Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Mail ciudat pe gmail

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
In cazul meu adresa de gmail difera cu un punct fata de adresa de gmail al altui utilizator din Brazilia. Mai primesc cateodata facturi. abonari la site-uri si oferte de turism de la agentiile Sud-Americane.

#56
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
¨please connect us¨ ?

Sa fim seriosi. E scam.

 d0d00, on 06 octombrie 2021 - 08:28, said:

Salut, am primit ieri un mail cu privire la un abonament contractat de mine, habar nu am ce este și nici nu apare vreo plata din contul meu, ati primit asa ceva?


#57
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.05.2015
Cred ca pana la urma ăștia vor sa ii apelez pe nr lăsat acolo...

#58
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
O să îți răspundă indienii.. când te întreabă cum te cheamă, zi-le că Jim Browning.

Edited by mrfe, 06 October 2021 - 16:56.


#59
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.05.2015
In primele secunde după citirea mailului eram direct în aplicația băncii sa vad dacă este vreo plata ciudata 😄

#60
woof

woof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 18.03.2006
Ignora-l/sterge-l, e doar o incercare patetica de SCAM.

#61
phoenix76

phoenix76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 25.09.2014

 catalina1, on 19 februarie 2021 - 14:01, said:

Sper ca e ok ca am deschis topic nou si ca l-am deschis unde trebuie.

Am primit azi un mail pe gmail de la [email protected] trimis la [email protected]

Ceva cu cererea ta de contractare nr 74727284 a ajuns la noi, da click pe link bla bla

Probelma e ca adresa mea e [email protected], nu [email protected].

Si initial nu stiu ce a fost in capul meu si am dat forward la mail catre [email protected]. Tot la mine a ajuns.

Care e faza? Cat de tare ar trebui sa ma ingrijorez?
La mine a fost alt caz, o greseala din partea unei persoane astfel:
eu am adresa [email protected]
cealalta persoana are [email protected]
( nume si prenume sunt identice la mine si la el, doar ca la mine am si punct - care este ignorat de google- iar el are in plus 1950.
A facut mai multe comenzi pe diferite site-uri unde nu a fost nevoie de validarea adresei de email la realizarea unei comenzi, probabil au discutat telefonic, si din viteza a trecut [email protected], fara 1950 la urma. Si eu tot primeam confirmari de comenzi si statusul expeditiei.
La un moment dat m-am uitat pe o factura proforma, care a ajuns la mine si pe care era trecut numarul lui de telefon. I-am trimis un SMS dupa care el m-a sunat. L-am intrebat ce adresa de email are, si zice: aaaa ... [email protected]. Il intreb, sunteti sigur ? Pai ... aaaa, ptiu, am uitat am si 1950 la urma si nu am trecut in formular.
Discutia a fost amicala, omul si-a cerut scuze si asta este.
Concluzie: poate fi o persoana cu nume.prenume identic, dar care mai are ceva la coada ( 1950 - in cazul exemplificat de mine ), si care uita sa treaca si acest detaliu.

#62
V0rteX

V0rteX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.07.2006
Eu primesc tot felul de mailuri de la guvernul maghiar, tot un punct diferenta intre adrese.

#63
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Problema vine de la faptul că, pe vreamea când gmail era la început, nume.prenume și numeprenume erau adrese diferite.
Nici nu știu de câți ani, nume.prenume = numeprenume, dar dacă cele două adrese au fost creeate ”în vremurile vechi” ele au rămas așa.

Edited by mrfe, 15 October 2021 - 13:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate