Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Taxe de congestie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
castiel97

castiel97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 07.02.2020

View Postabac, on 22 februarie 2021 - 09:07, said:



Se poate trai si fara masina. Parintii mei nu au avut masina in comunism si taica-miu si-a cumparat prima masina in 2003. La 14 ani de la revolutie.

In conditiile in care am vietuit in Bucuresti. Metrou, autobuz, tramvai scria pe noi cand aveam nevoie de deplasare. La bunici in Chitila mergeam cu rata.

Eu ca student m-am depasat o buna bucata de timp cu bicicleta.

Deci se poate trai (observi finetea de a scrie cu un singur i?) fara masina. Garantez eu pentru lucrul asta.

P.S. In vestul europei unde vietuiesc si lucrez de multi ani, merg la job cu bicicleta every single day, fie canicula, fie furtuna. Bag in jur de 2500 km pe an cu bicicleta in scopul asta. Bicicleta pusa la dispozitie gratis de firma pentru care lucrez.


Pentru noi astia de la tara este necesara. Tu faci in jur de 6km pe zi cu bicicleta, eu cand n-am.avut masina a trebuit sa merg pe jos 12km pe zi si am simtit ca mor, mai ales ca si la munca merg foarte mult si de la mine pana la oras sunt aprox. 40km.
Dar da, strict in oras mi-ar fi rusine sa am masina. Am fost in Brasov cateva zile si acolo am folosit masina doar cand am iesit din oras, in rest pe jos plimbari de 2, 3km si taxi + uber, mult mai comod si mai ieftin.


#38
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View Postrich1974, on 22 februarie 2021 - 11:00, said:


poti sa faci autostrazi cate vrei in Romania (nu ca s-ar face), dar tot o sa ai acoperire slaba in teritoriu.  asa ca, fara o retea de drumuri drepte, centuri, etc. nu se va rezolva nimic.
dar na, decat sa gandesti cu capul, mai bine regurgitezi niste clisee.
ca sa faci un drum drept, faci practic autostrada, singura diferenta intre ce zici tu si autostrada e limita de viteza.Apoi, ce zici tu de acoperire slaba, nu e cazul daca autostrazile ar fi gata.In zonele unde exista autostrazi, drumurile europene si restu sint mult mai putin circulate.E clar ca trebuie si centuri, si ca se pot face o gramada de drumuri expres, si etc, dar autostrada e vitala, daca se vrea reducerea poluarii pe autostrada, se poate limita la 110 km/h de exemplu, insa asta e undeva la coada in ceea ce priveste problemele de rezolvat.Decongestionarea care rezulta prin constructia de autostrazi, contrabalanseaza poluarea produsa de limita de viteza mai mare.

#39
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu poti sa impui limita de viteza, ca tocmai de aia vrea ghiolbanul autostrazi, sa se dea si el cu masina cu 190.  doar nu crezi ca aia cu suv-uri nu mai pot ei de economie si ca o ajuta autostrada.
eu nu spun sa nu se faca autostrazi, dar la ora actuala, pe saracia asta, sunt tighie de margaritar. in Romania se circula prost din cauza ca drumurile sunt croite prost, virajate si prin localitati.
dar na, ca sa stii asta, trebuie sa mai iesi din ogeacul tau si  sa mai circuli si prin tara, nu s-a arzi pe sarakie pe forum toata ziua.
romanul, de la drumuri conumale, vrea direct la autostrazi.

#40
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
Ai dreptate doar cu drumurile ce trec prin localități.
Sa știi ca în mod normal nu sunt mulți ce o ard cu peste 140 pe autostrada, excepția e a2 pe timp de vara când ies șoferii de weekend.
La mers constant sa zicem cu 90-110km/h ai consum mai mic pe autostrada deci și noxe mai mici

#41
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
consumul cel mai mic e undeva la 70-80, dupa aia deja te lupti cu aerul.
eu am observat ca lumea merge mai tare pe autostrazi, nicidecum cu 90-110. camioanele merg asa.
dar ai foarte multe locuri unde se merge greu, alea trebuie rezolvate in primul rand. ce dracu, noi vorbim de avioane si nu avem centura la bucuresti. centura de nord, care nici aia nu e toata cu 4 benzi, deja e depasita.

#42
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
Depinde de masina la partea cu consumul 😁
Au început lucrările de centura de sud a0.
Spre Berceni am văzut ca lucrează la pasaj suprateran, încet încet se misca lucrurile.

#43
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu iti spun ca traseul actual e depasit. eu nu zic sa nu se faca, dar deja zona e supraaglomeara.
ori tu, trebuie sa ai posibilitatea sa treci de la piteti la constanta fara sa iti dai seama ca ai trecut pe langa bucuresti. asta inseamba fluenta.

#44
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006

View Postrich1974, on 23 februarie 2021 - 10:51, said:

consumul cel mai mic e undeva la 70-80, dupa aia deja te lupti cu aerul.[...]
Eu am constatat la mașina proprie că minimul de consum e pe la 115km/h. La 70 deja schimbă treapta în jos și tot 1500rpm are...Poate depinde nițel de mașină, dar la viteza aia motorul tot aproape de ralanti stă deci nu prea știu de unde să mai câștigi la consum la viteză mai mică.

#45
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005

View Postrich1974, on 22 februarie 2021 - 12:05, said:

dumneata te refereai la "exporturi rapide". cine e idiot?
Imi pare rau, iepuras, eu nu intru cu porcul in cotet sa ma intrec la grohait. Daca pricepi, bine, daca nu, ramai un geniu neinteles.

#46
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postsebulbus, on 23 februarie 2021 - 12:27, said:

Imi pare rau, iepuras, eu nu intru cu porcul in cotet sa ma intrec la grohait. Daca pricepi, bine, daca nu, ramai un geniu neinteles.
te compatimesc, cand esti mic intelectual, o dai in jigniri. mai bine explica cum exporta chinezii marfurile pe autostrazi.

#47
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007

View Postbuntzi, on 23 februarie 2021 - 12:21, said:


Eu am constatat la mașina proprie că minimul de consum e pe la 115km/h. La 70 deja schimbă treapta ĂŽn jos și tot 1500rpm are...Poate depinde nițel de mașină, dar la viteza aia motorul tot aproape de ralanti stă deci nu prea știu de unde să mai câștigi la consum la viteză mai mică.
Din rezistenta mai mica de la frecarea cu haeru , fc de masina desigur

#48
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
era odata un patron de tiruri care spunea ca o sa impuna reducerea vitezei la 75 km/h, ca are consum mai mic decat la 85-90. dadea si niste cifre, dar nu le mai tin minte.

#49
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

View Postcastiel97, on 22 februarie 2021 - 19:22, said:

Pentru noi astia de la tara este necesara. Tu faci in jur de 6km pe zi cu bicicleta, eu cand n-am.avut masina a trebuit sa merg pe jos 12km pe zi

Nu stiu cum ai calculat, dar te anunt ca am cam luna pe an concediu si nu lucrez in weekend.

Fac 10 kilometri pe zi, 5 pe sens.

Daca as avea de facut 20 pe sens, mi-as cumpara un speed pedelec de 45kmph si as face distanta in 25 de minute. Fara sa transpir.

#50
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View Postrich1974, on 23 februarie 2021 - 06:41, said:

nu poti sa impui limita de viteza, ca tocmai de aia vrea ghiolbanul autostrazi, sa se dea si el cu masina cu 190.  doar nu crezi ca aia cu suv-uri nu mai pot ei de economie si ca o ajuta autostrada.
eu nu spun sa nu se faca autostrazi, dar la ora actuala, pe saracia asta, sunt tighie de margaritar. in Romania se circula prost din cauza ca drumurile sunt croite prost, virajate si prin localitati.
dar na, ca sa stii asta, trebuie sa mai iesi din ogeacul tau si  sa mai circuli si prin tara, nu s-a arzi pe sarakie pe forum toata ziua.
romanul, de la drumuri conumale, vrea direct la autostrazi.
Dar nu e vorba numa de ala care vrea sa ajunga la mare.Pentru traficul de marfuri sint vitale.Mersul la mare il poti rezolva cu drumuri expres daca vrei, dar la marfuri conteaza sa fie drum de mare viteza.Limite se pot impune daca se doreste.S-au pierdut investitii dea lungul timpului din lipsa autostrazilor, la fel, nu poti sa vorbesti de dezvoltarea turismului strain fara autostrazi.Asta cu sintem prea saraci ca sa investim se aplica la noi de 30 de ani, si tot saraci am ramas.

#51
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nene, imi pare rau, dar se pare ca majoritatea dintre voi nu ati circulat prin tara deloc.  se circula greu nu din lipsa autostrazilor, ci ca sunt foarte multe puncte unde incetinesti si cotesti. chiar nu a observat nimeni asta? ia orice drum vrei si vei observa asta. ma apuc sa dau exemple?
ia centura de nord....cum intri dinspre pitesti, un ditamai giratoriul. ia pitesti-valcea....ai cateva curbe in ac de par, plus rampe si vai, ia pitesti-brasov, la fel, catastrofa.
de asta zic, nu e o fluenta a traficului.  sunt mii de zone cu problemele astea in tara.

#52
Sigmus

Sigmus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 25.11.2018
Sunt multe țări care au limitat vitezele si pe naționale si pe autostrăzi. Consumul minim nu are cum sa fie la 100+ ci la 70-80km/h. Investiția unui stat sănătos la cap trebuie sa fie trenuri si linii electrice. Doar că la noi politicianul si-a făcut firma de transport rutier cu banii de la cfr. Cine a mers saptamanile astea cu masina a vazut cat praf e pe sosele...

#53
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai si daca investesti in trenuri electrice, capsunarul din occident care si-a BMW, pe unde se mai da?

eu am mai zis de transportul RO_LA, dar vad ca lumea viseaza in continuare sa bata tara in lung si in lat cu tir-ul. exportul rapid pe autostrada, virul romanului.

Edited by rich1974, 24 February 2021 - 08:45.


#54
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Nemernicii astia mai au putin si or sa bage taxe si pe orele de somn. Trebuie sa scapam de ei urgent!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate