Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sony Xperia 10 ii 18watt fast charge?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 03.08.2006
Spuneti-mi si mie cum fac sa incarc acest telefon la 18w. Am inteles, incarcatorul din pachet e prastie, am cumparat un incarcator Hama care suporta quick charge 3 la 18w. Incarcarea dureaza exact ca si cu cel din cutie, 2 ore jumatate pentru o incarcare completa. Am incercat apoi incarcatorul de la Huawei P40 care e racheta, nimic, la fel de puturos pe Sony.
Fac eu ceva gresit sau e stricat telefonul meu?

#2
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Da o poza cu ce scrie pe incarcator. Unele au informatii inselatoare, pe un incarcator de la ProMate cu un port usb normal si un port usb C cei 18W specificati pe cutie erau din suma W a celor doua porturi de incarcare.

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
The Xperia 10 II can charge at up to 18W via Power Delivery. This is in line with the capabilities of its predecessor. Using a compatible PD charger, capable of 18W+, we were able to get the Xperia 10 II from dead to a full charge in about 1:30 hours. That falls in line well with the 1:51 the same process took on the Xperia 1 II with its bundled 18W charger. This is hardly a record-breaking charging rate, but is perfectly adequate.

As usual, the Xperia 1 II comes with Sony's Battery care feature. It aims to minimize the time your battery spends above 90% charge, a state which could be detrimental to its health in the long run. It does so by learning your charging habits and only topping it up immediately before you need the phone. It works best with overnight charging and a well-established daily (nightly) routine, obviously. Though you could set a custom time frame yourself.

vezi ca au si poze aici:https://www.gsmarena.com/sony_xperia_10_ii-review-2119p3.php

eu zic ca e vreo setare dubioasa, vezi acolo la gsmarena ce si cum.

Edited by bobitad, 02 March 2021 - 17:08.


#4
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Tu nu ai încărcător cu Power Delivery, aia e problema la tine. Caută ceva la minim 20W dar să aibă neapărat mențiunea Power Delivery.

#5
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 03.08.2006
Quick Charge, Power Delivery etc etc, credeam ca toate fac acelasi lucru dar au denumiri diferite din cauza drepturilor de autor.
Din ce am citit acolo, cam asta e concluzia, trebuie sa caut un incarcator cu PD. Daca stiam inainte sa arunc 100 de lei pe ala de la Hama...

#6
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
https://zendure.com/...ower-delivery-1
Din nefericire, bătălia „formatelor” există în continuare.  Power delivery este un standard adoptat doar de organizația USB-FI.   Qualcomm a anunțat demult ( 2018) ca orice încărcator cu QC vers 4 va știi și „limbajul” PD.  Nu știu sigur dar trebuie verificat.

Edited by Ciubex, 08 March 2021 - 23:34.


#7
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,133
  • Înscris: 05.08.2005
Fiecare producător de telefoane folosește ce standard are el chef.

Acuma de aruncai 90 de lei pe încărcător Sony, spre exemplu cel de xz2 știe PD2.0 și quick charge 3.0.

Încărcătoarele huawei au standard propriu...pe Sony și one plus merg super prost (aka nu is compatibile și incarca lent)
Sony cu charger de 18w se incarca in 1h 50, dar punea 40-50% din baterie in 30 de minute.
One plus are 65w încărcător, in 30 min e 100% și 10 min 50% extra încărcare. Nu merge cu nici un alt brand in schimb pt că telefonul are 2 baterii că sa poată incarca as tare.

Așa încât de vrei fast charge cumperi ce oferă producătorul că upgrade de nu vrei sa arunci banii de pomană.



#8
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Vezi că contează și cablul de încărcare, care trebuie sa suporte încărcare rapida, nu doar încărcătorul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate