Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Taxe de congestie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
"eu am mai zis," aproape in fiecare weekend se sta pe valea prahovei, de principiu aceeasi oameni... si... tot nu s-au invatat... tot se mira ca stau atat in "trafic".
de unde deduc ca speranta moare ultima. Posted Image si ca prostia omeneasca e infinita.

Edited by apocalipsul, 26 February 2021 - 05:29.


#56
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pe valea prahovei se sta din cauza ca oamenii nu au minim inaginatie sa se mai duca si catre alte destinatii. in cateva ore ajungi oriunde, dar trebuie sa bagi benzina. deduc ce sunt doar niste saraci.

#57
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
Deduci gresit ... "alte" destinatii sunt la kilometrii buni distanta iar multe dintre ele presupun tranzitare aceluiasi traseu (Valea Prahovei). In plus nu doar acolo est aglomerat in we ... si A urile sunt inghesuite (mai ales de cand au inceput lucrarile) si e85 si dn urile ... clar infrastructura este deficitara nu doar acolo

#58
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
colegule, nu e vorba ca si alte trasee sunt aglomerate... e vorba ca pe valea prahovei se sta pur si simplu ore in sir weekend de weekend. iar oamenii (aceeasi in mare parte) tot sunt mirati si uimiti.
si normal ca sunt saraci... ca altfel s-ar deplasa cu elicopterul (inchiriat macar)
unde e fractura? lipsa de logica in deductii?

Edited by apocalipsul, 26 February 2021 - 07:41.


#59
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Asta ar fi o imensa teapa pentru cei care si-au luat electrice pentru a scapa de taxe de poluare si pana la urma se vor trezi ca vor plati taxa de congestie.

Era de asteptat ca nu or sa renunte astia la venituri serioase la buget. Numai stati sa vedeti cat o sa coste curentul electric cand masinile electrice vor fi majoritare. O sa ne punem mainile in cap.

#60
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostElenistic, on 26 februarie 2021 - 10:42, said:

Asta ar fi o imensa teapa pentru cei care si-au luat electrice pentru a scapa de taxe de poluare
Care taxa? AAA, au gandit in avansPosted Image Posted Image . Au luat pentru ca are reducerea de 11k de euro, dupa aia mai vedem ce si cum cu preturile/taxa/etc.

Edited by cata, 26 February 2021 - 10:49.


#61
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

View Postcata, on 26 februarie 2021 - 10:48, said:


Care taxa? AAA, au gandit in avansPosted Image Posted Image . Au luat pentru ca are reducerea de 11k de euro, dupa aia mai vedem ce si cum cu preturile/taxa/etc.

Nu ma refeream la romani ci la cetatenii europeni in general.

#62
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View PostElenistic, on 26 februarie 2021 - 10:42, said:

Asta ar fi o imensa teapa pentru cei care si-au luat electrice pentru a scapa de taxe de poluare si pana la urma se vor trezi ca vor plati taxa de congestie.

Era de asteptat ca nu or sa renunte astia la venituri serioase la buget. Numai stati sa vedeti cat o sa coste curentul electric cand masinile electrice vor fi majoritare. O sa ne punem mainile in cap.

Pai normal, acum e o fitza, dar daca devin majoritate, trebuie ori investite miliarde de euro in reactoare, ori ars carbunele intr-o veselie, incat benzinarele euro 4 vor fi parfum pe langa ce se va arde sa aiba electricele energie.

#63
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Eu nu discut acum de poluare. Vorbesc strict financiar.

Cand electricele vor fi majoritare vei plati pe curentul aferent unui drum de 1000 de km cat plateai pe combustibilul aferent aceluiasi drum.

Si atunci vor schelalai unii sustinatori ai electicelor dar va fi prea tarziu. Iar altii, mai snobi si elitisti vor spune ca accepta orice cost pentru a "curata" planeta! Insa va veni decontul reciclarii bateriilor. Si ala va lovi in plin.

Si uite asa se vor trezi unii si tepuiti (taxa de congestie) si cu banii luati (curent si alte acareturi).

#64
petru_

petru_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.02.2006
Asta tot spun si eu de o gramada de vreme. Niciun stat n-o sa renunte la aceasta sursa de venituri. Intr-un fel sau altul, tot vom plati indiferent de masina. Tocmai de aceea nu sunt de acord cu niciun fel de taxa noua ascunsa sub vorbe frumoasa, indiferent daca ma afecteza sau nu.

#65
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016

View Postabac, on 22 februarie 2021 - 09:07, said:

Se poate trai si fara masina. Parintii mei nu au avut masina in comunism si taica-miu si-a cumparat prima masina in 2003. La 14 ani de la revolutie.

In conditiile in care am vietuit in Bucuresti. Metrou, autobuz, tramvai scria pe noi cand aveam nevoie de deplasare. La bunici in Chitila mergeam cu rata.

Eu ca student m-am depasat o buna bucata de timp cu bicicleta.

Deci se poate trai (observi finetea de a scrie cu un singur i?) fara masina. Garantez eu pentru lucrul asta.

P.S. In vestul europei unde vietuiesc si lucrez de multi ani, merg la job cu bicicleta every single day, fie canicula, fie furtuna. Bag in jur de 2500 km pe an cu bicicleta in scopul asta. Bicicleta pusa la dispozitie gratis de firma pentru care lucrez.


A naibii treaba! Nu stiam ca Romania a devenit un megalopolis sau ca Bucurestiul are 20 milioane de locuitori.

Cred ca multi nu au trait foarte mult timp in comunism, da' eu inca tin minte duhoarea din ratele care faceau legatura intre orase si sate. Amestecul de transpiratie, miros de animale, motorina pe jumatate arsa si mirosul ala nenorocit de sintetic de la tapiteria scaunelor. Dar da, transportul public intre sat si oras si acoperirea lui era mult mai bun.

Sau trenurile imputite, fara caldura iarna si cu 2 degete de gheata la interior si fara aer conditionat vara. Cu mirosul permanent de fum de tigara, buda infundata si voma. Dar da, CFR-ul avea acoperire mult mai buna ca azi, si se mergea mult mai bine cu trenul. Mangalia - Piatra Neamt, cu schimb in Gara de Nord, facea maxim 8-9 ore; acum e de la 12 ore in sus.

Da, exista ceva transport in comun, dar exista pentru ca aparatul comunist nu te lasa sa iti iei masina si pentru ca aparatul comunism voia sa incurajeze migrarea oamenilor de la sat la oras.

Multi uita ca, in comunism, lipsa automobilelor personale nu era o stare naturala, ci era ceva impus de catre aia de mai sus. Apropo de cei care ziceau ca bogatii vor sa isi tina soselele pentru ei - ei bine, se par ca vesticii si astia de la noi au inceput sa se inspire din comunism.

Basca interdictiile de circulatie si rationalizarea benzinei. Pe scurt, era mai simplu sa nu iti iei masina din cauza blocajelor create artificial de catre partid. Nu trebuia sa te inscri pe lista de asteptare, nu trebuia sa ceri voie de la partid, nu trebuia sa strangi un purcoi de bani, nu trebuia sa iti faci griji de ratia de benzina sau de cand ai voie sa mergi cu masina sau nu.


PS: asta nu inseamna ca nu trebuie rezolvata problema traficului in orasele mari (HAHA! ce gluma buna) ale Romaniei. Dar comparatie cu perioada comunista n-are nici o treaba. Plus, ca sa rezolvi ceva in Bucuresti, este necesar sa razi o treime din constructiile din Bucuresti, si asta nu va reusi daca nu poti sa trimiti cel putin 1 treime din populatie sa traiasca in suburbie. Mai exact daca oamenii raman la fel de saraci ca acum, nu vor pleca din oras.

#66
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
ce crezi ca e mai usor??? sa pui taxe sau sa faci drumuri/sosele?!?

#67
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Ce e mai usor? Sa dai jos mizeriile de politicieni care indraznesc sa puna o noua taxa.

#68
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Si cum faci asta? Ca din cate se vede, prin rotatie, vin fix aceiasi la conducere.

De 30 de ani.

#69
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
am mai povestit chestia asta care nici macar nu e a mea... (© Mark Twain)
daca prin vot, vulgul putea schimba ceva, nu avea drept de vot! punct.
nu crezi???
reciteste caragiale, eminescu, Nicolae Filimon, alti publicisti ai vremii... C tanase, etc... vezi daca e ceva diferit in politica si societate fata de atunci...
si... foarte important... ajusteaza-ti sperantele si asteptarile.

Edited by apocalipsul, 27 February 2021 - 11:41.


#70
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
E perimat citatul din Twain.

#71
Sigmus

Sigmus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 25.11.2018

View PostMembruAnonim, on 27 februarie 2021 - 09:51, said:

Si cum faci asta? Ca din cate se vede, prin rotatie, vin fix aceiasi la conducere.

De 30 de ani.
Avem ce am votat. Cocalari si bijnitari. Atat putem. Si mai e categoria aia speciala de zei. Cand 60% stau acasa in ziua de vot iar implicarea cetatenilor e aproape 0 in orice domeniu nu ai ce sa schimbi. De la nivel de administratie de bloc pana la cel mai inalt nivel. Cand m-am intors in Romania cu ideea de a recicla, am alergat degeaba pentru ca angajatii statului pasau obligatia de la unii la altii sau radeau de tine. Un popor cu majoritate manelista nu poate sa evolueze. Tot atunci am realizat ca erau asa zise firme care se ocupau cu reciclarea doar in teorie pentru ca in practica doar tocau bani europeni.
Ce cred eu ca urmeaza sunt si taxele pe centralele de apartament asta in timp ce sute de mii de tone de gunoi si deseuri toxice unele importate se ard in aer liber la marginea fiecarui oras.

#72
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Nu mai e pesede la guvernare. E numai lapte si miere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate