Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Problema Veniturile din Afiliere PFA + TVA

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
controloc

controloc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.03.2021
Buna Ziua,

In primul rand scuzati pentru erori, nu stiu perfect limba romana.
Am 3 interbari:

1. Daca eu spre exemplu primesc intrun an 350.000 lei dar 250.000 este din UE si 100.000 este din SUA atunci eu deveni platitor de tva?
Sau voi deveni platitor de tva doar daca acel 300.000 lei vine din UE?

2.  Eu sunt afiliat marketer si promovez siteuri de adult videochat.
Eu promovez un link si daca cineva registreaza si incepe sa cheltuie bani eu primesc 20% dupa fiecare actiune.
Problema este ca eu primesc acum aproximativ 40.000 lei/luna din acest sursa si compania este registrat in Cipru care se afla in UE.
Eu nu stiu ca pentru asta trebuie sa platesc + 19% TVA?
Eu primesc incasare in USD. Eu nu primesc niciun factura si compania nu cere factura de la mine. Cred ca compania nici nu are cod de tva, pentru ca am cautat in google si nu are...
La Payout Setup exista un camp 'VAT (optional)' asta nu stiu ce inseamna in cazul meu.

3. Daca spre exemplu in 2022 voi deveni platitor de tva dupa depasirea 300.000 plafon eu trebuie sa platesc 19% impozit in fiecare 3 luni dupa fiecare incasari din EU? Si atunci in declaratia unica
mai trebuie sa declar aceste sume dupa care am platit deja 19% ...?
In 2023 cand eu deja sunt platitor de tva din obligatie eu trebuie sa platesc 19% impozit pentru fiecare incasari din UE si sub plafonul 300.000?
Sper ca e de inteles ce am scris pentru ca situatia mea e foarte complicata.  Inca nu am PFA dar cred ca in anul viitor va fi obligatoriu si tot daca nu vreau. Este foarte complicat si stresant pentru can nu inteleg multe lucruri. 24/7 durere de cap...

Multumesc,

#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Vei primi ceva răspunsuri de aici (plus probabil ceva bășcălie generată de specificul activității...).
Dar - răspunsuri pe care să te poți baza și în urma cărora să îl poți trage la răspundere persoana dacă te-a îndrumat greșit, capeți doar de la un contabil cu care ai contract. La sumele de care vorbești ar trebui să angajezi un contabil să se ocupe de hîrtii.

P.S. nu e relevant dar... 350.000 pe an nu e egal cu 40.000 pe lună...

#3
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Cred ca aici vei gasi raspunsuri mai bune. https://www.pkcy.com...d-personal-tax/

La prima intrebare raspunsul e simplu, indiferent de unde vin banii, se aplica la suma adica la 350k.
Cred ca mai bine incorporezi firma in Belize unde nu ai problemele astea.

#4
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Controloc, tu unde locuiesti ? In ce tara ?

Din cite inteleg eu, tu nu ai firma, nu ai PFA, nu ai nimic. Tu esti un simplu cetatean care primeste lunar niste bani intr-un cont la banca, de la o firma din Cipru si nimeni nu stie de ce primesti tu bani astia.

#5
Dextermorgan

Dextermorgan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.01.2013

 controloc, on 07 martie 2021 - 15:03, said:

Buna Ziua,

In primul rand scuzati pentru erori, nu stiu perfect limba romana.
Am 3 interbari:

1. Daca eu spre exemplu primesc intrun an 350.000 lei dar 250.000 este din UE si 100.000 este din SUA atunci eu deveni platitor de tva?
Sau voi deveni platitor de tva doar daca acel 300.000 lei vine din UE?

2.  Eu sunt afiliat marketer si promovez siteuri de adult videochat.
Eu promovez un link si daca cineva registreaza si incepe sa cheltuie bani eu primesc 20% dupa fiecare actiune.
Problema este ca eu primesc acum aproximativ 40.000 lei/luna din acest sursa si compania este registrat in Cipru care se afla in UE.
Eu nu stiu ca pentru asta trebuie sa platesc + 19% TVA?
Eu primesc incasare in USD. Eu nu primesc niciun factura si compania nu cere factura de la mine. Cred ca compania nici nu are cod de tva, pentru ca am cautat in google si nu are...
La Payout Setup exista un camp 'VAT (optional)' asta nu stiu ce inseamna in cazul meu.

3. Daca spre exemplu in 2022 voi deveni platitor de tva dupa depasirea 300.000 plafon eu trebuie sa platesc 19% impozit in fiecare 3 luni dupa fiecare incasari din EU? Si atunci in declaratia unica
mai trebuie sa declar aceste sume dupa care am platit deja 19% ...?
In 2023 cand eu deja sunt platitor de tva din obligatie eu trebuie sa platesc 19% impozit pentru fiecare incasari din UE si sub plafonul 300.000?
Sper ca e de inteles ce am scris pentru ca situatia mea e foarte complicata.  Inca nu am PFA dar cred ca in anul viitor va fi obligatoriu si tot daca nu vreau. Este foarte complicat si stresant pentru can nu inteleg multe lucruri. 24/7 durere de cap...

Multumesc,

1. Devii platitor de tva daca depasesti 300.000 RON indiferent de unde vin banii US sau SUA

2. E foarte neclar ce esti tu.

Tu esti persoana fizica normala si incasezi banii astia, sau esti Persoana Fizica Autorizata si incasezi banii astia, sau esti SRL adica firma si incasezi banii astia?

In functie de raspuns, taxele si impozitele sunt diferite. Pe langa ce structura juridica ai tu, conteaza si ce structura are firma care iti da banii, ea e platitoare de TVA sau neplatitoare de TVA? Are cod de tva? Gen intreaba-i pe ei, nu cauta pe google.

"La Payout Setup exista un camp 'VAT (optional)' asta nu stiu ce inseamna in cazul meu." Acolo trebuie sa iti treci codul de tva, cand o sa il ai. Daca ai si tu cod de tva, si ei cod de tva, atunci nu mai platesti aia 19%, ii platesc ei la sursa.

Declaratia unica aia e altceva. Tu ai platit aia 19% pe pfa/firma, declaratia unica e perntru persoane individuale.

In principiu, du-te la un avocat/contabil si intreaba-l, pentru ca la banii astia merita sa dai 200 RON cat e o consultatie si el te va lamuri. Nu completa tu taxele dupa informatii de pe net, atata timp cat nu intelegi foarte bine ce structura legala ai si ce taxe si responsabilitati ai, ca s-ar putea sa te incurci.

 florin71_skoda, on 07 martie 2021 - 18:33, said:

Controloc, tu unde locuiesti ? In ce tara ?

Din cite inteleg eu, tu nu ai firma, nu ai PFA, nu ai nimic. Tu esti un simplu cetatean care primeste lunar niste bani intr-un cont la banca, de la o firma din Cipru si nimeni nu stie de ce primesti tu bani astia.

Daca e asa, cel mai simplu e sa depui declaratia unica, venituri din strainatate, alte surse, te impoziteaza 10% + CASS care e 25 de mil pe an. Asta insa e o solutie temporara, daca prestezi serviciile alea regulat, trebuie sa te inregistrezi ca PFA sau SRL, nu poti presta ca persoana fizica normala regulat servicii pt o firma fara sa ai o structura legala bine pusa la punct.

#6
controloc

controloc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.03.2021
Eu locuiesc in Romania si sunt cetatean roman dar nu stiu perfect romana pentru ca sunt maghiara si locuiesc intrun oras mic unde 99% al locuitoriilor sunt maghiarii...Din pacate nu e cu cine vorbesc in limba romana si asa e foarte greu, mai ales limbajul asta oficial... Legii anaf etc...
"si nimeni nu stie de ce primesti tu bani astia."
Primesc asta bani pentru ca promovez mai multe adult videochat siteuri cu programi de afiliere. Daca cineva inregistraza cu lincul meu si incepe sa cheltuiasca pentru camgirls eu primesc 20%
Acum am 10k+ registered membrii si cam 500 cheltuitori...Si poate in viitoare va fi mai mult pentru ca acum e 100% venit passive. Eu nu pot sa controlez. Un videochat site e ca chaturbate sau livejasmin etc.
Si cel mai mult venit (acum e aproximativ 8k usd/ luna) vine de la un program de afiliere care este inregistrat in Cipru. Asta se complica si mai mult lucrurile pentru ca Cipru este in UE. TVA etc...
Am avut noroc cu o metoda si veniturile a devenit prea mare in scurt timp. Si acum sun stresant pentru ca sunt foarte rau cu lucrurile oficiale.
Eu nu am gasit codul tva al companiei dar inca nu e sigur ca nu are cod tva valabil.
Dar eu nu cred ca ei vor plati tva daca eu deveni platitor de tva din obligatie. Pentru ca atunci unde ramane profitul lor? Eu primesc 20% cam model primeste 60% si bosul primeste 20%
Daca ei vor plati 19% VAT atunci va ramane 1% profit dupa mine...
Si ei pot sa baneaza orcind contul meu de afiliat cand ei are chef... Asta e scrisa in 'Terms and Conditions'...
Dar inteleg ca nu intelegeti mult din ce scriu. Situatia mea este foarte complicata si in momentul acest nu pot sa explic mai bine lucrurile.
Si asta e cu ajutorul google translate...

Daca eu deveni platitor de TVA pentru ca depasesc plafonul si in final trebuie sa platesc...Atunci eu trebuie sa platesc in total 19% TVA +10% impozit de venit (total 29%) pentru fiecare incasari din UE?
ACESTA ESTE CORECT?
Adica spre exemplu daca primesc din UE 500.000 RON eu trebuie sa platesc total 145.000 RON?

Daca primesc din ei un TVA cod atunci eu trebuie sa scriu undeva codul asta (in factura emisa de catre mine sau undeva?)
Anaf verifica daca codul asta e cod de TVA inregistrat in VIES?

Dar ce pot sa fac daca ele nu cere factura? Sau ce pot sa faca contabilul? Atunci ei cum platesc TVA?
Pentru ca eu voi face facturile numai pentru ca e obligatoriu daca va fi in viitor un pfa. Daca e un control anaf cred ca trebuie sa arat facturiile..
Eu nu trimit factura nicaieri pentru ca de la mine nu cere nimeni si nici eu nu primesc factura (doar plata la paxum, aici se vede ca banii vin din compania asta) si nici nu e optiune unde sa trimit...Atunci ce fac? Sau un contabil ce face? Am citit ca emitare e obligatoriu dar daca nu cere nimeni factura de la mine eu nu trebuie sa fac altceva...Ei platesc comissionul meu fara sa trimit
factura. Dara asa e cu toate programi de afiliere in 99% al cazurilor...
Spre exemplu Amazon associates este cel mai mare program de afiliere din lume si ei nu cer factura...
Oricine putea registra si primite bani fara sa trimite facture..
Contractul e termeni si conditii...Bifezi ceva cand inregistrezi si asta e tot...


Eu stiu ca trebuie sa platesc CAS + CASS cu asta nu am avut proplema. Cred ca partea asta a fost cel mai simplu si pentru cineva care nu vorbeste prea bine limba romana. Si cu pdf inteligent declaratia unica e mai simplu...
Eu inca nu am PFA si nu am vrut eu atat complicatii dar ce pot sa fac daca e obligatoriu...? Activitatea are character de continuitate si anaf obligeaza sa faci pfa. Asta am citit... Ar fi bine daca puteam sa declar veniturile in urmatorii ani ca persoana fizica simpla fara autorizare dar cred ca asta nu e posibil si atunci ce pot sa fac?
In anul viitor ianuarie trebuie sa fac un pfa cumva daca pot...
Poate ele nu accepta dosarul infiintare PFA pentru ca nu am niciun diploma etc...si am citit ca trebuie diploma...
Pentru anul trecut voi declara venituri cu declaratie unica pana mai 25 ca persoana fizica simpla(venituri din strainatate/ alte surse)
Si pentru anul curent tot asa in 2022...si daca pot sa infiintez pfa in ianuarie atunci estimare de venit pentru 2022 va fi ca pfa...
Asta e nu pot sa fac mai bine...Fac cum pot eu...
Stiu ca e neclar pentru ca inca nu pot sa explic lucrurile cum vreau in limba romana, dar sper ca in majoritate e de inteles...
Am scris prea mult balarie dar macar am practicat limba romana si daca nu citeste nimeni.
In orice caz multumesc pentru toate raspunsuri.

#7
Dextermorgan

Dextermorgan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.01.2013

 controloc, on 07 martie 2021 - 20:37, said:

Daca eu deveni platitor de TVA pentru ca depasesc plafonul si in final trebuie sa platesc...Atunci eu trebuie sa platesc in total 19% TVA +10% impozit de venit (total 29%) pentru fiecare incasari din UE?
ACESTA ESTE CORECT?


Nu intotdeauna. Tu, ca persoana fizica, nu poti deveni platitor de tva. Tu devii un PFA, sau un SRL(firma). In functie de ce te declari, SRL/PFA poate fi platitor de tva/neplatitor de tva. In functie de catre cine si cum facturezi, cateodata platesti 19% tva, cateodata nu. Deci nu e o regula ca o sa platesti banii aia de TVA, de aia iti trebuie un contabil sa te invete ce trebuie sa te declari ca sa vezi daca chiar trebuie sa ii platesti sau nu.


 controloc, on 07 martie 2021 - 20:37, said:

Daca primesc din ei un TVA cod atunci eu trebuie sa scriu undeva codul asta (in factura emisa de catre mine sau undeva?)
Anaf verifica daca codul asta e cod de TVA inregistrat in VIES?

Daca tu ai cod de TVA valid, si firma are cod de TVA, si pe factura treci ambele coduri si sunt valide ambele la VIES, atunci tu nu mai platesti tva, il plateste firma din cipru, adica il retine la sursa, se trece cu impozitare la sursa si tu nu mai platesti TVA 19%. Tu treci pe factura TVA 0%, impozitare la sursa. De aia trebuie sa te invete un contabil chestiile astea.

Si da, ANAF la control verifica codurile de TVA sa fie inregistrate in VIES, nu treci numerele la nimereala acolo ca ai probleme.

 controloc, on 07 martie 2021 - 20:37, said:

Dar ce pot sa fac daca ele nu cere factura? Sau ce pot sa faca contabilul? Atunci ei cum platesc TVA?
Pentru ca eu voi face facturile numai pentru ca e obligatoriu daca va fi in viitor un pfa. Daca e un control anaf cred ca trebuie sa arat facturiile..
Eu nu trimit factura nicaieri pentru ca de la mine nu cere nimeni si nici eu nu primesc factura (doar plata la paxum, aici se vede ca banii vin din compania asta) si nici nu e optiune unde sa trimit...Atunci ce fac? Sau un contabil ce face? Am citit ca emitare e obligatoriu dar daca nu cere nimeni factura de la mine eu nu trebuie sa fac altceva...Ei platesc comissionul meu fara sa trimit
factura. Dara asa e cu toate programi de afiliere in 99% al cazurilor...
Spre exemplu Amazon associates este cel mai mare program de afiliere din lume si ei nu cer factura...
Oricine putea registra si primite bani fara sa trimite facture..
Contractul e termeni si conditii...Bifezi ceva cand inregistrezi si asta e tot...

Cine incaseaza banii - adica tu - trebuie sa emita factura, ca sa o treci in contabilitate. Fiecare incasare in conturile firmei trebuie sa aibe o factura. Nu e obligatoriu sa le-o trimiti lor, dar tu trebuie sa o emiti pt tine, sa o dai la contabila, astfel incat sa se vada in contabilitate de unde si pt ce sunt banii aia. Nu ai tu treaba ca lor nu le trebuie facturile din Romania, tu trebuie sa emiti factura, pt tine,ca sa o arati tu la fiscul roman cand te intreaba de unde sunt banii.



 controloc, on 07 martie 2021 - 20:37, said:

Eu nu am gasit codul tva al companiei dar inca nu e sigur ca nu are cod tva valabil.
Dar eu nu cred ca ei vor plati tva daca eu deveni platitor de tva din obligatie. Pentru ca atunci unde ramane profitul lor? Eu primesc 20% cam model primeste 60% si bosul primeste 20%
Daca ei vor plati 19% VAT atunci va ramane 1% profit dupa mine...

Nu te ingrijora tu de ei. Ei sunt in cipru, pt ca cipru e paradis fiscal si pot evita TVA in sensul asta sau e mai mic, ei stiu cum merge treaba. Also tva se aplica doar la platile din firmele din UE, daca un client din US le plateste lor 100$, pt US tva e 0%, deci ei incaseaza toti cei 100$, si iti dau tie 20$, 60$ la model. Ei nu platesc tva decat pt clientii lor din UE, si acolo, fie ii factureaza pe clienti mai mult ca sa acopere TVA, fie le cere cod de tva si deconteaza.

In principiu, ei nu sunt random in Cipru, ei au contabili buni, stiu ei cum sa isi faca actele sa nu plateasca mult, nu te ingrijora tu de ei. Tu ingrijoreaza-te de firma ta.


Solutia ta e simpla:

- daca incasezi banii ca persoana fizica normala, depui declaratia unica si declari impozitul. Asta merge doar daca activitatea nu e constanta, cum ai zis si tu, dar decat sa nu declari deloc, mai bine declara-i asa. Daca nu declari deloc, si te prind, ai probleme mari, daca ii declari dar i ai declarat ca persoana fizica normala si tu trebuia sa fii persoana fizica autorizata, ai probleme mult mai mici. Doar te reincadreaza, si iti recalculeaza impozitul cand te prind. Daca nu ii declari deloc si te prind, ai probleme cu evaziune fiscala si dosar penal.

-tu trebuie sa te inregistrezi ca o entitate juridica. Fie PFA , fie SRL.

Daca ai documente si diplome, fa-te PFA, daca e mai ieftin la taxe, pt asta vorbesti cu un contabil.
Daca nu ai documente si diplome, fa-te SRL, ca acolo nu iti trebuie diplome, oricine poate sa se faca SRL.

Daca vrei o firma contabilitate/avocatura buna in Bucuresti, da-mi mesaj privat si iti zic eu cu cine am lucrat eu si ii recomand. Ei vor te rezolva, evident, trebuie sa platesti, dar le explici si ei iti vor zice ce si cum trebuie sa declari, si daca e mai bine sa te faci PFA/SRL.  SI o sa iti faca si SRL/PFA. Daca nu esti in bucuresti, intreaba si tu acolo la tine in oras de o firma de avocatura/contabilitate buna.

Problema ta e complicata ca nu vrei sa platesti la contabil sa te indrume si incerci tu sa intelegi de pe forum, si nu stii nici limba bine. Daca te duci la un contabil si le zici lor ce ne ai zis noua, problema e foarte simpla.

Success

#8
Ronae

Ronae

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.03.2021
De ce nu folosesti la plata cardul Paxum? In acest fel eviti declararea acelor sume de bani in Romania. Veniturile din afiliere, desi legale in alte tari, sunt intr-o zona gri in Romania.
Inteleg ingrijorarea ta. O alta solutie este deschiderea unui cont la Wise si virament de sume "mici" la inceput din Paxum, direct $. Wise lucreaza cu banca Libra la noi. Daca doresti sa fii under the radar poti pastra sumele in Wise in contul de $ si sa platesti cu cardul Wise direct, fara sa mai faci conversia $ - Ron.

Sigur, pentru linistea ta iti doresc sa gasesti un contabil luminat care sa gaseasca o solutie sa platesti cat mai putin statului roman.

#9
controloc

controloc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.03.2021
Dextermorgan: multumesc pentru raspunsul acum e mai clar chestia cu TVA si cu alte lucruri.

Ronae: am citit ca wise este blacklisted la paxum.Si nici wise nu accepta bani unde sursa e adult videochat afiliere. Totul este mult mai strict in zilele astea.
Paxum are acum contactless card si pot sa scot orice suma din banc atm. Dar asta nu merge cu sumele mari. Daca spre exemlu primesc 10k usd/luna unde sa pun atitia cash? Asta e mai stresant. Nici nu e sigur sa pastrezi multi bani la contul paxum.
Si toate bancile romani blocheaza contul tau daca se afla ca sursa banii e din adult videochat afiliere si tot daca ai pfa si platesti toate taxele. Asta e sigur...am citit un caz asemenator.
Programul de afiliere are si bitcoin ca optiune de plata. Dar si cu asta sunt numai probleme. Acum am 10k USD in btc si pastrez la un crypto exchange pentru ca nu pot sa scot banii..Bancile romanesti nu mai accepta tranazctii de la crypto exchages...Si daca da trebuie sa spui sursa...Tot e o problema....
Cred ca singura optiune este localbitcoins cu optiune de skrill. Dar nu stiu cat sigur este. In final si skrill pot blocheaza contul meu si asta nu vreau.

#10
Ronae

Ronae

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.03.2021
Paxum este singura optiune prin care esti platit?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate