Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Colaps Economic sau Hiper Inflatie?

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#55
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

View Postmcd2020, on 28 februarie 2021 - 19:02, said:

Cind se imprima bani fara acoperire e semn ca se sustine fals economia.parerea mea.Ca americanii,ca sa isi sustina nivelul de trai fac cam de mult asta,denota caracterul lor,si lenea .Scenariul cu piine ce va costa o geanta de bani e un scenariu optimist,zic eu.
Nici în America și nici în UE nu se imprimă bani fără acoperire. Doar în România se practica chestia asta. Doar așa vorbiți fără sa aveți habar.

Edited by Testosteron, 01 March 2021 - 11:25.


#56
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 06.02.2011

View Posttioopedi, on 01 martie 2021 - 00:25, said:


Te-ai gandit cum aperi cucuruzul?
Il pun intr-un sac si te asezi cu curul pe el?
Daca se ajunge la foamete, conteaza doar cine are toporul mai mare.
Sa speram că nu se va ajunge chiar în halul ăla...

#57
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009

View Postcattavencu, on 28 februarie 2021 - 15:50, said:

Pai, intr-un fel, da. Vor fi afectati doar aceia ale caror active sunt ultra-mega supraevaluate.

Uitati-va cum orice cacat inutil de start-up gaseste niste prosti ("investitori") sa-l crediteze cu bani. Fie nominali, fie cerseala numita "crowdfunding" (finantare de la turma).

Sunt sute de stiri din astea. Mai auziti ceva de respectivele "afaceri" dupa aia? Nu, pentru ca sunt bune de atras banii altor lacomi din societate, dupa care sunt fie vandute, fie absorbite de altii.

Finantarea asta existenta la orice pas arata amploarea tiparnitelor. Fonduri uriase de bani sunt plimbate cu lacomie in stanga si in dreapta cu scopul de a deveni si mai mari.

Ah, si imi place cand aud "start-up-ul X a atras 100 de milioane de euro, ajungand sa valoreze 200 de milioane de euro".

Valoreaza pe dracu 200 de milioane de euro. Valoarea e data de utilitatea lui, de cati useri il folosesc si asa mai departe, in nici un caz de suma pe care a reusit s-o adune de la un grup de creduli.

Sa zicem ca un operator de telefonie are 1.000 de abonati si reuseste sa minta suficienti prostani de la care aduna 100 de milioane de euro.

Se poate spune "operatorul valoreaza 100 de milioane"?

Cum plm sa valoreze ala 100 de milioane? Userii aia dau eventuala valoare a operatorului, iar nu cati bani au bagat niste prostani in minciunile lui.

Daca eu stau la un colt de strada si cersesc si adun 1500 de lei pe zi, dar eu sunt praf si pulbere, analfabet, sasiu, fara o mana - "valorez" eu 1500 de lei pe zi, doar ca e lumea miloasa / proasta incat imi da banii astia?

Asa e si cu valoarea celor mai multe business-uri tech.

Valuarea si pretul sunt lucruri subiective. O companie care nu produce nimic poate valora mai mult decat o companie care produce mancare pentru o tara intreaga. Atat valoreaza cat i se da credit.

#58
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Problema e în ce investim pentru că crypto e sus, bursa e sus, imobiliarele destul de sus. Deci, în ce plasăm banii?

View PostKean, on 28 februarie 2021 - 15:39, said:

De aia si mi-am cumparat casa la tara sa pot face o agricultura de subzistenta daca se va ajunge pana acolo ca o gaina sa coste cat un televizor.

Acuma 300 de ani a fost bula lalelelor. Urmează bula găinilor?

View PostTestosteron, on 01 martie 2021 - 11:24, said:

Nici în America și nici în UE nu se imprimă bani fără acoperire. Doar în România se practica chestia asta. Doar așa vorbiți fără sa aveți habar.

Dacă se practica chestia asta, aveam euro la 6 lei cel puțin.

View PostYthrixium, on 28 februarie 2021 - 18:03, said:

Sa ma anunte si pe mine cineva cand cade piata, astept din 2008, si ale dracu apartamente/case, tot mai scumpe sunt...

Ai pierdut trenul, băiatul meu, anul trecut prin vară ce ai păzit?

View PostTankx, on 28 februarie 2021 - 19:06, said:

Datoria publică globală este in prezent de cca 260.000 de miliarde de dolari sau 260 de trilioane.
Și acum urmează partea SF:
Aceasta datorie va trebui la un moment dat "imputată pe CNP" sau "per-capita" fiecărui cetățean al planetei.
Digitalizarea, biometrizarea precum și vaccinul cu nano-particule și acizi nucleici oferă o posibilitate de individualizare unica, la purtător, a acestei datorii, alaturi de alte info biometrice.
ADNul e practic un cod numeric, codarea în ADN se poate face și acum (prin viruși și vaccinuri) dar...lipsește în prezent interfața de citire a acestei datorii individualizate per capita din secvența ADN, dar sunt mai multe tehnologii luate în calcul.
Individualizarea datoriei per capita prin codare ADN la nivel de individ e mai profitabila pentru sistem decât inflația pentru că oferă posibilitatea unei ajustări macroeconomice in timp real.

Vezi că aria de FUN și de science fiction e câta mai încolo.

#59
revenco_andrei

revenco_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 26.04.2005

View PostTestosteron, on 01 martie 2021 - 11:24, said:

Nici în America și nici în UE nu se imprimă bani fără acoperire. Doar în România se practica chestia asta. Doar așa vorbiți fără sa aveți habar.

https://www.google.c...=o_IoNnSeAvf8rM

#60
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

View Postrevenco_andrei, on 21 aprilie 2021 - 09:11, said:

Da pai aia face parte din fraiereala generală. Ca sa se tipărească bani trebuie sa se dea drumul efectiv la tiparnita.  Așa ceva nu s-a făcut pt ca este interzis prin lege în USA.  S-au introdus bani pe piață prin cumpărarea de active deținute în special de bănci.  Deci sume uriașe de bani au intrat în bănci ca rezerve bancare.  Doar ca acei bani nu-i vede și nu-i atinge nimeni.

#61
revenco_andrei

revenco_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 26.04.2005
Colegul mcd2020 spunea ca in SUA se "imprima bani fara acoperire" si ca se sustine in mod fals economia - ceea ce ulterior va duce probabil la inflatie. El nu face altceva decat sa se informeze - este plin internetul de articole care vorbesc despre "fed money printing".

Acum, daca est atat de priceput, poate ne poti explica tu ce inseamna masa monetara (care pare sa creasca abrupt - https://fred.stlouis...series/BOGMBASE) si care ar fi rolul acelor sume uriase de bani care intra in rezervele bancilor (ma indoiesc ca acele sume sunt destinate bietilor copii subnutriti din Africa).

Mai mult decat atat, pe ce te bazezi cand spui ca doar in Romania se practica printarea banilor fara acoperire?

Edited by revenco_andrei, 21 April 2021 - 10:43.


#62
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postmaladetz, on 28 februarie 2021 - 14:42, said:

Salutare,
Tot sap dupa stiri din domeniul economic pentru ca ce se intampla acum e fara precedent, se printeaza bani la greu doar ca sa se mentina economia pe linia de plutire. O mare parte din banii "gratis" s-au dus in bursa care a luat-o razna fiind la maxim istoric si in crypto in special Bitcoin care si el s-a ridicat la maxim istoric.
Voi ce credeti ca se va intampla? Va veni colaps economic sau ne vom lovi de hiper inflatie de vom cumpara o paine cu o geanta de bani?(bineinteles ambele sunt de fapt crize financiare...) Sau in cel mai fericit caz economia va reveni la normal desi sansele ar fi astronomic de mici.....

Uite ce crede un nene...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6SQ2wTrlsGw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#63
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016
sigur, bitcoin...valoarea bitcoin = 0

#64
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 06.02.2011

View Postsandy76, on 23 aprilie 2021 - 13:14, said:



Uite ce crede un nene...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6SQ2wTrlsGw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nenea asta îl urmăresc de mult, latră despre BTC  de mai bine de un an , nu l-am crezut dar uite că n-a mâncat rahat, când a început să latre despre BTC era vreo 5k$ și după nici un an a explodat.... Cred că o să fiu mai atent la ce zice pe viitor :)

#65
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Trilioane
Rad in soare, argintii,
Trilioane,
În zori de zi.

#66
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 06.02.2011
Cam toți analiștii financiari spun că ne îndreptăm spre hiperinflație. Probabil vom vedea o criza complet diferită dar mult mai nasoala...

Edited by maladetz, 14 May 2021 - 15:31.


#67
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Nu cred așa ceva, nu cred că un analist serios poate prevedea așa ceva.

#68
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 05.09.2006
Intre timp, economia Romaniei a crescut spectaculos in T1/2021, cu 2,8% fata de T4/2020, cu mult peste asteptari. Economistii (aia cu hiperinflatia, probabil) se asteptau la o crestere de doar 0,5-1%. FMI are o creştere economică de 6% pentru România, iar Comisia Europeană indică în prognoza de primăvară o creştere de 5,1%, considerând că România va fi campioana revenirii economice în regiune, peste Polonia şi Ungaria.
https://www.zf.ro/ba...pasind-20086399

Edited by l_dan, 18 May 2021 - 09:55.


#69
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Orice raportare ar trebui făcută la vârful prepandemic. Unele țări ar trebui sa aibă creștere cu două cifre pentru a spune că sunt mai bine decât în decembrie 2019. Și inflația...au crescut toate preturile!

#70
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 05.09.2006
Un raport ​ING a facut si asta:"Economia a revenit la nivelurile pre-pandemice, dispunând de un nivel remarcabil de rezistență la șocuri" [...]"indiferent de detalii, un lucru este sigur: economia este deja peste nivelurile pre-pandemice! Acest lucru deschide calea pentru o rată de creștere a PIB în 2021 care ar depăși chiar și prognozele noastre optimiste de 5,5%", mai arată raportul.
https://economie.hot...enta-socuri.htm

Edited by l_dan, 18 May 2021 - 10:23.


#71
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016
"Întrucât comerțul cu amănuntul, construcțiile și industria nu au înregistrat neapărat cifre impresionante în primul trimestru, bănuim că principalii factori de creștere au fost legați de sectorul public și, eventual, de agricultură."
Aha, a "cheltuit" (aruncat cu bani) statul...

#72
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 06.02.2011
Se pare ca ne indreptam spre hiperinflatie, ia uitati ce proiectii are BNR iar eu cred ca e cea mai optimista, sa nu vedem procentul mai sus: https://www.bnr.ro/P...694-mobile.aspx

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate