Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

WhatsApp desktop video call

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
norris_sedric

norris_sedric

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 07.05.2020
Începând de astăzi WhatsApp a introdus posibilitatea de a se efectua apeluri video/audio si din aplicația de desktop. Sunt curios în cât timp (și dacă!!!) se va implementa această functie și în aplicațiile dedicate de Linux.
Eu momentan folosesc pe QtWAW. E singura astfel de aplicație pe care am găsit-o și care să se integreze corect în KDE. Aștept să văd cum evoluează lucrurile.
Rog utilizatorii de Linux să posteze aici în momentul în care vor avea vreo informație în acest sens.

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
De obicei, aplicatiile sub Linux (cele care nu sunt native, ci aparute ulterior) vor acea actualizari de functii cu intarziere. Mai astepta urmatoarele saptamani sa vedem ce se intampla.

#3
norris_sedric

norris_sedric

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 07.05.2020
WhatsApp nu are aplicație nativă de desktop pt. Linux, ci doar pt. Windows și Mac. Am lăsat un comentariu pe pagina de AUR a aplicației pe care o folosesc. Sunt curios dacă mi se va răspunde.

În principiu ar trebui să se poată, și chiar rapid, pt că din ce am observat eu toate aplicațiile WhatsApp pt desktop Linux sunt bazate pe cea din Chrome.

#4
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,647
  • Înscris: 20.11.2005
Eu n-am gasit optiunea de apel video/audio din Whatsapp Desktop (Windows 10)

#5
norris_sedric

norris_sedric

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 07.05.2020

View Postmberila, on 04 martie 2021 - 16:50, said:

Eu n-am gasit optiunea de apel video/audio din Whatsapp Desktop (Windows 10)

Deschide un subiect pe aria Windows. Aici ești offtopic. Discutăm doar despre aplicațiile dedicate de Linux.

Edited by norris_sedric, 04 March 2021 - 17:02.


#6
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,647
  • Înscris: 20.11.2005
Eu am scris de aplicatia de Windows doar in contextul in care, din primul post al acestui topic se poate subintelege ca exista de azi aceasta facilitate in aplicatia de Windows sau Mac, lucru care in practica l-am observat a fi neadevarat inca.

P.S. Nu ti-am cerut sa-ti "spurci" calculatorul cu instalarea de Windows, asa ca nu inteleg de ce te-ai simtit asa de jignit incat sa te simti nevoit sa ma pui la colt si sa ma atentionezi ca sunt off-topic.

#7
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,067
  • Înscris: 06.01.2007

View Postnorris_sedric, on 04 martie 2021 - 17:02, said:

Deschide un subiect pe aria Windows. Aici ești offtopic. Discutăm doar despre aplicațiile dedicate de Linux.
Comparativ cu windows, se vede inca din primul post.

Nici la mine nu exista posibilitatea de apel video pe windows.
Deci cel putin din punctul asta de vedere, informatia e falsa.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Oameni buni daca cacatul ala de aplicatie este de ferestre atunci discutia trebuie purtata pe aria respectiva. Pe aria asta se dicuta despre probleme, aplicatii, etc, care au legatura cu GNU/Linux si BSD. Daca suntem pe aria GNU/Linux + BSD atunci ce legatura au postarile unde se discuta de un feature existent sau nu intr-o basina de aplicatie de ferestre. Daca se facea o comparatie aplicatia X sub ferestre vs aplicatia x sub BSD si / sau GNU/Linux mai era cum mai era dar asa astfel de postari nu isi au locul / rostul pe o arie care nu este dedicata sistemului de operare pe care ruleaza aplicatia despre care se discuta.

PS: Eu inteleg ca initiatorul a dorit sa stie daca si cand va aparea aplicatia aia sau acel feature intr-o aplicatie care sa ruleze nativ sub GNU/Linux. A pomenit de ferestre si mar stricat deoarece aplicatia exista sub acele sisteme de operare. Conform regulilor scrise si nescrise de pe Softpedia discutiile se poata pe arii dedicate. Adica aici se discuta doar de chestii legate de sistemele de operare pentru mentionate. Daca discut aici despre Opera inseamna ca discut de Opera doar pentru GNU/Linux si / sau BSD nu de Opera pentru ferestre, android sau mac (daca exista) deoaece sunt sisteme diferite si posibil ca aplicatia sa se comporte diferit pe ele si sa aibe feature-uri diferite de la OS la OS.

#9
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,067
  • Înscris: 06.01.2007
Ok atunci.
Pot sa va zic ca NU incepand de azi, watsapul a introdus posibilitatea de a efectua apeluri video.
Motivul e ca am Watsap pe Microsoft® Windows® 10 si nu vad posibilitatea asta. Deci ca atare, informatia e falsa, mai ales ca voi ziceti ca nici pe linux nu va merge.

Pe imne ma interesa strict watsapul, pe voi strict linuxul. Azi nu merge si asta e informatia. Maine poate da,

La informatia de aici, am percutat imediat sa verific, sa fac un update ca sunt interesat si eu de watsapul de pe Microsoft® Windows® 10.
Apropo, in cazul in care va merge voua pe linux, fiti buni si anuntati-ne si pe noi, cei de pe Microsoft® Windows® 10 sa facem update la watsap, poate ne merge si noua.
Stii cum e? Pe windows nu pot scrie despre linux, pe linux nu pot scrie despre windows ai arie neutra nu putem scrie ca exista deja subiect descris despre watsap.

Cam multi moderatori pe-aici wannabe, care in loc sa "moderati", v-ati facut topicul praf cu atitudinea asta exclusivista de secta cvazireligioasa. Si cu offtopic, ca practic n-ati zis nimica despre problema omului.

#10
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.06.2008
Informatia nu este falsa , eu am optiunea asta pe Windows 10 . Poate trebuie sa iti actualizezi versiunea

Edited by marchand, 04 March 2021 - 19:28.


#11
norris_sedric

norris_sedric

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 07.05.2020

View Postmberila, on 04 martie 2021 - 17:50, said:

P.S. Nu ti-am cerut sa-ti "spurci" calculatorul cu instalarea de Windows, asa ca nu inteleg de ce te-ai simtit asa de jignit incat sa te simti nevoit sa ma pui la colt si sa ma atentionezi ca sunt off-topic.
Posted Image
Cu dedicație atât ție cât și celor care ți-au dat like:
Attached File  2021-03-04_200757.png   1.88MB   26 downloads

Dar, ca să revenim la subiectul explicit al topicului, așa cum am precizat nu există client oficial WhatsApp pentru acest sistem de operare.
În concluzie, toate aplicațiile pentru Linux având acestă funcție au statut și functionare aparte deci nu se poate discuta despre acestea într-un topic generalist care nu ține cont de OS-ul utilizat. În rest orice alte postări privitoare la aplicația destinată altor sisteme de operare este în totalitate offtopic.
Dacă aveam nelămuriri privitoare la aplicația destinată Windows deschideam un topic pe aria dedicată, ceea ce ar fi trebuit să faci și tu atât timp cât nu discuți despre QtWAW, Whatsie, Whatsdesk, etc.

Edited by norris_sedric, 04 March 2021 - 20:23.


#12
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,169
  • Înscris: 05.01.2006

View Postmaccip, on 04 martie 2021 - 19:03, said:

Ok atunci.
Pot sa va zic ca NU incepand de azi, watsapul a introdus posibilitatea de a efectua apeluri video.
Motivul e ca am Watsap pe Microsoft® Windows® 10 si nu vad posibilitatea asta. Deci ca atare, informatia e falsa,
Eu personal l-am pus pe 3 ferestre - 2 dintre ele nu au acea opțiune, dar una (1) ARE
:o

#13
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,067
  • Înscris: 06.01.2007
Cum naiba?
:D

#14
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,169
  • Înscris: 05.01.2006
Dooohhh... ferestre...
Sau whatsapp...
Who cares?

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmaccip, on 04 martie 2021 - 19:03, said:

Ok atunci.
Pot sa va zic ca NU incepand de azi, watsapul a introdus posibilitatea de a efectua apeluri video.
Vezi mai sus sau mai jos te postul tau, client "oficial" nu exista sub GNU/Linux. Oficial as in dezvoltat de cine dezvolta si prostia aia de aplicatie pentru telefoane si ferestre. Donno, don't care. Nu folosesc.

View Postmaccip, on 04 martie 2021 - 19:03, said:

Motivul e ca am Watsap pe Microsoft® Windows® 10 si nu vad posibilitatea asta. Deci ca atare, informatia e falsa, mai ales ca voi ziceti ca nici pe linux nu va merge.
Voi care? Initiatorul a specificat ceva. Eu, daca vei citit si alte postari ale mele, vei vedea ca nu folosesc mizeria aia, cu atat mai mult cu cat atat pe router, pe desktop si pe laptop am asa ceva in firewall:
93 10031 DROP	 all -- *	 *	 0.0.0.0/0		 0.0.0.0/0		 match-set FACEBOOKv4 src
0	 0 REJECT	 all -- *	 *	 0.0.0.0/0		 0.0.0.0/0		 match-set FACEBOOKv4 dst reject-with icmp-admin-prohibited

Aka orice trafic originat de jegul ala de retea care include si chestia despre care se discuta aici este DROP-at iar tot traficul destinat acelor mizerii este REJECT-at:

Quote

$   ping whatsapp.net
PING whatsapp.net (185.60.218.53) 56(84) bytes of data.
ping: sendmsg: Operation not permitted
ping: sendmsg: Operation not permitted
Deci...?

View Postmaccip, on 04 martie 2021 - 19:03, said:

Pe imne ma interesa strict watsapul, pe voi strict linuxul. Azi nu merge si asta e informatia. Maine poate da,
Bravo tie. Dar poate informatia aia e mai bine sa stea acolo unde o va gasi cineva pe care il intereseaza acea informatie adica aria dedicata OS-ului pe care ruleaza aplicatia nativ.

View Postmaccip, on 04 martie 2021 - 19:03, said:

La informatia de aici, am percutat imediat sa verific, sa fac un update ca sunt interesat si eu de watsapul de pe Microsoft® Windows® 10.
Aria e UNIX / BSD / GNU/Linux deci se presupune ca discutiile sunt legate de aspecte ale acestor sisteme de operare inclusiv despre soft care ruleaza nativ sub ele. Asa pot cauta si eu o aplicatie care e nativa si si dar care sub GNU/Linux are niste functionalitati iar sub ferestre nu le are sau are altele. Gasesc eu un exemplu daca chiar doresc dar e inutil sa fac asta. Ce vreau sa zic este, daca eu folosesc GNU/Linux nu ma duc pe aria de ferestre sa citesc topic despre opera sau LibreOffice. Nop, ma duc pe aria dedicata sistemului de operare folosit. Atata tot, asupra acestui aspect am vrut sa atrag atentia.

View Postmaccip, on 04 martie 2021 - 19:03, said:

Apropo, in cazul in care va merge voua pe linux, fiti buni si anuntati-ne si pe noi, cei de pe Microsoft® Windows® 10 sa facem update la watsap, poate ne merge si noua.
Stii cum e? Pe windows nu pot scrie despre linux, pe linux nu pot scrie despre windows ai arie neutra nu putem scrie ca exista deja subiect descris despre watsap.
Repet, care voua? Ca pana acum nu cred ca adun 5 persoane care sa foloseasca chestia aia sub GNU/Linux si care sa fi postat pe subiectul asta de discutie.

View Postmaccip, on 04 martie 2021 - 19:03, said:

Cam multi moderatori pe-aici wannabe, care in loc sa "moderati", v-ati facut topicul praf cu atitudinea asta exclusivista de secta cvazireligioasa. Si cu offtopic, ca practic n-ati zis nimica despre problema omului.
Nu  inteleg unde bati dar nici nu mai incerc sa inteleg. In schimb sper ca s-a inteles de ce a zis si initiatorul ca a mentiona ca un feature nu este prezent intr-o aplicatie nativa sub un OS pe un topic de pe o arie a altui OS este offtopic.

Edited by MembruAnonim, 04 March 2021 - 22:59.


#16
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,067
  • Înscris: 06.01.2007
Mai lasa-ma ma cu BDSM-ul tau. ca nu ma intereseaza. Pe mine ma interesa watsapul, era un interes legitim si eram ontopic. Era o stire noua si pentru mine.

In plus nu esti moderator, de ce simti nevoia sa te comporti ca unul? Hai ca ma retrag si inchid usa. Doh, zici ca am nimerit in grota camasilor gri!
Distrati-va in continuare.
Windows 10 forever!
Amin!

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Drum bun pe drumul ferestrelor inchise. Daca deranjeaza cu ceva postarile mele, rog pe cei care sunt deranjati de ele sa le raporteze ca off topic. Mai apoi un moderator va avea grija de mine (warn, suspend, etc) in functie de gravitatea faptelor.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
@Initiator: Ai citit pe archwiki:

Quote

There is no official WhatsApp desktop client for Linux, and Facebook has strictly attempted to ban third-party clients and plugins using their protocol.
Si mai departe vad ca o solutie e franz, nu stiu daca ai testat solutia si nu stiu daca ofera posibilitatea de AV la serviciul de care ai mentionat. Poti verifica, e in AUR si ai zis ca ai Manjaro. Dar nu stiu daca iti va placea deoarece nu stiu daca se integreaza in KDE cum trebuie. Cred ca e un hook la clientul web, daca web functoneaza AV atunci ar trebui sa functioneze si in franz. Dar dupa cum am zis nu practic asa ceva deci nu am cum sa confirm sau infirm acest lucru.
$ yay -Ss franz
aur/franz4-bin 4.0.4-2 (+4 0.00)
	Franz is a free messaging app. Legacy version from before the mandatory account change.
aur/franz-bin 5.6.1-1 (+39 0.12)
	Franz is a free messaging app for services like WhatsApp, Slack, Messenger and many more
aur/franz 1:5.6.1-8 (+146 0.84)
	Free messaging app for services like WhatsApp, Slack, Messenger and many more.
$ yay -S franz
:: Checking for conflicts...
:: Checking for inner conflicts...
[Repo:3]  http-parser-2.9.4-1  re2-1:20210202-1  electron-11.3.0-1
[Repo Make:5]  nodejs-15.11.0-1  semver-7.3.4-1  node-gyp-7.1.2-1  npm-7.6.0-1  python2-2.7.18-2
[Aur:1]  franz-1:5.6.1-8
==> Remove make dependencies after install? [y/N]

Poti sa il incerci daca nu ai facut-o pana acum. Varianta free iti ofera posibilitatea sa foloseste 3 servicii. la E3 / luna ai 6 servicii iar la E6 / luna numarul de servicii e nelimitat. Vad ca se lauda cu ~70 de servicii ce pot fi adaugate in contul de fraz si folosite in aplicatia aia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate