Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Mail ciudat pe gmail

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,789
  • Înscris: 30.08.2006
In cazul meu adresa de gmail difera cu un punct fata de adresa de gmail al altui utilizator din Brazilia. Mai primesc cateodata facturi. abonari la site-uri si oferte de turism de la agentiile Sud-Americane.

#56
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
¨please connect us¨ ?

Sa fim seriosi. E scam.

 d0d00, on 06 octombrie 2021 - 08:28, said:

Salut, am primit ieri un mail cu privire la un abonament contractat de mine, habar nu am ce este și nici nu apare vreo plata din contul meu, ati primit asa ceva?


#57
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
Cred ca pana la urma ăștia vor sa ii apelez pe nr lăsat acolo...

#58
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
O să îți răspundă indienii.. când te întreabă cum te cheamă, zi-le că Jim Browning.

Edited by mrfe, 06 October 2021 - 16:56.


#59
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
In primele secunde după citirea mailului eram direct în aplicația băncii sa vad dacă este vreo plata ciudata 😄

#60
woof

woof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 18.03.2006
Ignora-l/sterge-l, e doar o incercare patetica de SCAM.

#61
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014

 catalina1, on 19 februarie 2021 - 14:01, said:

Sper ca e ok ca am deschis topic nou si ca l-am deschis unde trebuie.

Am primit azi un mail pe gmail de la [email protected] trimis la [email protected]

Ceva cu cererea ta de contractare nr 74727284 a ajuns la noi, da click pe link bla bla

Probelma e ca adresa mea e [email protected], nu [email protected].

Si initial nu stiu ce a fost in capul meu si am dat forward la mail catre [email protected]. Tot la mine a ajuns.

Care e faza? Cat de tare ar trebui sa ma ingrijorez?
La mine a fost alt caz, o greseala din partea unei persoane astfel:
eu am adresa [email protected]
cealalta persoana are [email protected]
( nume si prenume sunt identice la mine si la el, doar ca la mine am si punct - care este ignorat de google- iar el are in plus 1950.
A facut mai multe comenzi pe diferite site-uri unde nu a fost nevoie de validarea adresei de email la realizarea unei comenzi, probabil au discutat telefonic, si din viteza a trecut [email protected], fara 1950 la urma. Si eu tot primeam confirmari de comenzi si statusul expeditiei.
La un moment dat m-am uitat pe o factura proforma, care a ajuns la mine si pe care era trecut numarul lui de telefon. I-am trimis un SMS dupa care el m-a sunat. L-am intrebat ce adresa de email are, si zice: aaaa ... [email protected]. Il intreb, sunteti sigur ? Pai ... aaaa, ptiu, am uitat am si 1950 la urma si nu am trecut in formular.
Discutia a fost amicala, omul si-a cerut scuze si asta este.
Concluzie: poate fi o persoana cu nume.prenume identic, dar care mai are ceva la coada ( 1950 - in cazul exemplificat de mine ), si care uita sa treaca si acest detaliu.

#62
V0rteX

V0rteX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.07.2006
Eu primesc tot felul de mailuri de la guvernul maghiar, tot un punct diferenta intre adrese.

#63
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Problema vine de la faptul că, pe vreamea când gmail era la început, nume.prenume și numeprenume erau adrese diferite.
Nici nu știu de câți ani, nume.prenume = numeprenume, dar dacă cele două adrese au fost creeate ”în vremurile vechi” ele au rămas așa.

Edited by mrfe, 15 October 2021 - 13:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate