuza.
Tara e impartita in paraziti-cei care cer bani in schimbul aprobarii lor,deci in schimbul a nimic.Si sclavi-cei care dau bani fara sa conteste autoritatea sau existenta acelor paraziti.
Au trecut vremurile cand ca sa primesti bani trebuia sa produci ceva

Edited by cutzu_rexi, 07 March 2021 - 21:52.


#9
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View PostAdm, on 07 martie 2021 - 20:44, said:

Pe scurt, domeniul nu il detii tu, ci il inchiriezi.

Din ce vad, ai dreptul sa il reinnoiesti, deci fa acestlucru, de rpeferinta pe durata maxima, ca sa nu mai faci atac de apoplexie pe forum.
nu chiar, un domeniu nu a existat pina cineva nu a solicitat primul combinatia respectiva de litere! deci ele nu stau undeva, tu te duci si il inchiriezi pe cel dorit!
dar taxa este justificata si mai mult ca decenta! dar sa visezi mii de euro, echipe de soft care a lucrat sute de pore si sa nu cunosti chestii banale sau sa nu-ti permiti 12 euro pe an, este cel putin penibil!

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Mai e ceva aici, numele ala de domeniu nu este X, este X.ro unde .ro este delegat catre RoTLD (Ro Top Level Domain) deci RoTLD e proprietar pe .ro si inchiriaza o bucatica X.ro catre client. Cam asa sta treaba. Oricum initiatorul sa zica merci ca e in Romania si nu in USA, ca acolo platea si timpul perdut a citi postarea sa initiala. Unele reglementari sunt venite de la UE. Tocmai ce am aruncat un ochi pe un articol interesant legat de cetatenii din UK care odata cu iesirea Angliei din UE au pierdut dreptul de a utiliza / cumpara (inchiria) nume de domenii .eu. Normal, Anglia nu mai este in EU. Dar sunt multe persoane care considera ca orice actiune este ilegala si ca ele au fost victime ale acelei actiuni ilegale.

Taxa e pentru .ro nu X.ro, probabil asta este logica. Daca initiatorul avea .com atunci platea la detinatorul TLD-ului .com pentru ca folosea .com. E cam greu de explicat.

Edited by MembruAnonim, 07 March 2021 - 22:34.


#11
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 04.03.2020
Am 3 domenii .ro si nu ma plang.
Era nasol daca le faceau exagerat de scumpe.
Magaria este ca atunci cand am achizitionat 2 dintre ele, erau pe viata, iar acum trebuie sa platesc anual pentru ele.

#12
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021
Așa se fac banii - jumulind sume mici de la o puzderie de fraieri.
Pe de altă parte o discuție principială (în termeni de bine și rău) e greu să aibă un verdict clar - depinde de care parte a baricadei te afli - dacă ești norocosul care încasează sau prostul care plătește.

Dar rezervarea de domeniu plătind o taxa anuala nu e noua, lumea știe de ea din 2019 sau când a intrat în vigoare.

@initiator, nu știai că trebuie să plătești taxa anuală de domeniu?

#13
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
In afara de o mana de oameni care inteleg,   o ciurda de cativa nenici incoerenti ,care nu inteleg nici un rand scris.
Asa ca nu am asteptari, e prea complicat pentru nivelul vostru sirs.   Incoerenti sunteti pt ca nu sitit despre ce vorbiti aici.


Se va si repetati unul pe altul, in cord, la 2 secunde.

Eu nu ma plang , ci ridic un subiect.   NU ETA PT VOI , nu am nevoie de ajutorul vostru , dar am dat pe fata ceva lucruri deranjante , care pe multi neninci fara logica i-a legat in singurul neuron existent.

Imi pare rau ca sunteti ilogici, dar succes in continuare. Pana acum niciunul nu a spus vreun cuvant prin care sa demonstreze decat prorpia incompeteneta si OFF TOPIC.

Edited by vandemm, 08 March 2021 - 12:26.


#14
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
ce ironic. tu nu ești în stare să spui ce vrei, dar îi acuzi pe alții de incoerență. fără măcar să te uiți sau sau te întrebi dacă nu cumva sunt alții care sunt mai vechi pe net și știu fazele astea de dinainte ca tu să ai internet.

#15
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009

View PostMembruAnonim, on 07 martie 2021 - 22:32, said:

Mai e ceva aici, numele ala de domeniu nu este X, este X.ro unde .ro este delegat catre RoTLD (Ro Top Level Domain) deci RoTLD e proprietar pe .ro si inchiriaza o bucatica X.ro catre client. Cam asa sta treaba.


Bla, bla, bla. Am renuntat sa mai citesc  si eu ca vb aiurea , repeti ce a mzis eu, si esti inteligent pt asta

." De ani de zile se stie ca un domeniu se plateste anual, exista o taxa de administrare ceva asemanator.  "

by unul care nu stie nici macar el ce doreste , vb de "legi" ca si ai sai multi "colegi"


IANA , are un site obscur ,nu ai da 0.02 centi pe el. De ce oare?
LA o companie ENORMA , avand in vedere ca cel mia mic pui al ei e ROTLD, va dati seama ce implica asta, cel putin la nivel de transparenta.
Unde s-a auzit de ei si de numele astora, sa mi spuneti si mie, eu unul nu ma uit la TV. DAti mi ceva reportaje, macar unul ,ca se lauda ROTLD ca din anii 70 sunt smecheri.

Edited by vandemm, 08 March 2021 - 12:32.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Deci practic s-a dus pe copcă marele magazin fiindcă nu ți-ai citit mailurile.

Asa se cern afacerile serioase, deci fericiti noi!

#17
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Ma doar prea putin ca nu platesc eu pt site nu sti ucat timp, ca nu traiam din el

Subiectul este valid, prea putin conteaza un mic flamer de aici, cocosel de stepa.
Nu am aruncat vina asupra faptului ca am intarziat plata, ci asupra intregului Subiect.
Nu se ataca un subiect din toate partile, eu am prezentat UN ANSMABLU, mai multe chestiuni, problema mea se poate scoate din ecuatie, eu sunt foarte happy cu si ste-ul scos, no importa.  

Binienteles ca am cunostinte de reglementari si de ce variatne am cu el scos din hosting, asa ca chill.
Doar ca am aratat si cu siguranta am si vazut reactia "prietenilor" de sistem. Nu ma supar deloc


Pt Kagaroth
DA LEGEA, nu continua discutii toeretice cu noi, ca ai auzit cu ceva in UK.
In primu rand nu ma intereseaza de UK, ce ne  spui UK?   NIci nu sunt din EU
Noi vb de Rotld

PS 3 vote de 1 star in cateva ore/minute.
    Bv, imi place coordonarea baieti.

Edited by vandemm, 08 March 2021 - 12:46.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru ca de, pomenile nu tin la infinit si cineva trebuie să plătească pentru mentenanță într-o forma sau alta. Da tu un exemplu de un alt register care nu cere plata anuală.

In rest, aceleași discurs ca al celor suparati ca nu mai platesc 60lei/an pentru parcarea închiriată de la ADP.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate