Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

[Iasi] Miroslava Vorovesti - Case noi

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
trac1

trac1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 24.02.2008
Hello,

De ceva vreme ma bate gandul sa achizitionez o casa. Dupa ce am studiat ofertele din jurul Iasului, momentan mi se pare ca cele mai bune oferte sunt in zona Vorovesti(aprox 72 de mii de euro) case cu 4 camere si vreo 500 de metri patrati de pamant. Acum, ma gandesc si a vechea zicala "Prea bun ca sa fie adevarat", iar in plus am auzit si niste povesti destul de horror despre calitatea caselor.
Este cineva pe aici, care locuieste in zona respectiva deja, si ar putea sa imi dea niste pareri?
Multumesc!

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Sunt "constructori" si Constructori.
De obicei casele construite pentru vanzare fac rabat la calitatea materialelor si manoperei pentru a creste marja de profit, lucru rar intalnit la casele construite pentru uz propriu.
Spun de obicei pentru ca am intalnit si cazuri ce nu se supun regulei - din nefericire insa, trebuie sa vezi stadiile constructiei pentru a evalua acest aspect - la casa finala multe defecte sunt mascate.

Best advice: cauta un arhitect, vezi daca te poate insoti pentru a evalua imobilul. Scheme, planuri de constructie, studii geo .. toate iti ofera o imagine de ansamblu.

#3
trac1

trac1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 24.02.2008

View Postpelikanu, on 15 februarie 2021 - 09:54, said:

Best advice: cauta un arhitect, vezi daca te poate insoti pentru a evalua imobilul. Scheme, planuri de constructie, studii geo .. toate iti ofera o imagine de ansamblu.

Aveam deja in plan sa vorbesc cu niste ingineri constructori - sa analizeze putin casele structural. Multumesc pentru sfat.

#4
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020
Cam departe de oras.
Daca nu ai masina,stai la microbuz si mergi cu nespalatii si tuciuriii din Voinesti.
Ia-ti ma un apartament in centru de banii astia,ca e mai bine
la bloc,nu auzi cainii noaptea care urla continuu,nu pocneste tabla de pe casa,zgomot
mai putin ca la tara,nu tu noroi,nu tu soareci(ai sa ai de la vecini,de pe campuri),apoi
plata la caldura in jumate sau mai putin.
Faci cum vrei,dar din banii astia,ai casute in oras,la Cug,Tudor Neculai,sau mai aproape
de iasi,Horpaz

#5
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
Am trecut prin asta acum aprox 2 ani si intr-adevar, e o distractie intrega ca sa poti face o alegere avizata. Am vazut zeci de case, inclusiv unele de tipul "horror movie" ... ca sa dau doar cateva exemple, am vazut tras in acelasi sant teava de apa, teava de gaz si cabluri electrice fara nici o separare intre ele, instalatii electrice facute din tipuri diferite de cablu si inadite intre ele, izolatie acoperis aproape lipsa si lista poate sa continue.

Am avut insa noroc sa gasesc in zona o casa la rosu pe care mi-a analizat-o in detaliu un structurist si mi-a dat ok-ul pe ea, apoi am stat aproape de contructor pe tot parcursul finalizarii contructiei ca sa nu am surprize. E varianta pe care o recomand, pentru ca de regula documentatia tehnica pt astfel de case facute "pe banda" este solida, dar problema poate sa stea in executie.

#6
trac1

trac1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 24.02.2008

View Postccc190577, on 15 februarie 2021 - 11:42, said:

Faci cum vrei,dar din banii astia,ai casute in oras,la Cug,Tudor Neculai,sau mai aproape
de iasi,Horpaz

Nu e problema cu transportul. Am niste criterii bine stabilite - teren mai marisor, relativ aproape de oras, si casa construita bine. De banii astia din ce am vazut, casutele din zone mai apropiate nu sunt la fel de spatioase, iar aria de teren aferenta este mai mica.

#7
trac1

trac1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 24.02.2008

View PostThorr, on 15 februarie 2021 - 11:57, said:

Am avut insa noroc sa gasesc in zona o casa la rosu pe care mi-a analizat-o in detaliu un structurist si mi-a dat ok-ul pe ea, apoi am stat aproape de contructor pe tot parcursul finalizarii contructiei ca sa nu am surprize. E varianta pe care o recomand, pentru ca de regula documentatia tehnica pt astfel de case facute "pe banda" este solida, dar problema poate sa stea in executie.

Am inteles ca vor incepe acum, cand da caldura o serie nou a de case, si planuiesc sa fac acelasi lucru (mers acolo cu un inginer structurist) si analizat daca merita investitia sau.
Multumesc!

#8
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
La un momentdat am cautat si eu casa in jurul Iasului, astea gata facute sunt pentru cei care sunt total afoni, nu au idee ce cumpar si nici nu prea le pasa. Daca incepi sa te informezi sau ai mai avut de a face cu constructiile la viata ta, chiar si tangetial, realizezi ca majoritatea sunt construite fara nici o atentie.
Doar cateva lucruri:
- acoperisul: insuficient izolat, vata prost aranjata, folie antivapori lipsa
- izolatia pe pereti: minimul sau chiar putem spune insuficient, adica doar 10cm, placile lipite pe mamaligi
- instalatii: electrice sunt varza, cele de apa sunt un mister, nu stii pe unde merg, cu imbinari facute in perete (uneori iti dai seama ca sunt imbinari in perete sau in pardoseala ca altfel nu se explica traseul)
- fundatia, pe incredere ca este la adancimea corecta, fierul bagat, speri ca pozele arata cat de cat,cum este legat fierul, aici probabil pe repede inainte.
Teoretic acum este o perioada propice, poti sa vorbesti cu cineva care are camera cu termoviziune si vezi pe teren foarte bine cum sta treaba. Consider ca merita din plin costul pentru o astfel de analiza.
Eu am fost in faza de constructie inclusiv la niste case care se vand cu bani multicei, peste 100K, si tot puteai observa multe buleli.

Din pacate nu prea ai ce alege, asa ca am spus, ori construiesc eu ceva, care pot sa monitorizez (si accept ca tot voi avea anumite buleli) ori un apartament, cel mai probabil "comunist" cam trist dar asta este. Macar cauta o casa la care sa-i urmaresti totate etapele, astepti mai mult dar stii mai multe :D

#9
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View Postpelikanu, on 15 februarie 2021 - 09:54, said:

Sunt "constructori" si Constructori.
De obicei casele construite pentru vanzare fac rabat la calitatea materialelor si manoperei pentru a creste marja de profit, lucru rar intalnit la casele construite pentru uz propriu.
Spun de obicei pentru ca am intalnit si cazuri ce nu se supun regulei - din nefericire insa, trebuie sa vezi stadiile constructiei pentru a evalua acest aspect - la casa finala multe defecte sunt mascate.

Best advice: cauta un arhitect, vezi daca te poate insoti pentru a evalua imobilul. Scheme, planuri de constructie, studii geo .. toate iti ofera o imagine de ansamblu.
Arhitect? De ce? Lui ii trebuie un structurist si/sau eventual inginer constructor.

#10
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002

View Posttrac1, on 15 februarie 2021 - 12:11, said:

Nu e problema cu transportul. Am niste criterii bine stabilite - teren mai marisor, relativ aproape de oras, si casa construita bine. De banii astia din ce am vazut, casutele din zone mai apropiate nu sunt la fel de spatioase, iar aria de teren aferenta este mai mica.
Lucrati amandoi doar de acasa? Copiii(actuali/viitori) nu trebuie sa ajung la scoala?
Daca nu lucrati doar de acasa, ati testat cat faceti in zi de scoala normala(ante-pandemie) din zona viitoarei casei pana la birou?
Un amic a plecat la 7:00 din Horpaz si a ajuns pe la 8:15 la Liceul de Informatica si si-a schimbat zona de interes. Intr-o zi normala de prin 2018 sau 2019 de scoala.

Edited by vestale, 15 February 2021 - 15:04.


#11
trac1

trac1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 24.02.2008

View Postvestale, on 15 februarie 2021 - 15:03, said:

Lucrati amandoi doar de acasa? Copiii(actuali/viitori) nu trebuie sa ajung la scoala?

Lucram amandoi de acasa, iar copilul urmeaza sa mearga la scoala. Eu am programul suficient de flexibil cat sa pot duce/aduce copilul la/de la scoala, si consider ca locuitul la casa in zona respectiva ar merita tot deranjul( am luat in considerare si factorii astia - de asta nu ma mut prin vreu sat gen Cotul Morii Posted Image ).
Insa experienta celor deja trecuti prin procesul asta, este nepretuita si cred ca ma poate ajuta destul de mult.
Poate e cineva de pe aici, care sa locuiasca deja in Vorovesti in casele nou construite in ultimii 2 ani?

Edited by trac1, 15 February 2021 - 17:37.


#12
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Si ai facut proba sa il duci acum la scoala? Acum, cand foarte multi lucreaza de acasa si nu toate clasele invata in fizic.
Am o colega care ajungea mai repede la birou de la Curaturi, in comparatie cu cei ce veneau din Horpaz. Pleacat la aceeasi ora de acasa, ea fiind pe drumul cu prioritate bineinteles ;)
Asta vara se auzeau bine manelele din padurea de la Uricani, in partea de jos/nord spre satul Uricani. Spre vest inca sunt lanuri si cateva casute de vacanta. In partea de sud era mai liniste, dar sunt destul de inghesuite, dar cred ca tot la 500mp.

#13
trac1

trac1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 24.02.2008

View Postvestale, on 15 februarie 2021 - 18:05, said:

Si ai facut proba sa il duci acum la scoala? Acum, cand foarte multi lucreaza de acasa si nu toate clasele invata in fizic.

Nu in perioada asta, nu am testat. Dar am trecut prin trafic pe acolo in perioade de varf. Frustrant indeed, dar pe de alta parte, din punctul meu de vedere, avantajele sunt mai mari decat dezavantajele.

#14
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Nici maine dimineata daca mergi nu e relevant 100%, e doar un timp la dus si intors ce il vei pierde in fiecare zi de scoala. De construit, se va mai construi, drumurile si intrarile in Iasi sunt cum aceleasi.
Avantaje si dezavantaje sunt peste tot si in oras la 10 minute de Palas de mers pe jos si in Vorovesti. Sfat nu lua casa cea mai dinspre vest, pentru ca din aceea directie bate vantul predominant in zona noastra. De aceea Antibiotice e cam singura fabrica construita la vest de oras. Si sa aveti pregatiti bani pentru: imbunatatirea termoizolatiei, colectarea apelor pluviale, refacerea instalatiei electrice si altele, asta din experienta unui alt coleg care si-a luat casa construitat de altul. Chiar de le urmaresti probleme apar si daca nu stai acolo pe santier probleme apar. Si vedeti iarasi cu utilitatile..

#15
ioanok

ioanok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.10.2007
@trac1 casele construite de Leahu? Daca e el ... are o reputatie proasta. A construit acum vreo 6-7 ani in zona mea si vecinii care au casele au refacut izolatii, instalatii, alei, garduri.

In legatura cu drumul spre Iasi:
- la momentul actual plec la 7:20 din zona transanaped si ajung la fost billa la 7:45-7:50 pentru a lasa copii la gradinita (aici am locuit pana acum 1 an cand m-am mutat la casa si copii au ramas la aceeasi gradinita)
- inainte de pandemie, anul trecut pe vremea aceasta, plecam cam la 7:10 ca sa ajung la ora 7:55-8:00.
- drumul de intoarcere e de aproximativ 30 de min intre ora 16:30 si 17:00, perioada de varf e inttre 17:00 - 18:30.
- uneori prinzi mai liber si la dus si la intors si poti castiga 5 minute per directie,
- dar uneori (cand ploua sau vremea e nasoala) poti prinde mai aglomerat si pierzi 5-10 min in plus per directie.
- mai nasol a fost perioada cand se refacea drumul Iasi-Miroslava si perdeai aprox 50-60 de min pe acelasi traseu.
- de cand e drumul refacut si podul nou inaugurat peste bahlui in zona strandului e  acceptabil daca cobori in oras prin Galata via pod Alexandru; nu stiu cum e traseul prin nicolina in momentul de fata
- primavara trecuta cand era lockdown o duceam pe sotie la serviciu in zona hala centrala in aprox 15min-17min, dar era aproape pustiu.

Daca merita sa iti iei case gata construita de la dezvoltatori? Nu, in niciun caz.
Merita sa pierzi 1,5h - 2h pe zi pe drum? Din punctul meu de vedere da, dar aici sunt subiectiv. Fiecare cu placerile lui.

Edited by ioanok, 15 February 2021 - 21:56.


#16
trac1

trac1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 24.02.2008

View Postioanok, on 15 februarie 2021 - 21:50, said:

@trac1 casele construite de Leahu? Daca e el ... are o reputatie proasta. A construit acum vreo 6-7 ani in zona mea si vecinii care au casele au refacut izolatii, instalatii, alei, garduri.
Nu stiu - trebuie sa aflu - dar alt posibil dezvoltator e Nita(nu am auzit lucruri bune despre lucrarile lui).
Cealalta optiune ar fi sa cumpar o parcela de pamant pe uneva si sa imi ridic singur o casa(dar as preferea un gata facuta din motive de viteza si comoditate):
- clasic(din caramida)
- lemn - pare interesant
- modular - iarasi pare interesant

View Postioanok, on 15 februarie 2021 - 21:50, said:

Daca merita sa iti iei case gata construita de la dezvoltatori? Nu, in niciun caz.
Merita sa pierzi 1,5h - 2h pe zi pe drum? Din punctul meu de vedere da, dar aici sunt subiectiv. Fiecare cu placerile lui.

Si mie mi se pare ca merita.

#17
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
Eu am luat casa in Valea Ursului, chiar la limita cu Vorovesti.
Zona are avantajul a 3 drumuri de acces catre oras (prin Uricani/Antibiotice, prin Miroslava/Galata sau pe centura/Valea adanca), inainte de pandemie foloseam Waze cand duceam copii la scoala pt traseul optim iar timpii pt trasee erau cam cu 15-20 de min mai mari decat atunci cand stateam in oras.

Ce trebuie sa mai ai in vedere, pe langa constructia si instalatiile aferente:
- stabilizatorul de tensiune e obligatoriu (si nu o jucarie micuta), cost de pe la 3k RON
- sursa alternativa de apa daca esti undeva capat de coloana (lucru valabil cam la toate zonele rezidentiale noi), gen fantana sau rezervor de apa; costuri 5-10k sau si mai mult
- filtre serioase pentru apa daca vrei sa o bei, costuri 2-3k

#18
trac1

trac1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 24.02.2008

View PostThorr, on 17 februarie 2021 - 17:10, said:

Ce trebuie sa mai ai in vedere, pe langa constructia si instalatiile aferente:
- stabilizatorul de tensiune e obligatoriu (si nu o jucarie micuta), cost de pe la 3k RON
- sursa alternativa de apa daca esti undeva capat de coloana (lucru valabil cam la toate zonele rezidentiale noi), gen fantana sau rezervor de apa; costuri 5-10k sau si mai mult
- filtre serioase pentru apa daca vrei sa o bei, costuri 2-3k

La detaliile astea nu ma gandeam absolut deloc. Este o zona rezidentiala noua, chiar azi am fost si am vizitat cateva case. Par bine compartimentate, dar cat de bine construite nu as putea zice.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate