Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Philips BDL3221V 32 inch (SH) - un monitor ca un tanc

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Deoarece vrem sa facem balconul un loc de relaxare am cautat sa instalez un monitor acolo, iar in noptile calde de vara sa putem sta ca la gradina de vara. Fiind balcon, deci umezeala, frig, ideea era sa iau un monitor pe care eventual sa-l demontez iarna, pana mi-am adus aminte de un monitor SH pe care il vazusem cu mult timp in urma si care inca era la vanzare.

Philips BDL3221V 32e ceva de genul unui tanc. Pretul, un pic peste 250 lei, as putea zice categoria pomana pentru un 32 inch. Monitorul e descris ca grad B, cu imperfectiuni, insa la banii astia am zis ca n-o sa plang dupa el, o sa fie ceva de tavaleala la care leg laptopul meu HP Stream care a suferit un accident cu niste diluant Posted Image . Deci comand monitorul, impreuna cu un adaptor HDMI-DVI.

Suna curierul care imi spune ca are un palet pentru mine. Am zis ca nu am auzit bine, i-am zis ca il iau, la care el mi-a atras atentia ca e un palet si nu un colet. WTF...
Monitorul a venit plasat pe un PALET de lemn si impachetat cu folie cu bule, folie de protectie, zici ca pleca undeva cu vaporul. Am rabatat bancheta din spate a masinii, apoi m-am decis sa desfac monitorul din ambalaj, asa ca am bagat doar monitorul in masina iar paletul buclucas l-am lasat la gunoi, sunt sigur ca a disparut in doi timpi si trei miscari si acum e prin garajul cuiva sau pe post de combustibil. A urmat distractia urcatului 4 etaje cu 20 de kile de monitor Posted Image .
Monitorul are carcasa metalica. Pe laturi are doua manere metalice, insa nu orice fel de manere. Pot pune pariu ca se poate tracta o masina cu ele. Pe balcon aveam un fel de rafturi mobile pentru scule, am nascocit si o prindere cu un profil rigips, pentru ca fiind un setup temporar pana la amenajarea balconului n-am vrut sa dau gauri nicaieri. Prin balcon trece unul din stalpii de rezistenta ai blocului, asa ca l-am securizat bine sa n-o ia la fuga, si am intarit nitel si acele rafturi.

Am legat laptopul. Rezolutia laptopului este 1366x768, insa monitorul este1360x768 la clonarea ecranului nu-mi place cum arata, asa ca am lasat imaginea doar pe monitor, nu-mi trebuie extended. Laptopul a avut si el un accident cu jack-ul de casti asa ca am luat o chinezareala de placa audio USB cu 30 de lei, functioneaza.
Fiind grad B ma asteptam sa nu arate prea grozav, insa chiar nu-i rau deloc. Rama are pe alocuri vopseaua desprinsa insa ecranul este foarte ok, mi-a intrecut asteptarile. Din pacate nu are boxele in el, ori sunt optionale ori pur si simplu au fost scoase sau defecte, oricum aveam o pereche de boxe care stateau degeaba.
Am umblat nitel prin meniuri, are senzor de lumin ambientala care am vazut ca merge. Are mufa RS232 - se pot face setari prin cablu serial, dar who cares Posted Image . Ieri a venit, n-am apucat sa ma joc mai mult cu el.

Pe ansamblu, multumit de achizitie. Daca aveti nevoie de un monitor ieftin si solid, "de sacrificiu" pentru balcon, curte, foisor, in conditii mai naspa de functionare si dupa care sa nu va para rau, mie mi se pare o achizitie foarte buna. Eu exact pentru asta l-am luat, balcon, frig, umezeala, legat la un laptop care nici el nu e in vreo stare prea grozava de functionare dar care a costat si el vreo 250 lei tot SH. In jur de 500-600 lei mi-am facut "cinema in aer liber" si e destul de fun in sezlong, deocamdata e cam racorica insa in zilele cu soare deja pe balcon e acceptabil. Pentru cei ce vor un monitor solid mai de "outdoor", dupa care sa nu planga in caz ca se face praf mi se pare la fix.

Edited by spooky51, 03 March 2021 - 12:21.


#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Știi ca o poza face cat 1000 de cuvinte, nu?

#3
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Asta e o solutie temporara, apartamentul trebuie varuit, remobilat izolat un pic mai bine balconul si facut spatiu de recreere. Deocamdata asteptam sa se incalzeasca afara pentru a ne apuca incet-incet de renovare. Am inceput prin a monta un monitor in dormitor si unul pe balcon pentru a avea la ce vedea un film in cazul in care nu mai avem chef sa mergem acasa si ramanem peste noapte la noul apartament.

#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Initial vroiam sa iti sugerez un proiector dar monitorul ala e foarte bun pentru scopul asta. Ii trebuie un pic de plastidip (sau vopsea speciala ptr metal) si sa ascunzi laptopul ala :)

Good job.

#5
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Ei, asta e o asezare temporara pe timpul renovarilor din casa. Balconul a fost folosit de fostul proprietar ca un balcon normal, utilitar, noi vrem sa-l facem recreativ, doar de ia are 10 mp :) .

Monitorul arata ca si balconul, cam rablagit :) . El are o vopsea buna, anodizata, faptul ca e julita mi se pare ca da o idee buna despre robustetea aparatului, va primi o revopsire a ramei la montarea definitiva. Cablurile vor fi si ele trase frumos prin canal de plastic si nici boxele acelea nu stau prea grozav acolo.Iau in calcul si varianta demontarii monitorului ca sa vad ce e cu boxele sale.
Cred ca este un monitor bun de exterior, se vede surprinzator de bine la lumina zilei.

#6
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Cam asa se vede ziua, se vedea bine si in conditii de lumina mai multa.
Silicon Valley never gets old :D .

#7
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Sa-l folosesti cu placere. Nu am stat sa caut detalii, dar dupa cum arata si conectica pe care oa are, cred ca a fost gandit pentru prezentari, sa meraga non-stop.
Daca ai putea face o masca, sa para incorporat in perete, ai mai reduce din aspectul neglijent... Sau decorezi balconul pe modelul monitorului :)










Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate