Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Consumabile compatibile imprimanta laser in functie de versiune chipset ?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut all

Intentionez sa cumpar o imprimanta Brother MFC-L2712DN iar din specificatii are 2 consumabile care prezinta interes pentru mine si anume cartusul de 3000 pagini cod:TN-2421 si drum unit de 12000 pagini cod:DR-2401
Precizez din start ca nu sunt interesat de consumabilele originale datorita preturilor asa ca sunt interesat numai de compatibile.
In acest sens am observat ceva specificatii ca in functie de data de productie a echipamentului trebuie sa folosesti un cartus cu chipset v2 sau v3. Poate exista si alte versiuni... nu stiu... de asta si intreb aici.
Unde pot gasii detalii despre lista de compatibilitati sa stiu daca pot folosii cartuse compatibile si cu ce versiune de chipset ?
Exista ceva modalitati de a scapa complet de nevoia de chipset ? In sensul de a functiona cu orice versiune de chipset sau fara nici un chipset.
Daca da, cum ? Trebuie instalat alt firmware pe imprimanta ?
Exista vreo protectie asemanatoare si la drum unit de care trebuie sa tin cont ?

Multumesc.

#2
adi_stanca

adi_stanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.04.2010
Drum unit-ul nu are chip. Chip-ul de pe toner este doar pentru identificare, daca este TN-2411 sau TN-2421. Se poate scoate de pe tonerul de start si se pune pe cartus compatibil. Exista si toner refill la  80 grame. Un pic mai complicat este cu resetarea mecanica a tonerului, dar exista tutoriale pe Youtube.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
Recomandarea mea este sa cumperi un cartus compatibil de capacitate mare cu cip si sa refolosesti acel cip. Se evita o resetare mecanica suplimentara din cauza ca cipul original e de capacitate mica. La drum unit, indiferent cat costa ,se inlocuieste cu unul original. E cea mai complexa piesa dintr-o imprimanta laser si daca functioneaza necorespunzator deterioreaza printul si apoi toata imprimanta.

Edited by Leo2006, 27 February 2021 - 09:50.


#4
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@adi_stanca
Am urmat sfatul si am vizionat mai multe video-uri cu privire la resetarea mecanica (prin schimbarea unor rotite la cartusul original), refill tonner si mutarea chip-ului. Echipamentul am inteles ca vine cu TN-2411 care este de capacitate mai mica si nu prezinta interes ca cipset iar pentru a putea face refill inteleg ca ar trebuii cumparat si un kit de mecanic reset... presupun ca daca adun costurile mai bine cumpar direct un TN-2421 compatibil gata umplut si care (presupun) ca are deja si mecanic reset, te rog sa ma corectezi daca gresesc.

@Leo2006
Vis-a-vis de cartus asa m-am gandit si eu sa fac, oricum multumesc pentru sfat :)
Nu stiam de acest aspect la drum unit... in cazul meu este cam aiurea... un drum unit nou este cat jumate din imprimanta si tine numai 12000 pagini :(
Sa inteleg ca ai stricat cel putin o imprimanta cu drum unit compatibil ? Daca da, ce marca de drum unit ?
Mersi.

#5
adi_stanca

adi_stanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.04.2010
Exista si drum unit compatibil. Cel original tine 12.000 de copii, dar eu il resetez si mai merge inca cel putin 6.000. Si eu recomand sa cumperi tonere compatibile, gasesti unele de calitate la pret bun. Eu am in service cel putin 150 de astfel de echipamente la care livram si consumabile, bineinteles compatibile. Nu am avut probleme cu ele. Doar uneori se intampla sa nu se reseteze tonerul, dar urmez pasii din tutoriale. Nu am patit niciodata sa se defecteze imprimanta sau multifunctionalul din cauza cilindrului neoriginal. De multe ori inlocuiesc doar cilindrul, nu tot drum unit-ul. Din experienta mea de 28 de ani ca inginer service, Brother mi se par cele mai fiabile echipamente.

#6
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Intre timp am mai discutat si cu alte persoane care folosesc de multi ani imprimante laser... de obicei la firmele unde lucreaza.
Pana acum toti au confirmat treaba cu cartuse compatibile, dar si ca drum unitul tine mai mult decat in specificatiile producatorului.
Mersi pentru info cu reset drum unit... o sa incerc sa caut video pe youtube cu procedura.
Cu aceasta ocazie am aflat ca sunt de fapt 2 consumabile separate... drum unit si cilindru... si ca se pot inlocuii si separat :)
Probabil ca si eu o sa incerc tot ciclindrii compatibili... avand in vedere ca la 2 cilindri originali cumperi deja o imprimanta noua...
In mai multe tutoriale aparea ca trebuie curatat sau chiar inlocuita unitatea in care se aduna tonner nefolosit/pierdut... nu am vazut la modelul meu de multifunctionala vreo astfel de consumabila... cum se procedeaza in acest caz ?

#7
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Cartusul original venit cu imprimanta se poate incarca de multe ori daca folosesti toner refill de calitate insa trebuie cumparat sistemul de resetare care costa 19 Lei. (il cumperi odata si il ai in permanenta). Reumplerea facuta acasa costa intre 20 si 30 de lei sau in jur de 50 de lei la o firma specializata. Resetarea cartusului se poate face doar prin acel sistem de resetare iar resetarea DRUM'ului DR-2401 se poate face din meniul imprimantei.
Din ce am vazut eu sunt foarte fiabile aceste imprimante iar costul consumabilelor si reumplerea lor este mult mai usoara decat la alte modele.

https://www.buzzprin...og?q=dcp-l2312d

#8
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@Daniel21
In primul rand multumesc pentru informatii, imi sunt utile.
Tocmai mi-ai confirmat ceea ce presupuneam vis-a-vis de cartusul original TN-2411 1200 pagini cu care vine multifunctionala si anume ca are nevoie de un kit de resetare mecanica daca vreau sa-i fac refill... probabil ca nu am sa fac totusi acest lucru... cred ca este mai practic sa folosesc/refolosesc cartuse cu capaciatatea de 3000 pagini.
1. Sa inteleg ca ambele variante originale de cartus de la Brother TN-2411/TN-2421 daca vrei sa le reumpli trebuie cumparat si montat acest kit de resetare mecanica ?
2. La cartusele compatibile acest kit de resetare mecanica vine deja montat sau trebuie cumparat separat si montat ?
3. Care este situatia vis-a-vis de compartimentul/recipientul de colectare tonner uzat/pierdut ? Se inlocuieste ? Se curanta ?
4. Ce marci/modele de tonner refill de calitate exista pentru aceste modele de cartuse ?
Mersi.

#9
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
1. Sa inteleg ca ambele variante originale de cartus de la Brother TN-2411/TN-2421 daca vrei sa le reumpli trebuie cumparat si montat acest kit de resetare mecanica ?
- doar cartusul livrat cu imprimanta se livreaza fara kit de resetare orice alt cartus cumparat vine cu sistemul inclus.

2. La cartusele compatibile acest kit de resetare mecanica vine deja montat sau trebuie cumparat separat si montat ?
- cartusele compatibile / originale cumparate au deja sistemul de resetare.

3. Care este situatia vis-a-vis de compartimentul/recipientul de colectare tonner uzat/pierdut ? Se inlocuieste ? Se curanta ?
- Brother nu are rezidual doar se inlocuieste cilindrul la 12.000 - 14.000 de pagini.


4. Ce marci/modele de tonner refill de calitate exista pentru aceste modele de cartuse ?
- dupa mai multe teste cel mai bun sa dovedit cel de la Static Control.

P.S - fie ca este vorba de TN-2411 sau TN-2421 capacitatea fizica este aceiasi, deci poti incarca un TN-2411 pentru 3000 de pagini fara probleme.

Edited by daniel21, 01 March 2021 - 11:12.


#10
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Am presupus gresit ca au capacitati diferite de stocare pe baza numarului de pagini, mersi pentru info.
Oricum ca sa refolosesc TN-2411 in afara de kit resetare mecanic 19 RON s-ar mai adauga si pret CIP pt. 3000 pagini (cel propriu este pentru 1200 pagini) + cost toner refill... cred ca este mai ieftin sa cumpar direct un compatibil TN-2421, la care ulterior sa fac refill.

#11
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
De chip nu ai nevoie, chipul este necesar doar pentru prezenta. Cartusele compatible nu prea merg incarcate asa de bine sau maxim de 2 ori, cele originale merg reumplute si de 10 ori. Orice alegi sa nu arunci cartusul original. :)

#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
La Brother, cartusul e fara cilindru incorporat si fara lamela de stergere. Se pot umple si de 1000 de ori.

View Postdaniel21, on 01 martie 2021 - 11:11, said:

P.S - fie ca este vorba de TN-2411 sau TN-2421 capacitatea fizica este aceiasi, deci poti incarca un TN-2411 pentru 3000 de pagini fara probleme.

Am incarcat eu un 2411 si dupa 2000 de pagini s-a oprit din printat si a aratat ca e gol. Cartusul a fost incarcat cu 100 de grame de toner si mai avea destul. Dupa reset a continuat sa printeze ca si cum era reumplut. Au trecut 4 luni de atunci.

#13
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@Daniel21
Cum adica nu am nevoie de chip ? M-ai bagat in ceata...
Din ce am inteles eu chip-ul este un fel de contor... daca pui un cip de 1200 pagini dupa 1200 pagini o sa raporteze ca este gol... chiar daca mai este toner in cartus... o resetare mecanica duce acest contor la zero... te rog corecteaza-ma daca gresesc.
Din filmuletele de pe youtube nu pot sa-mi dau seama daca este vorba de cartuse originale sau compatibile... insa daca manevrezi corect piesele nu prea vad de ce s-ar strica compatibiliele asa de repede la refill... ma rog o sa vad la proba practica :)

@Leo2006
La TN-2411 ai folosit un chip de 1200 pagini sau de la un TN-2421 de 3000 pagini ? Adica ar fi fost logic sa se opreasca la una din cele 2 variante insa la 2000 pagini... nu prea inteleg...

#14
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View Postdagobar, on 01 martie 2021 - 19:34, said:

@Daniel21
Cum adica nu am nevoie de chip ? M-ai bagat in ceata...
Din ce am inteles eu chip-ul este un fel de contor... daca pui un cip de 1200 pagini dupa 1200 pagini o sa raporteze ca este gol... chiar daca mai este toner in cartus... o resetare mecanica duce acest contor la zero... te rog corecteaza-ma daca gresesc.
Din filmuletele de pe youtube nu pot sa-mi dau seama daca este vorba de cartuse originale sau compatibile... insa daca manevrezi corect piesele nu prea vad de ce s-ar strica compatibiliele asa de repede la refill... ma rog o sa vad la proba practica Posted Image

Contorul este resetat de sistemul de resetare 100%. Chipul trebuie sa fie acolo doar pentru contact.

Asta face resetarea contorului:
https://www.buzzprin...tn-2421-7284217

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate