Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

[Iasi] Miroslava Vorovesti - Case noi

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,219
  • Înscris: 24.11.2002
Nu prea exista zona in care sa se construiasca si infrastructura sa fie pregatita/actualizata pentru noi veniti.
Partea de drum, acces in oras e cea mai vizibila.
In Valea Adanca au fost luni bune in care cei de la DelGaz Grid(distribuitorul de energie electrica) nu au mai aprobat cererile de conectare la retea. Am avut colegi cu 3-4 UPS in casa, tot au cumparat, si aveau 170V tensiunea in priza. Dupa plangeri, sesizari, au aparut investitii si upgrade in infrastructura de electricitate, iar lucrurile s-au mai apropiat de normal, din punctul acesta de vedere. Apoi a descoperit ca strada lui nu apare in acte la primarie si iarna are de dat la lopata nu doar in curte, ci si pe strada daca vrea sa mearga cu masina. Cum nu putea face lucrul acesta in fiecare dimineata, dupa ninsoare, si-a mai luat concediu sau cand a putut a venit pe jos pana la mijloc de transport public, norocul lui ca nu e chiar departe.
In Bucium apa este rationalizata (furnizata intre anumite ore) in fiecare vara sau perioada mai secetoasa.

#20
trac1

trac1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 24.02.2008
Revin cu niste pareri/concluzii personale, legate de mutarea la casa in general (valabile pentru mine in orasul Iasi):
1. Nu prea merita in conditiile actuale mutarea la casa - cel putin pentru familiile cu copii de scaoala. Aproape de oriunde, poti pierde vreo 2 ore(poate fi mai mult sau mai putin) pe drum pentru dus/ adus copii la si de la scoala/gradinita.
2. Preturile la case au crescut enorm in ultimul an - am urmarit scumpirea caselor din acelasi proiect rezidential de la 75k euro la vreo 90k euro(acum poate si mai mult). Momentan, desi mi-as permite, prefer sa nu dau atatia bani.
3. Calitatea, din ce am inteles, e ca la loz in plic -  poti avea o casa calitativa, dar cel mai probabil nu.
4. Utilitatile: liniile de curent electric sunt subdimensionate pentru noile cartiere, ceea ce duce la probleme, apa in unele zone nu e suficienta, gazul poate sa nu existe iar unde se gaseste canalizare, preturile sunt imense.

#21
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021

 trac1, on 11 octombrie 2021 - 10:29, said:

Revin cu niste pareri/concluzii personale, legate de mutarea la casa in general (valabile pentru mine in orasul Iasi):
1. Nu prea merita in conditiile actuale mutarea la casa - cel putin pentru familiile cu copii de scaoala. Aproape de oriunde, poti pierde vreo 2 ore(poate fi mai mult sau mai putin) pe drum pentru dus/ adus copii la si de la scoala/gradinita.
2. Preturile la case au crescut enorm in ultimul an - am urmarit scumpirea caselor din acelasi proiect rezidential de la 75k euro la vreo 90k euro(acum poate si mai mult). Momentan, desi mi-as permite, prefer sa nu dau atatia bani.
3. Calitatea, din ce am inteles, e ca la loz in plic -  poti avea o casa calitativa, dar cel mai probabil nu.
4. Utilitatile: liniile de curent electric sunt subdimensionate pentru noile cartiere, ceea ce duce la probleme, apa in unele zone nu e suficienta, gazul poate sa nu existe iar unde se gaseste canalizare, preturile sunt imense.


Corect
----------
1. In momentul in care ai copiii la gradi/scoala/facultate iti dai seama ca nu merita sa stai departe de oras.  Copiii/parintii vor pierde foarte mult timp cu deplasarea zilnic.

2. Preturile au crescut foarte mult; nejustificat de mult chiar daca s-au scumpit materialele. Constructorii/dezvoltatorii incearca sa profite cat mai mult de pe urma situatiei actuale in care aproape toti vor la casa.

Dar merita sa dai oare oricat cer afaceristii? Nu chiar. E un moment prost de cumparare. Nu cred ca preturile vor merge infinit in sus. Plus ca materialele de constructii probabil vor reveni aproape de normal in 1-2 ani. Au mai fost probleme asemanatoare si in trecut.

Nici salariile nu ma astept sa creasca foarte mult. Inflatia deja musca serios din puterea de cumparare a oamenilor. Dobanzile sunt si ele in crestere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate