Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Idei de afacere

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

 BetterWork, on 20 februarie 2021 - 22:56, said:

...Londra te omoară psihic, navetă, stat la comun în casă, nu îți mai arde nici de cursuri și nici de căutat mereu joburi. Găsești ceva și te complaci cumva, timpul trece repede, te trezești bătrân și realizezi că ai nimerit într-un furnicar, care îți mănâncă tinerețea.


SINCER, până ai terminat facultatea, NU ȚI-A ZIS NIMENI că mediul de afaceri românesc este EXTREM de distrugător?
(nici tu nu ți-ai dat seama? Posted Image )
-la 10 afaceri pe care le știi/crezi de succes, sunt 1000 care au deraiat
-din 100 de afaceri de succes, 95 dau șpagă/taxă de protecție la TOATE organele statului sau au rude p-acolo...
(nu te conformezi, vei avea toate controalele posibile/lună/trimestru, cu PV-uri de sancționare de fiecare dată Posted Image )

ca simplu PFA vei munci de 300x mai mult ca-n UK, doar pt a avea bani de întreținere, poate...poate și de un CO la eforie (nici măcar de mamaia nu vei avea...)
(ăăă, dacă-ți vei permite concediu..., poate peste fo' 5 ani)

fugi înapoi, cât mai ai banii ăia și cât mai e programul de „eu settlement scheme”
cu banii ăia îți iei ce „carduri” ai nevoie și vei fi  - în 5 ani un fericit

lasă naibii sentimentalismele: NU există nici în .RO „viață socială” - așa cum era accepțiunea în adolescența ta!
după terminarea școlii se termină cu berea după bere, cu undița-n deltă, cu exersarea zarurilor pe bancă-n parc
totul devine o luptă de descurcare pt supraviețuire!

deci, din toate prostiile înșirate de mine ia doar atât:
-DECÂT să pierzi banii ĂIA în .RO, mai bine califică-te-n UK !!!

PENTRU CĂ AI UN AVANTAJ MAJOR: ai NINO!!!

Edited by gushpi, 05 March 2021 - 09:41.


#20
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
exact. eu nu pot sa ii inteleg pe cei care pleaca din romanica de greu ce le e, isi fac rostul cativa ani intr-o tara civilizata apoi se intorc iar in romanica unde isi cheltuie banii pe afaceri esuate sau pe alte porcarii

#21
zoom1973

zoom1973

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.03.2020
BetterWork, sunt curios daca ai reusit sa prinzi un fir de care sa te apuci si sa te satisfaca in oarecare masura.
Dupa 5 ani de UK probabil nu te-ai detasat asa mult de realitatile din Romania si te poti readapta destul de repede, eu sunt plecat de peste 20 de ani (nu in UK) si de fiecare data cand vizitez meleagurile natale imi sunt de ajuns 2 saptamani sa ma satur si sa nu doresc sa mai calc pe acolo in urmatoarele 11 luni si jumatate.
Iti doresc mult succes.

#22
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,265
  • Înscris: 22.07.2005
Ce oameni tristi sunteti si ce putin iubiti Romania! Cei mai multi dintre voi habar nu au ce au, pana cand nu vad si nu simt amarul pribegiei, a exilului... imi pare rau pentru voi, caci visati la caini cu colaci in coada si uitati sa va bucurati de tara asta, cu bunele si cu relele ei.

Bine ai venit acasa @BetterWork!
Se gaseste cate ceva de facut si in Romania, pentru cineva care e mai tare decat inginerul diplomat, care are o poza pe o hartie.
Daca esti indemanatic si iti place sa mesteresti iti dau o idee de afacere.

Nu stiu din ce oras mic de provincie vii, insa daca are blocuri inalte, poti sa incerci sa mergi sa te angajezi la o firma de mentenanta lifturi.
O sa inveti afacerea intr-o perioada de timp si apoi o sa poti sa mergi pe cont propriu si sa castigi o paine buna, aici in tara.
O scara de bloc plateste 200-250lei pe luna, pentru contractul de mentenanta. Problema in aceasta bransa sunt oamenii... nu se gasesc. Dar poti sa tii destul de multe de unui singur sau poti cauta un partener, cu care sa lucrezi, mai tarziu sa cresti.

Uite ceva pentru un inginer mecanic, dar nimic fara munca si pregatire, asa e in afaceri, din pacate. Eu am simtit ca am o afacere, la zece ani dupa ce mi-am deschis firma. Pana atunci ma simteam doar un angajat la firma proprie.

Edited by floraur, 28 September 2021 - 22:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate