Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Upb

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
HypatiaStar

HypatiaStar

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.02.2021
Facultatea de Automatica si Calculatoare,  specializarea Ingineria Sistemelor; Facultatea de Electronica, Telecom si Tehn Info, ambele la Upb.
Ce faci mai exact ca inginer automatist; dar ca inginer electronist sau inginer in telecomunicatii?
In ce domeniu dintre acestea gasesti mai usor loc de munca?
Si se poate dupa una dintre aceste facultati sa te.specializezi spre ceva Electronica Medicala, Biotehnologie etc? Ai unde lucra in acest domeniu in Romania?  Si este ok ideea de a merge pe ceva mai general precum etti / acs  pt asa ceva, avand si alte oportunitati in caz ca nu gasesc loc de munca strict pe ce vreau, sau sa merg direct la inginerie medicala?
Si inca o intrebare va rog: unde se face mai multa analiza matematica? La IS sau etti? Dar programare?( as vrea ceva cu cat mai multa mate, imi place mult, dar cu programare la un nivel nu ff avansat, pentru ca nu imi place in mod special

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

 HypatiaStar, on 19 februarie 2021 - 14:18, said:

Ce faci mai exact ca inginer automatist

Statistic ... ajungi sa scrii software fara nici o treaba cu hardul.

#3
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

 HypatiaStar, on 19 februarie 2021 - 14:18, said:

Si inca o intrebare va rog: unde se face mai multa analiza matematica? La IS sau etti? Dar programare?( as vrea ceva cu cat mai multa mate, imi place mult, dar cu programare la un nivel nu ff avansat, pentru ca nu imi place in mod special

Matematica cred ca faci cam la acelasi nivel, cat despre programare la etti faci mai putina. Dar n-ar strica sa te uiti peste planurile de invatamant, ai vedea exact ce si cum.

#4
daquinot

daquinot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.07.2013
De acord cu ce a zis WishShadow....la Automatica si Calculatoare se face mai multa programare decat la ETTI, iar matematica e cam la acelasi nivel (oricum numai primul an se face matematica).
Daca vrei multa analiza matematica poti sa te orientezi spre alta facultate cu specializarea asta, dar asta iti va restrictiona un pic job-urile posibile in domeniile de electronica.

Nu poti sa zici ca avand o specializare la una din cele 2 facultati iti gasesti un loc de munca mai usor....multe specializari, inclusiv ce-ai enumerat tu ("inginer automatist; dar ca inginer electronist sau inginer in telecomunicatii") se suprapun ca si locuri de munca. Si nu e de parca alegand una din ele iti restrictioneaza accesul la anumite job-uri. Cel mult o specializare poate sa-ti ofere acces mai usor la un internship cu care are catedra respectiva contracte.

La ETTI e o specializare de electronica medicala, dar sa nu crezi ca se face ceva foarte avansat....si la noi in Romania nu ai unde sa lucrezi in domeniul de biotehnologie. Stiu pe cineva care s-a dus la specializarea aia si isi gasise in domeniu doar sa repare aparatura medicala.

#5
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View PostHypatiaStar, on 19 februarie 2021 - 14:18, said:

Si inca o intrebare va rog: unde se face mai multa analiza matematica? La IS sau etti?

Trebuie să definești mai clar ce vrei. Matematica stă la baza ingineriei, dar în jobul propriu-zis e pe locul 2, în timp ce ingineria propriu-zisă este pe locul 1. Nu poți lucra cum trebuie ca inginer, dacă nu înțelegi cum trebuie fenomenul fizic și limitările tehnologice, dar ești bun la matematica "teoretică" din spatele domeniului.

Dacă ăsta este cazul tău, mergi la facultatea de matematică, nu la Politehnică.

Am avut colegi (și mai ales colege) care erau bune la rezolvat ecuații odată ce ajungeau la ele, dar nu prea erau în stare să ajungă la ele, adică să transpună partea fizică în ecuatie. Cam ăsta e principiul la majoritatea materiilor din Politehnică.

În plus analiza matematică așa cum o știi din liceu este doar un subset al matematicii din politehnică, și MAI ALES, multe din aspectele matematice se rezolvă prin simulări numerice, făcute de softul în care lucrezi. De exemplu, în electronică există o familie de simulatoare de circuit numite SPICE, care primesc o schemă electronică și o simulează în multe mii de puncte reprezentînd momente de timp sau valori de tensiune, etc. Ecuatiile pe baza cărora funcționează simulatorul sînt atît de complexe și lungi, încît la curs nici nu ți se predau, în schimb se predau niște variante simplificate care nu se folosesc, dar care stau la baza ecuatiilor "reale". Uneori ele nu se pot rezolva analitic, ci doar numeric, și oricum, chiar dacă se pot rezolva analitic, ar dura ani de zile să le rezolvi manual în mii/milioane de puncte. Deci pînă la urmă aceste ecuații nu sînt așa importante (cu excepția celor care scriu ei-înșiși simulatorul, dar ăștia sînt 0.000001% din totalul inginerilor în domeniu). Important e să înțelegi cum funcționează acele circuite parțial dpdv fizic și parțial dpdv intuitiv !

#6
billze

billze

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 01.07.2020
La ETTI daca imi amintesc bine vei face 4 cursuri de matematica (analiza, algad, statistica, matematici speciale). O sa fie mult mai ridicat nivelul fata de ce ai facut in liceu. Du-te la facultatea asta doar daca esti pasionat si iti place fizica. Daca stai bine cu matematica mai bine dai la universitate.

#7
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Ce fizica? :)) Am stat acasă 3 ani, am fost mediocru la fizica si am învatat ls matematica mult de tot si sunt in anul 3 si nici măcar o data nu mi s-a părut greu. Se învață totul din mers, nu ma lua cu fizica de liceu si prostii dinastea

#8
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View PostRazvanEtti, on 24 martie 2021 - 11:13, said:

Ce fizica? Posted Image) Am stat acasă 3 ani, am fost mediocru la fizica si am învatat ls matematica mult de tot si sunt in anul 3 si nici măcar o data nu mi s-a părut greu. Se învață totul din mers, nu ma lua cu fizica de liceu si prostii dinastea

Din relatarile altora, am dedus ca e cum zici tu , se poate invata fizica din facultatea voastra si fara un background solid din liceu. Pe de alta parte, asa m-am lovit si eu de geoemtrie dar o biruiesc cumva , desi nu m-am priceput niciodata la ea in liceu si gimnaziu.

#9
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Înainte sa întru la poli toți te avertizau ca ii greu, nu ai timp, materii grele si multe altele. Adevărul este ca poli este o facultate aglomerata si nu grea(sunta etti Cluj), sunt multe materii inutile insa si materii frumoase, însă nu se pune problema sa nu iei 7,8+ la toate materile cu un minim de interes pe parcursul semestrului si tras tare in sesiune iar in timpul rămas liber poți sa bagi programare si alte discipline in care vrei sa te dezvolți.Ma ocup zilnic 1 ora maxim de facultate si restul de 6 7 ore le bag in programare si am si bursa, sunt si la buget si lucrez si part time ca frontend developer. Cine zice ca poli este grea este ăla care vede facultatea decât in ziua examenului.

#10
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View PostRazvanEtti, on 24 martie 2021 - 12:34, said:

Înainte sa întru la poli toți te avertizau ca ii greu, nu ai timp, materii grele si multe altele. Adevărul este ca poli este o facultate aglomerata si nu grea(sunta etti Cluj), sunt multe materii inutile insa si materii frumoase, însă nu se pune problema sa nu iei 7,8+ la toate materile cu un minim de interes pe parcursul semestrului si tras tare in sesiune iar in timpul rămas liber poți sa bagi programare si alte discipline in care vrei sa te dezvolți.Ma ocup zilnic 1 ora maxim de facultate si restul de 6 7 ore le bag in programare si am si bursa, sunt si la buget si lucrez si part time ca frontend developer. Cine zice ca poli este grea este ăla care vede facultatea decât in ziua examenului.

La mine sunt justificate astfel de vorbe (matematica), adica orarul chiar e aglomerat, cat despre greutate, e relativa , dar consider ca este mai grea decat multe altele aceasta facultate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate