Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Stergere istoric negativ biroul de credit

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
datplayer4568

datplayer4568

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.03.2021
Salut.

As avea o intrebare legata de stergerea istoricului negativ din biroul de credite.

Anul trecut in primavara am avut un imprumut la un IFN in valoare de 300 RON, la care am intarziat 62 de zile.
Ca si consecinta, ei m-au raportat la biroul de credit cu bulina G (colectare) , politica lor fiind ca orice intarziere mai mare de 30 zile se raporteaza cu bulina G.

Acum as vrea sa aplic pentru un credit la banca, insa din cauza acelei raportari nu este posibil, fiindca cererea e respinsa.

Le-am trimis un mail si i-am rugat sa imi stearga istoricul negativ, pentru ca totusi nu e vorba de o suma mare si le-am explicat ca as vrea sa fac un credit mai mare, iar din cauza acelei raportari, nu am posibilitatea.

Raspunsul lor a fost urmatoarea:  "Pentru stergerea istoricului din Biroul de Credit este nevoie sa ne trimiteti o cerere in acest sens. Totodata acestei cereri ii puteti atasa documente doveditoare ale problemelor avute in perioada respectiva, probleme ce v-au facut sa ajungeti la aceasta intarziere."

As dori sa cer niste sfaturi, ce cerere ar trebui sa trimit mai exact? Este vorba de un document care trebuie completat? Ce motive as putea sa trec? Exsita vreun model pentru o asemenea cerere?

(Stiu, stiu - nu trebuia sa apelez la IFN, sunt camatari cu acte in regula, comisioane mari etc.. insa pe vremea aia asta era singura solutie, deci va rog frumos fara comentarii de genul.)

Rog doar cei care au sfaturi sa lase comentarii.

Multumesc.

#2
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
La primul misto recurg la butoane.

#3
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 17.06.2011
Eu zic sa te potolesti cu bancile, daca cu un imprumut de 300 ron ai avut probleme....

Daca cei de la biroul de credit nu te sterg din baza de date iti fac defapt un bine....

#4
datplayer4568

datplayer4568

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.03.2021
Multumesc pentru sfat Qwerty69, insa nu asta era intrebarea mea.

Crede-ma ca stiu ce fac, am avut niste probleme anul trecut pe care le-am rezolvat.

De atunci multe s-au schimbat in viata mea, si nu ar insemna o problema suma aceasta la salariul meu.

As dori sfaturi in legatura cu stergerea raportului negativ, nu sfaturi pentru viata mea si situatia mea financiara. Fiindca stiu ca este posibil, dar nu stiu exact cum sa procedez.

#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Sansele tale tind spre 0 sa fi sters din biroul de credit.... poti incerca facand o cerere si sa depui actele doveditoare care iti sustin povestea din cerere. Nu avem noi de unde sa stim sa iti zicem ce sa scri in cerere... pur si simplu scri problema care ai avut-o si pui actele care sa dovedeasca acea problema... Oricum sansele tale tind catre 0.

Astepti 5 ani (mai ai 4 ca unu deja a trecut) si dupa aplici pentru un credit.
Daca nu iti faci credit pentru o locuinta eu zic sa te gandesti de 10 ori inainte sa faci acel credit.

#6
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,653
  • Înscris: 21.03.2020

Quote

"Pentru stergerea istoricului din Biroul de Credit este nevoie sa ne trimiteti o cerere in acest sens. Totodata acestei cereri ii puteti atasa documente doveditoare ale problemelor avute in perioada respectiva, probleme ce v-au facut sa ajungeti la aceasta intarziere."

Rapunsul e in postarea ta. Poti trimite daca vrei si documente justificative, dar nu e obligatoriu ... Conform GDPR nu au dreptul sa detina date despre tine fara voia ta, eu asa stiam.

Edited by GlCA_Contras, 01 March 2021 - 13:12.


#7
datplayer4568

datplayer4568

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.03.2021
Mersi GICA_Contras, chiar la asta m-am gandit si eu.

Am gasit acest model : https://www.reclamat...pentru-cetelem/

A mai solicitat cineva o asemenea cerere?

#8
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007

 GlCA_Contras, on 01 martie 2021 - 13:12, said:

Conform GDPR nu au dreptul sa detina date despre tine fara voia ta, eu asa stiam.

Nu sti tu bine, nu exista asa ceva.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 GlCA_Contras, on 01 martie 2021 - 13:12, said:



Rapunsul e in postarea ta. Poti trimite daca vrei si documente justificative, dar nu e obligatoriu ... Conform GDPR nu au dreptul sa detina date despre tine fara voia ta, eu asa stiam.
dar ca a semnat o foaie ca e de acord.

si acu sa va spun o poveste.
aveam un card de credit... maricel.
ne muta astia plata salariului cu cateva zile mai tarziu. aia de la banca golani nu au zis nimic.
de obicei las bani la luna la alta....
si la un moment dat ma pomenesc cu tot saladiul "confiscat".
dare in plata, doua luni consecutive de neplata la timp.
ok semnez conventia de restructurare bla bla bla.
inchid tot si cand ma uit pe site la biroul de credite plin de G-uri, in fiecare luna.
firma care se ocupa de contractele de restructurare nu a transmis bancii contractul...

si da-i cu sesizari in toate partile (mailu-ri): firma partenera, banca. sucursala, sediu central, online, etc.

in final au sters tot.
inclisiv raportarea initiala.
nu ca cu motivatia ca nu am putut eu plati ci ca au bulibasit hartiile.

Edited by arg, 01 March 2021 - 13:28.


#10
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Sa stii ca nu-ti sterge istoricul negativ din biroul de credit. Iti sterge TOT istoricul. Adica in ochii bancilor vei fi un incepator care vei obtine un punctaj slab. Mai bine cu istoric negativ si rezolvat in final, decat albit.

#11
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Vad pe net si pe unele ziduri, stalpi am vazut reclame cu firme, sau persoane care te ajuta sa iti stergi istoricul din biroul de credit, ai putea incerca,poate chiar te ajuta cu folos, poti sa te uiti undeva pe internet sa iti vezi istoricul? eram curios sa aflu cum "te vezi in oglinda aia"

#12
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,571
  • Înscris: 13.03.2005

 Chifteluta, on 01 martie 2021 - 14:36, said:

Sa stii ca nu-ti sterge istoricul negativ din biroul de credit. Iti sterge TOT istoricul. Adica in ochii bancilor vei fi un incepator care vei obtine un punctaj slab. Mai bine cu istoric negativ si rezolvat in final, decat albit.
Desi poate parea ciudat, dar ai mai multe sanse la un credit daca ai istoric , chiar si negativ, in Biroul de credit, decat sa nu ai niciun istoric de creditare.

#13
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018
Se pot sterge inscrisuri punctual, iar in cazul tau eu as merge pe varianta ca au gresit inscrierea. Nu trebuia cu G, ci cu maxim categoria 2 sau cum este adnotata de ei (60 zile). Si eu am avut inscrieri ilegale si le-am sters punctual folosindu-ma doar de site-ul birouldecredit.ro .

In cazul in care ai dreptate si inscrierile sunt ilegale/gresite, te poti sterge singur, nu e nevoie sa platesti pe altcineva sa faca acelasi lucru; iar in cazul inscrierilor corecte nu te sterge nici mama avocatilor, deci grija mare cu aruncatul banilor.

Edited by ovydiks, 01 March 2021 - 15:28.


#14
datplayer4568

datplayer4568

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.03.2021

 ovydiks, on 01 martie 2021 - 15:27, said:

Se pot sterge inscrisuri punctual, iar in cazul tau eu as merge pe varianta ca au gresit inscrierea. Nu trebuia cu G, ci cu maxim categoria 2 sau cum este adnotata de ei (60 zile). Si eu am avut inscrieri ilegale si le-am sters punctual folosindu-ma doar de site-ul birouldecredit.ro .

In cazul in care ai dreptate si inscrierile sunt ilegale/gresite, te poti sterge singur, nu e nevoie sa platesti pe altcineva sa faca acelasi lucru; iar in cazul inscrierilor corecte nu te sterge nici mama avocatilor, deci grija mare cu aruncatul banilor.

Salut ovydiks,

Intr-adevar, ei trebuiau sa ma raporteze cu gradul 1 sau 2, nu cu G.
Insa ei mi-au raspuns astfel: "" In cazul institutiei noastre, imprumuturile pe termen scurt sunt raportare cu “Cont dat la colectare internă sau externă.” ""

Tu cum ai reusit sa iti steri punctual istoricul pe site-ul birouldecredit.ro ?
I-ai contactat printr-un mail sau cum ai reusit  ?

Mersi!

#15
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,326
  • Înscris: 28.07.2008
Din motive personale mi-a convenit mai demult sa apelez la o agentie pt stergerea istoricului.
M-a costat 2000 ron, dar s-a rezolvat, iar inscrisurile erau corecte

Exista aplicatia pt mobil ScoreRise, te costa 10 ron si iti trimit pe mail situatia detaliata la zi din biroul de credit

#16
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018
@Atreides7, sunt sigur ca cei ce te-au taxat au gasit un viciu de procedura in cazul raportarilor tale, chiar daca erau corecte, posibil sa fi omis ei vreun document/pas in actiunea inscrierii (cum ar fi ca te-au raportat de 2 ori si te-au instiintat doar o data).

@OP , pe mine m-au raportat fara a ma anunta inainte in scris, am folosit doar portalul biroului de credit, apesi sus in meniu "adauga solicitare" apoi selectezi "stergere" unde detaliezi motivul solicitarii tale de stergere.


P.S. Ca un sfat, cand te duci la o banca sa ceri credit, scoate tu singur raportul de la biroul de credit si nu-i lasa pe ei sa te verifice, pentru ca iti va scadea drastic scorul mai ales daca te verifica mai multe banci in perioade scurte!!!. Le ceri evaluare pe baza raportului tau, iar daca e totul in regula iti dai ok-ul sa te verifice si oficial. Totodata conteaza mult si vechimea in munca si la ultimul angajator. Bafta!

Edited by ovydiks, 01 March 2021 - 17:04.


#17
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012
Din practică îți spun că o să șteargă datele doar dacă ai dovezi clare că fie a fost vina lor, fie ai avut vreo problemă foarte, foarte serioasă de n-ai putut plăti (iar în acest caz ai de cineva milos care face acest gest). Șansele sunt foarte mici.

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
la mine a fost vine colaboratorului bancii.
iar raportarea a sters-o banca.

intrebare, daca eu cer un raport imi afecteaza punctajul?

Edited by arg, 02 March 2021 - 16:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate