Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

Facultăți UPB

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
raluca312

raluca312

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.02.2021
Bună! Sunt elevă în clasa a 12-a și mă pregătesc intens de admiterea la Politehnică, însă problema mea este că nu mă pot decide ce facultate să aleg. Am consultat atât planurile de învățământ de la facultățile care m-ar interesa, cât și părerile cunoscătorilor (studenți, absolvenți, ingineri), însă nu am putut face nicio alegere.
Dacă ați avut măcar tangențe cu Politehnica, v-aș ruga mult să îmi lăsați informații cu privire la următoarele facultăți:
  • Energetică
  • Inginerie Electrică
  • Mecatronică
  • Inginerie Aerospațială
  • Robotică
Menționez că sunt mai atrasă de fizică decât de informatică, de aceea pe lista opțiunilor mele nu se află Automatica sau ETTI, deși orice informație despre aceste facultăți m-ar ajuta să îmi cântăresc mai bine decizia. Despre facultățile listate mai sus m-ar interesa să aflu aspecte cu privire la materiile care se fac în timpul anilor de studiu, dar și cu privire la cererea pe piața muncii și opțiunile de angajare pe care le-aș avea în timpul facultății și după absolvirea ei.

Vă mulțumesc anticipat!

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,594
  • Înscris: 30.07.2003
Pai si la ETTI e fizica in cea mai mare parte a continutului. Doar ca fiecare facultate se adreseaza unui capitol. Asa ca mai bine rafineaza-ti ce vrei din fizica asta apoi alegi, nu invers.
Cat despre piata muncii, o regasesti pe site-urile cu joburi.

Edited by neagu_laurentiu, 20 February 2021 - 15:22.


#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Fizica e mare, are peste 80 de subdomenii total diferite intre ele.

#4
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,404
  • Înscris: 17.10.2018
Pot studia si tu putin piata.Cine stie ce sub domenii mai apar peste 2 3 ani.E interesanta ingineria aerospatiala dar e de recomandat sa profesezi in afara.Daca iti place fizica da la accea facultate sau ramai la Upb facnad cursuri suplimentare. Daca ai nevoie de informatii vezi pe site sau intreaba prieteni mai mari sau cunostiinte macar.

#5
raluca312

raluca312

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.02.2021

 neagu_laurentiu, on 20 februarie 2021 - 15:21, said:

Pai si la ETTI e fizica in cea mai mare parte a continutului. Doar ca fiecare facultate se adreseaza unui capitol. Asa ca mai bine rafineaza-ti ce vrei din fizica asta apoi alegi, nu invers.
Cat despre piata muncii, o regasesti pe site-urile cu joburi.

Despre ETTI am obtinut mai multe informatii de la cativa actuali studenti si de aceea nu se afla printre optiunile mele. In plus, mai multi colegi vor sa dea la aceasta facultate pentru ca vor sa mearga pe informatica, dar sa faca o facultate mai usoara (din punctul lor de vedere) decat Automatica, asa ca tind sa asociez ETTI cu informatica.
Totodata, nu pot anticipa de pe bancile liceului ce fizica voi studia in facultate, insa, asa cum am spus, m-am informat cu privire la cursurile oferite de facultati si mi-am redus optiunile la cele de mai sus.
Tind totusi catre Facultatea de Energetica, dar am auzit si citit lucruri nu tocmai bune despre ea si sunt in dubii.

#6
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Eu am terminat Etti acum vreo 10 ani. In momentul ala concurenta mare era la Automatica, Fils si Etti. Am avut amici si de la energetica, energie electrica si mecatronica.
La momentul ala liceenii buni le alegeau pe cele cu concurenta mare si acolo erau si profesorii vazuti ca fiind mai buni. Spuma era la Automatica.
Dupa facultate nisele de joburi pt Etti, Fils si automatica erau platite mult mai bine decat pt celelalte.
Cunoscutii mei de la energetica nu au profesat in domeniu pt ca nici nu erau straluciti si nici nu erau multe joburi pt calificarea lor. Au ajuns bine in final dar ce fac acuma nu are nici o legatura cu facultatea.


#7
daquinot

daquinot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.07.2013

 Scurthea211, on 20 februarie 2021 - 17:55, said:

Eu am terminat Etti acum vreo 10 ani. In momentul ala concurenta mare era la Automatica, Fils si Etti. Am avut amici si de la energetica, energie electrica si mecatronica.
La momentul ala liceenii buni le alegeau pe cele cu concurenta mare si acolo erau si profesorii vazuti ca fiind mai buni. Spuma era la Automatica.
Dupa facultate nisele de joburi pt Etti, Fils si automatica erau platite mult mai bine decat pt celelalte.
Cunoscutii mei de la energetica nu au profesat in domeniu pt ca nici nu erau straluciti si nici nu erau multe joburi pt calificarea lor. Au ajuns bine in final dar ce fac acuma nu are nici o legatura cu facultatea.

Are dreptate Scurthea211....cam asta este realitatea.
De la Automatica si Etti ai disponibile mai multe job-uri in mai multe domenii, si sunt de obicei platite mai bine.

Sfatul meu e sa te orientezi spre o facultate in primul rand din punctul de vedere al job-ului viitor....ce domenii sunt cautate, care sunt platite mai bine, ce ti-ar placea sa lucrezi pe termen lung.
Nu-i nimic gresit sa-ti placa fizica, dar daca te bazezi doar pe ce-ti place, poti ajunge sa-ti restrictionezi optiunile de job la ceva nasol si platit jalnic (am fosti colegi destui care au aplicat conceptul asta).

Dar totusi, daca iti place fizica, ti-as recomanda ETTI...se face destula fizica (mai ales la unele specializari) si se face si programare, dar nu la nivelul de la Automatica.

#8
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 05.04.2006
Facultatea de Inginerie Industriala si Robotica este aici: http://fiir.pub.ro/index.php/ro/
Are si pagina de Facebook: https://www.facebook...r.pub.bucuresti
Planurile de invatamint: http://fiir.pub.ro/i...i-de-invatamant
Recomand Informatica Aplicata sau Inginerie Economica Industriala.
Daca ai intrebari la care crezi ca iti pot raspunde, astept sa ma intrebi aici sau in discutie privata.

#9
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Pana la urma conteaza ce vrei sa faci mai departe. De la poli iesi  inginer.
Cea mai multa fizica sigur faci la facultatea de fizica in Magurele. Dar de acolo cred ca iesi cercetator sau professor de fizica. Banuiesc, nu sunt sigur.
Stiu cateva persoane in IFIN HH si acolo sunt cu totul alte repere decat in industrie. Cercetarea e altfel.

#10
raluca312

raluca312

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.02.2021
Mulțumesc mult pentru informații! Sunt hotărâtă, însă, să dau la Politehnică, să devin inginer și ar fi prea târziu să îmi mai schimb opțiunea, pregătindu-mă pentru admitere încă de la începutul anului școlar.

Edited by Dany_Darke, 21 February 2021 - 00:50.


#11
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Marea majoritate a colegilor mei de la Inginerie Aerospațială sunt plecati afara. Din doua motive: mai multi bani, si in tara gasesti prea putine joburi in domeniu. Vreau sa spun ca daca te decizi pentru asa ceva, gandeste-te serios ca vei pleca afara. Si oricum, indiferent pentru ce facultate te decizi, sa incerci sa studiezi prin programul Erasmus la alte facultati prin vest. Ajuta mai tarziu.

#12
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011
Ai grija deoarece intre ce se intelege prin Fizica in liceele din Romania versus ce se intelege prin Fizica la Politehnica este o diferenta foaaaarte mare.

Acestea fiind zise, profilul ETTI este mai mult pe electronica si telecomunicatii decat programare, desi se fac si cateva materii de programare. Inainte de toate consulta si tu piata muncii. Fa-ti cont pe Linkedin / Bestjobs si uita-te ce pozitii sunt deschise si vezi cat de mult ti-ar placea sa faci acele lucruri.

View Postraluca312, on 20 februarie 2021 - 17:53, said:

Despre ETTI am obtinut mai multe informatii de la cativa actuali studenti si de aceea nu se afla printre optiunile mele. In plus, mai multi colegi vor sa dea la aceasta facultate pentru ca vor sa mearga pe informatica, dar sa faca o facultate mai usoara (din punctul lor de vedere) decat Automatica, asa ca tind sa asociez ETTI cu informatica.
Totodata, nu pot anticipa de pe bancile liceului ce fizica voi studia in facultate, insa, asa cum am spus, m-am informat cu privire la cursurile oferite de facultati si mi-am redus optiunile la cele de mai sus.
Tind totusi catre Facultatea de Energetica, dar am auzit si citit lucruri nu tocmai bune despre ea si sunt in dubii.

Nu stiu exact ce intelegi prin informatica. Daca te referi strict la programare / software engineering, atunci ok. Dar IT-ul are si alte ramuri. Uita-te ce inseamna configurarea unui server de Linux (Redhat, Ubuntu) sau administrarea unei retele si configuratia unui ruter sau a unui switch Cisco sau Juniper.

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,226
  • Înscris: 24.02.2007

View PostWhatNot, on 24 februarie 2021 - 23:49, said:

Uita-te ce inseamna configurarea unui server de Linux (Redhat, Ubuntu) sau administrarea unei retele si configuratia unui ruter sau a unui switch Cisco sau Juniper.

Meserii importante doar ca, din perspectiva unui student la politehnica, stai sa te gandesti pentru ce inveti atata matematica si fizica daca ajungi doar sa administrezi servere/echipamente de retea.

#14
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

 dani.user, on 25 februarie 2021 - 00:05, said:


Meserii importante doar ca, din perspectiva unui student la politehnica, stai sa te gandesti pentru ce inveti atata matematica si fizica daca ajungi doar sa administrezi servere/echipamente de retea.

Cred ca din traditie si inertie. Ramurile fizicii cum sunt electricitatea mereu s-au predat la Poli, si mentalitatea din univeritati se schimba greu. Si la ETTI se studiaza Fizica 1 si Fizica 2 in anul I cand faci chestii mai generaliste, dar dupa dai in materiile specializate cum sunt Bazele Electrotehnicii, Circuite Electrice si Microunde care din perspectiva unui elev de liceu, tot ca fiica le-as descrie. Ca jumatate din ele sunt depasite este partea a doua.

Matematica in schimb e alta mancare de peste, aia iti formeaza gandirea si anumite ramuri cum sunt probabilitatile si statistica sau teoria grafurilor au aplicabilitate practica.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,594
  • Înscris: 30.07.2003
Chestiunea subliniata era ca pentru a fi admin, faci multe materii inutile (insa utile pt. ingineria profilului dar neinteresante pt. scopul acesta punctual).

#16
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 05.04.2006
Orizontul de munca al unui student care intra azi in facultate este, probabil, urmatorii 50 de ani. O meserie invatata azi (nu neaparat in facultate, ci la locul de munca) s-ar putea sa dispara sau sa se modifice fundamental in aceasta lunga perioada de timp. A dori sa te faci programator sau admin de retea poate fi ok in urmatorii 10 ani si sa ramii fara job sau cu unul prost platit in momentul in care tehnologiile se vor schimba si nu vei mai face fata.
Sa fiu azi elev de liceu in pragul admiterii la Politehnica, m-as gindi foarte serios daca sa merg sau nu catre programare (Automatica) sau m-as orienta catre o facultate din sfera mecanicii, fiindca intotdeauna vor exista masini, echipamente, automobile etc. care au parti componente mecanice si care trebuie concepute, proiectate, intretinute, reparate, imbunatatite etc.
Oricum, e destul de greu de previzionat ce va insemna inginerul peste 30-40 de ani si ce responsabilitati va avea. Aici trebuie gindit pe termen lung, nu la ce facultate/specializare se face mai putina matematica.

#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,226
  • Înscris: 24.02.2007
Ce s-a schimbat mai mult la o masina, in ultimii 30 de ani? Partea mecanica (motorul, transmisia, etc) sau eletronica/programele ce ruleaza in ea.

Edited by dani.user, 25 February 2021 - 21:21.


#18
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 05.04.2006
Tocmai asta spuneam si eu: partile mecanice evalueaza si in mod sigur vor genera locuri de munca in Romania peste 30-40 de ani, pe cind acel soft al masinilor cite locuri de munca va genera ? Din ce stiu, nu se scrie cod in Ro pentru masini, update-uri, mentenanta, depanare pentru ele nu se face aici. De asemenea, calculatoare nu se concep si nici nu se produc aici, nici macar nu se asambleaza la noi (vorbesc de fabrici cu linii de asamblare, nu de un baiat care a luat componente si le-a asamblat singur). Soft se mai scrie pentru aplicatii pe dispozitive mobile, aplicatii pentru banci, firme, se mai fac site-uri web si..cam atit. Pe de alta parte, ingineria industriala, cea cu parte mecanica, are, gasisem undeva, un total de peste 6000 de firme. Ei nu scriu soft, nu fac administrare, ci fac proiectare, inoveaza produse, prelucreaza metal, plastic, asambleaza masini, repara etc.
Intra pe acest articol mai vechi (aveam altul, dar trebuie sa caut) si cauta soft, programare in pagina: https://www.zf.ro/ev...l-auto-16818100
E acolo o lista cu cele mai importante companii din Romania, majoritatea sunt pe domeniul ingineriei industriale si nu pe automatica sau telecomunicatii. Tot ele genereaza si foarte multe locuri de munca.

Edited by ionut76, 25 February 2021 - 21:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate